Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 21:14
Aleksandretta krótkosterna - Psittacula echo
Autor Wiadomość
yoda741 
Mega User
yoda741



Pomógł: 5 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 30
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-01-26, 18:37   Aleksandretta krótkosterna - Psittacula echo

tłumaczenie tekstu ze strony: http://www.birds.mu/Endemic/EchoParakeet.htm


Aleksandretta krótkosterna – Psittacula echo

Kiedyś jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie, populacja aleksandretty krótkosternej została zredukowana do 12 osobników, ale Carl Jones i jego zespół ( Mauritius Wildlife Fundation ) zaczęli program, który teraz powiększył liczbę ptaków do ponad stu oraz pomógł przy okazjipoprawić naturalne siedliska ptaków.
Aleksandretta krótkosterna ma ciemnozielone upierzenie z czarnym kołnierzykiem. Samce mają czerwony dziób, podczas gdy samiczki i młode mają czarne dzioby. Wiodą tryb życia nadrzewny, zazwyczaj znajdowano je w górnych odgałęzieniach drzew. Pożywienie w ciągu dnia, głównie jedzą owoce i kwiaty, uzupełniając dietę o liście, pestki, pąki, kiełki i korę; więcej liści zjadają zimą, gdy owoce rzadko się trafiają.
Rozmnażanie odbywa się zazwyczaj miedzy wrześniem, a lutym . Ilość potomstwa wynosi od 2 do 4, choć zazwyczaj dwa młode są odchowywane. Po pierzeniu młode pozostają zależne od rodziców przez około dwa miesiące.
Aleksandretta krótkosterna zamieszkuje głównie występujące naturalnie lasy wyżynne i karłowate, chociaż również występuje w obszarach rodzimej niziny i lasu środkowo – wysokościowego. Nocuje w osłoniętych obszarach, wliczając w to zbocza i wąwozy, a spędza najwięcej czasu w gęstych dojrzałych drzewostanach. Pozostały ośrodek ich działalności znajduje się na grzbiecie Macabe i preferują jedne z największych rodzimych drzew opuszczonych na Mauritiusie. Gniazda znajdują się przynajmniej na wysokości 32 stóp w osłoniętych przed deszczem dziurach drzew.
W XVIII wieku i wczesnym XIX ta papużka była pozornie bardzo pospolita na Maurytiusie. Miedzy 1870, a 1900 rokiem zanotowano stopniowy spadek populacji, a od 1950 była już blisko wymarcia. Badania we wczesnych latach 70-tych oszacowały populację na 50 – 60 ptaków i odnotowano bardzo ograniczone gniazdowanie. Początkowa populacja na wyspie Reunion jest nieznana, ale aleksandretta krótkosterna wymarła tam prawdopodobnie przed 1800 rokiem.
Powody wymarcia tego ptaka na Reunion w pełni nie są znane, ale przypuszcza się, że spowodowane to było polowaniem na nie, wzmożonym poprzez wycięcie rodzimego lasu nizinnego. Wiele czynników uznano za przyczynę spadku populacji papugi na Mauritiusie. Jednym z najbardziej decydujących była utrata siedlisk; wycięcie pomiędzy 1971 a 74 rokiem połowy wyżynnego lasu karłowatego w Les Mares na Planie Champagne pod plantacje było prawdopodobnie przyczyną drastycznego spadku ilości osobników gatunku. Uważa się także za przyczynę napady małp na gniazda ptaków, ale nawet jeśli ten problem zostałby uregulowany, rozrodczy sukces ptaków pozostałby nadal lichy. Kolejnym powodem była konkurencja o miejsca na gniazda ze sprowadzonymi gatunkami ptaków , takimi jak Psitacula krameri i indyjska majna ( Acridotheres tristis ), ale jak na razie rozmiary tego zjawiska nie są znane. Deficyt żywności pod koniec zimy jest przypisywany stopniowej degradacji występującego naturalnie lasu oraz niszczeniu owoców przez czarne szczury i małpy.
W 1974 r. pozostające rodzime siedlisko leśne otrzymało prawie kompletną ochronę, kiedy to poprzez łączenie mniejszych rezerwatów został utworzony rezerwat przyrody Macabe – Bel Ombre.
