Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak rozpoznać,że jajo jest zapłodnione a zarodek żywy ?
Autor Wiadomość
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2011-05-06, 01:15   Jak rozpoznać,że jajo jest zapłodnione a zarodek żywy ?

Z racji wielu sprzecznych informacji jakie uzyskałem chciałbym jeszcze zapytać Was.Jak wygląda,po czym możemy rozpoznać,że jajo jest zapłodnione?Mam na myśli jajo jeszcze nie inkubowane?Na forum Woliery użytkownik Krzysztof_44napisał:
"w każdym jaju niezależnie od gatunku ptaka jeżeli jest zapłodnione można zaobserwować na żółtku białawą plamkę obwiedzioną obrączką, w jaju niezapłodnionym występuje tylko i wyłącznie ta wspomniana biaława plamka,ale bez obrączki"
Ile w tym jest prawdy?
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-12-03, 18:31, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2011-05-06, 06:01   

Ja pierwszy raz o takim czymś słyszę,ale nie twierdze że tak nie jest, tylko ciekawe jak to można stwierdzić?
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
swift74 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Maj 2010
czyli 5065 dni temu
Posty: 149
Podziękowania: 16/2
Skąd: Rzeszów

Wysłany: 2011-05-06, 07:16   

rozbijając jajko? :-D niewiem w czym problem,wystarczy jajko przeswietlic i finał ,po 5 dniach widac juz delikatne zyłki,oczywiscie zalezy od gatunku ptaka ,bo u jednych pojawią sie szybciej(z krótszym okresem inkubacji) a u innych póżniej
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
czertezik 
Mega User



Dołączył: 22 Sty 2009
czyli 5535 dni temu
Posty: 266
Podziękowania: 27/9
Wysłany: 2011-05-06, 07:27   

mikado, dokładnie tak jest, ale widać to w rozbitym jaju.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2011-05-06, 07:37   

swift74 napisał/a:
niewiem w czym problem,wystarczy jajko przeswietlic i finał

Problem w tym,że mam wszystkie jaja czyste od diamentów w inkubatorze,a rozbijając je jest właśnie biała plamka na żółtku i teraz nie wiem czy mam inkubator do luftu czy koguta?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
czertezik 
Mega User



Dołączył: 22 Sty 2009
czyli 5535 dni temu
Posty: 266
Podziękowania: 27/9
Wysłany: 2011-05-06, 08:05   

swift74, odpowiedź dotyczyła jaj, które nie były jeszcze poddane inkubacji.

mikado, jeśli parametry w inkubatorze masz prawidłowo ustawione to jajo ruszy tak jak napisał swift74. Odpowiedź jest prosta. Jaja diamentów nie są zapłodnione.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2011-05-06, 11:10   

Smutna prawda ale masz czertezik, racje.Ja brałem po prostu pod uwagę,że zarodki poginęły w ciągu pierwszych godzin jeśli to w ogóle możliwe ale tak jak pisałem jest tylko jasna plamka żadnego rozwoju zarodka nie ma więc jaja czyste.Tak czy inaczej dobrze wiedzieć jak wygląda zapłodnione jajo..pomyślcie o tym jak robicie jajecznice :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez mikado 2011-05-06, 11:10, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
swift74 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Maj 2010
czyli 5065 dni temu
Posty: 149
Podziękowania: 16/2
Skąd: Rzeszów

Wysłany: 2011-05-06, 11:58   

jeśli o to chodzilo to na pewno niema żadnego sposobu aby stwierdzic bez rozbijania czy jajo jest zaplodnione czy nie a pewnie i po rozbiciu nie jest to takie proste,szczególnie u "drobnicy"
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5522 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2011-05-07, 06:06   

Panowie może u drobnicy nie jest to proste ale u bażanta to w jajecznicy już zarodki widać z pewnoscią :) Nad takimi banałami w jajecznicy staram sie nie myśleć :) inaczej moi dwaj panowie żygali by jak koty albo śniadanie jedli u dalekiej sąsiadki :)
A serio Mikado u kur zawsze jaja zapłodnione już pierwszego w zasadzie dnia mają widoczną ciemną plamkę zarodka.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Alan1980 
Mega User
Bażanty



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/alan1980

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Mar 2009
czyli 5467 dni temu
Posty: 1847
Podziękowania: 126/346
Skąd: Płońsk

Wysłany: 2011-05-07, 07:34   

mikado, tak proformo po jakim czasie inkubowania prześwietlałeś jajka?
_________________
www.ozdobneptaki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2011-05-07, 10:33   

