Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:45
Czubatka staropolska
Autor Wiadomość
sroszkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-21, 18:05   Czubatka staropolska

Niniejszy projekt wzorca „czubatki staropolskiej (polskiej kury dworskiej)” prezentuję jednocześnie na trzech forach internetowych, a więc Forum „Woliery”, "Polskim Kurniku" oraz „Aviornis…”, a także planowany jest jego druk w dostępnych czasopismach dla hodowców. Uważam, że akurat ten temat jest bardzo ważny dla polskiej hodowli drobiu rasowego i powinien funkcjonować poza podziałami i poza "konkurencją".

Miło mi też jest oznajmić, że Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego powierzył mi zaszczytną misję przewodzenia komisji standaryzacyjnej ds. drobiu przy PZHGRiDO. Została też podpisana stosowna umowa między Wydawnictwem Zagroda a PZ na wydanie Wzorców Rasowych.

Procedura przy zatwierdzaniu wzorców będzie następująca.
1. Publikacja propozycji wzorców czubatki staropolskie (polskiej kury dworskiej) i liliputa polskiego – grudzień 2007–styczeń 2008.
2. Dyskusja na propozycją wzorców – do końca 2008.
3. Prezentowania dorobku hodowlanego hodowców na wystawach zarówno polskich jak i zagranicznych – 20007, 2008 i 2009 rok.
4. Wpisanie wzorców do polskich standardów –koniec 2009 roku.

Chcę nadmienić, że zarówno czubatki staropolskie jak i liliputy polskie były już w tym sezonie prezentowane na dwóch bardzo ważnych wystawach zagranicznych – w Sebnitz (Niemcy) oraz w Budapeszcie, spotkały się z dużym zainteresowaniem zagranicznych hodowców i zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez niemieckich jak i węgierskich sędziów. Niestety nie dane nam było, z oczywistych powodów, wystawiać ptaków na polskich wystawach.

Wzorce zostały przygotowane siłami członków Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego – Czubatka Polska. Nazwa „czubatka staropolska” jest autorstwa Dawida Szikory. Jest też grono zwolenników innej polskiej historycznej nazwy – „polska kura dworska”. To hodowcy Stowarzyszenia - Czubatka Polska zadecydują, jaka będzie jej ostateczna nazwa, a Komisja Standaryzacyjna ją tylko zatwierdzi. Wzorzec czubatki staropolskiej jest autorstwa Jarosława Wartacza. Wizerunki kur namalował Łukasz Włodarczyk, na które Wydawnictwo Zagroda uzyskała prawa autorskie.

Proszę o kulturalną i rzeczową dyskusję ponad podziałami na temat wzorców naszych starodawnych ras drobiu. Poniższy tekst to jedynie propozycja. Można jeszcze wiele w nim zmienić. Ostateczną decyzję jednak, po wysłuchaniu wszystkich opinii, podejmie Komisja Standaryzacyjna, na wniosek hodowców SHDR-CZP, a więc specjalistycznego klubu zajmującego się koordynacją hodowli polskich ras kur, a także po wysłuchaniu opinii szerokiego grona hodowców, w tym użytkowników tego forum.

PS. Wizerunki kur zostaną wklejone w terminie późniejszym.
pozdrawiam
Stanisław Roszkowski

CZUBATKA STAROPOLSKA (Polska Kura Dworska?) – propozycja wzorca,

Pochodzenie: Polska

Są to kury czubate w typie średnio-ciężkim , krępej budowy, o bogatym upierzeniu, żywym temperamencie, dobrym przystosowaniu do chowu wolno-wybiegowego.
Kogut waży od 2,5 do 3 kg, kura od 1,8 do 2,5 kg.
Nieśność na poziomie 150 – 170 jaj rocznie, barwa skorupki kremowa.

