Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Ajmarka prążkowana " Katarzynka "
Autor Wiadomość
Hoody 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lis 2013
czyli 3796 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 12 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-04, 12:05   

Chiara napisał/a:
Hoody napisał/a:
Mutacja creamino jest czerwonooka - to fakt. Odnośnie tego dlaczego tak jest - tutaj wolę oddać "pałeczkę" specom od biologii. Podejrzewam, że ma to związek z brakiem ciemnego barwnika.

Nie zrozumieliśmy się... ;-) Po prostu jakoś na moim laptopie Twoja creamino wygląda jak papuga czarnooka, stąd moje zdziwienie... (Jak może być creamino z czarnym okiem- teraz wiem że to złudzenie optyczne albo złe ustawienia kolorów u mnie).
Jeżeli chodzi o naturę mutacji -ino, nie podam definicji, bo jej nie znam, ale własnymi słowami mogę napisać, że chodzi tutaj o całkowiete wyeliminowanie pigmentu (melaniny) z nie tylko upierzenia, ale i pozostałych części ciała- stało się tak na skutek mutacji, którą utrwalono (poprzez krzyżowanie pierwszego ptaka mutacyjnego z innymi, co nazywa się utrwaleniem mutacji). Niestety ptaki -ino i inne o czerwonym oku (u różnych gatunków różnie się te mutacje czasem nazywają) mają jedną przypadłość, o której warto wiedzieć- są one bardzo wrażliwe na promienie UVA i UVB (pigment, czyli melanina, której nie posiadają, chroni oko przed niepożądnym działaniem promieni słonecznych). Dlatego należy uważać ze słońcem u takich ptaków.
Mnie Twoja creamino Hoody bardzo się podoba, choć jak na ironię dotąd nie byłam specjalną zwolenniczką czerwonookich mutacji :-) .

Wczoraj troszkę przeglądałam stronę o katarzynkach, którą podlinkowałam w poprzednim poście, i z tego co widzę Twoje parki to lutino (domniemana samiczka) z samczykiem turkusowym- z takiego połączenia (jeśli u ajmarek lutino też jest sprzężone z płcią, a ta mutacja jeszcze się nie spotkałam żeby dziedziczyła się inaczej) otrzymasz samczyki prawdopodobnie standardowo-zielone, szpalty na lutino i samiczki również zielone, ale nie będące szpaltami na lutino. U drugiej pary- masz samczyka kombinacji mutacji turkusowej z jednym faktorem mutacji przyciemniającej upierzenie, i samiczkę creamino (przynajmniej w założeniu- z tego co piszesz). Z takiego połączenia (zakładając że ptaki nie są szpaltami na żadną mutację występującą u drugiego z pary) otrzymasz młode samczyki turkusowe , w tym połowa z nich będzie turkusowa jak samczyk pierwszej pary, a druga połowa- turkusowa z jednym faktorem (sf-single factor) mutacji dark-przyciemniającej upierzenie- czyli takie jak ojciec. Przy tym wszystkie samczyki z takiego skojarzenia będą szpaltami na creamino (czy raczej na -ino?). Samiczki będą takie same, ale nie będą szpaltami na creamino (ze względu na charakter mutacji matki).

Przyznam, że są to moje przypuszczenia, oparte na prawach genetyki które znam z hodowli innych gatunków- mutacje katarzynek poznałam wczoraj i mogłam się gdzieś pomylić, więc jeżeli się mylę, proszę o wyrozumiałość (chętnie dowiem się też gdzie się pomyliłam- gdyż tak naprawdę nie umiem rozpoznać różnicy pomiędzy dilute u turkusowych i dark- chyba, że dilute jest zwykłą mutacją rozjaśniającą upierzenie... Trochę mnie zmylił jeden z obrazków na podlinkownej stronce.)

Pozdrawiam.


