Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-07-30, 08:31
Papużka falista "Melopsittacus undulatus"
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-13, 17:36   Papużka falista "Melopsittacus undulatus"

Papużka falista "Melopsittacus undulatus"

Jest to jedyny gatunek z rodzaju Melopsittacus. Zamieszkuje prawie cały kontynent Australijski. Papużka falista jest bardzo towarzyskim ptakiem i na wolności formuje się w ogromne stada liczące nawet po kilkaset tysięcy osobników. Do Europy po raz pierwszy przywiózł je w XIX w. John Gould. Już na początku stały się bardzo popularne i z łatwością się rozmnażały nawet w niewielkich klatkach. Aktualnie już się nie importuje tych ptaków z Australii gdyż tamtejsze prawo tego zabrania, nie jest to także potrzebne gdyż osobników tego gatunku można znaleźć w Europie naprawdę ogromnie dużo. Biotopem tego gatunku są głównie stepy, co jakiś czas stado przenosi się w inne miejsce, jeżeli w poprzednim brakuje pokarmu (nasion traw, owadów, owoców).
Papuga ta dorasta do 18cm długości. Papugi faliste występujące w przyrodzie są zielone z kreskowaniem na wierzchu ciała. Głowa jest żółta – u dorosłych, a żółta z prążkowaniem – u młodych. Na policzkach można zauważyć ciemne plamki, podobnie jak i na podgardlu. Ogon rozkładany wachlarzowato, z długimi sterówkami na środku – zielonawy. Skrzydła ciemno prążkowane. Nogi szarawe, dziób brązowawy, a woskówka zależnie od płci, u samców niebieska, u samic beżowa, u młodych fioletowa.
Hodowla: nie jest ona trudna, ptaszki te mogą przebywać tak w klatkach jak i wolierach, jednak pamiętajmy, że im większa klatka tym lepsza. Jeżeli decydujemy się na małą klatkę, należy często z niej wypuszczać naszego pupila na loty po pokoju. W dużej klatce lub wolierze możemy trzymać dużo ptaszków, które w stadzie czują się raźniej. Są to papugi, które bardzo łatwo się oswajają. Potrafią naśladować dźwięki, a nawet mowę ludzką. Nie powinno się trzymać ptaków pojedynczo. Są to bardzo żywotne ptaki i lubią się bawić. Muszą poznać wszystko, co się znajduje w pomieszczeniu, dlatego co jakiś czas powinno im się wymieniać „zabawki”.
Z czasem wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym:
- Naturalna (Standardowa),
- Lutino,
- Opalowa zielona,
- Niebieska,
- Opalowa niebieska,
- Paraniebieska,
- Fioletowa,
- Płowa,
- Albinos,
- Szek (Arlekin) i wiele innych od nich pochodzących.
W żywieniu papużek falistych stosuje się rożne ziarna: kanar, proso, owies łuskany, a także różnego rodzaju owoce, warzywa, zieleninę i skiełkowane ziarno. Przed podaniem pokarmów należy je wymyć. Nie wolno podawać pokarmów skażonych, czyli takich, które rosną w okolicach ścieków, dróg itd. Aktualnie w sklepach zoologicznych można zakupić wiele preparatów i pokarmów dla papug, które zaspokajają ich zapotrzebowanie żywieniowe, jednak nie należy zapominać o świeżych zielonkach, czy owocach.
Rozmnażanie: potrzebujemy parki i budki lęgowej, która umieszczamy w klatce lub poza nią. Budka powinna być z drewna, a wewnątrz powinny znajdować się wióry z torfem. Podajemy owoce, warzywa, zieleninę, które powinny pobudzić nasze ptaki do lęgów. Z czasem samiczka powinna interesować się budką i coraz częściej w niej przesiadywać, aż z czasem pozostać w niej po zniesieniu 4 – 7 jaj, w dwudniowych odstępach. Po około 18 dniach wykluwają się młode. Są nagie i ślepe i dopiero po ponad 30 dniach młode opuszczają budkę. Zaraz po wykluciu powinny do klatki wrócić wszystkie pokarmy stymulujące do lęgów, odstawione po zniesieniu 3-4 jajka. Młode po opuszczeniu budki powinny pozostać jeszcze około 2 tygodnie z rodzicami. Potem, jeśli już same jędzą możemy je od nich oddzielić.

Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami z hodowli tych ptaków, a także do zamieszczenia ich zdjęć.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

adrian
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-13, 21:36   

Budowa szkieletu papużki falistej.


http://www.biolib.cz/IMG/GAL/2038.jpg
 
 
yoda741 
Mega User
yoda741



Pomógł: 5 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 30
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-01-26, 18:26   

MUTACJA CZARNOLICA ( BLACKFACE ) PAPUŻKI FALISTEJ
Tłumaczenie tekstu H.W.J. v.d. Linden’a http://www.mutavi.info/blackfa.htm

