Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Norka amerykańska - Mustela vison
Autor Wiadomość
dragon 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 9 razy
Wiek: 46
Dołączył: 30 Lip 2008
czyli 5711 dni temu
Posty: 637
Podziękowania: 51/41
Skąd: LÓDZ
Wysłany: 2009-02-18, 20:04   Norka amerykańska - Mustela vison

Norka amerykańska - Mustela vison


Ojczyzną norki amerykańskiej jest Ameryka Północna. Do Europy sprowadzona została w latach 20-tych ubiegłego wieku ze względu na cenne futerko. W Polsce pierwsze osobniki tego gatunku pojawiły się w latach 30-tych. Niektórym norkom udał
o się zbiec z hodowli na fermach futrzarskich i dać początek dziko żyjącej populacji, jaka pojawiła się w wielu krajach Europy Zachodniej i Środkowej oraz Skandynawii. Zbiegło się to w czasie z regresem rodzimej norki europejskiej. Norka amerykańska idealnie wpasowała się w opuszczoną przez nią niszę ekologiczną - małego drapieżnika związanego ze środowiskiem nadwodym.
W wielu miejscach, gdzie występowała jeszcze norka europejska, została ona wyparta przez silniejszą i bardziej agresywną norkę amerykańską, gdyż nie wytrzymała z nią konkurencji pokarmowej. Introdukcja norki amerykańskiej nie mogła jednak być jedyną przyczyną wymierania norki europejskiej.
Dziko żyjące populacje norki amerykańskiej występują obecnie w wielu krajach europejskich (m.in. jest to Rosja, Białoruś, Ukraina, kraje skandynawskie, Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Francja, Wielka Brytania, Irlandia i Islandia). W Polsce pierwsze informacje o spotkaniu żyjących na wolności osobników tego gatunku pochodzą z lat 1962-1963. Od tego czasu norki amerykańskie zdążyły się rozprzestrzenić na niemal całą powierzchnię naszego kraju.
Ze względu na nikłą presję łowiecką zwierzęta te stają się coraz mniej płochliwe
Życie norki amerykańskiej, podobnie jak norki europejskiej, związane jest z wodą. Ma ona jednak dużo większą tolerancję środowiskową od swej europejskiej krewniaczki. Nie boi się bliskości człowieka, często spotyka się ją w pobliżu osad ludzkich, na śluzach kanałowych, a nawet w granicach miast. Nie unika również jezior ani stawów. Oprócz tego spotkać ją możemy nad brzegami najrozmaitszych cieków wodnych, od maleńkich strumieni, poprzez kanały melioracyjne, po szerokie, wolno płynące rzeki.
Pokarm norki amerykańskiej jest bardzo urozmaicony. Oprócz ssaków (karczowników, piżmaków i innych gryzoni oraz ssaków owadożernych) żywi się rybami, żabami, rakami, owadami i pokarmem roślinnym. Zapotrzebowanie pokarmowe jednego osobnika wynosi ponad 200 g mięsa na dobę. Prawdziwe spustoszenie może czynić w populacjach ptaków gniazdujących nad wodami, zarówno wybierając jaja, jak i łowiąc pisklęta oraz ptaki dorosłe. Dlatego też na terenach, gdzie występuje głuszec i cietrzew można na norkę amerykańską polować przez cały rok. Na pozostałym obszarze objęta jest okresem ochronnym od 1 kwietnia do 31 lipca. Nieustający wzrost pogłowia norki amerykańskiej jest, obok zwiększającej się liczebności lisów i jenotów, jedną z przyczyn zmniejszania się w Polsce ilości zwierzyny drobnej.
Przykład norki amerykańskiej wyraźnie pokazuje, jak poważne konsekwencje może mieć ingerencja człowieka w funkcjonowanie naturalnych ekosystemów. Sprowadzanie obcych gatunków zawsze wiąże się z zaburzeniem delikatnych relacji istniejących w przyrodzie. Pojawienie się nowego, silniejszego drapieżnika bardzo silnie wpłynęło na populacje innych zwierząt związanych z ekosystemami wodnymi i nadwodnymi.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-02-19, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-02-19, 00:48   

