Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
KONKURS ŚWIĄTECZNY Z AVIORNIS
Autor Wiadomość
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-12-09, 21:53   KONKURS ŚWIĄTECZNY Z AVIORNIS

W konkursie udział może wziąć każdy z userów oprócz Obsługi !
Zasady konkursu są proste, każdy z uczestników musi napisać artykuł w którym opisze gatunek który hoduje w artykule muszą znaleźć się co najmniej 3 własne fotki! Każdy z uczestników ma prawo do napisania trzech artykułów. Teksty oczywiście własnego autorstwa !
Konkurs trwać będzie od dnia dzisiejszego do 22 grudnia do godziny 20:00 kiedy to jurry złożone z obsługi forum wybierze i nagrodzi najlepsze prace. Nagradzane będą trzy pierwsze miejsca. Wśród zwycięzców rozlosujemy forumowe gadżety oraz niespodzianki

Do dzieła ! :-D
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Ostatnio zmieniony przez wanted 2012-02-23, 21:10, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

pikaska 
Mega User
Graphic designer



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/Pikaska

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 23 Wrz 2008
czyli 5666 dni temu
Posty: 127
Podziękowania: 11/8
Skąd: Manchester UK

  Wysłany: 2011-12-10, 00:37   pytanie

Czy długość tekstu jest określona, czy dowolna? I jeszcze jedno: gdzie wysłać teksty? Pozdrawiam
_________________
Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. /Oliver Wendell Holmes
www.katarzynki.info
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-12-10, 06:09   

pikaska, Długość tekstu minimum 10 rozwiniętych zdań,pisać w tym temacie :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-12-17, 10:12   

Pozostało jeszcze 5 dni a tu niema nawet jednego postu :?: :?: :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Przemek K. 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Dołączył: 29 Lip 2010
czyli 4992 dni temu
Posty: 102
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: Trzciniec
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2011-12-17, 10:56   

Bażant Bananowy
Jest to jeden z prostych i bez problematycznych ptaków w hodowli. Samice chętnie siedzą na jajach ,a następnie ładnie prowadzają potomstwo. Na jednego samca może przypadać wiele samic jak i jedna tak jak u mnie. Moja para w czasie lęgów przebywała w wolierce 12mkw z para mandarynek samica upatrzyła sobie budkę kaczek i tam złożyła 9 jaj z których wyląg był 100%. Po wykluciu dołożyłem im jeszcze 6 młodych z inkubatora samica chętnie prowadzała wszystkie młode. Bażantą tym potrzebna mała wolierka lub mogą chodzić po podwórku iż szybko i bez problematycznie się oswajają. Mode łatwo się odchowują ja żywiłem je paszą dla indyk przy zagrodowych i różnymi zielonkami. Dorosłe bażanty żywi się pszenicą , jęczmieniem , kukurydzą jak i słonecznikiem i różnymi zielonkami. Polecam te ptaki wszystkim początkującym hodowcą. Są w Polsce w miarę dostępne i nie drogie. Nie są wymagające nie potrzebują pomieszczeń ogrzewanych ani specjalnych karm.
Poniżej fotki z mojej hodowli.




Ostatnio zmieniony przez Przemek K. 2011-12-17, 10:59, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Przemek K. 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Dołączył: 29 Lip 2010
czyli 4992 dni temu
Posty: 102
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: Trzciniec
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2011-12-17, 11:11   

Bażant Srebrny.
Bażanty te są bardzo pospolite u nas w kraju można je nabyć na prawie każdej giełdzie ptasiej i nie są drogie. Ja te ptaki najpierw hodowałem w wolierach a następnie chodziły u mnie po podwórku o to dowód.




