Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Bastardy kanarka z ......
Autor Wiadomość
krzychu w1 
SpecjaliściPomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 4100 dni temu
Posty: 378
Podziękowania: 23/24
Skąd: Przemyśl
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-05-31, 10:59   

piękne bastardy,jaka była samiczka kanarka?agatowa?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

amadyna1471 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 3270 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-06-01, 00:09   

krzychu w1, Tak po agatach tyle że chyba topazowych albo kobaltowych ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega UserPomógł: 28 razy
Wiek: 30
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 3849 dni temu
Posty: 1119
Podziękowania: 87/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2013-02-04, 08:59   

amadyna1471 napisał/a:
Jedna z krzyżówek dzwońca x kanarek.


Niemal identycznie wyglądają jak czyże czarne
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
AdministracjaMoja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 1679 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

  Wysłany: 2014-09-20, 07:12   

michal_93 napisał/a:
A nie mógłby ktoś opisać w jaki sposób łączy się w pary kanarka ze szczygłem i innymi łuszczakami ?? To by był bardzo ciekawy materiał.


Bastardy, czyli basztrady czy też po prostu mieszańce są to ptaki pochodzące z krzyżówek międzygatunkowych, a więc- w naszym przypadku- skojarzeń kanarka z ptakami innych gatunków, w różnym stopniu- mniejszym lub większym, spokrewnionymi. Żeby to lepiej wyjaśnić, może przedstawię w skrócie systematologię kanarka (należy pamiętać, że kanarki, które hodujemy, są udomowioną formą kanarka dzikiego, ale wciąż należą do tego samego gatunku).
Gatunek: kanarek dziki (Serinus canaria canaria) <-- Rodzaj: kulczyki (Serinus) <-- Rodzina: Łuszczaki (Fringillidae) <-- Rząd: Wróblowate (Pusseriformes) <-- Gromada: Ptaki (Aves)
Tak więc, krzyżując kanarka z kulczykiem, krzyżujemy dwa gatunki w obrębie rodzaju. Krzyżując kanarka ze szczygłem (Carduelis carduelis) krzyżujemy dwa gatunki w obrębie rodziny, ale pomiędzy dwoma rodzajami.
Najogólniej mówiąc, najczęściej krzyżuje się kanarka z ptakami będącymi przedstawicielami wróblowatych czy też ziębowatych.
Do krzyżówek międzygatunkowych zazwyczaj używane są samice kanarka z samcami innych gatunków- taka krzyżówka jest najłatwiejsza, gdyż samica łatwo pobudza się śpiewem samca innego gatunku. Jednakże w wypadku krzyżówek mających na celu wyhodowanie ptaków mutacyjnych, często dobiera się samca kanarczego i samicę dzikiego gatunku. Niestety, samczyki pochodzące z takich skojarzeń na ogół nie śpiewają prawie wcale.
Samice czy samce gatunków dzikich, których używa się do takiej hodowli, muszą być pierwiastkami, wcześniej nie krzyżowanymi z kanarkiem (podobnie jest w przypadku kanarków, choć tu nie jest to regułą). Upatrzoną parę łączy się 2-3 m-e przed lęgami w klatce typu skrzynkowego-tam ptaki gat. dzikich czują najbezpieczniej. Obserwujemy ptaki-i jeżeli samiczka nie toleruje samczyka, należy ją wymienić na inną (z tych min powodów stosuje się tak wczesne łączenie ptaków). Para nie może mieć kontaktu-wizualnego czy też słuchowego z osobnikami własnych gatunków- w takim wypadku będzie zbyt rozproszona, by przystąpić do lęgów. Do zwykłych-nie mutacyjnych- krzyżówek, wybiera się samice kanarka o melaninie klasycznej. Jako mieszankę ziaren stosujemy pokarm dla kanarka zmieszany z mieszanką ziaren typową dla danego, rozmnażanego "drugiego" gatunku. Np. czeczotki i czyżyki muszą mieć podawane nasiona brzozy, olchy, szczygły nasiona ostu i polnych chwastów. Wskazane są także jaja mrówcze oraz duża ilość zieleniny.
Dzikie ptaki gotowe są do rozpłodu nie wcześniej niż w maju. Pod koniec kwietnia ptaki należy wpuścić do dużej klatki lęgowej lub woliery, w której należy umieścić gniazdo oraz materiał budulcowy. Ptaki mogą tez uwić własne wolne gniazdo w rozwidnieniu gałązek w wolierze. Samce czyżyków i szczygłów, podobnie jak w naturze, biorą udział w budowie gniazda.
Wyklucie bastardów następuje po 13 dniach od momentu wysiadywania. Bardzo dobrze, jeżeli pisklęta karmione są przez oboje rodziców. Pisklęta dzikich ptaków przebywają w gnieździe 14 dni, natomiast bastardów 15-16 dni. U piskląt dzikich ptaków jest bardzo rozwinięty instynkt ucieczki z gniazda w razie niebezpieczeństwa. Uciekają z niego nawet przy najlżejszym dotknięciu, choć w wieku 11-12 dni nie umieją jeszcze latać. Ta reakcja wytworzyła się u nich w procesie ewolucji i dzięki niej chociaż część lęgu przeżywa napaść drapieżnika. Jednak w przypadku hodowli prowadzonej przez człowieka nieco utrudnia zadanie-obrączkowanie, karmienie, kontrolę budki.
Część gatunków, jak np. czyżyki, kulczyki, dzwońce, szczygły i makolągwy krzyżują się z kanarkami bardzo łatwo, inne natomiast, jak czeczotki, trznadle i śnieguły,są trudniejsze do połączenia z ptakami innych gatunków.
Niezbędna jest dalsza selekcja i łączenie z następnymi pokoleniami kanarków- hodowla taka oczywiście powinna mieć jakiś określony cel- zbyt pochopne mieszanie genów może się przyczynić do wielu szkód. Hodowla taka powinna mieć jasno wytyczony cel- i pod jego kątem przeprowadzać dalszą selekcję oraz dobór ptaków do dalszej hodowli.

