Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo budowlane.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-07-25, 21:17   Prawo budowlane.

PRAWO BUDOWLANE.


Rozdział 4
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) obiektów do neutralizacji ścieków o wydajności do 5 m3 na dobę,
e) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
2) obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin,
3) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych,
4) obiektów małej architektury,
5) tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, bez pełnienia jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel,
5a) tymczasowych obiektów budowlanych, nie połączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż w okresie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz mogących pogorszyć stan środowiska,
6) altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich,
7) ogrodzeń,
8) znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody,
9) obiektów gospodarczych przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej, położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa,
10) opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegu morskiego, względnie brzegu morskich wód wewnętrznych, nie stanowiących konstrukcji oporowych.


http://www.projektoskop.p...ospodarcze.html

Wszystko o prawie budowlanym:
http://www.projektoskop.p...-budowlane.html
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

adamo1222 
adamo



Wiek: 68
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 7
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2010-08-20, 19:27   

Z tych linków nic nie wynika. Mysle że dobrze by bylo ten temat rozwinąc. A mianowicie czy można stawiac woliery bez zezwolenia czy nie . Ja sam postawiłem woliery na starej podmurówce z cegły i teraz mam dylemat czy jestem przestępca czy nie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-08-20, 19:33   

jeśli jesteś rolnikiem to nie, jeśli nie jesteś i mają powyżej 36m to tak :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2010-08-20, 21:34   

pysia34, a jeśli buduje się na fundamentach gdzie kiedyś stał budynek gospodarczy?Tylko kubatura się zmienia.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-08-20, 21:54   

to nic nie potrzebujesz :-)
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-08-21, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
przepiórkarz 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/piotrek111
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 20 Lip 2010
czyli 5000 dni temu
Posty: 226
Podziękowania: 2/25
Skąd: olszyc
Wysłany: 2010-08-31, 14:03   

A KURNIK Z DREWNA :?: :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-08-31, 14:08   

jeśli nie jest trwale związany z gruntem to nic nie trzeba :-) np mój jest na palach drewnianych
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
knieja 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2008
czyli 5725 dni temu
Posty: 36
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2010-11-20, 13:25   

Witam, dawno mnie nie było. W tym temacie akurat mogę zająć stanowisko. Błędnym jest określenie MOŻESZ. Wszystko co budujemy jest określone jasno i wyraźnie w prawie budowlanym, istnieją dwa pojęcia w PB; pozwolenie na budowę i zgłoszenie. Wszystko co budujemy czemuś podlega. Budynki, budowle do 25m2 w odrysie [rolnicy 35m2] wymaga zgłoszenia, natomiast powyżej 25m2 [rolnicy35m2] pozwolenie na budowę.
Teraz po kolei.
W prawie budowlanym jest taki mały wielki kruczek nazywa się BUDOWLA, czyli wszystko co zbudujemy; dom, szopa, garaż, altana, huśtawka, woliera, oczko wodne, staw, piaskownica to są budowle i nie ważne czy związane z gruntem czy nie. Wynika wiec jasno ze wszystko co budujemy w jakis sposób trzeba postawić legalnie lub zalegalizować. Teraz jak to zrobić; np. planujemy budowę woliery, napisze w punktach.
1. udajemy sie do Inspektoratu Budowlanego w/w. , bierzemy druk zgłoszenia na budowe.
2. wpisujemy co chcemy zbudować, z czego, na czym ma to być umiejscowione, do czego ma służyć, jakie ma mieć wymiary, czy będzie woda i prąd i datę kiedy rozpoczniemy budowę.
3. Nie jest wymagana przy zgłoszeniu mapa do celów projektowych, wystarczy jakaś z zarysem działki, może być stara projektowa. Rysujemy nawet ołówkiem gdzie ma stać nasza woliera zaznaczając metry od granic działki.
4. Robimy szkice naszej woliery im będą dokładniejsze tym urzędnik będzie miał mniej problemów ze zrozumieniem o co nam chodzi.
5. Kserokopie prawa własności, dzierżawy, użyczenia. Zgodę ewentualnego właściciela na budowę woliery.
6. Zanosimy wszystko do inspektoratu budowlanego w dwóch egzemplarzach, skladamy. Pamiętamy żeby swoja kopie potwierdzić i zabrać do domu . Ustawodawca określa miesiąc czasu na rozpoczęcie budowy, jeśli w tym czasie nie dostaniemy odmowy możemy zacząć budowę.
Ta sama zasada dotyczy się budowli już postawionych które chcemy mieć legalne, tylko robimy to po cichu. Nie radzę starać się w legalny sposób zalegalizować istniejącej budowli bo to sporo kosztuje.
Nie jestem specjalistą ob PB ale życie nauczyło mnie go bo mam wstrętnych sąsiadów donosicieli.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-11-20, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
ajtes 
Mega User
mini zoo