Samica tego gatunku składa nawet do ponad 20 jaj ale rzadko wysiaduje czasami rozbija jaja. U mnie przebywają obecnie w wolierce 7mkw która w zupełności im wystarcza. Młode są podatne na mykoplazmę. Często młode ptaki wydziobują sobie pióra jeżeli jest ich duże przepełnienie lub brakuje im jakichś witamin. Szybko oswajają się do chodzenia po podwórku jak i do wchodzenia do kurnika lub wolierki.Najlepiej trzymać je w parze lub od razu do samca dać kilka samic pierwsza samica która była z samcem morze potem zabić dołączone samice. Nie mają specjalnych wymagań jadzą pszenicę , jęczmień , kukurydze jak i słonecznik i inne zielonki , owoce i warzywa. Polecam te ptaki wszystkim początkującym hodowcą.
Najlepiej trzymać je w parze lub odrazu do samca dać kilka samic pierwsza samica która była z samcem morze potem zabić dołączone samice.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Przemek K. 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Dołączył: 29 Lip 2010
czyli 4992 dni temu
Posty: 102
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: Trzciniec
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2011-12-17, 11:55   

Bażant królewski.
bardzo płochliwy ptak i ciężki do oswojenia mi nie udało się go oswoić aby chodził po podwórku. W czasie lęgów bardzo agresywny do innych samców bażanta jak i dla ludzi. Młode się wylęgają po 24 dniach wysiadywania i odrazy latają jak pchełki. Ja podaje im pasze dla indyk przyzagrodowych i różne zielonki np. takie jak krwawnik czy koniczynę.
Dorosłym podaje pszenicę , jęczmień , kukurydze, słonecznik jak i różne zielonki warzywa i owoce.







Sądze że nie nadają się do hodowli swobodnej iż są bardzo dzikie i mogły by zwiać. Woliera dla nich powinna być też obszerna minimum 3 metry szerokości i co najmniej tyle długości. Samiec z ogonem może mieć do 2 metrów dlatego woliera powinna być szeroka aby nie niszczył ogona obracając się. Na podłożu powinien być piasek aby nie niszczył ogona ciągnąc go po podłożu. Ptaki te są łatwe w hodowli ale nie tak jak bażant srebrzysty czy łowny. Nie polecam ich początkującemu hodowcy jako pierwszego bażantów
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
glizda177 
Doświadczony Hodowca



Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5488 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2011-12-17, 15:16   

artykół ma być o ptactwie czy moga byc inne gatunki zwierzakow?
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Marius_ 
Mega User



Dołączył: 04 Lip 2010
czyli 5017 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 26/11
Skąd: PrzejdL do mapy
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-12-17, 17:56   

Kaczki mandarynki - Aix galericulata


Jest to gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych, szczepu kaczek piżmowych. U obydwóch płci tych kaczek z tyłu głowy tworzą się charakterystyczne czuby. U samca ramieniowe lotki drugorzędne są znacznie wydłużone.

Wygląd zewnętrzny samca o ubarwieniu standardowym w szacie godowej:

Samce są bardzo jaskrawo ubarwione w okresie godowym. Od nasady czerwonego nosa, przez oko, aż do czuba ciągnie się szeroki biały pas. Ponad nim czoło i przód ciemienia metalicznie zielony. Głowy boki są rdzawe, w tylnej części wąski metaliczno-zielony pas. Pierś oraz przód jest koloru metaliczno-fioletowego, przed które w dolnej cześć idą dwa białe pasy po obu stronach. Grzbiet jest ciemny, a boki koloru "beżowawego", oraz dwa żagle po obu stronach są również podobnego koloru z białymi końcami. Ogon jest ciemny, a podogonie białe. Nogi są barwy pomarańczowej.


Samiec ubarwiony w okresie lęgowym.


Wygląd zewnętrzny u samicy o ubarwieniu standardowym :

Samica jest skromniej ubarwiona, nie ma tylu kolor co samiec. Wierzch ciała jest barwy szarobrunatnej o oliwkowym odcieniu, z wąskim białym paskiem, który tworzy równiez obwódkę wokół oczu. Podbródek i przód szyi jest również koloru białego. Spód ciała jest popielaty w duże jasne plamy. Ogon jest czarny, w podogonie białe. Na skrzydłach ma zielone metaliczne "lusterka". Ma żółte nogi i ciemnoszary dziób.


Samica.


Długość ciała u tych kaczek wynosi ok. 41-49 cm, waga ok.500 gram. Sezon lęgowy rozpoczyna się w kwietniu-mają i wtedy samica znosi od 7 do 12 brunatnych jajek. Jajka są wysiadywane przed ok. 28-30 dni przez samice, lecz samiec zazwyczaj pilnuje budki.

