Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Jeż Afrykański
Autor Wiadomość
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil FornalczykSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 3723 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2010-11-16, 10:11   Jeż Afrykański

Jeż Afrykański
Jeż afrykański pochodzi z Afryki a dokładnie z Somalii i Tanzanii, gdzie żyje wśród bujnej roślinności. Zwierzątko to jest krzyżówką dwóch ras: jeża biało-brzuchego i jeża algierskiego. W przyrodzie jeże żyją w samotności i tak też winny być trzymane w niewoli. Są zwierzętami terytorialnymi co oznacza, że jeż lubi mieszkać "na swoim". Jego norka wykopana w ziemi znajduje się na środku "posesji", która rozciąga się w promieniu nawet 300 metrów. Całymi nocami jeż afrykański w Afryce przemierza swoje terytorium w poszukiwaniu pożywienia, które stanowią: owady i ich larwy, węże, ślimaki, dżdżownice, (bezkręgowce), czasem zjedzą jakąś roślinkę a czasem nawet skorpiona (niektóre kręgowce).

Jeż afrykański jest małym ssakiem o białym brzuszku i o pięknych, różnobarwnych, grzbietowych igłach zbudowanych z kreatyny. Przednie łapki zaopatrzone są w 5 palców a tylnie w 4. To zwierzątka o bardzo silnych nogach i mocnych pazurkach. Na głowie jeżyka można zaobserwować charakterystyczny przedziałek w okrywie kolcowej. Jeżyki mają słabo rozwinięty wzrok- w dzień prawie nie widzą, za to zmysł węchu rozwinięty jest doskonale a jego słuch zbliżony jest do ludzkiego.

Jeże są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia. Ich aktywność w nocy potrafi być bardzo duża. W naturze zwierzątka te potrafią przebiec wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. W warunkach domowych jeże budzą się zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Często można je również spotkać za dnia, kiedy to wstają, żeby sobie podjeść. Młode jeżątka pozwalają brać się na ręce bez żadnego problemu. Ze starszymi bywa różnie- jedne nie mają nic przeciwko, inne z kolei nieco protestują strosząc igły. Większość jeży afrykańskich wychowana w warunkach domowych, przyzwyczajona jest do kontaktów z człowiekiem i nawiązuje z nim więź.

Gdy jeż zetknie się na swej drodze z jakimś nowym zapachem lub przedmiotem, zaczyna lizać swoje kolce nanosząc na nie pienistą wydzielinę. Jak dotychczas nie wyjaśniono przyczyn tego zachowania. Podejrzewa się, że ma to związek z reakcją obronną jeża w obliczu zagrożenia. Potencjalny agresor w zetknięciu z kolcami może się pokłuć i jest to pierwszy etap obrony a owa wydzielina naniesiona na kolce może wyrządzić szkodę przez zawarte w niej toksyny. Przyglądając się temu zjawisku w naszej hodowli wydaje się nam, że zwyczaj ten ma związek z jakimś rodzajem autoidentyfikacji jeżyka.

Hibernacja: Zjawisko polegające na obniżeniu aktywności życiowej spowodowane spadkiem temperatury otoczenia i brakiem odpowiedniej ilości pokarmu. Temperatura ciała spada do ok. 4°C, spowolniona jest praca serca, zmniejszona ilość oddechów. Zwierzę nie odżywia się, a źródłem energii jest zgromadzona wcześniej tkanka tłuszczowa. Wszystkie gatunki jeży są w stanie zapadać w stan hibernacji jednak jeż afrykański tego nie robi. Po prostu warunki afrykańskie nie wymagają takiego zachowania. Jeśli jeż w niewoli zaczyna "hibernować" to znaczy, że dzieje się mu coś złego.

Uważa się, że większość ludzi uczulonych na sierść psów, kotów czy innych zwierząt, nie jest uczulona na jeże. Przyjmuje się bowiem, że jest to zwierzę hipoalergiczne. Nie mieliśmy do tej pory żadnej informacji od osób, które nabyły jeżyka w naszej hodowli, o wystąpieniu u nich reakcji alergicznej. Warto również dodać, że jeże nie wydzielają same z siebie żadnego zapachu.

Mieszkanie
Najważniejsza dla jeżyka jest przestrzeń - by mógł żyć i swobodnie się poruszać. Klatka czy terrarium wcale nie muszą być duże i zajmować Wam wiele miejsca- jeżyka zawsze przecież można wyciągnąć na zewnątrz i pozwolić mu swobodnie pobiegać. Pamiętajcie jednak, że oswojony jeżyk - który zna już zapachy otaczającej go przestrzeni - jest szybki! Najlepiej więc wygrodzić mu przestrzeń do biegania, wtedy z łatwością będzie go można złapać:) Nie zapominajcie również, że jeżyk jest ekspertem w znajdowaniu sposobu wyjścia z klatki czy terrarium (ma dosyć dużo wolnego czasu, żeby obmyślić plan ucieczki!). Jeśli klatka nie jest zbyt wysoka, zapewnijcie mu zadaszenie, inaczej - uwierzcie nam - na pewno znajdzie choćby małą dziurkę, żeby wydostać się na zewnątrz.

