Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Zające i kuropatwy zagrożone!
Autor Wiadomość
Alan1980 
Mega User
Bażanty



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/alan1980

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Mar 2009
czyli 5477 dni temu
Posty: 1847
Podziękowania: 126/346
Skąd: Płońsk

Wysłany: 2011-02-17, 05:41   Zające i kuropatwy zagrożone!

Cytat:
Zające i kuropatwy zagrożone!
Minister Środowiska proponuje: zakażmy polowań!

Ministerstwo Środowiska bije na alarm: w Polsce żyje coraz mniej zajęcy i kuropatw! Jedyny sposób na ratunek i odbudowanie ich populacji to zakaz polowań na te zwierzęta obowiązujący przez cały rok. Minister Środowiska przygotował w tej sprawie rozporządzenie.

Jak wskazują przyrodnicy, w 2010 r. w Polsce było dwukrotnie mniej zajęcy niż w 1991 roku, a kuropatw 2,5 raza mniej! Według nich tak drastyczny spadek spowodowany jest głównie nieodwracalnymi zmianami w środowisku, w którym żyją te zwierzęta. Zającom i kuropatwom zagrażają zarówno rozwój rolnictwa wielkoobszarowego, jak i drapieżniki, m.in. lisy, ale też jenoty, a nawet borsuki czy ptaki drapieżne, szczególnie młodym osobnikom.

Projekt rozporządzenia trafi wkrótce do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zagwarantuje on zającom i kuropatwom pełną ochronę. Wprowadzenie moratorium dałoby im status zwierząt łownych objętych ochroną cały rok. Dzięki temu możliwy będzie ratunek dla tych gatunków i stopniowy wzrost liczebności ich populacji.

Minister Andrzej Kraszewski uzasadniając inicjatywę:

- Zające i kuropatwy to tradycyjni mieszkańcy polskich łąk i lasów. Przyrodnicy biją na alarm i ostrzegają, że oba te gatunki mogą już niedługo zniknąć z naszego krajobrazu. Dlatego musimy podjąć zdecydowane działania i zakazać polowań na zające i kuropatwy. Polska przyroda i zwierzęta wyróżniają nas na tle innych państw europejskich, dlatego musimy chronić nasze dobro. Chcę, żeby rozporządzenie jak najszybciej weszło w życie.

Zające i kuropatwy to podstawowe gatunki zwierzyny drobnej w Polsce. Zające występują głównie na otwartych terenach upraw rolniczych i łąk, w zagajnikach między polami. Długość życia zająca to nawet 13 lat, jednak średnio zwierzęta te dożywają tylko do 5-ciu z powodu ataków drapieżników. Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych, występuje głównie na polach z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami.

W Polsce populację zajęcy szacuje się obecnie na 540 tys. osobników (na początku lat 90 było ponad 1mln 200 tys.). Z kolei liczebność populacji kuropatw jest obecnie szacowana na 380 tys. szt., co w porównaniu z początkiem lat 90 daje 2,5 raza mniejszą liczbę osobników. W 2009 r. myśliwi pozyskali 19 tys. zajęcy i 11 tys. kuropatw.

Dotychczas podejmowane działania, polegające m.in. na próbach ograniczenia liczebności populacji lisa, co doprowadziłoby do zwiększenia liczebności zajęcy i kuropatw, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Kiedy zającom i kuropatwom grozi całkowite zniknięcie z polskich lasów i łąk, ich śmiertelny wróg: lis, ma się coraz lepiej. Liczebność tego gatunku regularnie wzrasta. Zgodnie z rocznikiem statystycznym GUS „Leśnictwo 2008” liczebność populacji lisów w Polsce w 2000 r. wynosiła 145 tys. szt., a w 2008 r. ich liczba wzrosła już do 209 tys. szt. Do takiego stanu rzeczy przyczyniło się m.in. masowe zwalczanie wścieklizny, które spowodowało prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku.

Nowe rozporządzenie zmieniłoby obowiązujące na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. Nr 48, poz. 459 i Nr 163, poz. 1303) przepisy o dozwolonym polowaniu na zające i kuropatwy.

Minister środowiska, działając w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa jest uprawniony do określenia w drodze rozporządzenia okresów polowań na zwierzęta łowne (po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Polskiego Związku Łowieckiego) na podstawie Prawa łowieckiego (art. 44 ust.1 ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066, z późn. zm).