Występuje kilka mutacji barwnych mandarynek m.in:
-białe
-beżowe
-czarne
-blond
-rude

Z własnych doświadczeń moge powiedzieć, że te ptaki są łatwe w hodowli, nie sprawiają wielkich problemów. Lecz najlepiej nie zamykać ich do budek, ponieważ nie będą znosiły jajek, najlepiej nie zamykać ich wogule aby miały trochę prywatności. Żywię ich pszenicą, trochę kukurydzy oraz do karmy dokładam trochę paszy grower. Nieraz dodaję karmy dla gołębi. Oczywiście dobrze jak mają dużo zielonki+ do tego podaję kapustę pekińską, marchew, jabłko. Wodę dostają też do poidła + raz lub 2 razy na tydzień witaminy do tego.

Ostatnio zmieniony przez Marius_ 2011-12-17, 18:44, w całości zmieniany 4 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5792 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2011-12-17, 18:01   

Marius_, taka mała uwaga ;-)
grajgul napisał/a:
w artykule muszą znaleźć się co najmniej 3 własne fotki!
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Marius_ 
Mega User



Dołączył: 04 Lip 2010
czyli 5017 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 26/11
Skąd: PrzejdL do mapy
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-12-17, 22:47   

Papużka Falista-Melopsittacus undulatus




Gatunek małego ptaka z rodziny papugowatych, zamieszkujący głównie południowe rejony Austarlii. Od 1840 roku są hodowane w europie. Od tego czasu wyhodowano wiele mutacji barwnych.

W naturze dominuje kolor zielony.


Wygląd zewnętrzny papużek falistych mutacji zielonej:

Ciało jest ubarwione jednolicie zielono, wierzch jest prążkowany na czarno oraz żółto. Przednia część głowy u dorosłych osobników jest zazwyczaj żółta. Na policzkach ciemnopurpurowe łątki, ogon rozkładany jest wachlarzowato z długimi sterówkami po środku. Na zewnętrznych sterówkach jest żółta przepaska.Skrzydła są prążkowane kolorami zielono-czarnymi. Nogi koloru szaroniebieskimi z czterema palcami zakończone ostrymi pazurkami.Dziób mają mały. U dorosłych samców woskówka jest koloru niebieskiego, a u samic koloru szarego lub beżowego, po tym jest najlepiej rozróżnić płeć.



Wielkość ok. 22cm z czego ogon ma 10 cm., waga wynosi ok. 45-45g. Ptaki te są przystosowane do długich lotów.



Papużki te są najbardziej spotykane w hodowlach. Są proste w hodowli, można te trzymać w parach lub stadach.



Mutacje barwne:

Występuje wiele mutacji barwnych tych papug m.in:
-lutino
-opalowa zielona
-opalowa niebieska
-niebieska
-fioletowa
-płowa
-albinos
-szek
itd.



Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że są to dość proste w hodowli papużki. Nie sprawiają żadnych problemów. Można je oswoić, lecz wiadomo trzeba poświęcam wtedy tej papudze którą oswajamy wiele czasu, ale zazwyczaj zawsze się to udaje. Karmię je nasionami m.in proso,słoneczniki i wiele innych nasion + do tego owoce i warzywa oraz karma jajeczna lub ugotowane jabłko, pokruszoną skorupkę z jajka. Na spód klatek używam piasek, myślę, że jest on dla nich najlepszy. Oczywiście dostają też sepię i wapno. W lecie bardzo lubią jeść liście brzozy, wierzby i nasiona traw. Bardzo lubią się też kąpać w wodzie, sprawia im to dużą "fraję" :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5221 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2011-12-17, 23:12   

Seramy

Jest to malezyjska parkura karłowata rozpowszechniona na całym świecie. Sprowadzona do Ameryki Północnej w 2001roku, a kilka lat później przez Holandię do Europy.
Jest to bardzo mała kompaktowa kura karłowata o bardzo typowej i majestatycznej postawie oraz profilu bocznym w kształcie S między częścią piersiową, szyją a głową.
Rasa bardzo ufna i potulna.
Seramy dzielą się na trzy klasy:
KOGUTY:
Klasa A-do 350g.
Klasa B-do 500g.
Klasa C-do 600g.

KURY:
Klasa A-do 325g.
Klasa B-do 425g.
Klasa C-do 500g.