Próby hodowli w niewoli zostały rozpoczęte w latach 70 – tych , ale bez powodzenia. Pierwsze dwie aleksandretty urodziły się w 1993 r.. Na przełomie lat 1999/2000 program Dzika Pora Roku stał się pełnym sukcesem, 19 aleksandrett wyhodowanych w niewoli zostało wypuszczonych.
Opis: zielony; od tyłu głowy do strony policzka obszar zabarwiony na niebiesko, szeroki pas na policzku do strony karku i wąska linia od woskówki do czarnego oka, kołnierzyk do boku karku różowy, brzuch i spód skrzydła nieco jaśniejszy zielony, wierzch piór ogona zielony, spód brudno – żółty, górna żuchwa ( dziób ) czerwona, dolna żuchwa czarna, tęczówka żółtawa, stopy szare.
Samiczki z ciemnozielonym pasem od policzka i bez różowej stójki do karku, żółtawo – zielony kołnierzyk, niebieski odcień od tyłu głowy nie występuje, środkowe pióra ogona pobielałe niebieskie, górna i dolna żuchwa ( część dzioba) czarna.
Młode wyglądają jak samiczki, ale mają krótsze pióra ogona.
Długość: 42 cm, skrzydła 175 – 190 mm, długość ogona 162 – 200 mm
Występowanie: Mauritius, może kiedyś Reunion
Siedlisko: dziś ograniczone do Macchab: las Black River George w południowo - zachodnim Mauritiusie, niegdyś we wszystkich zalesionych częściach wyspy.
Status: niezwykle zagrożony gatunek, populacja w 1991 r. wynosiła 15 – 20 ptaków, z których jedynie trzy były płci żeńskiej; powód to wycinanie dziewiczego lasu, a także sprowadzenie roślin i zwierząt takich jak świnie, jelenie, małpy, szczury, ptaki majna, które niszczyły siedliska aleksandrett krótkosternych albo rywalizowały z nimi o pożywienie.
Zachowanie: występują pojedynczo, w parach lub małych grupach; nigdy nie schodzą w dół terenu ; ufne; można zbliżyć się na odległość nawet 3 m; latają kilka kilometrów w poszukiwaniu pożywienia; odpoczywają w południe i czyszczą pióra; w danym momencie od czasu do czasu zbierają się na wysokich drzewach; wzajemne karmienie, czyszczenie, gruchanie obserwowano przez cały rok; na krótko przed zmierzchem latają wokół grupy; nocują wieczorem w ustronnych drzewach z gęstymi liśćmi; od czasu do czasu nocują również we wgłębieniach drzew.
Naturalna dieta: pąki, liście, owoce, nasiona, kwiaty, kora i soki, od stycznia do września w 93 % owoce.
Gniazdowanie: okres rozrodczy od sierpnia do stycznia, spółkowanie obserwowano głównie we wrześniu i październiku , pary ustalają tereny ( rewiry ), niemniej jednak bywały małe sprzeczki między parami, gdy się spotkały, zaloty wyglądają podobnie jak u Psittacula krameri, gniazda w wysokich dominujących drzewach; preferują Calophyllum, Canarium, Mimusops i Sideroxylon; gniazda umieszczone są w poziomych odgałęzieniach, otwór wejściowy ma 10 – 15 cm i ukryty jest przed wodą deszczową; dziupla ma zazwyczaj 20 cm szerokości i 50 cm głębokości, aleksandretta znosi 2 – 3 jajka, inkubacja trwa 22 – 24 dni, młode początkowo pasą się przy samcu, od 3 tygodnia samiczka również karmi młode, młode pierzą się przed końcem lutego, pozostają 2 lub 3 miesiące z rodzicami, pomoc samotnego samca jest również możliwa.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-01-27, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-27, 21:05   

Bardzo podobna do alexandretty obrożnej, główną róznicą która można łatwo zobaczyć to ogon tych ptaków. Krótkosterna jak sama nazwa wskazuje, ma go o wiele krótszy.



Dla porównania obrożna.

http://www.ivnvechtplasse...-krameri-th.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-11-22, 09:57   

Czy komuś coś wiadomo na temat jej hodowli?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Altair 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 4168 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2015-11-22, 17:23   

Bardzo rzadka w hodowlach w europie, wiem że w stacjach hodowlanych w RPA i Filipinach są rozmnażane z powodzeniem
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.