Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
DOŚWIETLENIE
Autor Wiadomość
RYB@ 
Mega User



Wiek: 54
Dołączył: 15 Cze 2009
czyli 5428 dni temu
Posty: 48
Skąd: SGL
Wysłany: 2009-07-12, 10:21   DOŚWIETLENIE

- Jestem w trakcie budowy wolierki wewnętrznej i potrzebuję oświetlenia więc pytanie:

Nie mogę znaleźć na forum czegoś o doświetleniu klatek i wolier wewnętrznych więc może ktoś zechciałby się wypowiedzieć w tym temacie lub podesłać jakiegoś linka?
A może podacie jakieś przykłady zapodacie jakieś fotki ?
Pytam bo obiło mi się o uszy ,że są profesjonalne lampy właśnie do zastosowania w hodowli czy ktoś miał do czynienia z tym produktem?.

pozdr
_________________
MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE!!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

kardynał
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-12, 13:24   

RYB@, Tu masz ciekawy artykuł o doświetlaniu żarówkami UV http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=608
 
 
purs 
Mega User



Dołączył: 28 Maj 2009
czyli 5446 dni temu
Posty: 14
Skąd: chrzanów
Wysłany: 2009-07-12, 15:20   

Artykuł ciekawy.A czy może ktoś spotkał się z tego typu oświetleniem?
Jeśli tak,to gdzie mógłbym takie kupić?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2009-07-12, 17:52, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
waldek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 10 razy
Wiek: 49
Dołączył: 29 Wrz 2008
czyli 5686 dni temu
Posty: 329
Podziękowania: 20/16
Skąd: kartuzy
Wysłany: 2009-07-12, 19:54   

Ja w swoim pomieszczeniu hodowlanym stosuje świetlówkę Bird Lamp firmy Arcadia. Faktycznie barwa światła jest inna niż zwykłej świetlówki. Kupiłem ja w sklepie internetowym. Są też żarówki kompaktowe ale sa troszkę droższe. pod tym linkiem do kupienia http://www.otoli.pl/zoolo...0W_-_26_UVB.php
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kardynał
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-12, 20:59   

Kupic można na allegro http://www.allegro.pl/sea...&personal_rec=0
 
 
waldek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 10 razy
Wiek: 49
Dołączył: 29 Wrz 2008
czyli 5686 dni temu
Posty: 329
Podziękowania: 20/16
Skąd: kartuzy
Wysłany: 2009-07-12, 21:06   

kardynał, to nie są zwykłe lampy UV np. kosmetyczne. One emitują promienie UV o danej barwie optymalnej dla ptaków.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5773 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2009-07-12, 21:30   

Ja stosuje żarówki energooszczędne i świeci się cały dzień do wieczora,a na noc takie 1 watowe lampki sie świeca by ptaki nie głupiały choc faliste niestety często szaleją w nocy:(
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
purs 
Mega User



Dołączył: 28 Maj 2009
czyli 5446 dni temu
Posty: 14
Skąd: chrzanów
Wysłany: 2009-07-13, 00:10   

Wielkie dzieki za odpowiedz!! Chyba wybiore cos z lamp które stosuje Waldek. A na noc myslalem o lampach dogrzewajacych,tez przy okazji daja troche swiatła .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-13, 11:38   

Ja chyba zainstaluję coś takiego -> http://www.allegro.pl/ite...5_uvb_26_w.html Nie bardzo tylko jeszcze wiem, jak zorganizować "sztuczny zmierzch", bo z tego typu żarówkami nie można stosować ściemniaczy.
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-07-13, 14:05   

Haall, Ja stosuję http://www.kobi.com.pl/pl...-lampy-led.html żarówkę typu ŚWIECA C35/24 E14. Gaszę główne światło i świecę całą noc. Pobór prądu niewielki 1,6 W a doswietla odpowiednio pomieszczenie 3x4 m. W dodatku jest 2 letnia gwarancja na żarowkę
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-13, 14:47   

W artykule jest: (...) hodowcy stosują wyłączniki czasowe z opcją tzw. "sztucznego zmierzchu": światło powoli przygasa np. w czasie 15 min aż do zupełnego wygaśnięcia (...) O taki zmierzch mi chodzi. Niestety żarówka, którą chciałbym kupić nie może być stosowana ze ściemniaczem. Można było by to rozwiązać przez programatory, które wyłączały by żarUVkę a zapalały na chwilę np. zwykłą, którą przez 15 minut ściemniały do zera. Tylko gdzie kupić taki "sztuczny zmierzch"??? Przekopałem trochę sklepów internetowych i nie znalazłem. Czy ktoś stosuje coś takiego?
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5940 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2009-07-13, 16:19   