Wiek: 74
Dołączył: 19 Kwi 2009
czyli 5457 dni temu
Posty: 59
Podziękowania: 3/9
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-11-20, 20:00   

Małe sprostowanie i odpowiedzi na wcześniejsze posty. Budowla, która jest trwale związana z gruntem musi mieć projekt i pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Budować na starej podmurówce nie można bez zezwolenia czy zgłoszenia. Zebrane dokumenty wymienione w poprzednim poście nie zanosimy do Inspektoratu tylko do Urzędu Gminy lub Starostwa, do wydz. budowlanego.
_________________
pozdrawiam
ajtes
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2010-11-20, 23:47   

ajtes, byłem właśnie kilka dni temu w UG zapytać jak to jest z tymi przepisami budowlanymi bo będę budował ptaszarnię na miejscu budynku gospodarczego tzn. gospodarczy będzie wyburzony a na jego miejscu wybuduję ptaszarnię i urzędnik który mnie tam obsługiwał powiedział że nic mi nie jest potrzebne ,tylko przed obliczaniem podatku muszę podać nowe wymiary budynku żeby na nowo go obliczyć .A mam nadzieję że te przepisy obowiązują w całej Polsce.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
knieja 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2008
czyli 5725 dni temu
Posty: 36
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2010-11-21, 02:16   

Według prawa najpierw potrzebujesz pozwolenia na rozbiórkę tego chlewu a następnie albo pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy ptaszarni. Na urzędników trzeba uważać bo później może jeden z drugim wszystkiego się wyprzeć i co wtedy. Najlepiej znajdź jakiegoś budowlańca z wykształceniem on ci wszystko wytłumaczy. Ja swojego czasu miałem podobnie zaufałem nie tym ludziom co trzeba i później dupsko bolało. W życiu tak jest że jest dobrze dopóki ci się noga nie podwinie ale co potem, wszyscy się od ciebie odwrócą.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ajtes 
Mega User
mini zoo



Wiek: 74
Dołączył: 19 Kwi 2009
czyli 5457 dni temu
Posty: 59
Podziękowania: 3/9
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-11-21, 19:42   

Jestem budowlańcem z długim stażem. Urzędnik miał rację co do wyburzenia, natomiast jeżeli ptaszarnia będzie miała fundamenty betonowe to napisz zgłoszenie do UG, w którym muszą być podane wymiary ptaszarni. Teoretycznie przepisy są jednakowe w całej Polsce ale urzędnicy na pewno nie, oprócz tego zgłoszenie w dwóch egzemplarzach (jeden dla Ciebie- potwierdzony) zabezpiecza Cię przed wizytą Inspektoratu Budowlanego. Temat wygląda tak- zgłoszenie w UG, a w razie draki kontrola z PINB.
_________________
pozdrawiam
ajtes
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
knieja 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2008
czyli 5725 dni temu
Posty: 36
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2010-11-21, 20:02   

Się okazuje że dużo ma coś nielegalnie pobudowane HE HE HE. Nie tylko ja.
Ostatnio zmieniony przez knieja 2010-11-21, 20:07, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ajtes 
Mega User
mini zoo



Wiek: 74
Dołączył: 19 Kwi 2009
czyli 5457 dni temu
Posty: 59
Podziękowania: 3/9
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-11-21, 20:13   

Nie koniecznie. Mówimy tu o legalności.
_________________
pozdrawiam
ajtes
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
robert 1 
Mega User
Robert Ressing



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/robert1

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 2 razy
Wiek: 52
Dołączył: 28 Paź 2009
czyli 5265 dni temu
Posty: 56
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Janików