W Polsce hodowla bastardów powinna opierać się na krzyżówkach z ptakami egzotycznymi (przykładem tu może być kanarek czerwony, wywodzący się od krzyżówki z czyżykiem kapucynkiem (Spinus cucullatus), pochodzącym z Ameryki Południowej)-chyba że posiadamy zezwolenie na ten typ hodowli (jedną z osób publicznych hodujących mutacyjne szczygły majory jest Pan Krzysztof Respondek).
Dla celów naukowych, chcąc użyć do hodowli ptaków krajowych, należy posiadać zezwolenie Naczelnego Konserwatora Przyrody z Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
Pełny tekst obowiązującej w Polsce ustawy dotyczącej ptaków.
Strona Ministerstwa Ochrony Środowiska
Ustawa o Ochronie Środowiska:
ustawa

Jednak, dla porządku, pozwolę sobie napisać kilka słów n.t. krzyżowania ptaków gatunków dzikich z kanarkami (źródło: J.K.Jabłoński).

Kulczyk (Serinus serinus) & Kanarek
Ta krzyżówka jest chyba najłatwiejsza do otrzymania ze względu na bliskie spokrewnienie gatunków, przez niektórych uważane za odmiany geograficzne, którymi być może były. Mieszańce tych dwóch gatunków są nieco większe od kulczyka. Samce mają bardzo piękny zielony kolor i żółto zabarwiona szyję. Samice mają bardziej szarą i są bardziej podobne do samic kulczyka.
Ze względu na bliskie pokrewieństwo potomstwo jest zazwyczaj płodne. Dotyczy to głównie samców, natomiast wśród samic płodne osobniki trafiają się rzadziej.
Kulczyk mozambijski & Kanarek
Łatwo krzyżuje się z kanarkiem, dając niepłodne potomstwo. Samiec często wabi kanarzycę do gniazda, karmi ją, a także opiekuje się wyklutymi pisklętami. W okresie gniazdowania samiec bardzo aktywnie śpiewa donośnym głosem podobnym do kanarka. Bastardy są szarozielone, nieco większe od kulczyka.
Kulczyk szary (Szary śpiewak) & Kanarek
Wyróżnia się on pięknym i melodyjnym głosem przypominającym śpiew skowronka. Krzyżówki są mniejsze od kanarka, szarozielone i charakteryzują się pięknym dźwięcznym głosem.