Nie są dobrymi nioskami, ponieważ niosą od 1 do 10 jajek ale wszystko zależy klasy kury.
Skorupki jajek są beżowe do kremowo-białych.
Karmię je pszenicą z odrobiną paszy dla kurcząt. Oraz bardzo lubią warzywa, przez co ja swoim seramkom robię ,,sałatkę`` czyli: marchew, pietruszkę i selera ścieram na tarce, dodatkowo sporą ilość kopru i szczypiorku w miarę drobno kroję, oraz jedną cebule i 3-4 ząbki czosnku drobno siekam i wszystko mieszam.
Najlepszym podłożem w kurniku jest żwir, w którym kury biorą kąpiel itp.. Temperatura w kurniku nie powinna spaść poniżej 2*C, bo może się źle dziać z ptakami.

Rasa nie nadaje się dla początkujących hodowców!

Rozmiar obrączki dla koguta 11, a dla kury 10.











Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2011-12-22, 16:57   

Yokohama jest to rasa kur długoogoniastych pochodząca od mieszanki kilku japońskich ras bojowców. Nazwa tej rasy wywodzi się od nazwy japońskiego portu-miasta skąd pierwsze kury wpłynęły do Europy. W wyglądzie zbliżona do rasy Minohiki oraz do Feniksów. Jest to kura bardzo ruchliwa oraz bardzo dobrze lata i miało, jaki płotek to dla niej przeszkoda nie do zdobycia. Znoszą stosunkowo mało jajek, ale są za to dobrymi kwokami i bardzo dobrze wodzą kurczęta. Koguty zaś pięknie prezentują się swoim pięknym długim ogonem, kury również maja długie ogony. Koguty o bażancich kształtach są stosunkowo spokojne i mało konfliktowe. Kury te dobrze znoszą nasz klimat nawet w zewnętrznych wolierach zima dadzą sobie rade. Rasa ta występuje w odmianach barwnych takich jak białe, czerwono-czarne, biało-czerwone(czerwonosiodłata). Kury te są średniej wielkości. Masa koguta wynosi do
2-2,5 kg natomiast kury do 1-1,5 kg. Masa jajka wynosi około 35-40 gram.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2011-12-22, 17:04   

Kaczka czubata jest to bardzo ładnie prezentująca się kaczka dzięki swojemu czubowi na głowie, tak w budowie niczym się nie różni od zwykłych kaczek. Kaczki w mojej hodowli są rozmiarów normalnych waga kaczora wynosi około 2 kg natomiast kaczek tak koło 1,5 kg.
Kaczki występują w różnych odmianach barwnych. Kaczki rocznie niosą około 120-140 jaj i zdarzają się kaczki, które mają silny instynkt do wysiadywania jaj. Ptaki dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5161 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2011-12-22, 17:20   

Araucana jest to rasa kur występująca w dwóch wersjach z ogonem i też bez, jednakże mój opis będzie o kurach bezogonowych, bo takie posiadam w hodowli. Kury te, choć z pozoru nie reprezentują się aż tak ładnie to niosą piękne zielone, niebiesko, turkusowe jajka. Kury tej rasy są łatwe w hodowli jak i w utrzymaniu i bezproblemowo znoszą nasz klimat. Kury te są średniej wielkości masa kogutów wynosi miedzi 1,8 – 2 kg natomiast kury 1,4 – 1,6 kg. Kury niosą około 180 jaj rocznie o wadze około 50 g.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5221 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2011-12-22, 19:34   