Alan1980, 7 dzień kuropatwy mają "pajęczynkę" część złotych też diamenty lipa.
pysia34, nie każ mi rozbijać kolejnych jaj od sąsiadów...ja za chiny ludowe nie widzę ciemnej plamki :mrgreen: .Za to białą wraz z obwódką tak a powiem,że już trochę jaj sprawdziłem.Ciemna plamka to może jak zacznie się proces inkubacji?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5063 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-05-07, 23:02   

Stadia rozwoju zarodka w jaju ptasim

Proces przekształcenia jaja w pisklę jest jednym z największych cudów natury jaki dokonuje się na całym świecie praktycznie codziennie. Okres inkubacji różni się dla poszczególnych gatunków ptaków, lecz niezależnie od jego długości w ciągu kilku do kilkudziesięciu dni z jaja (często małego) wyłania się pisklę. Złożoność tego procesu nie może być zrozumiana bez zagłębienia się w jego embriologię.

Gdy jajo leży w normalnych warunkach otoczenia (temperatura około 20oC) z embrionem w jaju nic się nie dzieje. Dopiero w momencie gdy w otoczeniu wystąpią warunki odpowiednie dla inkubacji (odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza), rozpoczyna się właściwy rozwój zarodka.
Jajo kurze w 5 dniu inkubacji Embrion składa się z wielu komórek, które w początkowym stadium inkubacji są podobne. Jednak z biegiem czasu komórki się różnicują. Niektóre komórki mogą stać się istotnym elementem poszczególnych narządów, inne znajdą się w skrzydle, nodze lub dziobie.
Wkrótce po zapoczątkowaniu procesu inkubacji, w części tylnej zaczyna być widoczna punktowa, zagęszczona zbieranina komórek. To pasmo komórek daje początek linii tułowia pisklęcia. Od tej prymitywnej linii, zaczyna się rozwój głowy i kręgosłupa zarodka. Jest prekursorem kształtu przewodu pokarmowego. Pojawiają się place krwi, które powoli będą przekształcać się w systemy naczyń krwionośnych. Zaczynają pojawiać się oczy.

Jajo kurze po 10 dniu inkubacji W drugim dniu inkubacji wyspy krwi zaczynają się łączyć i tworzą system naczyń krwionośnych. W tym samym czasie w innym miejscu zaczyna wytwarzać się serce. Po 44 godzinie inkubacji system naczyń krwionośnych się wykształca i łączy z sercem, które zaczyna bić. W tym czasie wytwarzają się dwa odrębne układy krążenia: zarodka (embrionu) i "układ krążenie jajka".

Dziób zaczyna się rozwijać pod koniec trzeciego dnia inkubacji . Zaczynają pojawiać się zaczątki skrzydeł i nóg. W czwartym dniu dalej kształtuje się tułw i całe ciało. Ciało pisklęcia obraca się o 90oC i układa się w dół lewą stroną do żółtka. Głowa i ogon zbliżają się do siebie, tak że embrion układa się w kształt litery "C". Jama gębowa, język i dziury nosowe wykształcają się jako część przewodów pokarmowego i oddechowego. Serce cały czas się powiększa mimo, że nie jest jeszcze wewnątrz organizmu. Daje się dostrzec jego delikatne bicie. Pozostałe organy wewnętrzne również nadal się rozwijają. Na koniec czwartego dnia inkubacji zarodek ma wszystkie organy potrzebne do podtrzymania życia po wylęgu i większość z nich da się wyróżnić. Mimo to pisklę nie przeżyłoby poza tym specyficznym środowiskiem, w odróżnieniu od ssaków.

Zarodek rośnie i rozwija się szybko. W siódmym dniu, na nogach i skrzydłach zaczynają pojawiać się palce. Serce jest już całkowicie zamknięty w jamie klatki piersiowej, a zarodek coraz bardziej zaczyna przypominać ptaka. Po dziesięciu dniach inkubacji zaczynają pojawiać się pojedyncze piórka i połacia piór. Dziób staje się coraz twardszy. W czternastym dniu wytwarzają się pazury i zarodek układa się do pozycji właściwej do wyklucia. Po dwudziestym dniu inkubacji pisklę znajduje się w pozycji wylęgowej, dziobem przebija komórkę powietrzną w jaju i płuca zaczynają oddychać.