W Polsce jest 31 gatunków zwierząt łownych. Moratorium na polowania obowiązuje w odniesieniu do łosia.


http://www.mos.gov.pl/art...my_polowan.html
_________________
www.ozdobneptaki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5896 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-02-17, 06:59   

Bardzo dobrze pomyślane. Ojciec mi opowiadał ,że kiedyś wyszło się na łąkę to nie sposób było nie trafić na zająca, a teraz spotkanie gdzieś przypadkowo zająca to wielka sensacja. A to lisy coraz częściej idzie spotkać a niektóre chodzą po mieście i nic nie robią sobie z obecności ludzi. Pomimo ,że w mojej okolicy kiedyś było również dużo kuropatw, to teraz żadnej tu nie widziałem od kilku lat, cieszę się ,że chociaż bażanty są.
_________________
Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5221 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2011-02-17, 12:53   

jakub, ja co do zająców to nie jestem tego zdania ...
u mnie cały czas gania sie po 6-8 zajęcy i co chwila widać parami lub pojedyńcze sztuki i są tak duże że szok ... i już zaczynają robić szkody ;/

a co do kuropatw to popieram w 100% bo od roku dopiero usłyszałem jedna kuropatwę :) wreszcie :) a żeby jakąś zobaczyć to nie ma takiej możliwości ... ;/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
marcin18 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Dołączył: 15 Lis 2008
czyli 5613 dni temu
Posty: 153
Podziękowania: 6/1
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2011-02-17, 13:55   

W mojej okolicy też widuję dosyć często zające. Kuropatw natomiast nie ma już od wielu lat, nawet pojedynczej sztuki. Co dziwne lisów też u mnie nie ma, ostatni raz lisa widziałem ze 3 lata temu, a było ich kiedyś dosyć dużo.
_________________
marcinnn
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 4852 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2011-02-17, 14:01   

W moich rejonach kuropatw nie widuję ani nie słyszę od kilku lat,zające widuję lecz jest ich bardzo mało natomiast lisów jest bardzo dużo codziennie widuję kilka sztuk.
_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
moskit95 
Mega User



Wiek: 29
Dołączył: 30 Gru 2010
czyli 4838 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 4/4
Wysłany: 2011-02-17, 14:39   

To jest chore jeśli chodzi o zające piszecie ze mało ich widujecie. Chciałbym się wiec spytać ile z was chodzi często na spacery? Tez kiedyś myślałem ze jest ich malutko ale teraz wiem ze jak zając się przyczai to ruszy dopiero jak będzie się go chciało złapać albo ma się psa przy sobie! Chce być myśliwym i z mojego skromnego doświadczenia wiem ze jest ich dużo a tam gdzie ich nie widać a maja tam dobre warunki powinno się wypuszczać i nie polować jakiś czas. I wiem ze jak wezmą je pod ochronę to juz tego nie odwołają bo tak funkcjonuje nasz rząd. Na zachodzie jeśli np jastrzębi jest za mało zakazuje się polowań na nie na czas aż populacja się odbuduje a u nas jak cos zakaża to nie odwołają. Wiec czy nie lepiej wy myśleć innego sposobu niż narażać ludzi na straty? Bo jeśli się zakaże polowań będzie ich tyle ze bez ogrodzenia nic nie uhodujęcie taka jest prawda! takie jest moje zdanie bo zakaz polowanie to żaden sposób.
Ostatnio zmieniony przez jakub 2011-02-17, 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 4852 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2011-02-17, 14:46   

moskit95, To nie jest chore co piszemy ja codziennie rano wychodzę na długie spacery z psami,mieszkamy na totalnym "zadupiu i odludziu" i zajęcy jest "jak na lekarstwo" a jeszcze kilka lat temu było ich bardzo dużo.
_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
moskit95 
Mega User



Wiek: 29
Dołączył: 30 Gru 2010
czyli 4838 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 4/4
Wysłany: 2011-02-17, 15:02   

W takim razie zamiast calkowitego zakazu powinno wprowadzic sie czasowy zakaz i popatrzec czy maja warunki i czy nie jest zbyt duzo drapieznikow.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pawlo 
Mega User