Haall, Zbyt ciemno w wolierze wew.nie jest dobre. powinno być przynajmniej troszkę swiatła. Nigdy nie wiadomo co może spowodować panikę wśrod ptakow i w kompletnej ciemności ptaki mogą porozbijać się o ściany.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-13, 16:47   

Al, wiem - za nocne światełko z powodzeniem może służyć jednowatowa lampka, która została mi po moich chłopakach, wbrew pozorom daje sporo światła. Ten ściemniacz potrzebny byłby do powolnego wygaszania głównego oświetlenia, które byłoby włączane programatorem po południu i rano na 2-3 godziny. Pomieszczenie, które chcę przeznaczyć na hodowlę ma ok. 10 m2 i duże okno, ok. 1/3 ściany, więc w dzień światła wystarczy.

Cały czas siedzę w internecie i szukam takiego ściemniacza. Niestety nic nie znalazłem. Może ktoś mnie nakieruje...
 
 
RYB@ 
Mega User



Wiek: 54
Dołączył: 15 Cze 2009
czyli 5428 dni temu
Posty: 48
Skąd: SGL
Wysłany: 2009-07-13, 22:06   

Haall napisał/a:
Ja chyba zainstaluję coś takiego -> http://www.allegro.pl/ite...5_uvb_26_w.html .


Pod tym linkiem jest żarówka która ma następujące wartości :"5% promieniowania UVB i 30% promieniowania UVA" a na stronie mojeptaki.info są takie :"Taka lampa zawiera 2,4 % UVB i 12% UVA" czy ktoś może mi wytłumaczyć co to są za wartości ? oraz jak dobrać swoim podopiecznym odpowiednie światło ?
_________________
MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE!!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-14, 12:28   

Trochę zgłębiłem temat i okazuje się, że te żarówki owszem i emitują UVB (zakres promieniowana potrzebny do wytworzenia witaminy D) ale w granicach do kilkunastu cm od żarnika. Doświetlanie całego pokoju mija się więc z celem. Na równiku, na poziomie morza emisja UVB wynosi ok. 0,3 - 0,5 %. Żarówkę trzeba by było zamontować w klatce i zapalać tylko na jakieś 5% czasu "dziennego oświetlenia". Taki montaż może z kolei doprowadzić do uszkodzenia oczu ptaka lub poparzenia. No i te koszta przy kilku lub kilkunastu klatkach.

Spotkałem się z opiniami, że: cyt. (...) ptaki mają skórę pokrytą piórami, więc mechanizm syntezy witaminy D w skórze pod wpływem promieniowania UV nie zachodzi (...), a sprzedawanie świetlówek przeznaczonych dla ptaków to tylko chwyt marketingowy.

Powyższe informacje zaczerpnąłem z różnych for internetowych, więc jeśli ktoś z Szanownych Forumowiczów ma własne doświadczenia w tym temacie, to bardzo proszę, aby się z nami podzielił.

W dalszym ciągu szukam włącznika światła z tzw. "sztucznym świtem i zmierzchem".
 
 
JaAgata 
Mega User



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 16 Sty 2008
czyli 5943 dni temu
Posty: 105
Podziękowania: 5/11
Ostrzeżeń:
 10/5/8
Wysłany: 2009-07-31, 08:02   

Lampy wspomniane przeze mnie w moim artykule sprzedaje firma Quiko nie polecam kupowanie lamp UV jak się trafi, bo każda emituje inne fale i każda służy do czego innego np do wymiany w solarium, kosmetyce jak wspomniane było wyżej każda może mieć inne barometry emisji światła UV itd możecie zabić, oślepić itd zwierzaka tu przykład taki podam że dostawca lamp z którego miałam przyjemność poznać, sprzedał koledze lampy UV dla gekonów, bo ludzie jak usłyszą UV to dla nich wszystko jest to samo - i tak oszczędzili, że zabili zwierzaki. Jeśli na opakowaniu jest podane że dla ptaków spokojnie możecie kupić bo zapewne i inne firmy wyjdą naprzeciw takim potrzebom nawet nasze Polskie w zależności od potrzeb rynku. Tylko o to chodzi ze nie każdy sklep je sprowadza czy ściąga na zamówienie bo nie każdemu się coś tam opłaca lub im się nie chce.

Jeszcze jest taka alternatywa, jeśli chcecie już coś kupić to w Castoramie są świetlówki emitujące światło dzienne mają je zapalone na wystawce nad świetlówkami i tam są symbole nie pamiętam dobrze jakie ale coś było od 800/ .... do 940/ ..... z zielonym drzewkiem takie symbol na opakowaniu są to lampy do pomieszczeń z roślinami zielonymi na nich pisze światlo dzienne - je można kupić i używać dla ptaków również - nie maja UV


Hall jest dużo chwytów marketingowych wszędzie, ja mam te żarówki inaczej bym głupot nie pisała, po za tym na forach wypowiadają się różni ludzie zazwyczaj ci co czegoś tam nie mają, a na dany temat mają wiele do powiedzenia. Natomiast sprawa doświetlenia i wydanych pieniążków to już wiadomo rzecz prywatna każdego hodowcy.

