Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:45
LILIPUTY
Autor Wiadomość
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

  Wysłany: 2008-01-21, 14:06   LILIPUTY

Liliputami nazywamy miniaturowe kury krajowe, są to bardzo ładne ptaki występują w prawie każdej miejscowości. Te ptaki są bardzo odporne na choroby jak i na nie korzystne warunki środowiska a jeśli już zachorują rzatko kiedy padają. Mają bardzo zadziorny charakter a szczególni koguciki, natomiast kury są bardzo dobrymi matkami jak i nasiadkami. Są to ptaki bardzo lotne bo daj wczoraj kura od sąsiada leciała 10m :shock: :lol: występują w kolorach od pstrokatego do jarzębatego czyli praktycznie we wszystkich kolorach :-D :-D Kolor jaj za zwyczaj biały a oto moje ptaki



A to jest kurka cioci z pisklętami zdjęcie słabe bo robione komórką


Oto wzorzec, wspominany na dalszych stronach tematu:

Liliput - wzorzec


Spośród mnogości odmian barwnych, sylwetek i typów upierzenia oraz różnych ozdób cechujących popularne na wsiach, małe kurki będące klejnotem w koronie polskiego drobiarstwa. Liliput, rdzennie polska, choć nigdy nieuznana oficjalnie rasa, zasługuje na szczególną uwagę. Poniższy wzorzec opisuje najbardziej typową, zgodną z przekazami historycznymi polską kurkę typowo ozdobną, choć o niepodważalnych walorach użytkowych.

Pochodzenie: ptak rdzennie Polski

Cecha charakterystyczna liliputów jest ich niepowtarzalny charakter.
Kurki cechują się bardzo dobrze rozwiniętym instynktem macierzyńskim, potrafią dzielnie bronić gniazda i młodych.
Koguciki z charakteru są zadziorne, w stosunku do obcych kogutów. Lecz wychowywane razem nie toczą ze sobą walk. Natomiast zaniepokojony kogucik potrafi zdetronizować i przepędzić kilka razy większego od siebie przeciwnika. W stosunku, do opiekunów, kurki te są bardzo przyjaźnie nastawione i szybko się oswajają. Przeciwne zachowanie obserwuje się w stosunku do obcych, ptaki są wtedy nieufne, i często chowają się w różnych zakamarkach. Wykazują znaczną płochliwość. Liliputy z natury są bardzo ruchliwe i zaradne, cechują się duża samodzielnością i bardzo dobrze rozwiniętym instynktem grzebania. Ptaki te nie lubią przeszkód na swojej drodze, jeśli nie mogą czegoś przejść, to przeskakują lub przelatują ponad nią.


Wrażenie ogólne:
Niewielka kurka w lekkim typie. Sylwetka wpisana w kwadrat. Krępa, z dumnie wypiętą piersią i zadartym ogonem. Grzbiet krótki, prosty. Całość robi wrażenie sprężystości, dziarskości i zdecydowania, tak charakterystycznego dla usposobienia tej rasy. Upierzenie naturalnie, przylegające, zwarte. Wyraźnie zaznaczone piętno płci, pozwalające odróżnić koguciki od kurek już u bardzo młodych, ptaków.
Kurka cechuje się dobrą nieśnością, która wynosi około 100 jaj w ciągu roku, lecz pozostawiając kurce jaja do wysiedzenia, nieśność wynosi od 10 do 15 sztuk w jednym zniesieniu. Skorupka jaja w kolorze białym lub kremowym.


Średnia waga dorosłych ptaków nie przekracza kilograma. Koguty w porównaniu do kurek są cięższe o około 20 - 30%.

Budowa:

Kogut:

