Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Kiszonka
Autor Wiadomość
agusia 
Mega User



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2008
czyli 5899 dni temu
Posty: 170
Podziękowania: 6/45
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2009-02-22, 14:18   Kiszonka

Nie muszę wspominać, że każdy kto się raz zetknie z kiszonką, dokładniej jej zapachem to zapamięta to na zawsze :mrgreen: Nie należy ona do cudownie pachnących.
Czy ktoś stosuje kiszonki w karmie zwierząt ?
Jakiego rodzaju kiszonki podajecie, w jaki sposób je robicie oraz jakie ilości zwierzętom podajecie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Milo 
Specjaliści
Dobry hodowca



Moja specjalizacja:
Golebie

Pomógł: 12 razy
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2008
czyli 5743 dni temu
Posty: 450
Podziękowania: 26/20
Skąd: Żegotów

Wysłany: 2009-02-22, 19:26   

Do karmienia krów u nas stosujemy kiszonkę z kukurydzy a u wujka kiedys była z liści buraczanych. Fakt nie pachnie zachęcająco ale bydło je lubi. :-)
_________________
Pomogłem kliknij Pomógł
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Gordyj 
Specjaliści
Zootechnik



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 14/2
Skąd: Olsztyn

Wysłany: 2009-02-23, 13:32   

agusia napisał/a:
Nie należy ona do cudownie pachnących.


Tu bym się nie zgodził. Kiszonka z kukurydzy dobrej jakości czy też dobra sianokiszonka pachnie bardzo przyjemnie - moim zdaniem - jest tylko rzadko spotykana u większości rolników. Nadal popełniane są kardynalne błędy w procesie kiszenia, co prowadzi do rozwoju niepożądanej mikroflory tlenowej - produkcji niepożądanych kwasów i w efekcie nieprzyjemnego zapachu, wyglądu i konsystencji.

Proces opiera się na fermentacji mlekowej. Polega na przemianie prostych cukrów w kwas mlekowy przy użyciu mikroflory beztlenowej. Towarzyszy temu wiele reakcji i jednym z czynników stanowiących o jakości kiszonki jest ilość składników niepożądanych (które występują zawsze tylko w dobrych kiszonkach w małej ilości) .

Jest wiele technologii i sposobów produkcji kiszonek. Można do tego celu wykorzystać wiele roślin i innych składników jednak jedne lepiej się do tego nadają drugie mniej. Głównym czynnikiem warunkującym jest zawartość cukrów i ich dostępność. (Miałem o tym cały przedmiot i nie będę się rozpisywał)

Kiszonki są stosowane przede wszystkim w żywieniu zwierząt przeżuwających. Z uwagi na konstrukcję układu pokarmowego potrzebują one paszy objętościowej soczystej. W okresie zimowym występują problemy z przechowywaniem, transportem i podawaniem tego typu paszy. Kiszenie płodów rolnych jest jednym ze sposobów dostarczania pasz w okresie żywienia zimowego. Nowoczesna produkcja mleczna bazuje głównie na kiszonkach(a przoduje tu kukurydza).

Ci z was którzy mają również owce i kozy niech nie zapomną podrzucić w zimie ziemniaka, buraka lub też właśnie dobrej kiszonki. :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5731 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2009-02-23, 13:51   

Podając kiszonkę , siano-kiszonkę konią należy zwrócić szczególną uwagę na jakość.Nie należy też podawać jej w nadmiernych ilościach , mogą powodować zaburzenia jelitowe w postaci biegunki a nawet kolki.Z tego co zauważyłem to koniom bardzo smakuje kiszonka z lucerny ale tej powinno się podawać mniejsze ilości.
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Gordyj 
Specjaliści
Zootechnik



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 14/2
Skąd: Olsztyn

Wysłany: 2009-02-23, 19:35   

Wielu hodowców koni zimnokrwistych przechodzi teraz na sianokiszonkę z wielu względów. Trzeba pamiętać, że konie ogólnie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i ciężko dopasować im odpowiednie żywienie w warunkach stajennych.
Biegunki pojawiają się przy zmianie paszy u większości zwierząt, dlatego trzeba nową karmę wprowadzać stopniowo.
Jeśli chodzi o kiszonki to ja ogólnie unikam kiszenia liści buraków - ciężko uzyskać produkt dobrej jakości, a i tak przeważnie jest mocno zapiaszczona.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
zajac 
Mega User



