Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2015-10-27, 08:49
Wróbel- Passer domesticus.
Autor Wiadomość
Darek.K 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 31 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 133
Podziękowania: 6/2
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 2009-06-02, 20:57   

Z tego co pamiętam 90% Warszawskich wróbli było nosicielami salmonellozy i Bóg wie czego jeszcze.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-06-02, 21:10   

badziu82, oj mylisz się tutaj i to znacząco.
Na ogół każdy wróbel szuka karmy dosłownie w każdym miejscu gdzie tylko to mu się uda i przez to roznosi z rożnych miejsc różne zarazki.
Wiele z nich jest nosicielami wielu chorób.
Też uważam że i one są piękne ale my patrzymy na nie troszkę też i z innej strony.
Nie mniej jednak to piękne ptaki i na pewno też i pożyteczne jak wiele innych gatunków.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Mateusz_M 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Sie 2008
czyli 5700 dni temu
Posty: 852
Podziękowania: 17/38
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2010-08-07, 20:03   



Tańczący wróbelek ;)
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2011-04-26, 22:51   

poniżej jedna z najnowszych mutacji wróbla :)
http://www.bec-info.com/P...umoIsec-Bec.htm



może to pozwoli Wam spojrzeć inaczej na nasze wróble :)
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5652 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2011-04-27, 09:13   

Ładne są,ale bardziej podoba mi się mutacja Pheo
http://dieren.marktplaats...b_click=1#photo
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mikołaj1221 
Mega User



Moja specjalizacja:
Kury

Dołączył: 29 Wrz 2010
czyli 4930 dni temu
Posty: 113
Podziękowania: 12/39
Skąd: wielkopolska

Wysłany: 2011-04-27, 14:33   

Mi się podobają czysto białe albinosy (o ile takie są?) U mnie na podwórko jest spore stadko tych ptaszków, widziałem nawet dwa samczyki szeki. Zastanawiam się czy są jakieś specjalne hodowle tych ptaszków, zajmujące się ich mutacjami? Bardzo mnie to interesuje :-D :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2011-04-27, 21:42   

mikołaj1221 napisał/a:
Mi się podobają czysto białe albinosy (o ile takie są?) U mnie na podwórko jest spore stadko tych ptaszków, widziałem nawet dwa samczyki szeki. Zastanawiam się czy są jakieś specjalne hodowle tych ptaszków, zajmujące się ich mutacjami? Bardzo mnie to interesuje :-D :roll:
mam nadzieje że żartujesz przecież ta mutacja nie powstała w naturze, jesteśmy daleko za..... ZACHODEM :), na mistrzostwach Niemiec 2010 były wróble hiszpańskie w mutacji chyba beżowej jak dobrze pamiętam, albino i szeki w naturze też widziałem kiedyś taką samiczkę miała około 50% białego
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek.1963 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 60
Dołączył: 14 Lip 2008
czyli 5737 dni temu
Posty: 92
Podziękowania: 1/1
Skąd: jelenia góra
Wysłany: 2011-04-28, 11:34   

Kilkanaście lat temu, kiedy jeszcze wróble były "pospolite", miałem okazję widzieć wróbla albinosa. Widziałem jego wylot z gniazda i jak dokarmiali go rodzice (1 dzień). Jego rodzeństwo było w kolorze standardowym. Niestety nie wiem jak długo żył. Kilka lat później widziałem samiczkę wróbla w kolorze beżu z domieszką pomarańczowego. Coś w rodzaju wyblakłego rudego. Były to ptaki żyjące na wolności. Gniazdowały pod dachem budynku, który sąsiaduje z moim blokiem. Wyloty z gniazd były na wysokości moich okien, więc mogłem bez problemów obserwować.
Mutacje w naturze też występują, lecz nie są tak widoczne jak kolory standardowe. Są to pojedyncze egzemplarze, których barwa i tak w następnych pokoleniach zanika pod wpływem genów dominujących.
_________________
Krzysiek
Ostatnio zmieniony przez krzysiek.1963 2011-04-28, 12:13, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2011-04-28, 22:53   

krzysiek.1963, oczywiście że występują w naturze jednak z powodów swej odmienności najczęściej nie dożywają dojrzałości płciowej i nie przekazują genów dalej
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek.1963 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 60
Dołączył: 14 Lip 2008
czyli 5737 dni temu
Posty: 92
Podziękowania: 1/1
Skąd: jelenia góra
Wysłany: 2011-05-05, 08:22   

LaKi, napisałeś to, o czym ja pisałem.
krzysiek.1963 napisał/a:
Mutacje w naturze też występują, lecz nie są tak widoczne jak kolory standardowe. Są to pojedyncze egzemplarze, których barwa i tak w następnych pokoleniach zanika pod wpływem genów dominujących.
krzysiek.1963 napisał/a:
miałem okazję widzieć wróbla albinosa. Widziałem jego wylot z gniazda i jak dokarmiali go rodzice (1 dzień). Jego rodzeństwo było w kolorze standardowym. Niestety nie wiem jak długo żył.

