Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-11-08, 20:27
PERKOZY (Podicepediformes)
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-19, 15:30   PERKOZY (Podicepediformes)

Ogółem jest znanych 20 gatunków. Występują na wszystkich kontynentach, w tym w Europie żyje pięć. W Polsce gnieżdżą się cztery gatunki. Trybem życia przypominają nury,sposobem nurkowania kormorany, a kształtem ciała grążyce. Błona pławna u perkozów nie jest jednolita, lecz otaczana szerokim płatem ,każdy palec z osobna. Silnie skrócone udo i podłudzie tkwi w obrębie skóry, a na zewnątrz wystaje jedynie skok osadzony dalej ku tyłowi. Pływając poruszają nogami w innej płaszczyźnie niż np. kaczki (z boku ku tyłowi). Każdy z palców otoczony własną błoną pławną ,umożliwia wykonywanie oddzielnych ruchów. To też noga perkoza działa jak śruba okrętowa ,a nie jak wiosło. Żywią się drobnymi rybami (najczęściej płotkami i uklejami). Większej ryby nigdy nie są zdolne przełknąć, bo uniemożliwia im to wąska budowa przełyku. Dla gospodarki rybackiej są obojętne. Jako ozdoba naszych jezior i stawów wszystkie podlegają ochronie. Swoje pływające gniazda wplatają w roślinność szuwarów. Do budowy używają odłamków trzcin i świerzej, lub butwiejącej masy roślin wodnych, którą starannie zakrywają jaja ,po każdorazowym opuszeniu gniazda. Jaja spoczywają stale na wilgotnym podłożu i ogrzewane przez ptaka zatracają pierwotną białą barwę, stając się rdzawobrunatne. Pisklęta rodzą się pokryte krótkim szaropłowym puchem, upstrzonym w podłużne ciemne pasy. Początkowo ogrzewa je matka ,i podczas pływania nosi na grzbiecie ukryte między skrzydłami i kieszeniami bocznych partii piór, zachodzącym ponad linię skrzydeł . W pierwszych dniach życia karmione są przez samca, który podaje pożywienia wprost do ich dziobów ,gdy wychylają głowy z pod piór, wolno płynącej samicy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-19, 15:40   

PERKOZ DWUCZUBNY (Podiceps cristatus)

Zamieszkuje Euroazję, Afrykę, Australię i Nową Zelandię .W Polsce wszędzie pospolity ,nad jeziorami i większymi stawami, z szerokim pasem szuwarów. Na jeziorach obfitujących w ryby, niekiedy gnieździ się kilka par blisko siebie, tworząc małe kolonie. Długość ciała 60-62cm. ,rozpiętość skrzydeł 85-87cm. ,masa ciała 900-1200g. Przylot koniec lutego początek marca ,miesiące lęgów ;maj czerwiec ,liczba jaj 3-5 , czas wysiadywania 25-27 dni, zdolność lotu młodych po 42 dniach. Koczuje do pierwszych mrozów (listopad-grudzień).
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-19, 15:48   

PERKOZ ZAUSZNIK (Podiceps nigricollis)

Długość ciała 30-38cm. ,rozpiętość skrzydeł 55-58cm. ,masa ciała od 260-400g. Samiec znacznie większy od samicy, miesiącem lęgu jest koniec maja początek czerwca ,liczba jaj 3-4 ,zdolność lotu młodych po 17 dniach. Biotopem są niezbyt głębokie silnie zarastające jeziora i stawy rybne. Ryby łowi w mniejszych ilościach. Głównym pożywieniem są ślimaki ,owady i skorupiaki. Przylot w kwietniu, odlot we wrześniu, listopadzie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-19, 15:54   

PERKOZEK (Podiceps ruficolis)

Wszędzie pospolity ,zamieszkuje stawy, płytkie zarośnięte bagna i torfowiska. Długość ciała 24-26cm. ,rozpiętość skrzydeł 40-43cm. ,masa ciała 130-220g. ,miesiącem lęgów jest koniec kwietnia -początek lipca ,liczba jaj 4-6 ,czas wysiadywania 20-21 dni ,zdolność lotu młodych po 15 dniach.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-24, 19:22   

Perkoz dwuczuby

http://www.teberia.pl/zdjecia/6400/6398.jpg
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-24, 19:24   

Perkoz zausznik

http://www.ptaki-polski.p.../2006_03_02.jpg
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2008-02-24, 19:26   

Perkozek

http://www.cezarykorkosz....ax/DSC_5358.jpg
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5895 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2010-06-09, 14:29   Perkoz dwuczuby