Temperatura
Temperatura: W pokoju, w którym przebywa jeżyk temperatura winna wynosić 20 - 25 stopni Celsjusza. Idealna temperatura to 22-23 stopnie. Wystarczające jest, jeśli utrzymujecie w terrarium lub skrzyneczce, w których mieszka jeżyk, wskazaną wyżej temperaturę.

Pamiętajcie! jeśli temperatura będzie zbyt niska, jeżyk się zahibernuje bądź przeziębi, a to nieuchronnie prowadzi do zapalenia płuc a w konsekwencji nierzadko do śmierci. Dbajcie więc o to, żeby temperatura była odpowiednia.
Jakie ogrzewanie? Z naszego doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się kable grzewcze (do nabycia w każdym sklepie zoologicznym). Kable mają różne moce grzewcze- najlepiej więc ocenić na jakiej powierzchni będzie rozłożony, jeśli np. pod szybą terrarium- najlepiej większą moc, pod plastikową skrzyneczką- mniejszą.
Inne możliwości to maty grzewcze bądź żarówki grzewcze (wyłącznie czerwone) - do nabycia również w sklepach zoologicznych.

Akcesoria i zabawki w klatce
Miska do jedzenia: Najlepszą miseczką, w której podaje się jedzenie jest miseczka ceramiczna - dość ciężka - by jeżyk jej nie przewrócił.
- Miska do picia: Jeśli do picia podamy wodę w misce, będzie to sposób najbardziej wygodny i naturalny dla jeża ale trzeba pamiętać o następujących niedogodnościach: jeż ją wywróci i zaleje klatkę, będzie ją przestawiał, będzie moczył się wewnątrz (a później będzie mu zimno!), nawrzuca tam wiórek z drewna.
- Butelka: Woda z butelki będzie zawsze czysta i świeża a klatka i zabawki suche. Niebezpieczeństwo: niektóre jeże nienawidzą butelki (gryzą końcówkę) Może to sprawić przejściowe problemy z odwodnieniem jeżyka albo złamaniem zęba! W takim wypadku należy odstawić butelkę a postawić miskę z wodą
[Zabawka] - Małe zabawki: Jeżyk uwielbia się bawić. Potrafi spędzić większą część nocy na popychaniu piłki (nawet do 8 km/noc). Park rozrywek i zabawek możecie wymyślać sami. Wystarczy nawet rolka po papierze toaletowym. Powinny być różne: piłka dla kotka, małe pluszaki, rolka po papierze toaletowym przecięta wzdłuż. Pomyślcie czy zabawka nie jest dla niego niebezpieczna.

- Nakrycie: Jest ono konieczne ponieważ jeżyki potrzebują uciec w miejsce bezpieczne do snu. Poza tym, pokrycie takie chroni jeżyka przed chłodem. Możecie też, w miejscu gdzie śpi jeżyk zastosować na dno klatki miękki materiał z polara albo Veluxa. Ta opcja jest doskonała dla jeża, który jest czyściochem (załatwia swoje potrzeby w kąciku).
Charakterystyka tkaniny:
· Wolne od kurzu
· Ten typ materiału nie ma oczek i nie zaczepia się jeżykowi za łapki.
· Łatwo się przycina. Od czasu do czasu sprawdzajcie czy w ściółce lub na tkaninie nie ma kolców, które mogą poważnie zranić jeżyka!
· Materiały takie można łatwo prać w pralce.
- Nocnik w kąciku: Jest nadzieja, że wasz jeżyk będzie się załatwiał w nocniku. Kiedy będzie się załatwiał na zewnątrz weźcie delikatnie odchody i przenieście je do nocnika. Trzeba go nauczyć! Pamiętajcie też o tym, że jeżyk, aby się załatwić musi wejść do nocnika, musi on więc być odpowiednio wielki.
- Wypełnienie wnętrza nocnika: Ścinki papieru bez atramentu i zapachu, ściółka dla kotów, trociny, piasek.

Odżywiane
Pamiętajcie więc - jeżyk musi jeść i to do woli! Nie może mu nigdy zabraknąć stałego dostępu do suchego pokarmu i świeżej wody! Wszystkie pozostałe smakołyki- jak robaki czy mięsko z puszki- rozdzielajcie odpowiednio, dbając o wagę Waszego pupila.

UWAGA !
Główną przyczyną otyłości jeżyków jest przede wszystkim brak ruchu, dlatego zachęcamy Was do organizowania pupilom torów przeszkód, wybiegów czy innych przestrzeni, gdzie będą mogły się swobodnie i do woli wybiegać.