Czarnolica


Czarnolica D niebieska

http://www.gencalc.com/gen/eng_genc.php?sp=0Budg

Do długiej listy istniejących mutacji papużki falistej możemy dodać kolejną, a mianowicie
czarnolicą. Patrząc na fenotyp tej mutacji ta nazwa wydaje się być najodpowiedniejsza. Dlatego zaproponowano taką, a nie inną nazwę.
Gdzie i kiedy uzyskano mutację czarnolicą trudno stwierdzić, chociaż prawie na pewno miało to miejsce w Holandii.
Fakty:
Pan Van Dijk , hodowca falistych z Holandii, odkrył spośród wielu różnych standardowych ptaków w sklepie zoologicznym dwa niebieskie samce mające czarne fale w obszarze maski oraz czarne pasiaste znaczenia na brzuchu. Zdecydował się zakupić te ptaki w celach hodowlanych, aby przekonać się czy cecha ta jest wynikiem modyfikacji czy jest dziedziczna.
W pierwszym roku skojarzył samca z samicą mutacji Australijska szara (nie wiem czy chodzi o Aus. Rec grey czy o grey). Z tej krzyżówki uzyskał, zarówno samice jak i samce, szare i błękitne. W drugim roku skojarzył ponownie młode samice z oryginalnym samcem. Tylko jedna para – oryginalny czarnolicy samiec x F1 (szara) samica – dała potomstwo, z którego kilka było mutacji czarnolicej.
Po drugim sezonie lęgowym byliśmy przekonani, że gen odpowiedzialny za tą mutację znajduje się na autosomie i jest recesywny w stosunku do nominalnego ubarwienia ptaka. Przeprowadzone przez Van Dijka krzyżowania potwierdziły nasz punkt widzenia. W tym momencie nie było żadnych oznak, że mutacja jest sprzężoną z jakąkolwiek inną znaną mutacją u falistych.
Van Dijk zaobserwował znacznie ciemniejszy kolor ciała niż u ptaka normalnego rozszczepionego na czarnolicego. Kombinacja mutacji niebieskiej i czarnolicej bez faktora ciemnego wykazywała znacznie ciemniejszy kolor niebieski niż u papugi falistej mutacji D niebieskiej. U okazów o kombinacji mutacji szarej i czarnolicej bez ciemnego faktora, obserwujemy porównywalnie ciemniejszy kolor ciała w stosunku do ptaków mutacji szarej. Takie samo zjawisko obserwujemy u ptaków czarnolicych zielonych. Przy okazji wspomnę, że wszystkie ptaki zielone czarnolice padły. Pozostało po nich tylko kilka zdjęć. Obecnie van Dijk ma jeden okaz mutacji cynamonowej-czarnolicej, oczywiście z brązową maską i brązowymi pasiastymi znaczeniami na brzuchu.
Van Dijk powiedział nam, że pierwsze dwa samce zakupione w 1992 roku musiały mieć wspólnego przodka mutacji recesywny szek, ponieważ wśród potomstwa pojawiło się kilka recesywnych szeków. Pięc lat temu wyhodował kilka młodych z małą plamką na głowie, co zasugerowało, że są one rozszczepione na recesywne szeki.. hodowla mutacji czarnolicej, według Van Dijka, nie jest taka prosta jakbyśmy chcieli.
Dla oznaczenia nowej mutacji proponowany jest symbol bf , od angielskiej nazwy tej mutacji ( black face ). Symbol wildtype(?) to bf+.

Możliwe krzyżówki:
1 czarnolica x czarnolica = 100% czarnolica
2 czarnolica x normalna/czarnolica= 50% normal/czarnolica, 50% czarnolica
3 czarnolica x normal= 100% normal/czarnolica
4 normal/czarnolica x normal/czarnolica = 25%normal, 50%normal/czarnolica, 25%czarnolica
5 normal/czarnolica x normal=50%normal, 50% normal/czarnolica

Przykłady 4 i 5 należy odrzucić, gdyż nie będziemy wiedzieć, które potomstwo jest rozszczepione na czarnolicą, a które nie.

Oczekiwania:
Hodowla mutacji czarnolicej nie jest prosta. Van Dijk posiada około dwunastu ptaków mutacji czarnolicej i trochę szpaltów na czarnolicą Musi upłynąć trochę czasu, aby wprowadzić mutację na rynek, aby stała się dostępna dla szerszego kręgu hodowców. Wydaje się to być zrozumiałe, ale z drugiej strony ryzykowne, ponieważ istnieje możliwość, że jakaś śmiertelna choroba lub inna katastrofa spowoduje utratę otrzymanej mutacji.
Po jakimś czasie, od kiedy ptaki te byłyby powszechnie dostępne, ktoś mógłby otrzymać gładki (równy) kolor maski i ciała, by w końcu pomyśleć o w pełni wybarwionym czarnymi plamami ptaku? Jeżeli jest to naprawdę możliwe, musimy poczekać, aby zobaczyć co przyniesie przyszłość.

