Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 21:05
Wróbliczka turkusowa - Forpus cyanopygius.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5968 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-13, 21:12   Wróbliczka turkusowa - Forpus cyanopygius.

Wróbliczka turkusowa - Forpus cyanopygius


Żyje w północno-zachodnim Meksyku na wyspach Tres Marias gdzie tworzy dwa pod gatunki. F.c.cyanopyginus występuje w stanach Sinaola, zachodnim Durango, na południe po Colimę oraz w Sonorze i północno-zachodniej części Meksyku .F.c.insularis zamieszkuje zachodni Meksyk, stan Nayarit i wyspy Tres Marias. Poza okresem rozrodczym ptaki tworzą niewielkie stadka liczące 10-40 osobników i przemieszczają się po terenie w poszukiwaniu pokarmu. Żywią się nasionami, zielonymi częściami roślin oraz owadami. Zjadają też różne jagody, a przysmakiem są dojrzewające figi. Często spotykane na obrzeżach lasów, na krzewiastych, suchych równinach, a także w koronach drzew i w zaroślach rosnących nad brzegami rzek i strumieniami. Występują do 1320m n.p.m. W okresie lęgowym łączą się w pary i gniazdują w dziuplach drzew. W zniesieniu najczęściej 4-5 jaj, z których po 19-20 dniach wysiadywania klują się pisklęta. W dziesiątym dniu życia można już rozpoznać ich płeć. Nasada ogona samców jest niebieska, samic zielona. Dorosłe samce są zielone, boki głowy, czoło i spód ciała jaśniejsze z żółtawym odcieniem. Dolna część pleców, nasada ogona i łokcie turkusowo-niebieskie. Niektóre osobniki, a szczególnie forma insularis mają spód ciała z niebieskim nalotem. Lotki u nasady niebieskie. Spodnia strona lotek i sterówek niebiesko-zielona. Dziób jasnorogowy (u formy insularis ciemnoszary) tęczówki brązowe, nogi szare. W miejscach, w których u samców występują pióra niebieskie, u samic są zielono-żółtawe. Osobniki młodociane podobne do ptaków dorosłych, lecz barwy ich są mniej wyraziste. Osiągają 13 cm długości.

http://www.volny.cz/forpu...spicillatus.jpg

HODOWLA WRÓBLICZEK


Powodzenie hodowli wróbliczek zależy w dużym stopniu od odpowiedniego doboru partnerów, tworzących zharmonizowaną parę lęgową. Najlepiej, gdy ptaki dobierają się same przebywając w grupie kilku, czy też kilkunastu osobników. Jeśli posiadamy tylko samca i samicę, to bezpieczniej jest rozdzielić je na pewien czas siatką, aby dobrze przyzwyczaiły się do siebie. Nie stosowanie tego zabiegu może doprowadzić do okaleczenia jednego z partnerów, a nawet śmierci. Samice niektórych gatunków są bardzo podobne, dlatego też powinniśmy mieć całkowitą pewność, co do ich przynależności gatunkowej. Te mini papugi doskonale nadają się do hodowli w mieszkaniu. Nie są zbyt hałaśliwe, a dla jednej pary wystarczy klatka o wymiarach 70x40x40 cm z zawieszoną na zewnątrz budką lęgową. Budka jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, ponieważ ptaki nawet poza lęgami chętnie w niej przebywają i regularnie nocują. Wymiary budki powinny być zbliżone do tych jakie stosuje się w hodowli papużek falistych, tzn. 17x17x25 cm, chociaż może być nieco mniejsza,np. 15x15x20 cm. Dno budki wysypujemy czterocentymetrową warstwą wiórków drzewnych zmieszanych z torfem lub igliwiem modrzewiowym. Wróbliczki można pielęgnować także w wolierze pokojowej w towarzystwie innych gatunków, ale tylko poza okresem lęgowym. Tuż przed lęgami ptaki stają się agresywne i mogą atakować mniejsze gatunki. Są dość ciepłolubne i temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 10 stopni C nawet zimą. W wolierze ogrodowej możemy je umieścić na okres lata, gdzie z reguły dochodzi do jednego lęgu.
W klatce czy wolierze pokojowej gniazdują zwykle dwu-, a nawet trzy- krotnie w sezonie. Należy też pamiętać, że ptaki źle znoszą kontrolę gniazda, co może spowodować porzucenie, a nawet zniszczenie jaj lub piskląt. Na podłoże zlatują niechętnie, a więc wodę i pokarm podajemy w naczyniach zawieszonych w pobliżu żerdek bądź gałązek, na których najczęściej przebywają. W żywieniu stosuje się różne odmiany prosa, proso senegalskie w kolbach, kanar, namoczoną kukurydzę, owies, pszenicę, kardi, grykę, słonecznik, konopie, murzynek, nasiona traw. W okresie rozrodczym podajemy ziarno skiełkowane oraz ziarno w fazie mlecznej dojrzałości, Np. kolby kukurydzy, kłosy pszenicy, dojrzewające tarcze słonecznika, itp. Dobrym pokarmem są skiełkowane kolby prosa senegalskiego posypane glukozą. Karmimy także miękkim pokarmem jajecznym z dodatkiem mleka w proszku lub odżywki dla niemowląt, poczwarkami mrówek, larwami mączników, firmową mieszanką dla owadojadów, granulatem dla kurcząt czy białym pieczywem namoczonym w mleku. Istotnym składnikiem diety są różne owoce, Np. głóg, jarzębina, rokitnik, winogrona, jabłka, gruszki, pomarańcze, mandarynki, figi, i wiele innych. Należy też podawać warzywa i każdą dostępną zieleninę. Wskazane są także do obgryzania świeże gałązki jabłoni, wierzby, brzozy, a przede wszystkim czarnego, bzu, który zabezpiecza ptaki przed inwazją nicieni jelitowych. Wiele cennego białka zawierają pączki wierzby, lipy i czereśni. Tak urozmaicony pokarm jest w zasadzie niezbędny, aby osiągnąć pomyślne wyniki hodowlane.

Ukryta Wiadomośc:
Wiadomośc zostala ukryta, aby ją przeczytac nalezy sie zalogowac.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.