Jedzenie podstawowe: jedzenie suche (granulat), jedzenie z konserw.
To czy Wasz jeżyk preferuje pokarm suchy czy mokry najlepiej zaobserwować samemu lub zapytać hodowcy, u którego kupiliście malucha. Nie każdy bowiem jeżyk ma takie same upodobania kulinarne i nie wszystkie rodzaje karmy będą mu odpowiadać.
Kiedy już wiecie, jaki pokarm jeżyk na pewno lubi- możecie poeksperymentować z innymi daniami. Nie zapominajcie jednak zostawić mu w miseczce tego, co zje na pewno.

Smakołyki: Robaki i inne insekty:
[Drewnojady] Jeże są insektożercami a więc potrzebują jeść regularnie robaki i inne owady. Muszą być kupowane w sklepie zoologicznym, a nie wydobywane z natury! Nasze dżdżowniczki mogą być zatrute pestycydami albo być nosicielami różnych chorób. Ulubionymi robakami dostępnymi w polskich sklepach zoologicznych są mączniki młynarki i drewnojady. [Mącznik młynarek] Zwierzętom młodszym podajemy mniejsze i o miększym pancerzu mączniki a starszym osobnikom drewnojady. Pamiętajcie, że insekty są bardzo bogate w tłuszcze i powinny być podawane w małych ilościach. Jedni hodowcy uważają, że trzeba podawać robaka codziennie inni twierdzą, że trzeba to robić okazjonalnie. Najważniejsza jest tu równowaga. Niektóre nasze jeżyki lubią też przekąskę w postaci oseska myszy (są bogate w białko i niezbędne jeżykowi dla zachowania jego naturalnych instynktów). Oseska myszki najlepiej podawać samiczkom w ciąży lub karmiącym matkom- to wzbogaci ich dietę w niezbędne składniki odżywcze i ustrzeże małe nowonarodzone jeżyki przed pomyłką mamy, która może je zjeść.

Kilka uwag dotyczących karmienia:
*Nie podajemy jedzenia prosto z lodówki - to może prowadzić do biegunki, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

*Jedzonko z puszki i inne świeże owoce pozostawiamy w terrarium jedynie na parę godziny (max 3 godz.). Po ich upływie należy wyjąć to, czego maluch nie zjadł- pozostawiając mu jedynie suchy pokarm i wodę.

*Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie jedzonka z puszki z suchym.

*Jeżowa dieta winna być bogata w proteiny - co najmniej 30% i uboga w tłuszcz - nie więcej jak 15 %. Ilość włókna to ok. 7,5%.

Tabela jedzenia dozwolonego i zabronionego:
Jedzenie dozwolone
(podawane w maleńkich ilościach i w maleńkich kawałeczkach) Ugotowany i bez przypraw: łosoś, indyk, kurczak,tuńczyk w sosie własnym (bez skórek, bez tłuszczu, bez przypraw), jajka – na twardo, .
Owoce i warzywa (świeże, dobrze umyte, bez skórki): banan,jabłko, melon, ogórek, lucerna, brzoskwinia, truskawka, malina, kiwi.
Kompot z jabłek bez cukru i cynamonu, biały ugotowany ryż.

Jedzenie zabronione mleko, wołowina, zimne lub zmrożone jedzenie, resztki z naszego stołu! Następujące owoce i warzywa: marchewka, papryka, cebula, kukurydza, ananas, winogrona, suszone owoce, kapusta.
Masło orzechowe, orzechy, produkty mleczne, czekolada, czipsy, cukierki.