Po 21 dniach inkubacji, pisklę wreszcie rozpoczyna swoją ucieczkę ze skorupki. Rozpoczyna się wykluwanie. Najpierw próbuje delikatnie "przepychać" dziób przez komórkę powietrzną. Omocznia, która służyła do tej pory jako jego płuca, zaczyna zasychać równolegle do tego jak pisklę zaczyna stosować własne płuca. Pisklak cały czas stara się wydostać głowę na zewnątrz. Stwardniały i ostry koniec dzioba (ząb) i specjalnie wykształcony mięsień z tyłu szyi pomaga przebić skorupę. Kurczak chwilę odpoczywa, zmienia pozycję, zaczyna "kuć" skorupę do czasu gdy jego głowa nie wydostanie się na zewnątrz jaja. Następnie pisklę wykonuje bezwładne ruchy odpychając się nogami od dolnej części skorupy. Kurczak jest wyczerpany i odpoczywa, w tym czasie pępowina odpada i rany po niej się goją. Stopniowa "noworodek" odzyskuje siły, schnie i zaczyna chodzić. Proces inkubacji i klucia kończy się sukcesem. "Ząb" na końcu dzioba odpadnie w ciągu kilku dni po wykluciu.
Proces klucia jest kulminacyjnym i bardzo newralgicznym etapem inkubacji. W sztucznych warunkach inkubacji w tym okresie inkubatory nie pownny być otwierane częściej niż co 6 godzin. Inkubator należy wówczas otwierać tylko gdy jest to niezbędne.

Cytat:
http://www.infermo.pl/a3-Stadia-rozwoju-zarodka-w-jaju-ptasim.html
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-05-08, 09:24, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-12-03, 18:33   

W zapłodnionym jaju nie za każdym razem ale w chwilach kiedy zapomniałem napisać kiedy samica zasiadła, staram się na kilka dni przed kluciem pławić jaja w ciepłej wodzie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
Karol



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 26
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 4961 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2012-07-10, 15:42   

Witam! Próbowałem dzisiaj pławić jajka kurze ponieważ są już dzień po terminie. Do ciepłej wody wkladałem jajka i wypływały do góry ale nie poruszały sie :-( Co mam zrobić?? Może je juz wyrzucić??
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2012-07-10, 16:29   

Możesz poczekać jeszcze dzień, jeśli są pisklaki to trzymiąc jajka w dłoni powinieneś wyczuć jak pisklak się rusza albo usłyszeć pisk.Możesz też prześwietlić i powinno widać dziób w komorze powietrznej który się rusza,jeśli widać dziób a nie rusza się on to zarodek obumarł.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LordVader 
Mega User
Miłośnik przyrody



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lis 2008
czyli 5612 dni temu
Posty: 268
Podziękowania: 35/23
Skąd: Częstochowa

Wysłany: 2012-07-10, 18:27   

lolek9898, w jakiej pozycji były ułożone jaja na wodzie?

Jeżeli pływały komorą do góry pionowo to śmiało możesz je wyrzucić, jeżeli pływały po skosie lub płasko to bym się wstrzymał jeszcze, to moje zdanie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
Karol



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 26
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 4961 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2012-07-10, 20:07   

mikado, LordVader, dzieki za odpowiedzi!
Jajka pływały komorą do góry. Prześwietlałem jajka i nie widziałem wogole żadnego dzioba w komorze :-( Jajka wyrzuce.
Na sobote mam nastepny lęg i myśle że z niego już coś będzie :mrgreen: Tak coś czuje :mrgreen:
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
LordVader 
Mega User
Miłośnik przyrody



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lis 2008
czyli 5612 dni temu
Posty: 268
Podziękowania: 35/23
Skąd: Częstochowa

Wysłany: 2012-07-10, 20:26   

Ja jak pławię jajka to wrzucam na ciepłą wodę i patrzę co się rusza a co nie to co sie rusza biorę do inkubatora te co się nie ruszają podgrzewam żeby woda była bardziej ciepła, czasem zaczynają się niektóre ruszać bo jest im za gorąco. Oczywiście nie gotować :D :mrgreen:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pawelck 
Mega User



Dołączył: 01 Wrz 2013
czyli 3852 dni temu
Posty: 23
Podziękowania: 1/3
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2013-09-01, 20:40   

Ile kosztuje mniej więcej inkubator i gdzie kupić powie mi ktoś? Chcę dla papug.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Szymon 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
czyli 5147 dni temu
Posty: 350
Podziękowania: 17/32
Skąd: WLKP
Wysłany: 2013-09-01, 20:45   

pawelck, dla papug inkubator to będzie musiał karmić ręcznie a jakie jaja od jakich papug?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.