Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Ceny drobnicy
Autor Wiadomość
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 17:48   Re: Ceny drobnej egzotyki

Te, co znam to Ci napiszę. Ceny podaję za sztukę i w grubym przybliżeniu.

1.Słowik Chiński - 1000 zł
2.Kubanik Mniejszy - 200 zł
3.Kulczyk Mozambicki - 200 zł
7.Wdówka Dominikańska - 200 zł
11.Gwarek - 1000 zł
12.Papuzik Trójbarwny - 200 zł
15.Amadyna Lawendowa - 150 zł
17.Astryld Falisty - 200 zł
24.Czyżyk Magellana - 300 zł
28.Mniszka Przepasana - 150 zł
32.Astryld Kratoskrzydły - 150 zł

Co do innych cen polecam lekturę tego forum oraz polskich i zagranicznych portali ogłoszeniowych.

Dostępność??? Jak szukałem astryldów lawendowych to nie znalazłem ani jednego. Teraz, jak szukam amadyn ostrosternych żółtodziobych, to znalazłem kilka ogłoszeń o sprzedaży astrylda lawendowego, a ani jednego z amadynami. Tak to niestety jest - objedziesz kilka giełd i kilkudziesięciu hodowców, to pewnie uda Ci się "wyszarpać" ciekawe okazy.

Mam jeszcze pytanie, tak przy okazji - chcesz kupić po jednej parze każdego gatunku, czy planujesz większe zakupy???
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 19:05   

Gdy już skończymy z tatą budowę regałów, to na sam początek po jednej parze, i to nie odrazu każdego gatunku, ale niektórych.
Powinno być w pokoju 10-18 klatek.

Tak więc nie będę wybierał na początek najdroższych gatunków, ale gatunki takie jak :
Kulczyk Mozambicki, Amadyna Wspaniała, Astryld Kratoskrzydły, Papuzik Trójbarwny, Motylik Krasnouchy, Astryld Pomarańczowolicy, Czyżyk Magellana, Amadyna Lawendowa, Benegalik Złotobrzuchy, Amarantka Czerwonodzioba, Astryld Falisty, Wikłacz Słoneczny, Łuszczak Wielobarwny, Kubanik Mniejszy i Mniszka Przepasana

Ale gdy powstanie dom to dokupie jeszcze z 2-3 pary.
Chyba że w klatce 60x50x50 można trzymać 2 parki, ale nie będę się znęcał, więc raczej po parce ;)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5968 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-11-24, 19:57   

michal6700, zauważ że ceny zmieniają się względem pory roku. Na rożnych terenach też cena jest inna.
No i ogólnie ptaki niektóre drożeją, inne tanieją.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kardynał
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 20:04   

michal6700, Jeżeli według ciebie Czyżyk magellan należy do tanich ptaków to jestem pełen podziwu i zdumienia o Łuszczakach to nawet nie wspomnę no i oczywiście musisz mieć wielkie doświadczenie skoro chcesz się podjąć tak trudnych w hodowli ptaków.
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 20:09   

czyżyk magellana należy moim zdaniem do ptaków ceny średniej, lista którą napisałem w poprzednim poście, to tylko lista moich przemyślen, i tymczasowych planów.
Pewnie i tak wszystko się zdąży zmienić pare razy ;)

Wiem że ptaki są najtańsze po okresie lęgowym, gdy młode się wybarwiają.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz_M 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Sie 2008
czyli 5748 dni temu
Posty: 852
Podziękowania: 17/38
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2009-11-24, 20:11   

kardynał, Masz rację ... To trudne gatunki w hodowli , a tym bardziej na pewno nie należą do tanich ptaków oraz łatwo dostępnych .
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 20:11   

Wiem że ptaki są najtańsze po okresie lęgowym, gdy młode się wybarwiają.

Co do czyżyków, obiecuje jedynie że kiedyś magellany sobie kupie :)
Ale jak już wspomniałem to ta lista to tylko przemyślenia.

