Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 21:16
Płeć alexandretty obrożnej
Autor Wiadomość
glizda177 
Doświadczony Hodowca



Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5507 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2010-04-25, 22:27   

sa 2 zdjęcia zielonej to ta sama papuga tylko na 1 zdjęciu w piwnicy było robione a drugie w wolierze
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Michallip 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Mar 2009
czyli 5509 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 8/1
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2010-04-26, 15:20   

Moja dorosła samica aleksandretty (zielona) ma identyczną obrożę co te Twoje na zdjęciach. Nie jest tak intensywnie czarna jak u samców, ale jednak bardzo widoczna


_________________
------------------------------------
www.moje-papugi.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
glizda177 
Doświadczony Hodowca



Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5507 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2010-04-26, 15:56   

ładna samiczka .. tak jest dość widoczna nie wiem ta zielona ma 20 miesięcy i nadal sie nie wybarwiła na samca więc stawiam że musi byc samiczka ,ale kto wie ten gatunek to już najwięcej problemów z rozpoznaniem płci mi sprawia ..musze nad tym popracować :)
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michallip 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Mar 2009
czyli 5509 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 8/1
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2010-04-26, 17:31   

U mnie w wieku 20miesiecy samce miały już obroże. Oczywiście nie pełne i ładne jak teraz ale zdecydownaie inne od tej, którą widać u samicy.
_________________
------------------------------------
www.moje-papugi.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
glizda177 
Doświadczony Hodowca



Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5507 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2010-04-26, 17:36   

no to raczej to dziewczynka w sumie to jest inna od samca z charakteru strachliwa ale też nie jest tak rozdarta jak samiec
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Drag 
Mega User



Wiek: 33
Dołączył: 30 Kwi 2009
czyli 5467 dni temu
Posty: 143
Podziękowania: 12/2
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2015-04-04, 19:08   

Znajoma kupiła roczną aleksandrette niebieską i chce wiedzieć czy to jest samiec czy samiczka pomóżcie .
Wrzucam kilka fotek.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-04-05, 11:51   

Dla mnie wygląda na samiczkę.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mikoszanin 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Wiek: 37
Dołączył: 14 Mar 2013
czyli 4052 dni temu
Posty: 149
Podziękowania: 6/5
Skąd: Kościan

Wysłany: 2015-05-01, 17:39   

Podepnę się pod temat. Pomożecie mi rozpoznać płeć u moich Alex? ;-)
Moim zdaniem posiadam 2 samice.

Niebieska, ptak z 2012
Szary pallid, ptak z 2012

W tym wieku samce, już chyba powinny mieć obroże prawda?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Szymon 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
czyli 5176 dni temu
Posty: 350
Podziękowania: 17/32
Skąd: WLKP
Wysłany: 2015-05-01, 21:42   

Na 100 masz 2 samice po roku same powoli dostają obroże. 
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mikoszanin 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Wiek: 37
Dołączył: 14 Mar 2013
czyli 4052 dni temu
Posty: 149
Podziękowania: 6/5
Skąd: Kościan

Wysłany: 2015-05-01, 22:18   

Szymon, dzięki za szybką odpowiedź.
Tak też przypuszczałem, a więc muszę jedną wymienić na samca.. pytanie tylko którą ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-05-01, 23:05   

mikoszanin napisał/a:
Tak też przypuszczałem, a więc muszę jedną wymienić na samca.. pytanie tylko którą

Bardzo ładne oba ptaki. Zostawił bym tę szarawą.

Aleksy samce dostają obrożę w granicach po 1 roku i 3 mies. Wtedy już zaczyna być widać.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
roobert 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Wrz 2009
czyli 5334 dni temu
Posty: 71
Podziękowania: 5/1
Skąd: Mława
Wysłany: 2015-05-06, 00:03   

wanted napisał/a:
Aleksy samce dostają obrożę w granicach po 1 roku i 3 mies. Wtedy już zaczyna być widać.

Jaką obrożę? :shock: U moich wszystkich samców obroża pojawiała się po skończeniu dwóch lat, w trzecim roku w trakcie jesiennego pierzenia. Oczywiście są wyjątki, ale jak mówią wyjątek potwierdza regułę.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-05-07, 21:40   

roobert, sam hodowalm aleksy obrożne i u mnie młode samce przywiezione ze Zwolle dostały obroże ok.1,5 roku. Można by się przyczepić bo dokładnej daty klucia ich nie znałem ale mając też i inne ptaki tego gatunku u mnie z krajowych hodowli od młodego (kilka lat szybciej), ptaki żółte dostały obrożę dokładnie w wieku rok i 5 miesięcy. Dokupując zaś kiedyś jednego ptaka zielonego, żdziwiłem się jak po roku i 3 miesiącach dostał obrożę.
U mojego kolegi z Choczewa, ptak u niego wykluty też dostał obrożę w tym wieku. Nie jest pełna bo jest jakoś mniejsza ale jest to szaro/błękitny laccewing (prawie biały ptak). Nie turkus bo jakoś inaczej wygląda.
Obecnie rośnie u niego też ptak z 2014 roku luty i będzie samcem żółtym co już powoli się zaznacza.

