Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Bażant mongolski (pstry)
Autor Wiadomość
maxim08 
Mega User
maxim08



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 19 Mar 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2009-03-23, 20:06   Bażant mongolski (pstry)

Parę fotek z mojej wolierki:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

roberth82 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki wodne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5956 dni temu
Posty: 51
Podziękowania: 6/1
Skąd: Dziekanowice
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-03-23, 20:26   

maxim08, to nie jest bażant pstry :!: Nie jest to też Phasianus colchicus mongolicus :!: Wnioskuje po zdjęciu, że ptaki były na wystawie :?: Organizatorzy przyjeli tą nazwe co podałeś, lepiej nie powiem o czym to świadczy...
_________________
http://www.silverducks.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
maxim08 
Mega User
maxim08



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 19 Mar 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2009-03-23, 20:39   

http://upload.wikimedia.o...ale_female).jpg

proszę w takim razie o zakwalifikowanie tego bażanta
bo sam nie wiem: http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?p=13402
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-03-23, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5937 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2009-03-23, 21:09   

Może przypomnijmy sobie ile mutacji barwnych występuje wśród bażantów nazwijmy je ,,polnych,,.Klasyfikowanie tego osobnika jest niepotrzebnym zrywem intelektualnym.Zostawmy go jako ciekawostkę i nazywajmy po prostu bażantem.
Ja na ten przykład spotkałem już podobnie ubarwionego na polach w swojej okolicy i wcale nie było to aż tak dziwne.Jest po prostu ładny.Pozdrawiam.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
maxim08 
Mega User
maxim08



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 19 Mar 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 107
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2009-03-23, 21:20   

Zgadza się bo od kilku lat są dotacje i próby zadomowienia w naszym kraju tej odmiany by żyły na równi ze znanym powszechnie polnym. Masz rację bo nie chodzi o jakieś spory tylko o wymianę doświadczeń i zaczerpywanie wiedzy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5956 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-02, 23:55   

Bażant mongolski to dziki podgatunek bażanta czy wyhodowana odmiana barwna bażanta polnego??
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5964 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-01-03, 00:14   

Rocki, w spisie gatunków jest bażant pstry - Phasianus versicolor wymieniony jako osobny gatunek http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurowate
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5956 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-03, 14:21   

Ale ja się pytam o takiego bażanta mongolskiego jaki jest na zdjęciach an samej górze, a nie o bażanta pstrego o którym mówisz ;-)
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
dabek 
Mega User
fajnie jest hodować ptaki



Wiek: 42
Dołączył: 20 Lut 2009
czyli 5559 dni temu
Posty: 11
Podziękowania: 1/2
Skąd: Okonek woj wielkopolskie
Wysłany: 2010-01-03, 18:38   

A czy takie bażanty sa wypuszczane do łowiska? Widziałem takiego jak sobie spacerował koło drogi w lesie. Łaził sobie tak beztrosko. Pomyślałem sobie ze uciekł komuś z hodowli, bo poraz pierwszy widziałem bażanta w mojej okolicy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5964 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-01-03, 18:43   

W Polsce najczęściej hodowanymi podgatunkami bażanta łownego (Phasianus colchicus) są bażanty kaukaskie, obrożne i mongolskie. Wszystkie trzy są do siebie podobne - u samców dominuje kolor rudawo-rdzawy na tułowiu, na głowie zielony, na szyi zaś fioletowo-niebieski. Pióra tułowia zakończone są jasno, barków i piersi - na ciemno. Brzuch czarny, ogon długi, żółtobrunatny z czarnym pręgowaniem. Na głowie charakterystyczne dwa małe czubki.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5964 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-01-03, 18:48   

Bażant łowny
pochodzenie, systematyka, biologia


Ojczyzną bażantów są rozległe tereny Azji, które z uwagi na duże zróżnicowanie pod względem biotopów, jak i klimatu spowodowały, że wyodrębnia się wśród tych ptaków szereg gatunków, podgatunków i odmian geograficznych. Różnią się one między sobą przede wszystkim masą ciała oraz bujnością i barwą upierzenia.

Najbardziej znane są bażanty z rodzaju Phasianus obejmujące dwa blisko spokrewnione ze sobą gatunki: bażanta kolchijskiego (Phasianus colchicus) zwanego często szlachetnym oraz bażanta pstrego (Phasianus versicolor). Bażant pstry oraz kolchijski i jego odmiany geograficzne: bażant mongolski (Phasianus colchicus mongolicus) i bażant chiński (Phasianus colchicus torquatus) zostały sprowadzone do Europy najprawdopodobniej w XVI wieku. W Polsce pierwsze zapiski dotyczące chowu tych ptaków w dużych majątkach ziemskich pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W niewoli wymienione wyżej gatunki i odmiany geograficzne bażantów krzyżowały się między sobą, co dało w efekcie mieszańca, nazywanego według nomenklatury zoologicznej bażantem łownym lub obrożnym (Mały Słownik Zoologiczny - Ptaki 1990). Występuje on obecnie w stanie dzikim oraz w fermach na większości obszarach Europy, Ameryki Północnej i Nowej Zelandii.
Samce zwane kogutami, są bardzo barwne. Głowa jest zazwyczaj ciemnozielona o opalizującym połysku z dwoma małymi czubkami zwanymi potocznie uszami. Szyja i pierś są z reguły rdzawo-brązowe, błyszczące z czerwonymi i granatowymi plamami. U większości samców, mających w swoim rodowodzie bażanta chińskiego lub mongolskiego, na szyi występuje biała obroża. Oczy otoczone są dużymi, czerwonymi tworami (tzw. róże) zbudowanymi z charakterystycznych pędzelkowatych piór.
Grzbiet jest rudo-brązowy z ciemnymi plamami. Ogon, u samca zdecydowanie dłuższy niż u samicy, jest koloru żółtobrązowego w czarne poprzeczne prążki. Nogi bażanta zwane w nomenklaturze myśliwskiej ciekami są szare, zakończone trzema palcami, a u koguta w połowie ich długości, z tyłu znajduje się ostroga. Dziób jest jasnobrązowo-żółty. Kurę charakteryzuje bardziej stonowane i jednolite ubarwienie piór pełniące funkcje maskujące, szczególnie przydatne w okresie gniazdowania i wodzenia piskląt. Z wierzchu jest brązowo-szare z czarnymi i ciemno-rdzawymi plamami, od spodu jaśniejsze. Masa ciała jest różna w zależności od gatunku czy podgatunku bażanta jednak najczęściej u ptaków utrzymywanych na fermach oscyluje wokół 1,4-1,6 kg u samca i ok. 1,0 kg u samicy.