Głowa: średniej wielkości, proporcjonalna, część twarzowa czerwona, nad okiem wyraźna brew;
Dziób: mocny, średniej długości, koloru żółtego, a u osobników o ciemnym upierzeniu przyciemniony;
Grzebień: Pojedynczy - średniej wielkości, stojący zachodzący z przodu na połowę dzioba, ząbkowanie regularne, średnio głębokie, 5-6 zębów.
Różyczkowy - szeroki zachodzący na połowę dzioba, z krótkim końcem; Obie formy grzebienia dozwolone;
Oczy w zależności od odmiany barwnej mogą mieć kolor brązowy, czerwony, pomarańczowy i pomarańczowo-czerwony
Zausznice: małe, gładkie, czerwone, mogą być białawe.
Dzwonki: okrągłe, średniej wielkości, czerwone
Szyja: średniej długości noszona pionowo, okryta cienkimi i długimi piórami grzywy, która opada na barki i grzbiet
Plecy: krótkie, szerokie, noszone pod kątem 45°, pióra siodła wąskie, sięgające dolnej krawędzi brzucha
Ogon noszony wysoko, pod kątem 60-90° pełny, z dobrze wykształconymi sierpówkami zaostrzonymi lub zaokrąglonymi.
Pierś szeroka, wypukła, noszona wysoko, dumnie.
Brzuch: lekko zaznaczony
Skrzydła: przylegające do tułowia, nieco opuszczone. Skrzydła mogą a nawet powinny dotykać się za ogonem.
Uda: krótkie, dobrze widoczne
Nogi średniej długości, mocne przystosowane do grzebania, gładkie, barwy w zależności od upierzenia: zielone, niebieskie, czarne, żółte lub cieliste. Zaopatrzone w ostrogi. Stopa cztero -palczasta.


Kura:

Krępa budowa ciała, tułów uniesiony pod kątem 45°, ogon noszony wysoko, średniej długości, szeroki, brzuch wyraźnie zaznaczony. Grzbiet krótki. Skrzydła przylegające do ciała. Nogi, tak jak u koguta, lecz bez ostróg, Głowa niewielka z mocnym dziobem i małymi dzwonkami oraz delikatnym małym grzebieniem pojedynczym prosty stojący gęsto ząbkowanym, lub delikatnym szerokim różyczkowym. Zausznice, oczy jak u koguta.

Wzorzec dopuszcza ponadto ptaki: czubate i łapciate

- Czubate:

U odmiany czubatej - czuprynka pokrywająca tylko tylną część głowy za grzebieniem. U kur w formie zgrabnej, okrągłej czapeczki wielkości proporcjonalnej do głowy. U koguta pióra czuprynki są dłuższe, wąskie i opadające do tyłu. U obu płci niepożądany jest czubek nieforemny, rozwichrzony. Niedopuszczalne są czubki w formie wiechy, lub utrudniające widzenie, czy pobieranie pokarmu.
Barwa czuprynki musi harmonizować z całością upierzenia i być zgodna z kolorystyką opisaną we wzorcu. Razem z czubkiem może występować grzebień pojedynczy lub różyczkowy.

- Łapciate:

U odmian łapciatych skoki opierzone dokładnie, piórami średniej długości, nieutrudniającymi chodzenia. Opierzone brzeg śródstopia i zewnętrzne części palca środkowego i zewnętrznego. Występują również sępie skoki.


Odmiany barwne:

- Kuropatwiane:

Kogut: Upierzenie głowy razem z szyją złoto-pomarańczowe, przy czym głowa jest nieco ciemniejsza. Tułów od strony barkowej i grzbietowej rudo-brązowy, siodło złocisto-pomarańczowe. Niektóre pióra wzdłuż stosiny zaznaczone są czarną kreską. Lotki I rzędu czarne, II rzędu również czarne, po stronie zewnętrznej brązowe, tworzące element „lusterka”. Duże pokrywy skrzydłowe (I i II rzędu) czarne z niebieskim połyskiem. Ogon czarny, z zielonym połyskiem.

Kura: Barwa upierzenia głowy rdzawo-brązowa, przechodząca na szyi w złocisto-żółtą. Pióra wzdłuż stosiny posiadają pasek ciemnobrązowy, prawie czarny. Pierś barwy łososiowej. Lotki I rzędu są ciemno – popielato - szaro - czarne. Lotki II rzędu po wewnętrznej stronie są barwy lotek I rzędu, a po zewnętrznej dropiate, jasnobrązowe z odcieniem ciemno - popielato - brązowym.

- Kremowo- kuropatwiane:

Kogut: głowa, grzywa i siodło słomiasto - żółte, pióra z ciemnymi paskami wzdłuż stosiny barki ciemno pomarańczowoczerwone, lotki I-go czarne, II-go rzędu po stronie zewnętrznej kremowe (element lusterka), od wewnątrz czarne. Duże pokrywy skrzydłowe (I i II rzędu) czarne z niebieskim połyskiem. Pierś, brzuch, uda i ogon czarne z zielonym połyskiem.