Zdrowie
Kąpiel
Kąpiel: Koniecznie potrzebne:
- ręcznik
- szampon lub mydło dla dzieci
- szczotka do włosów - oliwka z oliwek lub migdałów
Częstotliwość kąpieli wynosi od 4 do 6 tygodni, o ile wasze zwierzę będzie bardziej brudne. Woda winna być ciepła i on powinien jej mieć 3–5 centymetrów w wanience lub umywalce. Zanim przystąpicie do kąpieli upewnijcie się czy mszystkie potrzebne sprzęty macie przygotowane. Przygotowanie kąpieli: Zwierzęta w większości myją się poprzez lizanie. Tak jest jednak za wyjątkiem jeżyków. Jeż jest zwierzątkiem czystym, który nie wydaje mocnego zapachu. Ale to nie jest jeszcze powód by mu nie dać troszkę kąpieli (przecież chodzi sobie depcząc swoje odchody – to już jest powodem by zadbać o jego higienę).
Przebieg kąpieli: Możecie mu zorganizować kąpiel albo tylko moczenie. Dobrym miejscem dla jego kąpieli jest zlew w łazience lub jakaś plastikowa miedniczka. (ważne by nie uciekł i mógł sobie w wodzie pochodzić). Upewnijcie się czy nie ma przeciągu! Dodajcie do wody 2–3 krople oliwy z oliwek, (zwłaszcza w zimie – to nawilża skórkę) wsadźcie jeżyka do wody, pozwólcie mu poeksplorować nowe otoczenie. Jego prawidłowa reakcja to wstać na tylne łapki i usiłować wyjść. Wiele jeży nie lubi kąpieli. Trzeba do niego mówić. Uważajcie by nie zalać wodą jego oczu i uszek. Szybko się nauczy, że nie trzeba zanurzać pyska w wodzie. Po kilku kichnięciach będzie się pilnował by trzymać nos ponad wodą. Wylejcie wodę na jego grzbiet i 1 – 2 nakrętki szamponu. Szczotkujcie spokojnie wszędzie aby wyczyścić jego kolce. Uważajcie na ukłucia jego i siebie. Do płukania podstawcie go pod kran z ciepłą wodą. Zacznijcie od głowy i schodźcie powoli w stronę pośladków. Możecie powtórzyć płukanie kilka razy by spłukać cały szampon. Przykryjcie go następnie ciepłym ręcznikiem i tulcie w cieple na rękach przez kilka minut przed odstawieniem do klatki. Jeśli zdecydujecie zmoczyć mu tylko łapki, wlejcie 1 cm wody na dno zlewu z odrobiną delikatnego mydła. Pozwólcie mu sobie pochodzić przez kilka minut a potem wysuszcie go dobrze. O kąpieli sami zdecydujcie. Moczenie łapek można stosować kilka razy w tygodniu. Za wyjątkiem kiedy wyśle wam jakiś sygnał choroby. Zawsze pilnujcie temperatury.

Obcinanie pazurków
Najlepsze do tego urządzenie to obcinaczka do paznokci. Nie używajcie do tego rękawiczek i oczywiście nie utnijcie paznokcia zbyt krótko. Jeż nie będzie lubił tego zajęcia. Będzie wam więc to utrudniał przez zwijanie się w kulkę. Najlepszym czasem na to zajęcie jest czas po kąpieli paznokcie są bardziej miękkie i podatne na obcięcie. Najlepiej jak zrobią to dwie osoby: 1 go przytrzyma a druga utnie. Dajcie mu chwilę przerwy, niech sobie pobiega, a potem znowu. Niektóre jeże pozwolą na tę czynność gdy są na stole, postawcie go więc blisko brzegu stołu złapcie za łapkę i obetnijcie. Zresztą wszystkie chwyty, które nie ranią jeżyka są tu dozwolone. Jeśli jeżyk będzie nienawidził obcinania do tego stopnia, że będzie was gryzł to wtedy umieśćcie w klatce jakiś materiał ścierny (piaskowiec). Maszerując po tym, w niedługim czasie paznokcie będą dość przytarte. Większość jeży ma paznokcie u tylnych łapek zdecydowanie dłuższe niż u przednich więc zaglądnijcie jeżykowi także na jego tylne łapki. Często wystarczy obciąć po prostu tylko paznokcie u tylnych łapek.
Sztuczka pomocna przy obcinaniu paznokci: Weźcie kawałek tkaniny w której zrobicie małą dziurkę. Kiedy jeżyk wsadzi w nią swoją łapkę zawińcie go w tkaninę i delikatnie obetnijcie paznokcie. Następnie zróbcie to samo z innymi łapkami.

Zdrowie
Otyłość to częsty problem u jeżyków. Oto kilka jego sygnałów:
– Pojawienie się żółtawych worków pod pachami.
– Niezdolność do całkowitego zwinięcia się w kulę.
– Widok z góry, kształt hot – doga (winien mieć formę łzy albo gruszki).
– Jego brzuch jest gąbczasty w dotyku.
Zaopatrzcie się w małą wagę by każdego tygodnia go zważyć i zapisać aktualny pomiar w rejestrze. Zabawy i zajęcia dla jeża są głównym źródłem walki z jego otyłością. Jeże afrykańskie uwielbiają bawić się, biegać i wspinać. Możecie skonstruować dla jeża park rozrywki. Jak go zrobić? Wytnijcie z kartonu długi pas o wysokości ok. 30 cm, sklejcie końcówki i gotowe. Po co przepłacać w sklepach? Możecie nawet jeśli wasz park będzie na tyle szeroki wejść do niego z waszym jeżem i bawić się z nim. Włóżcie do parku rozrywki jego nocnik – jeśli będzie czuł potrzebę – załatwi ją tam! Pomyślcie, czy nie ma tam niczego co mogłoby zranić jego oczu i łapek!