I prosze wrócić do tematy, i podawać ceny ;)

Wanted chodzi mi o średnie ceny ptaków.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 20:14   

michal6700, radziłbym Ci jednak poczytać trochę na temat ptaków, które chcesz hodować. Ceny i dostępność to nie wszystko. Niektórych gatunków przez Ciebie wymienionych nie trzyma, a nawet nie rozmnaża się w parach. Niektóre wymagają specyficznych warunków do lęgów, np. innego gatunku w wolierze.
A na początku myślałem, że ambitnie podchodzisz do przyszłej hodowli... No chyba, że chcesz po prostu trzymać ładne i nieczęsto spotykane ptaki.
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 20:22   

Z jednej strony zależy mi na wyglądzie ptaków, wiadomo że nie będę trzymał wszyskiego, bo 90% zależy od moich rodziców, narazie rodzice powiedzieli że mogę trzymać 4-5 gatunków ptaków.

Haall, podchodzę ambitnie do hodowli, dalej czytam bardzo dużo, wiem że do niektórych gatunków będę musiał nabrać doświadczenia hodowlanego, w większości artykułów nie piszę o trudności hodowli, więc jestem wdzięczny, gdy ktoś pisze jaka jest trudność, i co sprawia główny problem.
A jeszcze moje pytanie do ciebie, co rozumiesz dokładniej pod pojęciem Ambitna Hodowla?? Bo możę nie rozumiem o co ci chodzi :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kardynał
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 20:39   

Cytat:
Wiem że ptaki są najtańsze po okresie lęgowym, gdy młode się wybarwiają.

Najtańsze nie znaczy najlepszej jakości ;-)
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-24, 20:42   

michal6700, nie napisałem Ambitna Hodowla, tylko - myślałem, że ambitnie podchodzisz do przyszłej hodowli.

Co do cen, to taki przykład - na październikowej giełdzie w Prerov mniszka przepasana kosztowała 400-500 kc, srebrnodziobek 100 kc, amadyna ostrosterna 150-200 kc. W listopadzie te ptaki kosztowały odpowiednio 750-800 kc, 250-300 kc, 300-350 kc. Na wiosnę będzie jeszcze drożej. W Niemczech i Holandii ceny są wyższe i nie ma takich dużych wachnięć.
 
 
michal6700 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 25 Kwi 2009
czyli 5500 dni temu
Posty: 118
Podziękowania: 2/1
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-11-24, 20:46   

tak wiem ;) ale ogólnie chodzi mi o to że lato to okres w którym ptaszorki sa najtańsze :)
A co do jakości, jak myślisz kiedy są najlepszej?? :]

Haall, oczywiście że staram się podejść ambitnie do hodowli, ale nie wiem co oprócz podstawowej wiedzy o danym gatunku, stworzeniu korzystnych warunków(jak na warunki domowe).
A może jakieś porady które pozwolą być bardziej ambitne i profesjonalne moim planom ;] ]


Wszystkie pytania jakie teraz zadaje, może i głupie, ale na przyszłość mi bardzo pomogą, i ptakom pozwolą żyć bezpieczniej :)

Pierwsze ptaki, które będę chciał nabyć to : Amadyna Wspaniała, Astryld Kratoskrzydły, Astryld Falisty, Astryld Pomarańczowolicy, Benegalik Złotobrzuchy, Motylik Krasnouchy i Amarantka, więc najbardziej zależy mi na informacjach o tych gatunkach
Ostatnio zmieniony przez michal6700 2009-11-24, 20:55, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-11-25, 00:05   