Czyżyk (Carduelis spinus) & Kanarek
Dla uzyskania tego typu krzyżówek należy posiadać przyzwyczajone i oswojone z widokiem człowieka czyżyki. Samca czyżyka krzyżujemy z zieloną lub żółtą samiczką kanarka. Przy właściwym utrzymaniu ptaków udaje się też odwrotna kombinacja: kanarek i samica czyżyka. Samce bastardy odróżniają się od samic bardzo łatwo. W upierzeniu samców przeważa intensywny zielony kolor, samice natomiast są szarawe. Ciekawe efekty kolorystyczne wychodzą z połączeń czyżyków i czerwonych samic kanarków. Z literatury i doświadczeń hodowlanych wynika, że niektóre samce bastardy powstałe z tych krzyżówek bywają płodne, natomiast samice są zawsze bezpłodne.

Szczygieł (Carduelis carduelis) & Kanarek
Krzyżówki te są bardzo ciekawe, a ptaki bardzo sympatyczne. Z symetrii i koloru upierzenia ptaki te są bardzo podobne do szczygła. U ptaków uzyskanych od zielonej lub żółtej kanarzycy występuje przewaga koloru zielonego. Czasami zdarzają się żółte ptaki z oranżową maską.
Najpiękniej jednak ubarwione ptaki uzyskamy z połączenia szczygła i czerwonej kanarzycy. U ptaków tych pierś jest różowa, a maska takiego koloru, jak u szczygła.
Do krzyżówek z kanarzycą nadają się tylko przyzwyczajone do niewoli szczygły będące w dobrej kondycji. Szczygieł połączony z samicą kanarka wykazuje wiele zainteresowania partnerką. Wabi on samicę do gniazda, które pomaga jej zbudować, karmi ją i chętnie zastępuje w wysiadywaniu jaj, a także bierze udział w karmieniu piskląt.
Samce bastardy pięknie i czysto śpiewają. Wiosna bardzo intensywnie zalecają się do samic, przewyższając swoja jurnością zarówno szczygła, jak i kanarka. Są jednak bezpłodne. Samice bastardy budują bardzo misterne gniazda, składają jaja, które jednak nigdy nie zostają zapłodnione. Takie samice można wykorzystać jako nasiadki i mamki dla innych piskląt.
Samice bastardy różnią się od samców bardziej matowym upierzeniem.

Makolągwa (Carduelis cannabina) & Kanarek
Dla tego typu krzyżówek korzystnie jest posiadać makolągwy wykarmione przez kanarki, które w następnym sezonie skrzyżują się bez problemu z kanarkami.
Dzikie ptaki trudno przyzwyczajają się do warunków klatkowych i przeważnie pozostają bardzo płochliwe.
Przy krzyżowaniu makolągwy z żółtymi kanarkami otrzymujemy bastardy bardzo skromnie ubarwione, podobne do samicy makolągwy i tylko na piersi u samców jest niewielkie zażółcenie. Zupełnie inaczej wyglądają samce bastardów otrzymane ze skrzyżowania z czerwonym kanarkiem. Po pierwszym pierzeniu ich ciemię i pierś, a niekiedy i dolne partie ciała, przybierają czerwone zabarwienie, podobnie jak na wolności u dorosłych samców makolągwy w upierzeniu godowym. Samice bastardy pozostają przeważnie szare.
Krzyżówki tych gatunków są jednak bardzo płochliwe i nie przyzwyczajają się do człowieka. Śpiew ich jest donośny i bardzo różnorodny.

Dzwoniec (Carduelis chloris) & Kanarek
Krzyżówki te są nader częste i dają ptaki duże, o ciemnozielonym ubarwieniu i dosyć melodyjnym głosie. Wychowane w klatce dzwońce łatwo łączą się z kanarkami, biorąc czynny udział w budowie gniazda i wychowie piskląt.

Czeczotka (Carduelis flammea) & Kanarek
Dla uzyskania bastardów poleca się krzyżowanie samicy czeczotki z samcem kanarka, ponieważ odwrotne łączenia często są nieudane ze względu na dużą śmiertelność piskląt po wykluciu. Oczywiście do krzyżówek używa się kanarków czerwonych.
Uzyskane mieszańce są bardzo żywe i wesołe. Śpiew ich nie jest specjalnie melodyjny.