OCENA
Głowa: średniej wielkości, sprawiająca wrażenie krótkiej
Dziób: raczej krótki mocny, prosty, barwy żółtej do rogowej
Grzebień: pojedynczy lub różyczkowy średni, proporcjonalny w stosunku do głowy, ściągnięty do przodu – tworzy duży
fałd, który jednak nie opada na dziób
Oczy: duże wyraziste, pomarańczowe
Podbródek: czerwony, nieopierzony
Policzki: czerwone, nagie
Zausznice: małe, gładkie, przylegające, czerwone, dopuszczalne ślady niewielkiego zabielenia
Dzwonki: średnio-duże, podłużne, o zaokrąglonych końcach
Czub :średniej wielkości w kształcie połowy kuli, złożony ze sztywnych piór ułożonych do
Tyłu.
Szyja: mocna, szeroka, o bujnej grzywie
Grzbiet: krótki, ramiona przykryte piórami grzywy, pióra siodła bujne, długie
grzywa przechodzi bezpośrednio w siodło
Ogon: szeroki, bogato upierzony, bardzo liczne sierpówki, noszony pod kątem 70 – 90 stopni
Pierś: szeroka, pełna, nieco uniesiona
Brzuch: wyraźny, dobrze wypełniony
Skrzydła: zwarte, przylegające, noszone ukośnie
Uda: widoczne, dobrze opierzone, silne
Nogi: mniej niż średniej wysokości, czteropalczaste raczej szerokiej postawy, żółte do
Czarno-żółtych, zależnie od barwy upierzenia
Upierzenie: przylegające, bez poduszek, pióra szerokie i długie

UWAGI DO OCENY KURY

Mniejsza od koguta, ma mniejszy grzebień, krótsze i bardziej zaokrąglone dzwonki, bardziej wydłużoną sylwetkę, wyraźniej zaznaczony brzuch, ogon otwarty noszony nieco niżej niż u koguta, skrzydła wyżej noszone, czub kury jest większy, nieco spłaszczony z góry, pióra rosną nie tylko do tyłu ale również na boki.

DUŻE WADY

Prosty grzebień, długi grzbiet u koguta, mały, zamknięty, nisko noszony ogon, broda, pióra na skokach i palcach, rozetowy lub stojący czub, miękkie i opadające pióra czuba.

UBARWIENIE

Kuropatwiane złociste:
Kogut: pióra głowy brązowe, przechodząc w siodło rozjaśniają się do barwy złocistej, pióra siodła złociste z czarnym rysunkiem po obu stronach stosiny, stosina jasna.
Plecy czerwono-bordowe, pokrywy skrzydeł w tym samym kolorze ale ramiona czarne.
Lotki pierwszego rzędu czarne, wewnętrzne chorągiewki z pomarańczowym lusterkiem.
Lotki drugiego rzędu szaroczarne. Siodło złociste, z czarnym rysunkiem, jak na grzywie.
Sterówki i sierpówki czarne z intensywnym zielonym połyskiem. U nasady ogona widoczne jasne pióra puchowe. Pierś czarna z zielonym połyskiem, dopuszczalne niewielkie złote nakrapianie, brzuch szaroczarny, podudzia czarne.
Kura: głowa i szyja żółta z czarnym rysunkiem, pierś łososiowa, pozostałe części ciała szarobrązowe
U odmiany srebrzystej kolor złocisty i czerwony, zastąpiony jest białym.
U odmiany kuropatwianej niebieskiej kolor czarny zastąpiony jest niebieskim – rysunek złocisty lub srebrzysty bez zmian.
U odmiany kuropatwiej jastrzębiatej kolor czarny zastąpiony jest jastrzębiatym, przy czym rysunek prążkowania występuje na całym upierzeniu.

Czarne:
Całe ciało ubarwione jednolicie czarno z intensywnym zielonym połyskiem, dopuszczalna niewielka ilość białych piór w czubie. Połysk u kury mniej intensywny.

Białe: jednolicie białe upierzenie, dopuszczalny lekko żółtawy odcień grzywy, siodła i skrzydeł koguta.

Jastrzębiate: całe ciało prążkowane, przy czym prążki są dosyć szerokie, pióra niebiesko-czarne lub żółte w białe prążki.

Maślane: jednolite jasnożółte pastelowe upierzenie, grzywa, siodło i skrzydła koguta ciemniejsze i z połyskiem, ogon jasny.

Popielate: szaro-popielate upierzenie całego ciała, szyja i ogon ciemniejsze. Pokrywy skrzydeł koguta w kolorze niebieskim lub złocistożółtym.

Pstrokate: plamiste lub nakrapiane na kuropatwianym tle.

Poza tym przepiórcze, złocisto-szyje, srebrzysto-szyje, brzozowe.