Wysłany: 2010-11-21, 21:34   

Nie bardzo rozumiem!!!Czyli jak na starych fundamentach postawię drewnianą zadaszoną wiatę o wymiarach 8 metrów na 6 metrów i ogrodzę ją siatką to muszę to zgłaszać do starostwa?
_________________
"...NIE RODZIMY SIĘ DLA SIEBIE TYLKO DLA OJCZYZNY..."
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
knieja 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2008
czyli 5725 dni temu
Posty: 36
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2010-11-22, 06:42   

No niestety, jak nie zgłosisz będzie nielegalna. Nie ma co rozumieć jeszcze raz powtarzam wszystko co budujesz podlega prawu budowlanemu. Roboty przy zgłoszeniu wiele nie ma. poświęcisz jeden wieczór na wypełnienie dokumentów, złożysz, odczekasz miesiąc i masz spokój od końca żywotu twojej wiaty. PINB może nakładać kary do 5000zł kary plus nakaz rozbiórki, a ŻYCZLIWI czuwają żeby ci nie było lepiej. Ja ostatnio dwa sracze drewniane i grill murowany zgłaszałem i mam święty spokój.
Ostatnio zmieniony przez knieja 2010-11-22, 06:49, w całości zmieniany 3 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2010-11-22, 06:57   

knieja napisał/a:
Ja ostatnio dwa sracze drewniane i grill murowany zgłaszałem i mam święty spokój.
nie popadajmy w paranoje. Ja nie zgłaszałem nic, i zgłaszał nie będę, co lepsze mój dom na działce jest nie zgłoszony, nie ma go na mapie, jest bez rysunku i jest ok. Rozumiem nowy dom, ale wolierę ? bez przesady
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
knieja 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lip 2008
czyli 5725 dni temu
Posty: 36
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2010-11-22, 07:15   

Też tak kiedyś myślałem, ale to już twoja sprawa.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5220 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2011-11-01, 23:31   prawo budowlane i cywilne a budowa kurnika

Witam
Piszę do Was z prośbą o poradę ...
Mój wujo z rodziną przeprowadził się z bloków na takie jakby osiedle z domkami (tuż przy mieście)..
Zakupiły tam domek z ogródkiem bo wujo jest po bardzo poważnym wypadku i bardzo chce mieć z pare pawików i mewek oraz dodatkowo chciał bym im dac w przyszłym roku kilka kokoszek (ok.5) (bez koguta) tak aby mieli swoje jajka i tu moje pytanie czy mógł by sobie postawić naziemny mini kurniko-gołębniczek ? czy muszą mieć jakieś na to papiery ? zgodę pisemną najbliższych sąsiadów?

Prosze o porady, bo chciał bym tą informacje przekazać wujowi ...
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
GMUCHA 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 385
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Poznania
Wysłany: 2012-12-11, 08:48   

Prawo jest proste budowlane a tu robicie problemy....

Budowle do 25m2 (35m2) nie potrzebujecie pozwolenie na budowę tylko macie 3mies. by zgłosić z odręczną mapką do Gminy lub Starostwa.

Budowle stałe powyżej 25/35m2 Potrzebują pozwolenia na budowę .
Sprawdzamy co możemy postawić i jakie jest zagospodarowanie terenu tam gdzie będziemy budować bo przeważnie są : wys. budynków jaki dach ile może zabudować działkę a ile musi zostać zieleni itp.
( można też się nie godzić z zagospodarowaniem terenu itp. są luki prawne itp. ale dużo by pisać.. )
Potem kupujemy projekt , potem robimy adaptacje projektu i występujemy o pozwolenie do budowy.... przeważnie to robi osoba co robi adaptacje i załatwia wszystkie sprawy za nas a my tylko płacimy :(

Jak toś ma gospodarstwo rolne to lub siedlisko to podatki są znikome a jak ktoś chce budować w mieście na działce budowlanej i postawi budynek gospodarczy i wstawi tam ptaki to trochę podatku zapłaci.

Pamiętajcie że są luki prawne i budowlane itp. :))) Pozdrawiam
_________________
Grzegorz Mucha
MUCHA.COM.PL
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.