Biotopem bażantów są zazwyczaj otwarte tereny z licznymi krzewami, skraje pól i nadrzeczne zarośla. Preferuje bardzo dobre gleby z dużą ilością próchnicy z uwagi na m.in. występujące w niej bezkręgowce będące jego częściowym pokarmem. Zasiedlane środowisko jest jednak w dużej mierze uzależnione, szczególnie w krajach europejskich i Ameryce Pn. od pory roku. Szereg obserwacji potwierdziło, iż w okresie zimy chętnie przebywa w mniejszych kompleksach leśnych z przewagą olszy, buka, świerka gdzie śnieg nie przykrywa całkowicie runa. W okresie wiosny trzyma się raczej niedostępnych szuwarów i trzcinowisk. Tam najczęściej wówczas usłyszymy głos koguta. W okresie wodzenia młodych (lato) przebywa w pobliżu zbiorników i cieków wodnych gdzie łatwiej o tak ważny dla piskląt pokarm zwierzęcy. Jesień to okres, w którym bażanty preferują ścierniska po sprzęcie zbóż, gdzie dużo nasion i owoców.


Gatunek ten charakteryzuje bardzo ciekawa struktura populacji oraz zachowanie uzależnione także od pór roku, ale i wieku ptaków. Zimą, ptaki zbierają się w grupy tej samej płci, większe w przypadku kur (pow. 5 szt.) i mniejsze w przypadku kogutów (2-3 szt.). Przy czym młode kury mogą przemieszczać się między grupami samic. Co ciekawe, dorosłe, silne i obeznane z terenem samce mogą, w tym trudnym dla bażantów okresie, żyć samotnie. Grupy mieszane, samce z samicami, są charakterystyczne dla ptaków młodych, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. W styczniu i lutym zainteresowanie samców zaczyna skupiać się na wyszukaniu i zajęciu dogodnego terytorium oraz jego obronie. W tym czasie samice przemieszczają się jeszcze swobodnie między terytoriami. Od marca do czerwca, a nawet lipca trwa okres reprodukcji u bażantów. Najsilniejsze, zazwyczaj 2-4 letnie samce, zwane początkowo dominantami, a później kogutami terytorialnymi (T) zajmują obszar o wielkości uzależnionej od ukształtowania i charakterystyki terenu, na którym występują. Jest to zazwyczaj powierzchnia od 1,5 do 7 ha. Na każdego samca terytorialnego przypada jeden nie terytorialny tzw. satelita trzymający się na obrzeżach terytorium koguta-T. Stanowią one 8-10 % populacji i są swego rodzaju rezerwą zajmującą miejsce samca terytorialnego po jego zachorowaniu i osłabieniu lub ewentualnej śmierci. W marcu liczba kur tworzących harem koguta-T wynosi ok. 6-7 szt., przy czym mniej niż połowa jest nadzorowana i kryta wyłącznie przez niego. W kwietniu natomiast może być nieco mniej kur w haremie (4-8 szt.) jednak nierzadko ponad 70 % jest kryta przez samca, do którego należą.


dr Sebastian Nowaczewski
Katedra Hodowli i Użytkowania Drobiu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

www.faunaflora.com.pl
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5962 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2010-01-05, 16:51   

dabek napisał/a:
A czy takie bażanty sa wypuszczane do łowiska? Widziałem takiego jak sobie spacerował koło drogi w lesie. Łaził sobie tak beztrosko. Pomyślałem sobie ze uciekł komuś z hodowli, bo poraz pierwszy widziałem bażanta w mojej okolicy.


dąbek, tak są wypuszczane w łowiska, sam byłem światkiem było to w woj.Dolnośląskim.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
darekmed1 
Mega User



Dołączył: 29 Sty 2009
czyli 5581 dni temu
Posty: 29
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Brusy
Wysłany: 2010-01-06, 01:06   

dabek napisał/a:
A czy takie bażanty sa wypuszczane do łowiska? Widziałem takiego jak sobie spacerował koło drogi w lesie. Łaził sobie tak beztrosko. Pomyślałem sobie ze uciekł komuś z hodowli, bo poraz pierwszy widziałem bażanta w mojej okolicy.

dąbek -tak te bażanty są wypuszczane do łowisk, ja w październiku 2009 wpuściłem do łowiska w sąsiedztwie którego mieszkam, 3 koguty i 8 kur z lęgów lipcowych. będąc na spacerze 2 stycznia widziałem jednego koguta i 3 kury, mam nadzieje że przezimują i przystąpią do naturalnych lęgów, a myśliwi będą się cieszyć przyjemnością strzelania do tych wspaniałych ptaków.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-01-06, 07:21, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 15
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.