Opracował: Jarosław Wartacz
Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego – Czubatka Polska


Krótki prywatny komentarz autora:
Upieram się przy twierdzeniu, że broda nie jest pierwotna tylko nabyta od czubatek polskich. Znam te kury od lat, i wiem, że do ich wytępienia przyczyniły się wypierające krzyżówki z kogutami czubatki polskiej ok. 10 lat temu. Poza tym to jest wzorzec, do którego mamy dążyć, a nie dostosowywać go do posiadanego materiału.
Jeśli zdecydujesz inaczej należy w punkcie „ podbródek” zapisać zamiast „ nieopierzony” – „dopuszczalna niewielka broda”, a w punkcie „dzwonki”- „u brodatych mniejsze ale całkowicie widoczne”
JW
Ostatnio zmieniony przez pysia34 2014-01-19, 14:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sroszkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-22, 11:38   

Tak jak zapowiadałem wklejam rysunki Łukasza Włodarczyka, który przygotował je pod kątem właśnie wzorca. Inspiracją były dla niego kury, które hodował, a zwłaszcza sławny na forum Woliery "Bażancik", którego zdjęcie pozwalam sobie również zamieścić.

Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że mogą być różne gusta hodowców i każdy z nas ma pewnie jakieś tam wyobrażenie, jak czubatka starpolska powinna wyglądać. We wzorcu trzeba jednak precyzyjnie podać wszystkie cechy charakterystyczne danej rasy. I tak zaproponowaliśmy alternatywnie dwa rodzaje grzebienia, co jest praktyką niedopuszczalną (a w każdym razie ja nic o tym nie wiem) w jakimkolwiek zachodnim standardzie.

Dobrze, że w ogóle taki wzorzec powstał i może przyczyni się on do stworzenia nowej polskiej rasy drobiu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstały inne propozycje wzorców, w oparciu o indywidualne doświadcznia poszczególnych hodowców.

Łukasz, moje ułony aż do samej ziemi, za to, że to co wspólnie zaczeliśmy, staramy się doprowadzić do końca.
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-01-22, 12:46   

Uważam, że wzorzec jest co najmniej krzywdzący dla czubatek staropolskich. Zostały w nim bowiem pominięte specyficzne odmiany, które na rysunkach umieścił Łukasz. Mam na myśli kury brunatne, które jako jedne z najbardziej specyficznych odmian czubatek staropolskich winny być umieszczone w standardzie. Ponadto pragnę zauważyć, iż we wzorcu nie zostały umieszczone barwy: pszeniczna i srebrzysto-pszeniczna, chyba, że są to ,, złocisto-szyje, srebrzysto-szyje” . Niestety nie wiem jak wygląda odmiana „maślana”.
Zastrzeżenia mam również co do pstrokatości, która w wzorcu występuje tylko i wyłącznie ,,na kuropatwianym tle”. Tak nie jest spotykane kiedyś były, a dziś już niestety takich osobników jest coraz mniej, czubatki pstre brzozowe i pszeniczne.

sroszkowski napisał/a:
Upieram się przy twierdzeniu, że broda nie jest pierwotna tylko nabyta od czubatek polskich.


Jedną z cech specyficznych dla rodzimych odmian kur jest właśnie broda. Sam M.Trybulski w 1925r dokonując opisu krajowych kur czubatych, zauważa, że: ,,większość nie posiada brody (pierzastej), natomiast spotykają się sztuki zarówno z gładkiemi, jak i opierzonemi stopami”
,,Większość” nie oznacza, że wszystki ptaki nie miały brody, część z nich bez wątpienia ją posiadała. Proszę również zwrócić uwagę na fragment dotyczący opierzenia nóg.
Niektóre z występujących osobników posiadały również unikalny typ opierzenia nóg specyficzny jedynie dla kur Pawłowskich.

” Dobrze, że w ogóle taki wzorzec powstał i może przyczyni się on do stworzenia nowej polskiej rasy drobiu.”

Ja bym wolał, aby przyczynił się on do odtworzenia i zachowania całej występującej różnorodności krajowych kur czubatych, nazwanych przeze mnie czubatkami staropolskimi.
Bardzo ważne jest aby ocalić od wyginięcia te wspaniałe starodawne odmiany, a nie utrzymywać jedynie czubatki barwy kuropatwianej. Mam również wielką prośbę dotyczącą mieszańcowania czubatek z innymi rasami. Otóż proszę, aby takie osobniki nie były nazywane czubatkami staropolskimi, ani by nie obejmował ich jakikolwiek standard.

Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca zachodnich standardów.
sroszkowski napisał/a:
I tak zaproponowaliśmy alternatywnie dwa rodzaje grzebienia, co jest praktyką niedopuszczalną (a w każdym razie ja nic o tym nie wiem) w jakimkolwiek zachodnim standardzie.