Wow Chiara, dzięki za obszerny wywód w tej sprawie ;)

Tak się składa że ja te tajniki dziedziczenia już znam, ale nie zaszkodzi. Będzie dla innych. Niestety popełniłaś mały błąd co do drugiej pary.
Otóż, mutacja creamino to kombinacja mutacji turkus i ino (lutino). Co za tym idzie wszystkie samce będą szczepione na INO i wyjdą w 4 "odcieniach" niebieskiego (innym razem opiszę o co chodzi ;-) ). Natomiast samiczki nie będą szczepione ne INO (tak jak pisałaś), wyjdą za to podobnie jak samce w 4 odcieniach niebieskiego. Oczywiście pomijam tutaj fakt że moje ptaki mogą już szczepić na jakiś kolor o czym nie wiem.


miniuwka, bardzo ładne ptaki! Szczególnie podoba mi się kobalcik i ten z pierwszego zdjęcia z przodu - zielony dilute?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-11-04, 17:26   

Hoody napisał/a:
Wow Chiara, dzięki za obszerny wywód w tej sprawie ;)

Tak się składa że ja te tajniki dziedziczenia już znam, ale nie zaszkodzi. Będzie dla innych. Niestety popełniłaś mały błąd co do drugiej pary.
Otóż, mutacja creamino to kombinacja mutacji turkus i ino (lutino). Co za tym idzie wszystkie samce będą szczepione na INO i wyjdą w 4 "odcieniach" niebieskiego (innym razem opiszę o co chodzi ). Natomiast samiczki nie będą szczepione ne INO (tak jak pisałaś), wyjdą za to podobnie jak samce w 4 odcieniach niebieskiego. Oczywiście pomijam tutaj fakt że moje ptaki mogą już szczepić na jakiś kolor o czym nie wiem.


Hoody, napisałam to wd zasad ogólnie obowiązujących w genetyce i tego, co wyczytałam na podlinkowanej stronce- tak więc oczywiście mogłam się pomylić co do jakichś niuansów, np jak piszesz- tego że wyjdą katarzynki w czterech odcieniach niebieskiego (domyślam się że chodzi o turkus, turkus z jednym faktorem mutacji dark i turkus z dwoma faktorami tej mutacji- choć nie bardzo rozumiem, skąd mogłyby się wziąć te dwa faktory...). Dlatego chętnie przeczytam, kiedy w wolnej chwili napiszesz kilka słów na ten temat :-) .
Fakt, że creamino to kombinacja ino i mutacji turkusowej, jest mi znany- dzięki podlinkowanej stronce, ale dzięki że piszesz, bo nie pamiętam, czy to napisałam (wydawało mi się, że tak, ale teraz spojrzałam na swój post i widzę, że podczas poprawiania jakiegoś akapitu musiałam to jednak wykasować). W każdym razie fajnie że o tym piszesz- gdyż nie jest to w takim razie zwykła niebieska mutacja, a raczej porównałabym ją do paraniebieskiej u falistych (jeśli chodzi o psittacinę, z tym że u paraniebieskich falistych jest ona inaczej rozłożona, ale także występuje u papug niebieskich).

miniuwka, już po raz kolejny mam okazję podziwiać Twoje ptaki :-) . I tak jak przy pozostałych gatunkach- także ajmarki masz w bardzo ciekawie dobranej obsadzie kolorystycznej. Miałaś już może lęgi? Zapytam też, bo to mnie bardzo interesuje- jak Twoje wróbliczki reagują na sąsiedztwo katarzynek? (O ile masz je w tym samym pomieszczeniu). Szczerze mówiąc, tego obawiam się najbardziej, gdyż już przy falistych miałam pokaz "siły" zza krat (teraz papugi mam w dwóch osobnych pomieszczeniach, ale katarzynki, jeśli się na nie zdecyduję, będą musiały zamieszkać w tym samym pokoju co wróbliczki...).

Biorę ten gatunek pod uwagę jeśli chodzi o przyszłość mojej hodowli. Właściwie to chciałam kupić katarzynki jeszcze zanim kupiłm wróbliczki, ale jakoś nie miałam kontaktu do żadnego hodowcy (i w ogłoszeniach w tamtym okresie także nikt nie oferował stokówek prążkowanych). Tak więc kupiłam wróbliczki, ale że z czasem troszkę plany hodowlane mi się pozmieniały, mam też miejsce na inne małe lub średnie papugi- i tu zastanawiam się bo podobają mi się (a właściwie podobają i odpowiadają warunkom, jakie mogę im zapewnić) aż 3 gatunki, wśród których myślę, że zdecyduję się na dwa...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-11-04, 17:29, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Hoody 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lis 2013
czyli 3796 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 12 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-04, 18:54   