Notatka Mutavi Research and Advice Group
Ta mutacja mogłaby być mutacją MC1R – locus, która to nie jest w pełni zrozumiana ani opisana w hodowli ptaków. Dlatego wskazane jest prowadzenie dalszych testów krzyżowania par. Oczywistym jest fakt, że mutacja związana jest z dystrybucją (rozmieszczeniem) pigmentu, rezultatem jest jakiś rodzaj melanizmu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yoda741 
Mega User
yoda741



Pomógł: 5 razy
Wiek: 49
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 30
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-01-26, 18:30   

Mutacje papużki falistej - Melopsittacus undulatus
http://www.gencalc.com/gen/eng_genc.php?sp=0Budg

Czarnolica


Czarnolica D niebieska


Niebieska


Niebieska SF spangle opalowa


Niebieska ino


Cynamonowa


DD zielona


Dilute


Dilute niebieska


Dominujący clearbody


DF dominujący clearbody


Ino



Pallid (Tex. clearbody)




SF spangle


Slate niebieska


Szara


Szara (Aus) szek


Szara niebieska


Szara spangle
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
hynio 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 67
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 127
Skąd: Skrzyszów k.Wodzisławia Śl.
Wysłany: 2008-02-15, 20:20   

A gdzie macie czerwone na giełdzie w Pszczynie takie sprzedają POWAŻNIE
_________________
Pozdrawiam Henryk Sz.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Marta H 
Mega User



Pomogła: 1 raz
Wiek: 30
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 51
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-15, 20:28   

Już to kiedyś było, te czerwone to są biedaki pofarbowane :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-15, 20:43   

Ja kiedyś dochowałem się papużek falistych odmiany szeki z brązowymi plamami na skrzydłach! ale byłem jeszcze młody i naiwny i wszystkie młode sprzedałem bo nie miałem już miejsca w domu, a później zdechła mi również samica po której miałem te młode i już więcej takich papużek nie widziałem, a szkoda bo były przepiękne... prawie całe białe z brązowymi kropkami na skrzydłach i z niewielkimi błękitnymi łatkami i ich kropki nie były takie wyblakło-szare jak u cynamonów, tylko wyraźnie brązowe... szkoda, ze już ich nie mam :-|
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Marta H 
Mega User



Pomogła: 1 raz
Wiek: 30
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 51
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-15, 21:28   

Mi się podobają wszystkie kolorki falek, oprócz tych czarnolicych :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Raffy 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 26 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 662
Podziękowania: 23/8
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 2008-02-15, 21:28   

A moim marzeniem jest prawie czarna falista :roll:

ciemnoszara + blackface
_________________
ptaków sto :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2008-03-09, 14:08   

Jedna z moich młodych
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-03-09, 19:40   

u dziadka jest jedna para tych ptaszków. Z tego co mi już wiadomo siedzą już na jednym (niestety tylko 1) jajku. Coś mi się kojarzy że w tym tyg. powinien być wylęg. Zobaczymy co z tego będzie.
Fotki oczywiście zamieszczę, jak się wybiorę do dziadka.
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Ostatnio zmieniony przez Aeterna 2008-03-09, 19:48, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Arkorok 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 58
Podziękowania: 5/2
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-07-28, 13:39   

Witajcie. Dostałem parkę (?) papużek falistych. Papużki są ze sobą od 2 lat, lecz nigdy nie przystąpiły do lęgów - może to wina małej klatki. Głowie się czy na pewno jest to parka – pomóżcie! Czytałem dużo na forum odnośnie odróżniania płci, ale chcę poznać zdanie doświadczonych hodowców. W najbliższym czasie chcę im zbudować większą klatkę.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-07-28, 14:57   

Wg mnie jest to parka

A maja budke lęgowa ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-07-28, 21:43   

Arkorok, niebieska żółtogłowa jest samiczką, zas szek to samczyk . Ma dominację koloru żółtego, dlatego nie widać na woskówce niebieskiego zabarwienie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-07-28, 22:23   

Ciesze sie ze ktos kto zna sie na ptakach potwierdził moje przypuszczenia
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Raffy 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 26 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 662
Podziękowania: 23/8
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 2008-07-29, 11:17   

wanted napisał/a:
Arkorok, niebieska żółtogłowa jest samiczką, zas szek to samczyk . Ma dominację koloru żółtego, dlatego nie widać na woskówce niebieskiego zabarwienie.


Samiczka to paraniebieska opalowa :) A samczyk to chyba australijski duński szek (?).
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Arkorok 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 58
Podziękowania: 5/2
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-07-29, 22:14   

Dziękuje za odpowiedzi. Tak mają budkę lęgową, lecz samica się nią nie interesuje. Samiczka czasami przejawia agresje w stosunku do samca. Wiem też, że jest znacznie starsza od samca. Chyba nic z tego związku nie będzie…
Rodzi mi się pytanie… do kiedy samica (falistych) jest zdolna do lęgów?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-31, 14:00   

Do lęgów najwcześniej powinniśmy dopuszczać ptaki minimum roczne... jednak już wcześniej mogą być zdolne do lęgów...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-07-31, 14:20   

A jak duża masz kaltke ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-07-31, 16:28   

U mnie kiedyś jak byłem młody i niedoświadczony, oraz niezbyt wiele wiedziałem na temat papug to faliste utrzymywane w sporej wolierce wewnętrznej mnożyły się jak im się chciało. Rekord miałem kiedyś ze młoda ledwo ponad 4 miesięczna samiczka zniosła jajka i wysiedziała.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 21
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.