W ostatnim numerze "Nowej Exoty"(lipiec-sierpień 2014) czytałam drugą część cyklu dot. mutacyjnie ubarwionych bastardów- są na pewno efektowne, ale nie śpiewają i są bezpłodne. Bastardy te pochodzą od samów kanarków i sami gatunków innych.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
birdman 
Mega UserPomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2011
czyli 2823 dni temu
Posty: 252
Podziękowania: 20/5
Wysłany: 2014-10-19, 19:15   

a od kiedy łuszczaki dają się krzyżować z trznadlem i śniegułą?
Ostatnio zmieniony przez birdman 2014-10-19, 19:16, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek1 
Doświadczony HodowcaPomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 4027 dni temu
Posty: 392
Podziękowania: 36/17
Skąd: lubomia
Wysłany: 2014-10-19, 22:19   

Witam
A od kiedy kanarek z wróblem?'
Jest filmik na YT jak hodowca pokazuje jak wróbel kryje kanarka, razem wychowują młode.
Nie wiem jak ptaki śpiewają ale jest to możliwe.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
birdman 
Mega UserPomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2011
czyli 2823 dni temu
Posty: 252
Podziękowania: 20/5
Wysłany: 2014-10-20, 10:43   

mirek1, czytałem o krzyżówce mazurka z kanarkiem,gdzie ptak był zaprezentowany na światowej wystawie ptaków (jest o tym mowa w książce ,,Bastardy" S.Kawczyńskiego). Ale pisanie, że śnieguła czy trznadel da się skrzyżować z łuszczakami, a nie ma choćby żadnych zdjęć po takich krzyżówkach to po prostu bzdury
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
capski 
Mega UserMoja specjalizacja:
Golebie

Wiek: 39
Dołączył: 02 Sty 2011
czyli 3032 dni temu
Posty: 24
Podziękowania: 3/8

Wysłany: 2014-10-20, 11:36   

O ten filmik chodziło? https://www.youtube.com/w...feature=related
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek1 
Doświadczony HodowcaPomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 4027 dni temu
Posty: 392
Podziękowania: 36/17
Skąd: lubomia
Wysłany: 2014-10-20, 21:43   

Witam
Trzeba poszperać czy da się krzyżować trzadlowate z łuszczakami pewnie już ktoś to próbował ale z jakim skutkiem to nie wiem.
Ja akurat nie popieram krzyżówek międzygatunkowych,z drugiej strony przeważnie młode takie nie maja potomstwa.
pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
SpecjaliściPomógł: 57 razy
Wiek: 37
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 4100 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2014-10-21, 02:34   

mirek1 napisał/a:
Ja akurat nie popieram krzyżówek międzygatunkowych,z drugiej strony przeważnie młode takie nie maja potomstwa.
Czy możesz mi przetłumaczyć to zdanie ??
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek1 
Doświadczony HodowcaPomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 4027 dni temu
Posty: 392
Podziękowania: 36/17
Skąd: lubomia
Wysłany: 2014-10-21, 20:29   

Witam nie popieram dlatego,że zaśmieca się czysto gatunkowe populacje,
większość młodych bastardów jak już dorosną nie ma swoich młodych bo są bezpłodne czyli ryzyko zaśmiecania czysto gatunkowych ptaków jest małe.
Przykład :
szczygieł + kanarek = bezpłodne młode=nie mogą mieć swoich dzieci hahaha
kulczyk + kanarek = płodne młode które można rozmnażać.
proszę bardzo
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
AdministracjaMoja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 1679 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2014-10-22, 06:12   

birdman napisał/a:
a od kiedy łuszczaki dają się krzyżować z trznadlem i śniegułą?

Pisałam w oparciu o podane źródło.
Tutaj jest trochę więcej o krzyżowaniu trznadla z kanarkiem, a nawet- trznadla z hybrydami po kanarku:
bastardy kanarka z trznadlem i in.

mirek1, pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią... Może najpierw zdefiniujmy dokładnie co znaczy słowo "populacja". W odniesieniu do ptaków trzymanych w klatkach raczejk ciężko mówić o zanieczyszczeniu populacji- no, chyba że populacji kanarka... Swoją drogą- już co najmniej raz została ona "zanieczyszczona" krwią czyżyka czerwonego- i jakoś tego kroku nikt dziś nie żałuje... Grunt to nie robić nic pochopnie, nie "bawić się" genami.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2014-10-22, 06:20, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..
AVIORNIS POLECA:SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarkaWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::....:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .

.: ASPEKTY PRAWNE :.