Wiek: 28
Dołączył: 09 Lip 2009
czyli 5377 dni temu
Posty: 472
Podziękowania: 28/6
Skąd: Osiek
Wysłany: 2011-02-17, 15:15   

U mnie jest bardzo dużo saren po jednym krótkim spacerze (około 3km) spotkałem coś ponad 100 sztuk i dużo saren już przychodzi pod domy niszcząc rośliny uprawne. Często chodzę z psem na spacery i zajęcy jest całkiem sporo tylko że trzeba się do nich zbliżyć żeby uciekły bo ta kto ich nie widać . Co do kuropatw to nie ma ich w ogóle raz tylko w swoim życiu widziałem parkę kuropatw u mnie w polach ostatnimi latami to nawet nie ma bażantów. Od około 3-4 miesięcy w polu nie spotkałem ani jednego bażanta. Więc powinni coś z tym zrobić .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
matias 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Lut 2008
czyli 5885 dni temu
Posty: 51
Podziękowania: 2/4
Wysłany: 2011-02-17, 17:20   

populacja kuropatw zmniejsza się z każdym rokiem . brak jest naturalnych warunków do bytowania Myśliwi to przypominają sobie o ptakach kiedy jest sezon polowań. Z tym dokarmianiem to wielka ściema tak jest w moim regionie. kuropatwa to mały ptak z mam problem ze znalezieniem pokarmu .
_________________
matias
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzychu w1 
Specjaliści



Pomógł: 25 razy
Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 378
Podziękowania: 23/24
Skąd: Przemyśl
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2011-02-19, 12:17   

Nie ma jak z za biurka ktoś coś wymyśla i zabrania.Generalnie zajęcy jest mniej,choć są rejony gdzie nie jest tak źle z ich populacją.Na kuropatwy i tak większość kół łowieckich nie poluje już od kilku lat,bez żadnych zarządzeń ze strony rządzących.Wpuszcza się je do łowisk , dokarmia,i to nie ściema.Moje koło rocznie wykłada 8 ton kukurydzy , 3-4 tony pszenicy i innych zbóż .Tępimy lisy ile się da,a i tak kuropatwa znika nam z pól .Zabroniono strzelać jastrzębie i inne skrzydlate drapieżniki,jest ich mnóstwo i za to nie ma kuropatw.
Jak nasi mądrzy coś zakażą to na pewno trudno będzie ten zakaz odwołać.Tak jest z drapieżnikami których jest za dużo
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JAN JAGIELA 
Mega User
Jan Jagieła



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/2
Skąd: Kluszkowce

Wysłany: 2011-02-20, 11:05   

Tak właśnie jest. Wszędobylska sroka a także kruk i oczywiście lis ,którego ostatnimi czasy jest bardzo dużo ,mają decydujący wpływ na dynamikę populacji kuropatwy i zająca . W moich okolicach nikt na kuropatwy nie poluje , pełno jest nieużytków , mało kto kosi łąki,są remizy , nikt tu też nie stosuje pestycydów .Mimo to kuropatwy jest mało a i zająca nie często się tu widuje .
_________________
Jan Jagieła
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
adrian_lasek 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://spis-hodowcow.pl/adrian_lasek

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Mar 2008
czyli 5851 dni temu
Posty: 34
Podziękowania: 3/1

Wysłany: 2011-02-21, 19:43   

JAN JAGIELA napisał/a:
Tak właśnie jest. Wszędobylska sroka a także kruk


Polecam zagłębić się w wiedzę na temat liczebności kruków, nie wszystko co czarne i lata to kruki, których jest naprawdę mało.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JAN JAGIELA 
Mega User
Jan Jagieła



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/2
Skąd: Kluszkowce

Wysłany: 2011-02-21, 20:51   

Polecam zaobserwować zachowania kruka i sroki w ich naturalnym środowisku . Kruka ilościowo może nie jest aż tak dużo , ale swoją inteligencją i oportunizmem zdecydowanie wyprzedza jastrzębiowate czy sokoły.Dorosły kruk potrafi zabić młodego zająca a nawet kożlę sarny .W moich okolicach stan ilościowy tego gatunku ma się dobrze ,zaś w przypadku kuropatwy i zająca są notowane tendencje spadkowe .W żaden sposób nie staram się dyskryminować tych dwóch gatunków . Uważam , że nowe przepisy prawne regulujące stan pogłowia niektórych ptaków drapieżnych były by bardzo potrzebne .
_________________
Jan Jagieła
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
Karol