Niestety, te skądinąd urocze zwierzaki wypierają naszą rodzimą norkę europejską, a także coraz już rzadsze wydry.
Faktycznie są praktycznie niepłochliwe, a co za tym idzie, są niezwykle wdzięcznym obiektem obserwacji. Nie boją się ludzi w kajakach, więc można podpłynąć do nich na wyciągnięcie wiosła i obserwować jak figlują :-) Widok wart odrobiny niewygód, polecam, przetestowałam ;-) :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-02-19, 09:12, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-19, 21:43   

Norka raczej nie jest konkurentem dla wydry (chyba, że jest nosicielem jakiś chorób), a wręcz przeciwnie wydra właściwie jest głównym zagrożeniem dla norek i nie chętnie widzi je na swoim terenie, a przy swojej znacznej wielkości wydry ewidentnie sieją postrach wśród norek, które również nie mogą dorównać wydrze w sztuce łowieckiej...
Z kolei norek europejskich raczej już w Polsce nie ma.
Jednak największy problem jaki stanowią norki amerykańskie to ich nie pohamowany apetyt i przez to norki niszczą wiele gniazd ptaków wodnych jak i same ptaki...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
petrus29 
Mega User
drób ozdobny



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 16 Cze 2009
czyli 5390 dni temu
Posty: 120
Podziękowania: 3/19
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2010-01-04, 21:27   Norka amerykańska

Norka amerykańska (Neovison vison) to ostatnio najpopularniejsze zwierze hodowane dla skór, należy ona do rodziny łasicowatych. Chciałbym bliżej przedstawić to piękne i zwinne zwierzątko, które ma jedną z ładniejszych okryw włosowych, a swego czasu była dużym szkodnikiem.
Norka amerykańska charakteryzuje się białą plamką na dolnej szczęce. U tego zwierzątka występuje znaczny dymorfizm płciowy, samce są dwa razy a czasem i więcej większe od samic. U norek hodowanych na fermach jest wiele kolorów i odcieni futra, najpopularniejsze to pastele, ale są i inne. Jak dla mnie najładniejsze są norki niebieskie, są one jednak bardzo rzadkie.
Ruja u norek trwa od 1 do 25 marca, w hodowlach jest ona prowokowana. U tego gatunku występuje zjawisko diapauzy, czyli opóźnienie rozwoju zarodka i po kilku tygodniach zapłodnione komórki wszczepiają się w błonę maciczną, aby urodzić się na wiosnę. Wykot następuje w kwietniu lub maju, po ciąży trwającej 45-55 dni. Zazwyczaj rodzi 3-6 młodych, czasami nawet osiem, które mają różnych ojców. Młode po porodzie żywią się mlekiem matki, a polować zaczynają w wieku 2 miesięcy. Młode mają one na grzbiecie fałd skóry chroniący przed zębami matki, szczenięta rodzą się łyse i ślepe w noże lub w kłodzie drzew.
Norki w naturze uwielbiają pływać i są do tego doskonale przystosowane. Odżywiają się przede wszystkim mięsem, ale rośliny też czasem zjadają.
Norki są bardzo inteligentne i zaradne, łatwo się przystosowują i dość dobrze oswajają.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzyś 
Mega User



Wiek: 42
Dołączył: 30 Sie 2009
czyli 5315 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 14/19
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2010-10-04, 22:32   

Zobaczcie głupotę ludzi:
http://www.sfora.pl/17-ty...-hodowli-a24878
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5522 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2010-10-05, 06:55   

debilizm tych pseudoekologów nie zna granic :-(
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2010-10-05, 15:36   

krzyś, całe szczęście ,że to nie w Polsce,dopiero byłaby katastrofa.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzyś 
Mega User



Wiek: 42
Dołączył: 30 Sie 2009
czyli 5315 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 14/19
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2010-10-05, 16:50   

Na szczęście do Polski mają kawał drogi :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2010-10-05, 17:05   

krzyś napisał/a:
Na szczęście do Polski mają kawał drogi :-)

To całe szczęście, w tym nieszczęściu.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kamillo1395 
Specjaliści
Kamil Fornalczyk



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/kamillo1395

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 12 Gru 2009
czyli 5211 dni temu
Posty: 742
Podziękowania: 39/158
Skąd: Łęczyca