De facto wiele zachodnich wzorców (nie tylko niemieckich, na które się Pan z lubością powołuje) uwzględnia dwa rodzaje grzebienia występującego w jednej rasie. Myślę, że najlepszym przykładem do zilustrowania tego zagadnienia będą minorki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-22, 13:07   

Ja tu zapewne wiele do tego tematu nie wniosą, ale bardzo cieszy fakt, ze wkońcu powstał wzorzec naszej rodzimej rasy kur i że terz wszystko z nią związane będzie szło już ku lepszemu.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-22, 14:08   

Łukasz, przepiękne rysunki i Bażancik .. ten kogut zawsze mnie rozczula :-)

Dawid, dziękuję za bezcenne uwagi. Nie chowam czubatek staropolskich, ale bardzo mnie ta rasa interesuje i z nadzieją liczę na jej upowszechnienie :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-22, 16:09   

Dlaczego pan uważa że czubaty staropolskie mogą być tylko z grzebieniem zwykłym :?: Z tego CO wiem to Bażancik miał różyczkowy miał brodę a co do kolorów wg mnie powinny mieć taką paletę jak kurki przedstawiane na forum woliery czyli od białych do jastrzębatych i różnego rodzaju brunatności i czerwoności a po za tym zgadam sie z Dawidem że nie powinny mieć żadnych dolewek krwi a szczególnie innych ras i niech będą taki mało szlachetne ale za to jakie kolorowe i piękne :idea:


A Łukaszu twoje rysunki piękne :mrgreen:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-22, 16:39   Re: Czubatka staropolska - polska kura dworska

sroszkowski napisał/a:
Chcę nadmienić, że zarówno czubatki staropolskie jak i liliputy polskie były już w tym sezonie prezentowane na dwóch bardzo ważnych wystawach zagranicznych – w Sebnitz (Niemcy) oraz w Budapeszcie, spotkały się z dużym zainteresowaniem zagranicznych hodowców i zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez niemieckich jak i węgierskich sędziów. Niestety nie dane nam było, z oczywistych powodów, wystawiać ptaków na polskich wystawach.


Gratuluję.
Chętnie poznam wyniki wystawy i obejrzę zdjęcia.
Z góry dziękuję za zaspokojenie ciekawości.

sroszkowski napisał/a:
Upieram się przy twierdzeniu, że broda nie jest pierwotna tylko nabyta od czubatek polskich. Znam te kury od lat, i wiem, że do ich wytępienia przyczyniły się wypierające krzyżówki z kogutami czubatki polskiej ok. 10 lat temu. Poza tym to jest wzorzec, do którego mamy dążyć, a nie dostosowywać go do posiadanego materiału.
Jeśli zdecydujesz inaczej należy w punkcie „ podbródek” zapisać zamiast „ nieopierzony” – „dopuszczalna niewielka broda”, a w punkcie „dzwonki”- „u brodatych mniejsze ale całkowicie widoczne”


Nie bardzo rozumiem.

Używał Pan Bażancika, koguta podarowanego Panu przez Łukasza. Bażancik, z tego co wiem miał brodę i do tej pory nie spotkałam się z zastrzeżeniami z Pana strony odnośnie cech przez niego przekazywanych. Wręcz przeciwnie, kogut zyskał niemałą sławę :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Ostatnio zmieniony przez Aeterna 2008-01-22, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sroszkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-22, 17:11   

Proszę o dokładne przeczytanie wzorca. Te słowa wypowiada i podpisuje się pod nimi Jarosław Wartacz w swoim małym komentarzu, a nie ja.
Jeżeli mogę prosić obsługę forum o wytłuszczenie tego dopisku autora wzorca będę zobowiazany, bo ja nie mam uprawnień do zmian.
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-22, 17:40   

sroszkowski napisał/a:
Proszę o dokładne przeczytanie wzorca. Te słowa wypowiada i podpisuje się pod nimi Jarosław Wartacz w swoim małym komentarzu, a nie ja.
Jeżeli mogę prosić obsługę forum o wytłuszczenie tego dopisku autora wzorca będę zobowiazany, bo ja nie mam uprawnień do zmian.


Dziękuję. Rzeczywiście umknęła mi ta informacja, a "autora" odebrałam jako autora postu, a nie wzorca.

Nadal jestem bardzo ciekawa wyników, bo z tego co Pan pisze, jest się czym pochwalić, a temat czubatek staropolskich budzi wiele emocji i zainteresowania.

Liczę na bliższe informacje i z góry dziękuję :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sroszkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-22, 18:31   

Niestety nie mam zdjęc z Budapesztu, bo w tym czasie byłem w Tajlandii, a kurki zawieźli moi koledzy z warszawskiego związku i nie zadbali o zrobienie fotek. Wystawiłem wtedy: parę zielononóżek, parkę liliputów i parkę czubatek staropolskich. Dwa moje ptaki zostały ocenione na 96 punktów.