Użyłeś trochę innych słów. Nie bardzo rozumiem w jakim celu. Po co pisać coś, co było napisane o jeden post wyżej. :oczyyy:
Mam wrażenie, że odpowiedziałeś na pytanie, którego nie zadałem.
Opisałem tylko swoje obserwacje sprzed kilkunastu lat.
Pozdrawiam.
_________________
Krzysiek
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jtxp 
Mega User



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 11 Lut 2010
czyli 5160 dni temu
Posty: 98
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Pl
Wysłany: 2012-11-03, 10:17   

Dziś po moim podwórku latał jeden szek miał dosyc sporo białych piórek w skrzydłach ,jak jeszcze kiedyś zaleci do mnie to zrobię mu jakieś fotki
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5652 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2013-04-13, 17:17   

U mnie jest tych ptaków tyle,że w stadzie ,które przylatuje na moje podwórko wypatrzyłem 2 odmienne szt. jeden szek ma po kilka białych piór w skrzydłach(samica) i jedna szt,która jest znacznie ciemniejsza od standardowo ubarwionego wróbla szczególnie na brzuchu
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-10-21, 06:57   

To małe ptaszysko tak samo jak i mazurek, aczkolwiek ładne nie jest jednak przez hodowców lubiane ze względu na przenoszenie chorób do wolier z drobiem ozdobnym.
W tym tygodniu widziałem u znajomego tak chorego na mykoplazmozę wróbla, że aż dziw że w ogóle latał coś widząc. Chyba że na oślep leciał.
Ptaszki jednak ładne i ciekawe, rzadsze jednak co roku podobno jak informacje podają.
Mi ciężko zauważyć spadek ich liczebności bo w mojej okolicy ich pełno ale podobno tendencja spadkowa w Europie trwa. Spowodowane zapewne jest to głównie spadkiem łatwości dostępu do zboża które kiedyś koszone starszym sprzętem pozostawało lekko na polach, tak samo jak wysypywało się przez niezbyt szczelne przyczepy. Obecny sprzęt rolniczy to "bajka".
Składowanie tego zboża kiedyś też inaczej wyglądało a dziś zazwyczaj w silosach, specjalnych pomieszczeniach.
Na pewno też renowacja budynków, zamniejszanie się ilości miejsc gniazdowych jak to miało miejsce zazwyczaj przy stodołach które nie miały podbitki.
No i z pewnością zimy też nie są dla nich łaskawe aczkolwiek na ostatnie narzekać nie mogą.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kszyk 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Sty 2013
czyli 4089 dni temu
Posty: 143
Otrzymał 11 podziękowań
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-10-21, 17:59   

U mnie na wsi wrobli nie stwierdzam,są tylko mazurki. Co ciekawe na mojej działce zimą nawet mazurków nie ma,wracają wiosną,bo powiesilem kilka budek legowych. Wyglada to tak jakby odlatywały na zimę:-) Dawniej,w latach 50-tych i 60-tych wrobli na wsiach było dużo,bo miały dużo miejsc legowych,spały w strzechach,a stodoły były pełne zboża. Dziś strzech się nie stwierdza,stodoły puste.
Co ciekawe nie widzę srok za to jest dużo sójek których kiedyś nie było. Sroki były jeszcze na początku lat 90-tych.
_________________
Julian
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-21, 18:28   

wanted napisał/a:
(...)Ptaszki jednak ładne i ciekawe, rzadsze jednak co roku podobno jak informacje podają.
Mi ciężko zauważyć spadek ich liczebności bo w mojej okolicy ich pełno ale podobno tendencja spadkowa w Europie trwa.(...)

Ja już kilka lat temu zauważyłam, że wróbli u mnie na osiedlu jest z roku na rok mniej (typowe blokowisko warszawskie, gdzie zawsze było dużo wróbli i gołębi, w pobliżu Las Kabacki). Z czasem zauważyłam też że im mniej wróbli, tym więcej krukowatych- wron, gawronów, kawek, srok. Gołębie są, ale też jakoś ich mniej, niż jeszcze 10 lat temu... Może są to pochopne wnioski (choć już kilka lat interesuje mnie to zagadnienie), ale moim zdaniem ta inwazja krukowatych, która ponoć ma miejsce nie tylko u nas, ale i w innych miastach, tak wytrzebiła miejscową populację wróbli...
Dla przykładu- krukowate widuję codziennie, po kilka sztuk, wystarczy wychylić się przez okno. Pierwsze wróble w tym roku widziałam pod koniec sierpnia- siedziały schowane w gęstych krzakach, grupka około 10 sztuk, ale sprytne, bo połączyły się bodajże z kosami, innym razem- ze szpakami... (widziałam w tym samym stadzie inne, większe ptaki, siedzące w prawdzie na drzewie, ale kiedy odlatywały, to razem).

Dla przykładu pokażę widok "codzienny" odzwierciedlający stan gatunkowy w moich okolicach, jeśli chodzi o awifaunę...

[img][/img]

[img][/img]

Dzisiaj, będąc na warszawskiej Pradze, z zachwytem obserwowałam grupkę drozdów... U mnie na osiedlu tacy goście to wielka rzadkość... :roll:
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.