Jeśli chodzi owszem o duże pomieszczenie to może się i mija z celem ale jeśli chodzi o kletkę czy wolierę niewielką to już ciut inna sprawa. Moje ptaki mają bujaki pod lampą i akurat powiem ci stadnie na nim wszystkie siedzą :) Natomiast to nie oznacza, że jeśli nie będziesz miał takiej lampy to nie będziesz miał zdrowych ptaków. Jeśli masz bardzo jasne pomieszczenie to taka lampa wcale nei jest Ci potrzebna.

Takie lampy też są używane w leczeniu ludzi. Natomiast wiedza zależny od własnych doświadczeń i źródeł wiedzy z których się korzysta bo każda teoria ma swoich zwolenników jak i przeciwników w każdej dziedzinie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-31, 13:42   

JaAgata, zdaję sobie sprawę z marketingu, braku kompetencji Spszedafcuf i szumu informacyjnego w internecie. Dlatego napisałem o tym, żeby ktoś kompetentny i z doświadczeniem, np. Ty :-D , się na ten temat wypowiedział.

Okno w moim pomieszczeniu wychodzi na wschód, a klatki mam ustawione na południowej ścianie, więc bezpośrednie światło słoneczne dociera do nich tak naprawdę tylko przez chwilę. Zrobiłem przez kilka ostatnich dni obserwacje oświetlenia "ptaszarni" w ciągu dnia. Wychodzi na to, że i tak po południu będę musiał doświetlać (a w pochmurne dni to bezdyskusyjnie) i chyba zdecyduję się na opisane przez Ciebie żarówki ze światłem dziennym.
 
 
JaAgata 
Mega User



Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 16 Sty 2008
czyli 5943 dni temu
Posty: 105
Podziękowania: 5/11
Ostrzeżeń:
 10/5/8
Wysłany: 2009-07-31, 14:14   

Wiec w takim przypadku jeśli nie chcesz wydąć dużych pieniążków tez Castoramy możesz spokojnie używać ponieważ i takie też mam świetlówki powiem światło tej świetlówki a świetlówki z UV z Quiko różnią się też, ale jest bardziej zbliżone barwą do tej którą mam z UV niż inne, które mają barwy od żółtych do niebieskich. No i cena to jest naprawdę jeśli chodzi o 18 - watową świetlówkę nieporównywalna.

Barwa światła ma bardzo duże znaczenie, więc przy zakupie jakichkolwiek żarówek musicie na to zwracać uwagę nie tylko na oszczędność, czy moc podaną w watach min są świetlówki które w swoim przeznaczeniu mają firmy, biura itd. właśnie po to by ludzie jak najmniej odczuwali zmęczenie przez oświetlenie które im firma serwuje.
Jeśli ptaki będą miały bardzo żółte światło będą bardzo szybko wymęczone takim oświetleniem, więc musi to być barwa światła dziennego i tak powinno pisać na opakowaniu lub być oznaczone odpowiednim symbolem, więc nie wystarczy tylko kupić „jakiejś „ żarówki by było jakieś światło.

W momencie gaszenia światła automatycznie przełącznik zapala mi światło nocne 15 W i nad razem na odwrót, ptaki przy tym świetle układają się na żerdki. Pół godziny przed wyłączeniem ptaki zaczynają żerować po czym szukać "swoich" miejsc nocnych- pewno was to zdziwi ale takim zachowaniem sama swego czasu jak się zorientowałam byłam zaskoczona to jest właśnie bio rytm dlatego wydłużając czas świetlny powinniśmy to robić stopniowo codziennie o kilka minut dłużej, aż do osiągnięcia tego właściwego czasu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-31, 14:43   

Chyba już wiem, jak to wszystko urządzę. Wielkie dzięki.
 
 
Haall
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-17, 16:53   

Wczoraj zakupiłem w sklepie fotograficznym żarówkę, taką jak tutaj -> http://www.allegro.pl/ite...k_quantuum.html tylko o mocy 30W. Muszę przyznać, że to całkiem niezła alternatywa dla drogich profesjonalnych rozwiązań. Światło jest o niebo przyjemniejsze, niż zwykłych energooszczędnych świetlówek. A cena nie powala - zapłaciłem 25 zł.

Nabyć je można tez z www.quantuum.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-11-17, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.