Ostatni raz na zagranicznej wystawie prezentowane były polskie zielonóżki kuropatwiane w 1932 roku. zdobyły wtedy złoty medal. Jeżeli znacie jakiegoś innego hodowcę, który od tamtego czasy prezentował polski drób za granicą to proszę o informację.

Faktycznie dałem ciała z dwoma rodzajami grzebienia. W standardach co najmniej kilka ras ma wariantowe grzebienie, choćby gołoszyjki. Pomyliłem się, przepraszam.

Na temat, które czubatki są "prawdziwe", a które nie, a także jak to jest z tych ich autentycznością piszę osobny materiał, bo to jest sprawa, która jak widzę jest traktowana przez niektóre osoby wręcz ortodoksyjnie. Wkrótce ukaże się na łamach Woliery, a wcześniej w biuletynie klubowym, który właśnie zsyłam do druku. Ten watek będzie jedynie częścią dużego materiału Qvo vadis czubatko staropolska, który ukaże się, mam nadzieję, równolegle w kilku czasopismach. Tam też opiszę swoją drogę dochodznie do celu.

Przy okazji mała dygresja.

Przed chwilą zadzwonił do mnie kolega i spytał się, dlaczego rozdrabniam się z dyskusją o czubatce staropolskiej na kilku forach, zamiast pilnować swojego, wolierowego. Odpowiedziałem mu, że odtworzenie polskich ras kur, rejestracja, popularyzacja tych ras za granicą, a w końcu wpisanie ich do standardu eropejskiego jest dla mnie wielką misją i wielkim marzeniem. Dlatego wykorzystam każdą okazję, nawet konkurencję, a w końcu choćby diabła, aby osiągnąć swój cel, bo to jest szczytny i godny cel. Będę szukał sojuszników gdzie tylko to będzie możliwe.
Stąd moja tu obecność.
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-22, 20:31   

sroszkowski napisał/a:
Dlatego wykorzystam każdą okazję, nawet konkurencję, a w końcu choćby diabła, aby osiągnąć swój cel, bo to jest szczytny i godny cel. Będę szukał sojuszników gdzie tylko to będzie możliwe.
Stąd moja tu obecność.


No cóż ... dziękuję, to wiele tłumaczy.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-25, 13:22   

CO do czubatek to jakie wg was są najładniejsze kolory i z brodą czy z dzwonkami :?:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-01-26, 16:05   

Mi podobają się kolory: bursztynowy, srebrzysto-brunatne, brzozowe i brzozowe pstrokate.
_________________
Ja mogę wszystko!! Mateusz Gracjan Dec
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-26, 19:59   

Bursztynowe 8-) Jestem zakochana w pewnym bursztynowym koguciku :mrgreen:

Poza tym te kurki mi się w ogóle bardzo podobają, bez względu na kolor i bardzo kibicuję rozwojowi tej rasy :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-26, 20:12   

Chodzi mi o nieżyjącego już, niestety, Bażancika :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-26, 20:14   

ale Ci dwaj chłopcy to jego synowie czyli prawie to samo wg mnie mahoń jest śliczny ale wysiada przy bursztynie :mrgreen: :shock:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-26, 20:17   

Wiem, że to jego synowie ;-)

Bursztynowy jest absolutnie bezkonkurencyjny, ale i tak wysiada przy tacie, przynajmniej na razie :-)

Może Łukasz wklei jakieś zdjęcia najsłynniejszego koguciora ? :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-30, 14:58   

Wracałam , niedawno, z miasta. Po drodze, jak zwykle przejeżdżalam przez sasiednią wioske i ... przeżyłam szok :shock: Na drogę wyskoczyła czarna kurka z czubkiem, wielkości prawie towarowej, przysadzista, na krótkich nogach. Jutro muszę podjechac tam z aparatem i przedstawić Wam do oceny :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-30, 15:07   

Aeterna, bierz aparat i portfelik może uda CI sie ją wysępić miejmy nadzieję że jest ich o wiele więcej :shock: :shock: :shock: :mrgreen:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-30, 15:33   

Kamiklo, na pewno pojadę, ale z portfelem dopiero kiedy /jeżeli zbierze pozytywne opinie od Was :-D
Podejrzewam, że to jakiś mixik, bo nie widziałam tu zadnych , choćby przypominających staropolskie, ale kurka jest bardzo ładna i zainteresowała mnie :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.