Podstawowe symptomy chorób

– Kichnięcia: Jeż może kichać z wielu powodów: np. do jego nosa wpadnie pyłek z wiórek albo z jedzenia. Może być też przeziębiony o czym świadczy wyciek z noska. Trzeba pilnować temperaturę otoczenia jeża i unikać brania go zbyt często podczas jego snu. Ważnym jest jednak branie go codziennie na ręce, by kontynuować jego uspołecznienie. Zdarza się nierzadko, że młode jeżyki po urodzeniu dostają kataru po zmianie środowiska (poród). Problem ten jednak powinien zniknąć w przeciągu 2 tygodnia życia maluchów.
– Zielone odchody: Zielone odchody mogą być spowodowane (być znakiem) stresu spowodowanego np. podróżą, zmianą środowiska lub innym stresem. Mogą też oznaczać coś niewłaściwego w zdrowiu jeżyka. Pozwólcie waszemu jeżykowi się uspokoić. Wszystko powinno wrócić do normy w przeciągu kilku dni. Jeśli jeżyk przestanie wtedy jeść albo pić – skonsultujcie się z weterynarzem.
– Zatwardzenie: Poznacie ten problem gdy jeżyk będzie się wyraźnie wysilał przy robieniu kupy. Możecie mu zrobić kąpiel – to ułatwia wydalanie. Zawsze można poprosić weterynarza o radę lub środki medyczne.
– Zbyt niska temperatura: Kiedy temperatura spadnie zbyt dużo wasz jeżyk straci energiczność. Podnieście temperaturę jego otoczenia, należy otulić go ciepłym kocykiem i pomasować delikatnie.
– Sucha skóra: Znakami zbyt wysuszonego naskórka może być jego popękanie, złuszczenie zwłaszcza w okolicy uszek. Występuje to częściej wraz z przychodzeniem zimy. Trzeba podawać witaminę E wcierając ją w grzbiet i brzuszek jeża. Dolać trochę oliwy z oliwek do wodą kąpielowej.
– Wilgotne oczy: To znaki możliwej alergii lub infekcji. Trzeba pokazać jeżyka weterynarzowi.
– Rak: Guz lub wypukłość wyczuwalny w dotyku pod skórą. Trzeba bez najmniejszej zwłoki skonsultować się z weterynarzem.
– Suche uszy: Mocna stała wydzielina lub płyn w uszach. Stała wydzielina : może wskazywać na obecność pasożytów. Płyn : jeśli wydzieliny są koloru żółtego i raczej przeźroczystego to wskazuje to na infekcję. Trzeba zasięgnąć konsultacji weterynarza Jeśli mamy przypadek wyschniętych uszu spróbujmy je natrzeć witaminą E.
– Utrata igieł: To zjawisko jest normalne u młodych (2 – 6 miesięcznych) jeży. Następuje wówczas utrata igieł dziecięcych na rzecz igieł dorosłego jeża. Utrata igieł może być spowodowana także przez roztocza. Jeżeli jednak na wypadniętych igłach widać ich korzenie wtedy przyczyną wypadnięcia nie są roztocza. Trzeba zasięgnąć rady weterynarza.

Oswajanie
Zapewne zdarzyło Wam się nie raz spotkać na podwórku jeża, który zwijał się natychmiast w kulkę, jak tylko zbliżyliście się na nieznaczną odległość... Większość z nas myśli sobie, że choć jeże to pożyteczne zwierzątka, to mimo wszystko niezłe z nich dzikusy!

Tymczasem, jeże mogą okazać się niezwykle ufnymi i kochanymi pupilami- wystarczy odrobina serca i cierpliwości :)
Z naszego doświadczenia śmiało możemy powiedzieć, że jeże to indywidualiści! Każdy z nich jest inny- mają różne upodobania i charaktery. Niektóre z nich uwielbiają towarzystwo ludzi, nie przeszkadza im światło, sprzątanie czy branie na ręce. Znamy takie, które nigdy nie zwijają się kulkę, którym obce jest fukanie i stroszenie igieł. Inne z kolei wolą, jak się im nie przeszkadza- zwłaszcza w czasie snu. W drodze protestu potrafią zwinąć się w kulkę i pokazać, kto tu rządzi :) Jedno jest pewne- i tym pierwszym i drugim trzeba poświęcić czas i okazać nieco cierpliwości, co z pewnością zaprocentuje zaufaniem i śmiałością jeżyka.