Nie wiem gdzie może być przyczyna powstawania obroży w różnym wieku.
Według mnie może być kilka kwestii:
-warunki utrzymania w tym karma, rodzaj woliery (zewnętrzna,wewnętrzna), zdrowie ptaka.
-geny ptaków w tym wyszczególnienie na podgatunki {Azja,Afryka).
-okres wyklucia się ptaków i faza wzrostu, rozwoju w miesiącach roku (ptaki w ciepłe miesiące rosną i rozwijają się lepiej).

Może coś jeszcze ma jakiś wpływ?!
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5092 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2015-05-07, 22:12   

U moich aleks kiedyś też w drugim roku pojawiały się obroże :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
roobert 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Wrz 2009
czyli 5334 dni temu
Posty: 71
Podziękowania: 5/1
Skąd: Mława
Wysłany: 2015-05-08, 00:27   

wanted tak jak pisałem wszystkie moje samce dostały obrożę w podręcznikowym czasie, znam zaledwie dwa przypadki gdzie obroża u samca pojawiła się po ponad roku w tym jeden pochodzi z mojej hodowli, drugi to samiec którego brata z tego samego gniazda posiadam w swojej hodowli oba skończyły właśnie dwa lata i u mojego ani śladu obroży. Uważam że główną rolę odgrywają tu warunki utrzymania, znam dokładnie warunki w jakich jest utrzymywany jeden z tych ptaków i nie zaliczyłbym ich do wzorowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z informacjami o pojawianiu się obroży u ptaków w wieku poniżej dwóch lat. Słyszałem że hodowcy wyrywają pióra w okolicy obroży u młodych ptaków żeby przyspieszyć miejscowo cykl pierzenia i potwierdzić płeć ptaka.

Moim skromnym zdaniem:
- warunki utrzymania w tym karma, rodzaj woliery, zdrowie ptaka - jak najbardziej tak.
Pozostałe podane przez ciebie warunki wyklucza opisany wyżej przypadek dwóch samców z jednego gniazda - te same geny, okres klucia, faza wzrostu - różne mogą być tylko warunki w których przebywają po usamodzielnieniu, a na pewno hodowcy :-) .

Może wypowie się na ten temat ktoś bardziej doświadczony w hodowli aleksandretty obrożnej.
Ale mimo wszystko wanted nie podawałbym że:
Cytat:
Aleksy samce dostają obrożę w granicach po 1 roku i 3 mies.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-05-09, 23:12   

roobert napisał/a:
Cytat: Aleksy samce dostają obrożę w granicach po 1 roku i 3 mies.

A ja otwarcie mogę to powiedzieć. Nie mówię, że każdy ptk ma tak mieć ale sam znam przypadki że tak było.
Szkoda, ze nie mam tych ptaków obecnie bo postarał bym się dokładnie temu przyglądnać i odnotować.

roobert napisał/a:
okres klucia

Myślę, ze ma też znaczenie. Wykluje Ci się młoda aleksa wcześnie i będzie w wolierze wewnętrzno zewnętrznej gdzie budka lęgowa wewnątrz będzie i temp.łagodniejsza to ptak rośnie szybciej. Nie znacznie ale szybciej i możliwe że okazalszy może być.
Wykluje ci się np.we wrześniu, październiku - bo i tak czasem bywa u niektórych to zapewne okres jej wzrostu będzie wolniejszy.
Lorysa to nie aleksa ale śledząc klucia swoich lorys w różnych okresach wiem, ze te już w późniejszym terminie, czyli wrzesień, październik wychodzą z budki o ok.7 dni później w pełni opierzone i z wyrośniętymi lotkami, sterówkami- a to sporo. Ptaki rosną po prostu wolniej a okres pozostawania w budce do aleks mają podobny.
Maluchy są mniej dogrzewane, w wolach pokarm strawią się wolniej, obrastają w piórka wolniej jak i słabiej rosną mimo dobrej karmy. Chłód robi swoje bo te ptaki (dorosłe) nie siedzą na swoich młodych cały czas a ledwo 7 dni do 10 dni i ogrzewają je na okrągło. Po tym czasie dogrzewają je sporadycznie i maluchy muszą sobie radzić. Jak jest ich w budce więcej to mają lepie a jak mniej to ciepło organizmów nie jest utrzymywane tak jak być powinno. Maluchy są chłodniejsze i trzęsą się nawet. Przy oziębionym ciele, nawet o trochę - pokarm niestety wchłania (strawią) się wolniej bo i metabolizm jest wolniejszy.