Kura: tak samo ubarwione jak kury kuropatwiane, tylko mają jasnożółte szyje

- Pszeniczne:

Kogut: głowa, grzywa i siodło barwy złocisto - pomarańczowej, mogą występować ciemne paski wzdłuż stosiny piór grzywy, plecy i skrzydła ciemniejsze, jasno-czerwone. Lotki I rzędu czarne, lotki II rzędu posiadają tak jak u odmiany kuropatwianej lusterko, barwy ciemniejszej niż grzywa. Pierś i brzuch czarne z intensywnym, zielonym połyskiem. Ogon czarny, z zielonym połyskiem.

Kura: głowa i grzywa złocisto żółta, reszta ciała barwy żółtawo- jasno-beżowej, jaśniejsze niż grzywa

- Białe:

Czysto biała barwa piór na całym ciele. Dopuszczalny lekki żółty nalot. Mocne zażółcenia są poważną wadą.


- Brzozowe:

Kogut: pióra na głowie, grzywie i siodle są barwy srebrzysto - białej z wyraźnym czarnym paskiem wzdłuż stosiny. U kogutów grzbiet i pokrywy skrzydeł czysto-srebrzystobiałe. Pierś czarna. Ogon czarny z zielonym połyskiem.
Kura: pióra są intensywnie czarne z wyraźnym, zielonym połyskiem, za wyjątkiem grzywy, która jest srebrzysto - biała, z czarnym rysunkiem
Duże błędy:
Matowa czerń.


Poza wyżej wymienionymi odmianami występują również, ptaki o ubarwieniu srebrzysto - kuropatwianym, srebrzysto - pszenicznym oraz kuropatwiane i pszeniczne pstre oraz o znaczeniach niebieskich.


Każde odchylenie od opisanych wyżej punktów musi być postrzegane jako błąd, który powinien być oceniony adekwatnie do stopnia tego odchylenia.

Wady:

Niedostateczne piętno płci, brak harmonii, zbyt lekka, bądź zbyt ciężka budowa. Nadmierna lękliwość, agresja, brak charakterystycznej dla liliputów werwy.

Poważne wady:

U odmiany czubatej. Czapeczka zasłaniająca pole widzenia, rozwichrzona, stercząca. Grzebień inny niż pojedynczy lub różyczkowy. U odmian łapciatych łapcie szczątkowe w postaci rzadko rozmieszczonych "kłaczków" na skokach, U odmian o nogach gładkich piórka na nogach.

Niniejszy wzorzec został napisany, przez zespól zapalonych sympatyków i hodowców Polskich Liliputów. Tekst ten bierze pod uwagę własne doświadczenia autorów a zarazem opinie i zadnie innych hodowców.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.


Magdalena Kaczyńska-Butryn
Dawid Szikora
Mateusz Pluta

13.02.2008


Ostatnio zmieniony przez Aeterna 2008-05-04, 18:10, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-21, 14:34   

Kamiklo, kogucik z pierwszzego zdjęcia podoba mi się wręcz straszliwie :lol:

Reszta też śliczna :)


Musze powiedziec, że moje koguty - liliputy są bardzo spokojne i łagodne :-) Wbrew regule ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Łukasz23 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 717
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-01-21, 14:38   

znajome te kurki zwłaszcza te z 3 pierwszych zdjęć przepadam za nimi piękne ptaki zwłaszcza kogut który ma piękne złote pióra na skrzydłach
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-21, 14:43   

właśnie robiłem mu foty ale wyszły straszliwie a pewnie je znasz dlatego że już je widziałeś kilka razy :-P A właśnie jakie wy macie liliputki z chęcią poogladamy
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Ostatnio zmieniony przez Kamilek 2008-01-21, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-01-21, 15:26   

Kilka fot moich liliputów:





_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-21, 15:32   

krzysiek173, Świetne liliputy a szczególnie kogut z ostatniej foty i 2 kury z pierwszych trzech
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-01-21, 16:07   

Witam wszystkich ;-)
Jestem bardzo zajęty tematem krajowych karzełków, sam też je hoduję.
Niestety większość z ptaków prezentowanych na wyżej załączonych zdjęciach jest efektem mieszańcowania miniaturowych czubatek polskich, bądź silky. Przemawia za tym upierzenie, a w przypadku mieszańców z silky ciemna skóra twarzy i grzebień różyczkowy.
Kamiklo napisał/a:
występują w kolorach od pstrokatego do jarzębatego czyli praktycznie we wszystkich kolorach