Pierwsze dni z nowym lokatorem
Pierwsze dni z jeżykiem to niezwykle ekscytujące chwile- nareszcie można się przekonać na własnej skórze, że jeże to cudowne i bardzo miłe zwierzaki! Pomimo wielkiej ciekawości- pozwólcie jednak jeżykowi odpocząć po podróży i oswoić się z nowym otoczeniem. Dla niego to stresujące chwile- dopiero co opuścił swoją mamę i rodzeństwo, został zupełnie sam, z nowymi zapachami, nowym właścicielem... w tej chwili dla niego wszystko jest obce i nowe! Jeżyk potrzebuje więc co najmniej kilku dni na przyzwyczajenie się do nowych zapachów, zapoznanie się ze swoim nowym mieszkaniem, otoczeniem... nie dziwcie się więc, jeśli przez pierwsze dni jego pobytu nie będzie miał ochoty pokazywać się publicznie ani tym bardziej bawić się czy biegać po kołowrotku. W tych dniach jeżyki mają także nieco zmniejszony apetyt, co skutkuje tym, że nie robią kupek. Nie powinny być to symptomy niepokojące, za klika dni wszystko wróci do normy. Cierpliwie pozwólcie jeżykowi poznawać otaczający go mały świat terrarium i nie stresujcie go dodatkowo nowymi atrakcjami jak np zapoznawaniem z psem czy kotem- na to przyjdzie jeszcze czas. Starajcie się poświęcać maluchowi jak najwięcej czasu, żeby poznawał Wasze zapachy (do jego skrzyneczki można wrzucić kawałek koszulki, która ma Wasz zapach). Pierwsze dni pobytu są dla jeżyka bardzo ważne- musi wiedzieć, że nic mu nie grozi i jest bezpieczny. Z każdą chwilą jeżyk będzie ufniejszy i będzie Wam pozwalał na zabawy i pieszczochy.

Dzielenie otoczenia z innymi zwierzętami
Posiadanie psa, kota czy innego zwierzaka wcale nie musi oznaczać, że nie można mieć jeżyka. Jeżyki raczej dobrze znoszą obecność innych zwierząt, nawet jeśli nie rodzi się z tego wielka przyjaźń- to na pewno zwierzęta te nie wchodzą sobie w drogę. Koty czy psy z początku okazują ogromne zaciekawienie nowym przybyszem, jednak ich ciekawość szybko kończy się pokłutym nosem, co uczy ich respektu i dystansu do jeżyka :) Świnki morskie czy chomiki mogą korzystać z tego samego parku rozrywek co jeżyk. Zwierzaki te mogą stać się nawet przyjaciółmi. Nie radzimy jednak trzymać ich na stałe w tej samej klatce. Jeżyki lubią również towarzystwo innych jeży. Samiczki mają raczej łagodne usposobienie i spokojnie mogą mieszkać razem. Natomiast nigdy nie powinno się aranżować jednego mieszkania dla samiczki i samczyka- to zawsze kończy się powiększeniem rodziny jeżykowej. Samiczka i samczyk powinny więc zawsze mieszkać osobno, to samo odnosi się również do dwóch samczyków. Co prawda znamy przypadki, że wspólne mieszkanie samczyków było spokojne i w pełni przyjacielskie, jednak fachowcy uważają, że między nimi może dojść do rywalizacji na tle terytorialnym. Nie warto więc prowokować losu.

Zachowanie
Wiele osób pyta nas, czy jest jakaś różnica między zachowaniem się samiczki a samczyka. Według nas- nie. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy zachowują się podobnie, nie ma widocznych różnic w odnoszeniu się do ludzi.

Czy jeże gryzą?
Nie! W ciągu prawie czterech lat doświadczeń jeżyk ugryzł nas tylko raz - kiedy przez naszą nieuwagę pomylił sobie rękę z jedzonkiem. Hodowcy kanadyjscy piszą, że jeżyk może ugryźć jeśli będziecie mieli zapach inny niż zwykle. Nie pozwalajcie sobie nigdy na lizanie was przez jeżyka, bo to prowadzi następnie do skosztowania czyli próby gryzienia - nie ze złości - z czystej ciekawości! Jeśli wasz jeż będzie próbował ugryźć, trzeba dmuchnąć mu w mordkę. Będzie zaskoczony.

Co to za biała piana?
Jeże, gdy zetkną się z jakimś nowym zapachem, przedmiotem czy otoczeniem, często zaczynają intensywnie wylizywać kolce, wydzielając przy tym duże ilości pienistej śliny. Spokojnie- to nie wścieklizna! w ten sposób jeże znakują siebie i jest to naturalne zachowanie dla tego gatunku zwierząt. Nie ustalono do końca przyczyn takiego zachowania- nie wiadomo czy ma ono jedynie charakter samoidentyfikacji czy też może ma na celu odstraszenie przeciwnika. Jest to jednak normalne zachowanie i już nawet kilku tygodniowe maluchy znaczą się w ten sposób.

Skąd te odgłosy?
Jeże nie są zbyt głośnymi zwierzątkami, jednak wydają dźwięki w określonych okolicznościach. Warto więc wiedzieć, co one oznaczają:

- Śpiewa:
Śpiew towarzyszy zawsze zalotom samczyka i samiczki. Serenady wyśpiewuje oczywiście samczyk :)

- Oddycha głęboko:
Jeśli oddycha głośno to znaczy, że smacznie śpi. Czasem jednak może być to symptom choroby- zapalenia płuc czy astmy.

