Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
OKAPI
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5944 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-02, 17:18   OKAPI


OKAPI
(Okapia johnstoni)



Okapi to zwierzę, które zostało poznane dopiero w roku 1901. Odkrył je gubernator Ugandy Harry Johnston przy pomocy PIgmejów z pleniemia Wambuti. Na podstawie przesłanych do Londynu skór i czaszek prof. Ray Lankester zorientował się o bliskim pokrewieństwie zwierzęcia z żyrafą, jak również z prastarymi ssakami, których wykopaliska znjadowały się w Muzeum Brytyjskim, a wizerunki widniały na starych skałach. Naukowa ekspedycja w 1909 roku stwierdziła, ze okapi nie jest zwierzęciem bagiennym, lecz dawnym mieszkańcem stepów, który wycofał się w głąb afrykańskiej puszczy. Nazwano je imieniem odkrywcy: Okapia johnstoni. Dziś wiemy już, ze występuje w trudno dostępnych miejscach tropikalnej Afryki, na północ od równika a przede wszystkim w najbardziej gęstych i niedostępnych puszczach górzystych części Konga. Okapi choć należy do tej samej rodziny co żyrafa, różni się od niej wyglądem. Samiec, zawsze wyższy od samicy, osiąga wysokość w kłębie 1,6 m. Okapi ma dużo krótszą szyje od zyrafy, a małe rogi występują tylko u samca. Budowa ciała jest krępa i muskularna, przód nieco wyższy od zadu. Ma duże, sterczące uszy. Skóra samca i samicy jest delikatna i różni się ubarwieniem: u samca przyjmuje kolor brunatnoczerwony, a samica i młode są zazwyczaj czarne. Charakterystyczne są też białawe pasy na nogach i zadzie zwierzęcia. Pręgowana skóra ud i nóg okapi cieszy się wielkim powodzieniem wśród Pigmejów i innych leśnych szczepów, ktore sporządzają z nich ozdobne paski. Okapi jest bardzo płochliwe i trudno się do niego zbliżyć. Byc może z tego powodu ulubionym siedliskiem tego zwierzęcia są wilgotne i niedostępne lasy z przepływającymi przez nie rzekami. Jest to zwierzę aktywne w nocy, dziń na ogół spędza w legowisku z liści, pod którymi kryje się też przd wrogami. Pokarmem jego jest kora drzew, młode pędy i liście. Bardzo chętnie zjada różne gatunki wilczomlecza, nie wyklucza z jadłospisu roślin trujących. Okapi nie łączy się w stada, zyje pojedynczo i jedynie na okres rui kojarzy się w pary. Ciąza trwa 14-15 miesięcy. Samica do porodu zaszywa się głeboko w zarośla i rodzi zawsze jedno młode. O długości życia okapi trudno cokolwiek powiedzieć. Okapi jest całkowicie objęta ochroną. W ogrodach zoologicznych niezwykle trudno utrzymać je przy zyciu, gdyż poza naturalnymi warunkami zostaje szybko zaatakowane przez rozmaite pasozyty i choroby. Mimo to w niektórych ośrodkach udało się je zaakolatyzować, młode rodzą się nawet w niewoli.


http://www.dkimages.com/d...78/50491933.JPG

http://www.czs.org/czs/ge...93cc/Okapi.aspx
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.