Chiara napisał/a:
Hoody napisał/a:
Wow Chiara, dzięki za obszerny wywód w tej sprawie ;)

Tak się składa że ja te tajniki dziedziczenia już znam, ale nie zaszkodzi. Będzie dla innych. Niestety popełniłaś mały błąd co do drugiej pary.
Otóż, mutacja creamino to kombinacja mutacji turkus i ino (lutino). Co za tym idzie wszystkie samce będą szczepione na INO i wyjdą w 4 "odcieniach" niebieskiego (innym razem opiszę o co chodzi ). Natomiast samiczki nie będą szczepione ne INO (tak jak pisałaś), wyjdą za to podobnie jak samce w 4 odcieniach niebieskiego. Oczywiście pomijam tutaj fakt że moje ptaki mogą już szczepić na jakiś kolor o czym nie wiem.


Hoody, napisałam to wd zasad ogólnie obowiązujących w genetyce i tego, co wyczytałam na podlinkowanej stronce- tak więc oczywiście mogłam się pomylić co do jakichś niuansów, np jak piszesz- tego że wyjdą katarzynki w czterech odcieniach niebieskiego (domyślam się że chodzi o turkus, turkus z jednym faktorem mutacji dark i turkus z dwoma faktorami tej mutacji- choć nie bardzo rozumiem, skąd mogłyby się wziąć te dwa faktory...). Dlatego chętnie przeczytam, kiedy w wolnej chwili napiszesz kilka słów na ten temat :-) .

Już piszę o jakie kolory mi chodziło:

- turkus edged 1f /ino
- 1f dark turkus edged 1f /ino
- turkus /ino
- 1f dark turkus /ino

Ciekaw tylko jestem czy różnice pomiędzy tymi kombinacjami będą widoczne.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-11-04, 21:49   

Hoody napisał/a:
Już piszę o jakie kolory mi chodziło:

- turkus edged 1f /ino
- 1f dark turkus edged 1f /ino
- turkus /ino
- 1f dark turkus /ino

Ciekaw tylko jestem czy różnice pomiędzy tymi kombinacjami będą widoczne.


No tak, doczytałam, że samczyk 1F dark turkus ma także jeden 1 faktor mutacji edged... :oops: (Z tego co rozumiem, jest to inna nazwa mut. dilute? Nie bardzo w niektórych miejscach mogłam się rozeznać w tych zdjęciach z kombinacjami, dopiero jak przeczytałam do końca te opisy ptaków na zdjęciach, wiem że chodzi o to...). Za to już dokładnie wiem, skąd te 4 kolorki :-) .
A czy różnicę będzie widać? Hmmm... Niestety nie ma zdjęcia z ptakiem z mutacją edged 1f turkus i bez tego faktora (nie wspominawszy o mut. dark na razie), ani żadnego zdjęcia porównaczego, które mogłoby Cię zainteresować. Ale patrząc po kolei (i nie wspominając że ptaki będą szpaltami na ino, bo to nie rzutuje na wygląd)- na pierwszej fotce- dark 1f turkus:

źródło:http://katarzynki.info/page.php?5

Turkus:

źródło:http://katarzynki.info/page.php?5

Dark 1f turkus, tutaj masz porównanie mutacji edged jeśli chodzi o jeden i dwa faktory (porównać można z pierwszym zdjęciem, dark 1f turkus):

źródło:http://katarzynki.info/page.php?5

Jak więc sm widzisz, Hoody, wyraźnie zmienia się rozjaśniony rysunek skrzydeł u mut. edged 1-faktorowej, nie mówiąc o różnicy przy jednym faktorze mutacji przycieniającej upierzenie (dark).


Mam nadzieję, że nie naruszyłam żadnych praw, kopiując te zdjęcia, jeśli tak, proszę Moderatora o zamienienie ich na linki i przepraszam.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-11-04, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Hoody 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lis 2013
czyli 3796 dni temu
Posty: 50
Otrzymał 12 podziękowań
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-05, 11:55   

Chiara, te fotki znam doskonale. Zobaczymy co przyniesie przyszłość ;-)

Dziś będę profilaktycznie odrobaczał ptaki, więc postaram się cyknąć im fotki z innych perspektyw ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.