- Zadarty nosek:
Kiedy jeżyk przechadza się z zadartym noskiem, oznacza to, że eksploruje środowisko lub właśnie dotarł do niego nowy zapach.

- Piski, krzyk:
to niestety bardzo przykry dźwięk, zdarza się najczęściej przy chorobach czy kontuzjach, kiedy jeżyk cierpi. Często również, kiedy jeszcze ślepy maluch wyjdzie przypadkowo z gniazdka i zgubi się w terrarium, piszczy wzywając mamy.


Rozmnażanie
Rozróżnienie samca od samiczki jest bardzo łatwe. Samiec posiada charakterystyczny pępek na środku brzuszka, który w rzeczywistości jest jego organem płciowym. Z kolei organ płciowy samiczki jest umieszczony blisko ogonka.

Jeżyki osiągają dojrzałość płciową w okolicy 3 - 5 miesiąca życia. Ciąża jeża afrykańskiego trwa średnio 35 dni ale nie jest rzadkością ciąża 30 dniowa a czasem nawet aż 46 dniowa. Trudno jest ustalić czy samiczka jest w ciąży czy nie. Najprostszym testem ciążowym dla samiczki jest weryfikacja jej masy ciała. Nadwyżka wagi w czasie ciąży może wynieść 80 - 100 gramów. Najwyższy przyrost masy ciała następuje w ostatnich 10 dniach ciąży. W miocie jeża afrykańskiego może być od 1 - 8 maluchów, ale średnio wynosi 3 - 4 jeżyki. Po urodzeniu dzieci są nagie, ślepe i kompletnie zależne od matki. Samiczka może mieć nawet do 3 miotów w ciągu roku.

Nowo narodzony: Maleństwa są urodzone bez kolców i są powleczone cienką błonką.
W 1 tygodniu życia: Maluchy płaczą i wydają ciche dźwięki. Pojawiają się kolce ale są jeszcze rzadkie i miękkie. Oczy i uszy są zamknięte.
Od 2 tygodnia życia: Uszy są już otwarte ale oczy pozostają nadal zamknięte. Ich cichutkie piski stają się coraz głośniejsze.
Od 3 tygodnia życia: Otwierają się oczka co pozwala jeżykom na eksplorację ich mieszkanka. Wyglądają na miniaturkę jeża dorosłego. Mogą z łatwością zwijać sięw kulkę. Możemy w końcu określić kolor ich kolców.
Od 4 tygodnia życia: Na tym etapie życia małe są skore do zabawy, zaczynają podjadać jedzonko przeznaczone dla mamy.
Od 5 - 6 tygodnia życia: Dzieciaki przyjmują stały pokarm, są całkowicie odstawione od piersi matki.
Między 8 a 9 tygodniem życia: Maluchy uczą się od mamy jak zachowywać się jako dorosły jeżyk.

ZANIM KUPISZ... UWAGA !
KROK 1: INFORMACJE

Zapoznajcie się z podstawowymi danymi na temat zachowania jeżyków, odżywiania, mieszkanka czy chorób. Takie informacje są niezbędne, żeby rozpocząć opiekę nad maluchem. W internecie znajdziecie co raz więcej stron na ten temat (polsko-, anglo-, niemieckojęzycznych), również w prasie zaczynają pojawiać się artykuły na temat pigmejskich jeży afrykańskich. Zachęcamy więc Was do lektury. Hodowca od razu zorientuje się, czy wiecie cokolwiek na temat zwierzaka, którego zamierzacie kupić : )

KROK 2: KALKULACJA

Jeżyki nie są wymagającymi zwierzątkami- ich miesięczne utrzymanie nie jest kosztowne, jednak samo nabycie jeżyka i urządzenie mieszkanka wymaga nieco środków. Cena młodego jeżyka w Polsce to ok 400- 650 zł. Jeże afrykańskie to zwierzęta egzotyczne i stosunkowo nowe na polskim rynku, można wręcz powiedzieć, że to ekskluzywne zwierzątka- stąd taka cena. W naszej hodowli zależy ona od następujących czynników: wiek, płeć, kolor, pochodzenie.
Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę, gdzie jeżyk będzie mieszkał- terrarium z pewnością będzie kosztowało nieco więcej niż plastikowa skrzyneczka (terrarium ok. 200 zł, skrzyneczka ok. 40 zł), do tego wyposażenie: kabel grzewczy (ok. 80 zł) lub żarówka grzewcza (ok. 30 zł), poidełko, miseczka (ok. 20 zł), kołowrotek (ok.30-70 zł).
Miesięczne utrzymanie jeżyka wiąże się jedynie z wymianą ściółki, zakupem karmy czy robaczków.

Ceny, które Wam opisujemy, są podane w przybliżeniu. Warto poszukać w internecie czy sklepach zoologicznych tańszych rozwiązań :)

KROK 3: SKLEP CZY HODOWLA ?