Minorki
Minorki zostały wyhodowane w Hiszpanii na wysypie Minorka.
W Polsce spotyka się minorki czarne ale istnieją także białe, niebieskie i karłowate.
Dorosłe ptaki powinny mieć długi, masywny dziób, szyję średniej długości, szeroką pierś,ogon wypełniony głównymi i drugorzędnymi sierpówkami, długie skrzydła- które muszą przylegać do ciała.
Minorki słyną z dużych, białych zausznic, które dodają im całego uroku.
Także dużego uroku dodaję im duży, gruby grzebień,oraz duże dzwonki które są podatne na odmrożenia przez co zimą powinny być w pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej 0* i grzebień oraz dzwonki powinien być posmarowane wazeliną lub czymś podobnym.
Grzebień powinien składać się z 5-6 ząbków, który u koguta musi być prosty, zaś u kury powinien być na na pół załamany.
Kury znoszą duże jajka, w białej skorupce.
U kur prawie zanikł instynkt kwoczenie, lecz zdarzają się przypadki że kury zakwoczą i wychowają kurczęta.
Kurczęta po wykluciu są czarne z białym krawacikiem.
Jako podłoże najlepszy jest żwir/piasek, oraz powinny mieć dostęp do zieleniny.
Można karmić je wszelkimi zbożami tj. pszenica, pszenżyto, kukurydza itp. (tylko nie żytem).
Waga koguta :2,5-3kg
Waga kury: 2,2-2,8kg.
Rozmiar obrączek:
kogut: 20
kura: 18
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5221 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2011-12-22, 19:56   

Cukrówka
Jest ptak z rodziny gołębiowatych.Często mylony z sierpówkami, które są do siebie podobne.
Rozmiary jego ciała to 26-28cm. Są to bardzo towarzyskie gołąbki, które można łatwo oswoić- nawet na zawołanie po imieniu (ale to raczej przy ręcznym karmieniu).
W hodowlach uzyskano wiele odmian barwnych oraz wyhodowano też cukrówki czubate i jedwabiste.
Gołąbki żywią się różnymi rodzajami zbóż: pszenica, sorgo, kukurydza, groch itp.
Są to ptaki bardzo łatwe w hodowli, które można polecić początkującym hodowcom.
Lęgi zaczynają już w kwietniu, gniazdo buduję w specjalnie przygotowanych budkach lub same budują gniazdo w krzewach, po czym znoszą 2 jajka, po czym po 14 dniach wysiadywania, przez obje rodziców klują się młode.
Ptaki bardzo lubią kąpać się w wodzie, więc powinniśmy im zapewnić chociaż mały zbiorniczek z wodą.
Rozmiar obrączki : 6
Ostatnio zmieniony przez kamillo1395 2011-12-22, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pikaska 
Mega User
Graphic designer



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/Pikaska

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 23 Wrz 2008
czyli 5666 dni temu
Posty: 127
Podziękowania: 11/8
Skąd: Manchester UK

  Wysłany: 2011-12-22, 20:35   Wdzięk skromnych ajmarek prążkowanych

Wdzięk skromnych ajmarek prążkowanych

Ajmarki prążkowane - inaczej katarzynki są mało rozpowszechnionymi papugami w Polsce, choć sytuacja ta ulega stopniowej poprawie. Dlaczego warto wprowadzić je do swojej hodowli?
Odpowiedź jest prosta.


Hodując jedną parę ajmarek możemy obserwować ich wspinaczki, nie są to bowiem papugi, które przepadają za lataniem. Są to niehałaśliwe ptaki - jedynie przy większej ilości papug w wolierze mogą pojawić się kłótnie i głośniejsze okrzyki, zwykle spowodowane doborem budek lęgowych (dlatego montujemy zawsze takie same i na tej samej wysokości). Ajmarki prążkowane mają zaledwie 17 cm i 55 g wagi, z wdziękiem poruszają się po żerdkach, a w chwili zagrożenia nie skrzeczą, a jedynie charakterystycznie strzygą ogonem - jak nożyczkami.
Potrafią nauczyć się nietypowych dźwięków - np. delikatnej czkawki albo "pykania", jest to dość przyjemne dla ucha. W przypadku katarzynek należy pamiętać o okresowym przycinaniu pazurków, które są u nich trudne do starcia.

Podstawowym kolorem ajmarek jest zielony, oprócz niego spotykamy: oliwkowy, szary, turkusowy i kobaltowy, lutino i cremino (dwa ostatnie kolory nie posiadają prążków w ubarwieniu). Upierzenie samiczki i samczyka jest praktycznie jednakowe, dlatego u ajmarek odróżnienie płci nie jest takie łatwe - o płci mówi nam zabarwienie koniuszka środkowych piór ogona (samiec ma do połowy piórko czarne, samiczka koniuszek piórka albo brak czarnego koloru). U cremino i lutino - najlepszym sposobem jest badanie DNA.

Od dołu po lewo zielony samczyk, po prawo samiczka edged.
Widać kolory na ogonie.