Nie zupełnie jest tak jak piszesz, upierzenie jastrzębiate nie jest typowe dla krajowych liliputów.
Pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-21, 16:14   

Dawid, dziękuję dziś widźłałem kurkę "porcelanową" chyba ale chodzi mi o kolor karłów łapci atych :roll:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-21, 18:08   

Witam wszystkich raz jeszcze.
krzysiek173, czy wiesz może jakie pochodzenie ma kogut z Twojego ostatniego zdjęcia?
Kamiklo napisał/a:
występują w kolorach od pstrokatego do jarzębatego

Gdyby chodziło ci o kolor jarzębaty, to jak najbardziej może dotyczyć liliputów krajowych, cokolwiek miałaby ta historyczna nazwa oznaczać (pochodzi od barwy upierzenia jarząbka). Ale myślę, że chodziło Ci o barwę jastrzębiatą, a ta, jak wspomniał Dawid u liliputów nie występuje.

Zastanawiam się, jak ująć to, o czym wspomniał także Dawid.
To są trudne sprawy, ale że jesteśmy na nowym forum, uważam, że od początku wymagają one szczególnej uwagi i wyjaśnienia.
Dla dobra i przyszłości liliputów polskich ptaki zdradzające cechy różnorakich mieszańców nie mogą być nazywane liliputami. Wiem, że to jest trudne do przyjęcia, bo każdy jest zżyty ze swoimi ptakami i dla niego one są jak najbardziej liliputkami. Jednak, jeśli chcemy mieć w końcu jakąś rasę narodową, to ptaki, z których tą rasę chcemy wyhodować nie mogą zdradzać cech ptaków innych, jak tylko liliputy. Pierwsze kryterium stanowi masa ciała, roczne kurki ważące ponad 800 g odpadają, koguciki powyżej 1000 g, tak samo. Oczywiście ideałem byłoby gdyby kurki ważyły 600 - 700 g, a koguciki 800 - 900 g. W Polsce istnieją takie liliputy, widziałem je wielokrotnie. Odnośnie wagi, jeśli nie mamy jeszcze kryteriów, musimy sugerować się zaleceniami odnośnie innych narodowych europejskich ras karłowatych, jak karzełki belgijskie czy holenderskie.
Co jeszcze, (tak na początek), rozdwojony grzebień (pozostałość po kojarzeniach z miniaturowymi czubatkami polskimi) oraz sinoniebieska skóra twarzy u odmian innych niż brzozowa (pozostałość po kojarzeniu z silkami) także dyskwalifikują ptaki jako liliputy polskie.
Obfite, nieprzylegające upierzenie, pełne czuby, to także nie są cechy liliputów. Ponadto barwa jastrzębiata, niebieska, i inne ewidentnie zawleczone od małych kurek rasowych nie są cechami liliputów. Takie mieszańce można nazywać kurkami pomniejszonymi, podwórzowymi, nie wiem, ale z pewnoscią nie mogą one być identycznie nazywane, jak szlachetne liliputy, które nie miały kontaktu z kurami dużymi, bądź innymi rasami.
Proszę mój post przyjąć z wyrozumieniem i nie odbierać go osobiście. Gdyby sprawa nie była ważna i trudna, nie znalazłaby się na pierwszej strojnie tego tematu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-21, 18:37   

spicifer, a jak określisz ptaki z pierwszej wiadomości :?: i dziękuję za wyczerpujący wykład na temat kolorów i cech nie pożądanych chcę jeszcze dodać że moje 2 kurki mają grzebyki troszkę rozdwojone ale to jest cecha po grzebieniu różyczkowym ponieważ niestety miałem parę , w której kogut miał zwykły a kura różyczkowy grzebień
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-21, 18:59   

Spicifer, jak dobrze Cię znów widzieć na forum :-)

Mam prośbę ... czy mógłbyś zamieścić fotki przykładowych liliputów, które Twoim zdaniem wyglądają wzorcowo?