Dołączył: 14 Gru 2008
czyli 5583 dni temu
Posty: 16
Skąd: Rybotycze k. Przemyśla
Wysłany: 2009-02-25, 12:34   

Gordyj, a mógłbyś podać przepis na zrobienie dobrej kiszonki? Przydały by mi się wskazówki i myślę, że inni tez by skorzystali
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Gordyj 
Specjaliści
Zootechnik



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sie 2008
czyli 5699 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 14/2
Skąd: Olsztyn

Wysłany: 2009-02-27, 08:48   

To nie jest taka prosta sprawa. Nie ma jednoznacznej recepty na dobrą kiszonkę, jest tylko kilka podstawowych zasad które trzeba spełnić. Wynika to z tego że do kiszenia możemy wykorzystać różne materiały paszowe, jak i rozmaite technologie które ułatwiają nam sprawę. Kilka zasad:

- Podstawą jest dobry substrat (stare przysłowie mówi że "Z gówna bata nie ukręcisz"). Chcąc zrobić dobrą kiszonkę musimy wyjść od dobrego, czystego materiału np. Rośliny ścięte w odpowiedniej fazie dojrzałości itd.

- Zapewnienie procesowi odpowiednich warunków. Trzeba paszę dobrze ugnieść i sprasować by pozbyć się jak największej ilości powietrza. Bakterie przeprowadzające kiszenie są bakteriami beztlenowymi. Zabezpieczamy przyszłą kiszonkę przed wpływem czynników atmosferycznych jak i przed szkodnikami.

- Można zastosować zakiszacze - są to albo substancje chemiczne albo mikroorganizmy wspomagające proces. Powszechnie stosuje się szczepy bakteryjne "na start".

- Dbać o prawidłowe przechowywanie i podawanie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5870 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2009-10-13, 08:51   

KIszonkę mam już zabezpieczoną - ugnieciona, zafoliowana i dociążona. Kukurydzę w tym roku siałem dosyć późno, więc i zbiór późniejszy, bo czekałem na odpowiednią fazę dojrzałości. Kiszonkę z kukurydzy można podawać niemal wszystkim zwierzętom, no może z wyjątkiem mięsożernych, chociaż u mnie jenot lubi sobie powybierać kiszone ziarenka. Poza tym konie, wszystkie przeżuwacze, świnki, oczywiście wszystkie gryzonie i króliki i praktycznie wszystkie ptaki
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5463 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-14, 23:57   

ja w tym roku po raz pierwszy eksperymentuje z sianokiszonka ( coż z powodu pogody ) w żywieniu owiec i krów.
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5870 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2009-10-16, 18:33   

No to ja się pochwalę, że udało mi się zebrać dwa pokosy siana, ale faktycznie większość znajomych kisiła (albo spaliła)
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5501 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2009-10-18, 09:26   

Pamiętam, jak babcia brała mleko od takiej kobitki i krowy były karmione kiszonką, to to mleko pięknego zapachu nie miało :lol:
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5463 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-10-18, 13:18   

hmmmm ....mleko zapachu kiszonki zapewne nabierało dopiero po udoju. tendencje w żywieniu krów mlecznych to tzw monodieta.....czyli podawanie podobnych pasz przez cay okres żywienia. Ma to związek z rozwojem flory żwacza każda zmiana żywienia to straty w produkcji , ponieważ zachodzi konieczność rozwoju nowych ....charakterystycznych dla danego substratu. Reasumując ....żywienie bydła oparte jest prawie wyłącznie na kiszonkach ( oczywiście pisząc żywienie , mam na nyśli tylko tzw pasze objętościowe soczyste ) . Za tego typu żywieniem przemawia łatwość przechowywania i w miare stabilna wartość odżywcza.
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.