Niby to wszystko jest małym szczegółem, ale ma znaczenie na pewno.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
roobert 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Wrz 2009
czyli 5334 dni temu
Posty: 71
Podziękowania: 5/1
Skąd: Mława
Wysłany: 2015-05-10, 09:35   

wanted napisał/a:
Nie mówię, że każdy ptk ma tak mieć ale sam znam przypadki

Właśnie o to chodzi, że podajesz jakieś skrajne przypadki, jako standard, według którego po przeczytaniu twojego postu:
wanted napisał/a:
Aleksy samce dostają obrożę w granicach po 1 roku i 3 mies. Wtedy już zaczyna być widać.
dochodzę do wniosku, że para, która w tej chwili ma zalężone jaja nie jest parą tylko dwiema samicami podobnie jak wszystkie aleksandretty obrożne, które po skończeniu roku i 3 m-cy nie mają obroży?
Na tym samym forum można przeczytać
Wowo napisał/a:
Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny, ale pojawia się dopiero po ok. 2-3 latach, gdy u samca pokazuje się się czarno-czerwona obroża na szyi,

I to jest właśnie standard mi znany nie tylko z literatury, ale z własnego i nie tylko doświadczenia.

PS. czy mógłbyś nie cytować swoich słów z moich postów - bo wygląda to tak jak bym ja to napisał i wprowadza zamieszanie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kszyk 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Sty 2013
czyli 4108 dni temu
Posty: 143
Otrzymał 11 podziękowań
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-05-10, 18:30   

W marcu jednego roku dostałem jak się wydawało dorosłą aleksandrettę o imieniu Molli. Ptak nie miał obrączki. Płci nie znałem ale jak się wydawało Molli to samica. Dokupiłem samca i czekałem dwie zimy,aż późną wiosną moja Molli okazała się samcem,dostała obrożę. Sprzedałem samca i kupiłem zółtą samiczkę. Wiosną następnego roku ptaki odchowały jedno młode. Dziś trudno jest ustalić dokładnie w jakim wieku mój ptak dostał obrożę ale u mnie spędził dwa lata zanim zorientowałem się,że Molli to samiec. Tak więc uważam,że dopiero po trzech latach mozna kategorycznie stwierdzić płeć u leksandrett.
_________________
Julian
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-05-10, 22:46   

kszyk napisał/a:
Tak więc uważam,że dopiero po trzech latach mozna kategorycznie stwierdzić płeć u leksandrett.

Co jest czym to można szybciej stwierdzić , nawet u kilkumiesięcznych ptaków po zachowaniu i oczach (Czesi są w tym eksperci), ale wizualnie to po dłuższym czasie.
roobert napisał/a:
Na tym samym forum można przeczytać Wowo napisał/a: Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny, ale pojawia się dopiero po ok. 2-3 latach, gdy u samca pokazuje się się czarno-czerwona obroża na szyi,


Nie twierdzę, że każdy ptak ale trafiają się bardziej dojrzałe osobniki. Tak samo masz i u ludzi jak i u innych ptaków.
Kiedyś np.tragopany satyry czy caboty samiczki niosły się w 2 roku a obecnie już w 1-szym. To efekt hodowania tych ptaków w niewoli.

Wszystko zależeć może też i od podgatunku jaki hodujemy a są obecnie 4:
P. k. krameri (Scopoli, 1769) – południowa Mauretania, Senegal i Gwinea na wschód po południowy Sudan, Sudan Południowy i północną Ugandę
P. k. parvirostris (Souancé, 1856) – wschodnio-centralny Sudan, północna Etiopia, Erytrea i Dżibuti
P. k. borealis (Neumann, 1915) – północno-wschodni Afganistan oraz północny i wschodni Pakistan na wschód do północnych Indii, Nepalu i Bangladeszu po Birmę i prawdopodobnie południowe Chiny (skrajnie zachodni Junnan)
P. k. manillensis (Bechstein, 1800) – Indie na południe od równoleżnika 20°N oraz Sri Lanka.

Ptaki różnych podgatunków mogą mieć to w sobie że okres ten jest różny ale by dokładniej to potwierdzić to ktoś musiał by nabyć czysto podgatunkowe osobniki i pohodować te ptaki troszkę w celu tzw.badań.

A może po prostu te wcześniejsze pierzenie się, to efekt jakiegoś błędu żywieniowego lub jakaś wada :idea:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2015-05-10, 22:49, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Szymon 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
czyli 5176 dni temu
Posty: 350
Podziękowania: 17/32
Skąd: WLKP
Wysłany: 2015-05-10, 23:27   

Kiedyś kupowałem przez internet aleksę od hodowcy z Rawicza młodą i mówił że po woskówce rozpoznać można i była nie wiem czy przypadek czy naprawdę. 
Ostatnio zmieniony przez and1985 2015-05-13, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.