Wysłany: 2010-10-05, 20:08   

ile biednych stworzeń może stracić życie... przez jakąś bandę "debili"
to naprawę trzeba być jakimś bez mózgiem ... :-(
Ostatnio zmieniony przez Alan1980 2010-10-05, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
waldek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 10 razy
Wiek: 49
Dołączył: 29 Wrz 2008
czyli 5650 dni temu
Posty: 329
Podziękowania: 20/16
Skąd: kartuzy
Wysłany: 2010-11-17, 19:32   

Właśnie dowiedziałem się z telewizji o masakrze w parku ornitologicznym w Łebie, SZOK to mało powiedziane.
Dla ciekawych polecam artykuł:
http://www.gp24.pl/apps/p...ORSKI/626362719

A co nie które osoby się cieszyły że daleko mają do Polski, ale one już tu są !!!!!!!!!!
Ostatnio zmieniony przez waldek 2010-11-17, 19:34, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
waldek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 10 razy
Wiek: 49
Dołączył: 29 Wrz 2008
czyli 5650 dni temu
Posty: 329
Podziękowania: 20/16
Skąd: kartuzy
Wysłany: 2010-11-17, 19:35   

kamillo1395 napisał/a:
ile biednych stworzeń może stracić życie... przez jakąś bandę "debili"
to naprawę trzeba być jakimś bez mózgiem ... :-(



i co ty na to kamillo1395 ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-11-17, 20:22   

waldek, ja o tym ataku wiedziałem już kilka dni wcześniej. To nie pierwsza atak tych zwierząt tam. Pan Mieciu ma troszkę słabo zabezpieczone wszystko aczkolwiek dla chcącego głodnego mordercy nic trudnego. Warunki tam pasują dla nich strasznie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5886 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2010-11-17, 20:32   

U mojego znajomego te paskudy wytłukły pokaźne stadko kur ozdobnych oraz pawie i indyki. Nie pomogły nawet foksteriery. W porcie nad rzeka wyciągają wędkarzom ryby z sadzyków i nie boje się blisko podchodzić.
_________________
Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-11-17, 23:50, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ssikes 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Wiek: 42
Dołączył: 22 Lip 2008
czyli 5719 dni temu
Posty: 34
Podziękowania: 8/3
Skąd: lubuskie

Wysłany: 2010-12-10, 22:16   norka

Miałem przygode z tym walecznym drapieżnikiem ale wybaczam jej bo broniła młodego. W czerwcu przerzucałem drzewo i znalazłem gniazdo z trzema modymi chciałem złapac ale dwa uciekły , jednego złapałem.Zamknełem młodego do pułapki żywołownej zaczełem przyglądac się co to może byc a nagle wyskoczyła i zatakowała mnie.Od rzeczki mieszkam jakieś 200m i się zadomowiła. Udało mi się zrobic pare zdjęc ,nie zawsze jest taka okazja. Ale nie wybacze jej tego, że wyłapała mi wszystkie rybki z oczka.
Ostatnio zmieniony przez grajgul 2010-12-11, 10:45, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
mikado 
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 7 razy
Wiek: 109
Dołączył: 12 Maj 2009
czyli 5425 dni temu
Posty: 659
Podziękowania: 59/95
Skąd: Żywiec

Wysłany: 2010-12-11, 09:12   

Porównując zdjęcia z fotą z pierwszego postu wydaje mi się,że jest tam zdjęcie norki europejskiej
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Karol 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 5 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 214
Podziękowania: 16/2
Skąd: Miechow

Wysłany: 2011-01-03, 17:49   

mikado, tak to norka europejska.A co do samych norek są to zwierzęta na temat , których nawet najbardziej zatwardziali ekolodzy wypowiadają się negatywnie.Zwierzęta te są niezwykle drapieżne i u nas stwarzają olbrzymie szkody szczególnie wśród ptactwa dzikiego oraz hodowlanego.Moim zdaniem jest ona zdecydowanie gorsza od kuny czy łasicy.
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5892 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2011-01-13, 21:45   

Jesteście pewni że to norka europejska?Według fachowej literatury norka eu. nie występuje w Polsce od co najmniej 80 lat
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Karol 
Mega User



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 5 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 214
Podziękowania: 16/2
Skąd: Miechow

Wysłany: 2011-01-21, 22:20   

Darek.K, jestem pewien rozmawiałem na ten temat z profesorem od tego typu i podobnych przypadków.
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 23
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.