proszę nie piszcie że są ptaki "łatwe" i "trudne" gdyż całkowicie nie rozumiem takich pojęć czy podejścia do hodowli jeśli są dobre ptaki to rozmnożą się nawet w klatce która jest teoretycznie za mała dla nich, rozmnożą się bez pokarmu jaki niby jest wymagany.
poprzez takie pisanie można zrazić młodych hodowców do ptaków "trudnych" cokolwiek to oznacza.
Wolałbym w tym poście przeczytać następujące odpowiedzi michal6700,
1.Słowik Chiński - około 1000zł/szt - wymaga raczej duży klatek a najlepiej woliery
2.Kubanik Mniejszy - około 150-200zł/szt - mały ale bardzo ruchliwy ptaszek wymaga większej klatki, wolierki
3.Kulczyk Mozambicki - około 200zł/szt - klatki duże, problemy z doborem pary, mało odchowów klatkowych
4.Kulczyk Szary - jak dobrze pamiętam 250-300zł/szt
5.Szklarnik - raczej ptaszek do wolierki obficie zarośniętej
6.Benegalik Złotobrzuchy - około 550 -600zł/para - mały ptaszek, problemy z zestawieniem pary, mało odchowów klatkowych, najczęściej odłowy
7.Wdówka Dominikańska - owszem były w niedawno do kupienia za 200zł, ale nie są tak łatwo dostępne no i wymagają wiekszych klatek a żeby je rozmnożyć potrzebujesz mamek gdyż jest to ptak natury kukułki
8.Motylik Niebieskogłowy - bardzo mało hodowców, ale widziałem ptaki w Prerov nawet zastanawiałem się nad kupnem kosztowały 5000Kc czyli około 950zł para
9.Motylik Krasnouchy i odmiana o pomarańczowych policzkach
10.Amadyna Granatowa
11.Gwarek - 1000-1500zł/szt wymaga rejestracji pamiętaj o dokumentacji , raczej woliery i dużo pokarmów odzwierzęcych (oseski mysie, świerszcze) i owoców
12.Papuzik Trójbarwny - około 150zł rozmnażany w Polsce wymaga dosyć dużej klatki, bardzo żywy ptaszek, dla niewprawionego oka problem w rozpoznaniu płci
13.Papuzik Czerwonogłowy - 100-150zł/szt - najpopularniejszy z papuzików, rozmnażany z powodzeniem w klatkach
14.Papuzik Błękitny
15.Amadyna Lawendowa - około 150-200zł/szt - wymaga woliery udokumentowanych odchowów jest bardzo mało - ale są w Czechach hodowcy którzy rozmnażają te ptaki
16.Astryld Pomarańczowolicy - 150-200zł/szt - mało hodowców, mało odchowów, dużo importu/przemytu z Afryki
17.Astryld Falisty - 150-200zł/szt - mało hodowców, mało odchowów, dużo importu/przemytu z Afryki
18.Tangara Wspaniała - chyba tylko na zachodzie np. Zwolle ceny zapewne blisko 1000Euro
19.Szafranka Złotogłowa
20.Wikłacz Ognisty - 150-200zł/szt - w Polsce hodowcy rozmnażającego raczej nie uświadczysz, wikłacze mają do siebie to że wymagają wolier i samiec musi mieć kilka samic (które są raczej ciężko dostępne, widziałem "pary" składające się z 2 samców), wiec do klatki raczej się nie nadają chyba że mają tylko ładnie wyglądać
21.Wikłacz Słoneczny odmiana Zachodnio-Afrykańska - jak wyżej
22.Łuszczak Wielobarwny - podobno około 1000zł , z tego co wiem tylko wolierki
23.Kardynałek Żółty
24.Czyżyk Magellana - jak dobrze kojarzę koszt pary to około 500-600zł rozmnażane z powodzeniem w większych klatkach
25.Czyż Złotawy
26.Łuszczak Lawendowy
27.Amarantka Czerwonodzioba - 100-150zł/szt
28.Mniszka Przepasana - 150-200zł/szt spokojny ptaszek nadaje się do klatek jak również do wolier trzymany w systemie pary bądź grupy jednogatunkowej
29.Obrożniczka Białolica
30.Czyż
31.Czyż Czerwony
32.Astryld Kratoskrzydły - 80-150zł/szt, problem w rozpoznaniu płci, problemy przy lęgach, są 2 sposoby hodowli jedni rozmnażają tylko przy karmieniu pokarmami żywymi inni ich nie używają, niektóre ptaki są trochę zmanierowane i nie lęgną w zbyt małych klatkach

czy według mnie każdy powinien dopisać to co wie o tym ptaku tak na szybko aby nowy początkujący hodowca miał już jakieś rozeznania. jakie wymagania ma ten "trudny" ptak

według mnie nie ma trudnych i łatwych ptaków są tylko ptaki którym trzeba poświęcić więcej czasu i zapewnić inne warunki bytowe

czy dacie głowę że jeśli ten człowiek kupi sobie parkę gwarków czy też tangar to ich nie rozmnoży ? ja nie jestem taki odważy i nie poświęcę swojej głowy
jeśli tylko będzie chciał poświęci odpowiednio dużo czasu i chęci, dowie się jak najwięcej o tych ptakach, zapewni im odpowiednie warunki hodowlane według mnie jest w stanie rozmnożyć nawet "najtrudniejsze" ptaki