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 26
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 4971 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2012-01-30, 18:50   

U mnie kuropatw brak :/ Zająca jeszcze od czasu do czsu zobaczy ;-)
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek1 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 5830 dni temu
Posty: 396
Podziękowania: 36/17
Skąd: lubomia
Wysłany: 2012-01-30, 19:23   

Witam
By ocalić zwierzynę drobną wystarczy wydać pozwolenie na odstrzał ptaków krukowatych i zakończyć wykładanie szczepionek dla lisów.
W latach 80 ptaki krukowate były mocno prześladowane (wykładano nawet jaja fosforowe) i jakoś dawały radę i przetrwały były bardzo ostrożne ,a teraz sroki budują gniazdo w centrum wioski bo wiadomo to takie fajne ptaszki i są pod ochroną(u nas jest wszystko pod ochroną).
W Anglii bardzo modne jest tępienie szkodników(ptaki krukowate)robi się odpowiedni kurs i można legalnie regulować ten problem.
A co do ptaków drapieżnych to bardzo dużo ich ginie i tak i tak ludzie je tępią bezlitośnie a nie lepiej było by dać sokolnikom zezwolenie na legalny odłów ptaka i ułożenia go?
pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2012-01-30, 21:27   

mirek1 napisał/a:
By ocalić zwierzynę drobną wystarczy wydać pozwolenie na odstrzał ptaków krukowatych i zakończyć wykładanie szczepionek dla lisów.

Jak z lisami to nie wiem ale krukowate i sroki to wiem że w okolicach Gdańska odstrzeliwano.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
koklas66 
Administracja



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/koklas66

Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Wrz 2009
czyli 5309 dni temu
Posty: 867
Podziękowania: 100/18
Skąd: Kłobuck

Wysłany: 2012-01-30, 22:06   

W przypadku zajęcy niebezpieczne sa tez bardzo środki chemiczne do uprawy roślin
Które powodują u zajęcy bezpłodność.

Również drapieżniki typu lisy,kuny...
Przyczyniają się do obniżenia populacji zajęcy.


W przypadku kuropatw największym niebezpieczeństwom dla nich są właśnie drapieżniki



Jeszcze nie tak dawno był problem z mała ilością bażanta
Co było powodem introdukcji bażantów z ferm do naturalnego środowiska
Teraz liczba bażantów rośnie i nie jest już zagrożona

Miejmy nadzieję ze dzięki introdukcji zajęcy i kuropatw
Powrócą one na tereny na których niegdyś licznie występowały
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
lolek9898 
Doświadczony Hodowca
Karol



Moja specjalizacja:
Kury

Wiek: 26
Dołączył: 19 Sie 2010
czyli 4971 dni temu
Posty: 313
Podziękowania: 21/18
Skąd: Borzęcin

Wysłany: 2012-01-31, 18:02   

U mnie na jesień było widać bażanty a teraz juz ani jednego nie uświadczy :-/ "Myśliwi" wszystko wybili :-/ :-(
_________________
Karol Czernek

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)
Ostatnio zmieniony przez lolek9898 2012-01-31, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5746 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2012-01-31, 18:07   

rolnicy też przyczyniaja sie do zmniejszania sie kuropatw i zajęcy bo musza kazdy centymetr pola wykorzystac a co za tym idzie brak miedz,gdzie zawsze miały schronienie,duzym problemem są zdziczałe psy i koty.
Nad wiekszościa gatunkow,ktorym grozi wyginięcie albo częsciowy zanik jest czyjaś wina i nie tylko świata zwierząt,wiec temat moze byc bardzo szeroko rozpatrywany,bo każdy ma swoje wnioski.Tak samo z gęsiami,nasiliła sie ich migracja a za tym narzekanie rolników i sie nie dziwie ale jakaś musi byc przyczyna,że tak sie dzieje.
Pewnie jak zrobi sie za duzo zajęcy,kuropatw i bażantów to rolnicy beda narzekać,że im posiane zboża wydziobuja a zające młode rosliny wyjadaja i tak w kołko macieju.....
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.