Mam swoją wizję, zapamiętaną z dzieciństwa i tkwi ona w mojej głowie bardzo mocno. Chciałabym porównać z prawidłowym liliputem, ponieważ do tego mojego wymarzonego wzorca zamierzam dążyć i chcę się przekonać, czy ma to sens :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-21, 19:16   

A oto zdjęcia mojej ulubionej liliputki z którą mam najwięcej problemów... :-) :roll:
Ciągle gdzieś przefruwuje i nie przepada raczej za towarzystwem kur swojego rozmiaru i woli żyć na wybiegu wraz z nioskami przez co niestety nie dochowała sie jeszcze własnego potomstwa, a właściwie wina leży po stronie koguta towarowego z sąsiedztwa, który wpadł jej w oko, ale ja już mam dla niej odpowiedniego kawalera na przyszły sezon... ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-21, 19:34   

Kamiklo, na pierwszy rzut oka pokazane przez Ciebie kurki wyglądają na za duże, a ich czuby zdecydowanie są za duże jak na czyste liliputy. Sam piszesz, że mają nieco rozdwojone grzebienie, to nie wynika z tego, że mają przodków o grzebieniu różyczkowym, bo cecha grzebienia różyczkowego nie jest związana z rozdwajaniem się grzebienia pojedynczego.
Zrób lepsze zdjęcia.

Aeterna, spełniam prośbę:

Kurka i kogut liliputów, prosto z naszych wiosek:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-21, 19:40   

Dziękuję spicifer :-D

Kogucik wygląda jak mój ideał, natomiast kurki "widzę" nieco bardziej korpulentne.
Czyli mój ideal ma pozostać moim li i jedynie ? Ech ..... ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-01-21, 20:16   

spicifer, tego koguta na ostatniej fotce kupiłem jak był młodziutkim pisklakiem około 2-3 dni. W zagrodzie skąd pochodziły jego rodzice wszystkie były podobne właśnie to tego koguta jak i do tgo z przedostatniej fotki, a kurki wszystkie były białe lub pszeniczna.
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-21, 21:08   

krzysiek173, dzięki za wyjaśnienie.

Aeterna, jasne, że niektóre kurki liliputki mogą mieć krótsze ogony i nogi, być mniej smukłe, mogą być nawet liczniejsze, od tych o bardziej eleganckiej figurze i to także będą liliputy.
Ja pokazałem pewien wzorzec, ideał, zapewne nikt nie napisze, że ta kurka wygląda na za dużą, że ma zbyt duży grzebień itp.

Hodowla liliputów to też sztuka, odpowiednie kojarzenia, żywienie i termin lęgów, to wszystko wpływa na wygląd ptaków. Bardziej zinbredowane będą miały bardziej korpulentny tułów na krótkich nogach, a te z wcześniejszych lęgów będą większe.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-01-21, 21:25   

Nie , nie ! Kurka jest śliczna, bardzo elegancka :-)

Chodzi mi o coś innego ... Mi osobiście, bardzo subiektywnie najbardziej podobają się liliputy nieduże, okrąglutkie z zadartym ogonkiem i dumnie wypiętą piersią :-D
Takie małe, zadziorne kulki. Nigdy w innych rasach kur nie widziałam podobnej sylwetki .. Takie kurki pamiętam z dzieciństwa i do takich chciałam dążyć w hodowli. KOniecznie kolorowe.
Nie są eleganckie, ale z założenia nie chciałabym, żeby były ;) W końcu to typowo wiejskie ptaki, z często zapuszczonych podwórek, stanowiące barwną plamę na nich, lub w trawie :-)

Chodziło mi o to, czy moja "wizja" na tyle daleko odbiega od wzorca, że powinnam się pożegnać z nazywaniem ich liliputami polskimi, czy jednak załapią się na to zaszczytne miano ;)

Zdaję sobie soprawę, że na podstawie opisu trudno coś wywnioskować ... Zdobyłam taką kurkę, o idealnej, jak na mój gust sylwetce i dałam teściowej ;-) Spróbuję ją obfocić i pokażę do oceny :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sztaba 
Mega User



Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 34
Skąd: Pionki
Wysłany: 2008-01-21, 21:31   

Liliputki są przeróżne i dlatego są bardzo ładne.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-21, 21:33   

spicifer, Kogucik jest troszkę mniejszy od kury towarowej natomiast kury o połowę mniejsze od niego ale postaram sie jakoś je zmusić do stanięcia obok zwykłej kury może w tedy będzie widać różnicę ;-)
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-01-23, 06:44   

Spicifer A oto zdjęcia o które prosiłeś porównanie wielkości z kurami towarowymi

_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.