dlatego zachęcam do hodowli ptaków, jednak nawołuje aby jak najwięcej dowiedzieć się o ptakach danego gatunku nim go zakupimy
pozdrawiam wszystkich

p.s. michal6700, jak coś mi się przypomni napiszę a jak będziesz miał jakieś pytania na które będę umiał odpowiedzieć napisz a na pewno ci odpiszę

pozdrawiam

Edit Haall
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Ostatnio zmieniony przez 2009-11-25, 06:40, w całości zmieniany 3 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-11-25, 09:33   

LaKi: bardzo dobre opracowanie "na szybko" dające wgląd w potrzeby poszczególnych gatunków - przy czym uważam, że cena niektórych ptaków to najmniejszy problem "hodowlany". Dodałbym jeszcze, że niektórych ptaków nie można hodować w naszym kraju lub trzeba mieć na nie papiery. I tak np. gwarka można dostać nawet za 1500 zł ale z papierami cena dochodzi nawet do 5000.
michał6700 - nie znam Cię i nie znam Twoich możliwości co do zapewnienia ptakom odpowiednich warunków bytowania, ale Twoja lista jest bardzo długa i obfituje w gatunki uchodzące wśród "doświadczonych" hodowców za "trudne". Myślę, że powinieneś to jeszcze raz przemyśleć.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JK 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 6 razy
Wiek: 61
Dołączył: 03 Lut 2009
czyli 5580 dni temu
Posty: 476
Podziękowania: 23/8
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2009-11-25, 11:03   

według mnie co najważniejsze w tym, to że rozruszał ogólne spojrzenie na egzotyke i ich ceny oraz możliwości w łatwości bądź trudności hodowania. Do tej pory nie było tak ogólnego spojrzenia i przeglądu tylu ptaków z egzotyki równocześnie. Myslę, że warto to pociągnąc dalej, zwłaszcza przez tych, którzy w tej tematyce są obeznani.
_________________
prawdopodobnie perwszy w Polsce odchów śliwki lutino
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-11-25, 12:56   

JK, masz rację. Ale takich ludzi jak Ty czy ja, którzy są rzeczywiście zainteresowani drobną egzotyką (czyli bez zastanowienia dać np. za ptaszka wielkości kulczyka mozambickiego prawie 2000zł) jest kilku. Więc nie wiem, czy jest sens to ciągnąć...
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5950 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-11-26, 22:34   

mając wydać 300zł na moją pierwszą parę wspaniałych też się zastanawiałem czy podjąć to ryzyko, na moje szczęście były to super sprawdzone ptaki, i nie było żadnych problemów
a na przyszły rok za zeberki już płaciłem po 100zł i mnie cena już nie zrażała jeśli ptaki są tego warte to zapłacę za nie tyle

podsumowując cena za danego ptaka musi odzwierciedlać również jakość
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal12305 
Mega User
hodowca



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 26 Lis 2008
czyli 5650 dni temu
Posty: 110
Skąd: koszalin
Wysłany: 2009-11-29, 19:54   

ostatnio bardzo podobają mi się zółtobrzuszki, jaka jest ich cena i dostępność?
_________________
ptaki to moja pasja
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5779 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-11-30, 07:11   

LaKi napisał/a:
Wikłacz Ognisty - 150-200zł/szt - w Polsce hodowcy rozmnażającego raczej nie uświadczysz, wikłacze mają do siebie to że wymagają wolier i samiec musi mieć kilka samic (które są raczej ciężko dostępne, widziałem "pary" składające się z 2 samców), wiec do klatki raczej się nie nadają chyba że mają tylko ładnie wyglądać


Cenę już znam ,a teraz powiedzcie mi jak jest z dostępnością tych ptaków ?
Idzie kupić w kraju czy tylko zagraniczne giełdy ? Na jakich giełdach/wystawach je widujecie ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
michal12305 
Mega User
hodowca



Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 26 Lis 2008
czyli 5650 dni temu
Posty: 110
Skąd: koszalin
Wysłany: 2009-11-30, 21:55   

czy ktoś coś wie nt bengalików żółtobrzuchych?
_________________
ptaki to moja pasja
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.