Perkoz dwuczuby.
Występują głównie tam gdzie są jeziora i rzeki. Perkozy większość czasu spędzają na wodzie. Na lądzie poruszają się nie zgrabnie. Żywią się głównie rybami , żabami, traszkami i roślinami wodnymi. Perkoz ma długość 50 cm. Ma bardzo długą szyje, brązowy dziób i nakrapiany grzbiet a szyja i brzuch są koloru białego.
Wczesną wiosną perkozy zaczynają zaloty i właśnie wtedy samce nabierają intensywnych kolorów.
Zaloty perkoza polegają na:
Perkoz nurkuje przed partnerem, kiedy znajduje się pod woda oczekujący go partner
Stroszy pióra i trzepocze skrzydłami. Gdy nurkujący ptak wypłynie na powierzchnie wody podnosi do góry ogon i pochyla głowę przed partnerem.
Perkozy znane są z tego że wykonują tańce wodorostów polegają one na:
Perkozy stawiają grzebienie, nurkują i wypływają na powierzchnie z dziobem pełnym wodorostów, uderzają wtedy stopami i ogonami o powierzchnie wody. W czasie tańcu kiwają głowami, samiec zawsze kiwa głową wyżej niż samica. Po skończonym tańcu wodorosty wyrzucają co wody.
Młode perkozy potrafią pływać wkrótce po wykluciu. Rodzice karmią je przez około 10 tyg.
Na początku karmione są owadami a potem rybami. Gdy młode na początku wchodzą do
Wody rodzice zabierają je na grzbiet, chcąc uchronić młode przed atakiem szczupaka. Perkoz buduje gniazda z kawałków roślin. Samica składa do niego od 3 do 5 jaj.
Jajka wysiaduje samica i samiec.
Perkozy najlepiej obserwować wiosną gdyż wtedy mają najintensywniejszych kolor piór.
Ja podczas obserwacji perkozów (moich ulubionych ptaków wodnych) nieraz się zachwycam ich pięknem i gracją. Nie zapomniany jest widok gdy młode są wożone na grzbietach rodziców.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
LordVader 
Mega User
Miłośnik przyrody



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lis 2008
czyli 5621 dni temu
Posty: 268
Podziękowania: 35/23
Skąd: Częstochowa

Wysłany: 2011-01-25, 13:15   

Perkozy dwuczube, ich gniazdo, wysiadywanie jaj i wodzenie młodych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2011-01-25, 18:42   

Miałem przyjemność oglądania perkoza dwuczubego i zausznika na wolności. Piękne ptaki :!:
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5895 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-01-25, 18:53   

Teraz opowiem wam dość niespotykaną historie dotyczącą perkoza. Rozmawiałem raz ze starsza kobietą, taką znajomą co łowi ryby. Powiedziała mi ona ,że była na jednych zawodach wędkarskich gdzie doszło do bardzo dziwnego incydentu. Jeden biorący udział w zawodach usiłował złowić szczupaka metodą na żywca ( czyli za przynętę użyta jest małą rybka ). Wędkarz po jakimś czasie zauważył ,że pławik poszedł pod wodę, energicznie zaciął i poczuł natychmiastowy mocny opór. Okazało się ,że na rybkę na haczyku połakomił się perkoz a nie szczupak. Historia skończyła się tak ,że perkoz zerwał cały zestaw i uciekł. Ciekawe czy ptak przeżył w końcu pożarł rybkę z dużym metalowym hakiem. Co o tym myślicie?
_________________
Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2011-06-06, 21:03   

Perkoz dwuczuby na zatoce w Bunschoten
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2011-06-12, 19:15   

Fotki ptaków z dzisiejszej wyprawy, udało się mi nawet złapać młode perkozy:
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Pinio 
Mega User



Dołączył: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu
Posty: 113
Podziękowania: 3/2
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-10-21, 18:15   

Bardzo proszę o radę. Znalazłem młodego perkoza, leżał na środku jakiegoś parkingu. Prawdopodobnie tegoroczny. Nie ma nic złamanego, nie jest ranny, ale jest bardzo osłabiony. I tu rodzą się pytania.
Czym go karmić? I gdzie go przechowywać? Mam wolierę, ale mam też staw hodowlany. Niby jest otoczony siatką, ale kuna przez nią przeszła i zagryzła mi łabędzia czarnego... Jeśli nie może być w wolierze z innymi ptakami, to mogę mu zagospodarować budkę 2x2. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2012-10-21, 18:42   

Podpytaj Sylwi2401 na pewno doradzi. Jak nie masz granulatu dla blaszkodziobych to daj mu na początek granulatu dla ryb. I jakiś preparat na wzmocnienie może być Duphalyte.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
acer 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Papugi

Dołączył: 22 Mar 2010
czyli 5120 dni temu
Posty: 58
Podziękowania: 9/5
Skąd: Rybnik

Wysłany: 2012-10-21, 23:01   

Perkozy z tego co mi wiadomo w zależności od gatunku żywią się małymi rybami, ślimakami, skorupiakami i innymi wodnymi żyjątkami. Na pewno możesz mu podać jakieś kawałki surowej ryby słodkowodnej.
Ostatnio zmieniony przez acer 2012-10-21, 23:03, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2012-10-22, 08:23   

Pinio, szczerze? myślę, że najlepiej byłoby wypuścic go na staw, jaki posiadasz. Mało prawdopodobne, żeby jadł Ci w małej wolierze, proponowałbym granulat pływający, krewetki suszone i małe rybki (słonecznice), lub szprotki surowe kupione w rybnym.
I tak jak proponuje pysia34 dać mu coś na wzmocnienie.Daj nam w ogóle znać jak on się czuje dzisiaj?
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Pinio 
Mega User



Dołączył: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu
Posty: 113
Podziękowania: 3/2
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-10-22, 09:36   

Wypuściłem go na staw, od razu lepiej wygląda. Pływa, wcina coś, nurkuje, wodę pije. Wygląda na to, że będzie z nim dobrze :-) I na 90% jest to perkoz dwuczuby.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2012-10-22, 09:48   

super że jest mu lepiej :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Pinio 
Mega User



Dołączył: 06 Gru 2011
czyli 4496 dni temu
Posty: 113
Podziękowania: 3/2
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-10-22, 09:52   

Żeby mi tylko gadzina wszystkich ryb ze stawu nie wybrała :P
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.