Jeśli jesteście pewni co do zakupu jeżątka, następne pytanie to, gdzie go kupić: w sklepie zoologicznym czy hodowli?

Wybór należy oczywiście do Państwa, my jednak zdecydowanie polecamy sprawdzone, domowe hodowle.
W sklepach zoologicznych jeża afrykańskiego można spotkać zdecydowanie rzadziej, jego cena będzie zatem na pewno większa niż u hodowcy (sklepy zaopatrują się przecież u hodowców i dokładają do tego odpowiednią marżę). Poza tym, przy zakupie w sklepie zalecamy daleko idącą ostrożność. Musicie zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach żyje jeżyk, czym jest karmiony (pamiętajcie: podstawowym jedzeniem jeża nie są owoce ani ziarna!), czy kolce i skórka są czyste i nie wypadają, czy jeżyk jest ruchliwy i zwija się w kulkę. Sprzedawca powinien umieć odpowiedzieć Wam na pytania o pochodzenie, dietę, wagę czy wiek jeżyka. Brak tych podstawowych danych to według nas czerwona kartka i totalna dyskwalifikacja.

Pamiętajcie! hodowca, który sprzedaje jeżyki, powinien je znać!
W prywatnych hodowlach hodowcy zazwyczaj obserwują jeżyki od narodzin, wiedzą jakie mają kulinarne upodobania, charaktery czy nawyki. Wiedzą również, jakie choroby mogą się im przydarzyć i jak sobie z nimi radzić.

Dobry hodowca to taki, który powie Wam wszystko o pochodzeniu jeżyka, jego charakterze, diecie, wadze i który da Wam gwarancję na zdrowie jeżyka. Hodowca powinien umożliwić Wam kontakt ze sobą- mailowo czy telefonicznie, tak żebyście w razie czego mogli dzwonić i pytać!

Przeglądając oferty w internecie zwracajcie uwagę nie tylko na cenę jeżyka, ale przede wszystkim na to w jakim jest wieku przy sprzedaży i jaką ma wagę. Zdarzyło nam się ostatnio zauważyć ofertę na allegro jeżyka 5 tygodniowego- absolutny błąd! jeżyk do prawidłowego rozwoju potrzebuje być z matką i rodzeństwem 8 tyg.!
Pytajcie również o wagę! zdrowy, 2- miesięczny jeżyk przy sprzedaży powinien ważyć ok 200- 250 g. Z własnego doświadczenia wiemy, że to bardzo ważny czynnik. Pół roku temu zakupiliśmy młodą 2 miesięczną jeżynkę, która - jak się później okazało - ważyła zaledwie 98 g. Maleńka nie rosła, nie tyła, aż wreszcie po miesiącu zdechła. Prawdopodobnie była chora już przy zakupie. Dlatego zwracajcie uwagę na takie szczegóły i pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie hodowcę o wszystko! Dobry hodowca będzie służył Wam zawsze pomocą i radą!tekast pochodzi ze strony:
http://www.jezafrykanski.pl/
Ostatnio zmieniony przez kamillo1395 2010-11-16, 10:12, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

kamillo1395 
Specjaliści
Kamil FornalczykSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 3723 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2010-11-16, 21:01   

czy hoduje je ktoś z forum ? :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 3355 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2010-12-29, 13:31   

Nasza koleżanka ma kilka jeży i nawet je rozmnaża.
_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
 Autor postu otrzymał 2 podziękowanie(a)
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-12-29, 23:32, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 podziękowań:
wanted, kamillo1395
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 3355 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2010-12-29, 13:38   

I jeszcze kilka zdjęć maleństw.
_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 3355 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2010-12-30, 17:18   

Dziś na e-maila koleżanka przysłała taką oto fotkę:
_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
Ostatnio zmieniony przez grajgul 2010-12-30, 17:25, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
KarolMoja specjalizacja:
Kury

Wiek: 22
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 3473 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2011-07-04, 19:29   

Ja wczoraj sptkałem jeżyka jak sobie pędził. Złapałem go,wyoglądałem i puściłem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
koklas66 
AdministracjaSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/koklas66

Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Wrz 2009
czyli 3811 dni temu
Posty: 867
Podziękowania: 100/18
Skąd: Kłobuck

Wysłany: 2011-07-04, 19:58   

lolek9898 napisał/a:
a wczoraj sptkałem jeżyka jak sobie pędził. Złapałem go,wyoglądałem i puściłem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:jeże afrykańskie nie występują w Polsce.
To co złapałeś to jeż europejski.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...Pomógł: 61 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 4421 dni temu
Posty: 3494
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2011-07-08, 16:25   

koklas66 myślę, że lolek9898 o tym wie, że złapał właśnie jeża europejskiego.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..
AVIORNIS POLECA:SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarkaWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::....:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .

.: ASPEKTY PRAWNE :.