Do ich hodowli nadają się nawet niewielkie klatki o głębokości i wysokości 50 cm i szerokości ok. 70 cm, jednak wiadomo, że im większa klatka, tym lepiej dla naszych podopiecznych. Dla katarzynek wystarczająca byłaby już woliera o długości 2 m.

Ajmarki prążkowane nie są wybrednymi papugami. Podstawą ich diety jest mieszanka ziaren. W codziennej diecie nie może też zabraknąć warzyw, owoców i skiełkowanych, uwielbiają proso senegalskie w kłosach. W diecie nie powinno zabraknąć również skorupek jajek, sepi, kostek wapiennych i preparatów witaminowych, jest to szczególnie ważne przed i w trakcie lęgów. Hodowla katarzynek nie sprawia większych trudności, a rozmnażanie w warunkach sztucznych nie jest zbyt problematyczne. Budki lęgowe, najlepsze dla katarzynek, powinny mieć wymiary: szerokość 24 cm, głębokość 14 cm, wysokość 17 cm, a średnica otworu wejściowego około 5 cm. Dno budki wypełnić trzeba kilkucentymetrową warstwą wiórów z miękkiego drewna. Katarzynki znoszą 4 - 8 jaj w odstępach jednodniowych, czasem samiczka robi 2 dni przerwy i znowu niesie kolejne jajka, każde z nich wysiaduje przez ok. 20-24 dni. Samczyk pomaga jej w wysiadywaniu.

Hodowla katarzynek nie sprawia dużych trudności, na pewno są to odpowiednie ptaki do małych mieszkań, można je łatwo oswoić. Cieszą oko i ucho.


Samczyk - mutacja powstała z grafitowej samiczki i turkusowego samca


Strzyżenie ogonem w chwili zaniepokojenia


Młode
_________________
Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. /Oliver Wendell Holmes
www.katarzynki.info
Ostatnio zmieniony przez pikaska 2011-12-22, 20:50, w całości zmieniany 4 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-12-23, 09:13   

kamillo1395 napisał/a:
Cytat:
Konkurs trwać będzie od dnia dzisiejszego do 22 grudnia do godziny 20:00 kiedy to jurry złożone z obsługi forum wybierze i nagrodzi najlepsze prace



Postanowiłem dac sznsę jeszcze tym co nie napisali i przedłużymy konkurs do 28 grudnia.
A odnośnie samych tekstów - to

-jak na razie tylko mała garstka jest ciekawa gdyż opisy są dosć dobre. Większośc to ukazuje samą podstawe opisu ptaka, czyli skąd, wymiary itp. zwykłe informacje jakie są wszędzie w sieci, nic z własnej hodowli ptaka, zero doświadczeń !!!!!

To na tyle.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pikaska 
Mega User
Graphic designer



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/Pikaska

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 23 Wrz 2008
czyli 5666 dni temu
Posty: 127
Podziękowania: 11/8
Skąd: Manchester UK

  Wysłany: 2011-12-23, 10:14   Cechy artykułu

kamillo1395 napisał/a:
pikaska, spójrz !
Cytat:
Konkurs trwać będzie od dnia dzisiejszego do 22 grudnia do godziny 20:00 kiedy to jurry złożone z obsługi forum wybierze i nagrodzi najlepsze prace


OK. Jak już być dokładnym to na maksa!

Artykuł - celem artykułu jest popularyzacja, interpretacja, oraz ocena faktów i problemów z zakresu danej tematyki.
Struktura artykułu:
Konkretne zetknięcie czytelnika z rzeczywistością, o której piszemy,  z przedmiotem.
Postawienie problemu, nazwanie, sprecyzowanie go. Należy wybrać tylko jeden wątek sprawy.
Odpowiedź na postawiony problem, pytanie.
Nawiązanie do innych publikacji na ten sam temat.
Wszystkie informacje dotyczące danej kwestii.
Dyskusja na temat za / przeciw.
Wewnętrzna dyskusja z samym sobą.
Podsumowanie, odpowiedź.
Zakończenie, wniosek, apel, nowe pytanie co dalej?
_________________
Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno. /Oliver Wendell Holmes
www.katarzynki.info
Ostatnio zmieniony przez pikaska 2011-12-23, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.