Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Owoce i warzywa w diecie drobn.egzotyki i papug.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-16, 20:37   Owoce i warzywa w diecie drobn.egzotyki i papug.

OWOCE.

Wiele gatunków ptaków odżywia się różnymi owocami i powinniśmy im je codziennie podawać, najlepiej by były one w miarę urozmaicone. Po pewnym czasie szybko nabierzemy wprawy i będziemy poszczególne owoce podawać naszym ptakom w odpowiedniej ilości, gdyż nie wszystkie są przez nie uwielbiane w ten sam sposób.
Po kilku godzinach powinniśmy też usówać ich resztki, gdyż zaczynają się na nich rozwijać bakterie i grzyby. Temu też codziennie powinny być one czyste i swierze.
Wybór owoców zależy oczywiście od pory roku i ich występowania. Najpospolitsze są jabłka gdyż są ogólnie dostępne i występują wszędzie. Podobnie jak i wiele innych owoców, także i jabłka są bardzo soczyste i zawierają nie wiele substancji odżywczych. Są jednak bardzo lubiane przez ptaki. Powinniśmy je jednak jak i pozostałe owoce dobrze sprawdzać czy nie są spleśniałe i zabrudzone.Niektóre ptaki a w tym szczególnie miękkojady są bardzo wrażliwe na aspergilozę, grzybiczą chorobę płuc. Wiele owoców możemy porcjować w małe woreczki i zamrozić je na okres zimy, a na pewien czas przed podaniem odmrażamy je. Powinniśmy je tuż przed podaniem umyć.
Bardzo lubiane przez większość ptaków są winogrona, które możemy podawać nawet w całości wraz z nasionami. Ptaki wręcz przepadają za nimi.
Innymi owocami są brzoskwinie, nektarynki- i tu lepiej było by je przekroić na pół jeśli mamy zamiar podać je drobnej egzotyce do skubania lub miękkojadom. Papugi z nimi sobie dobrze poradzą nawet jeśli będą w całości. Możemy podawać ptakom też czereśnie, wiśnie, śliwki a także arbuzy-te akurat przekrojone.
Bardzo dobrym pokarmem dla ptaków są owoce cytrusowe, takie jak mandarynki,grejfruty, pomarańcze. Zawierają one bardzo dużo witaminy C ale bywają kwaśne. Przed podaniem ich powinniśmy je przekroić. Niektóre ptaki lubią gruszki a także agrest i pożeczki, w szczególności miękkojady.
Bardzo dobre w karmieniu wielu ptaków są truskawki i maliny, które możemy podawać nawet zimą prosto z kompotów jak i wiele innych owoców.
Nie powinniśmy nigdy nagle zmieniać menu podawanych owoców, gdyż może się to odbić na naszych ptakach.

WARZYWA.

Warzywa są zazwyczaj głównie akceptowane przez papugi, niektóre miękkojady a drobna egzotyka zjada je jeśli sa one pokrojone na bardzo małe kawałeczki lub potarte i wymieszane, tworząc na swój sposób surówkę z warzyw.
Tak samo jak i z owocami, warzywa są dostępne od miejsca występowania i pory roku.
Jednym z najbogatszych żródeł witaminy A jestt marchew. Papugom możemy podawać je w całości lub przekrojone, a dla mniejszych ptaków musimy je sporządzić jak wcześniej napisałem. Jest jeszcze wiele innych warzyw które też mają wiele walorów odżywczych i powinny być podawane naszym pupilom. Ptaki uwielbiają szczególnie groch, soję, niektóre z nich lubią fasolę a nawet cebulę. Przysmakiem, szczególnie papug jestt kukurydza w kolbach w stanie mlecznym. Wiele ptaków uwielbia skiełkowane nasiona jak i zielonki. Z tych bardzo dobry jest szpinak który jest bogatym żródłem żelaza, wapnia, witaminy A i niektórych z grupy witaminy B. Można też podawać kapustę w różnej postaci przez cały rok. Nie jestt ona jednak zbytnio lubiana przez wszystkie ptaki i najczęściej są tu zjadane delikatniejsze listki mniejszych jej odmian. Kapusty nie powinniśmy podawać papużkom falistym, która powoduje u tych ptaków schorzenia tarczycy.

Powinniśmy jednak pamiętać że wszystkie warzywa jak i owoce powinny być nie pryskane chemikaliami, nie nadpsute i przed podaniem dobrze umyte.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-04, 13:21   

A łączenie różnych owoców nie wpływa jakoś negatywnie na ptaki? Chodzi mi o łączenie cytrusów z innymi owocami typu jabłka.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-04-04, 16:59   

mirass, papugom podaję na tacce w kawałkach i wszystko znika szybko, czasem tylko 2-3 godziny i nie zauważyłem by coś się działo jeśli podaje się te owoce razem i soki ich się mieszają między sobą po przez dotyk :idea:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
york73 
Mega User



Pomogła: 27 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 09 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 282
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2008-04-06, 10:11   

mirass, a czy drobnicy podajesz banany, są one w ogóle wskazane ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-06, 10:26   

Podawałem, ale strasznie szybko się psują. Aktualnie zaprzestałem tego.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Alan1980 
Mega User
Bażanty



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/alan1980

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Mar 2009
czyli 5477 dni temu
Posty: 1847
Podziękowania: 126/346
Skąd: Płońsk

Wysłany: 2013-06-13, 15:49   

Które owoce i warzywa i w jakiej formie (oprócz jabłek i marchwi) podajecie swojej drobnicy?
_________________
www.ozdobneptaki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2013-06-16, 21:28   

Alan1980, Dla drobnicy to może za duże kawałki ale ja stosuje taką mieszankę dla wpf:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Eddy 



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Wiek: 27
Dołączył: 01 Lip 2013
czyli 3924 dni temu
Posty: 9
Skąd: Zawiercie

Wysłany: 2013-07-01, 18:55   

Alan, owoce pokrojone w kostkę, a warzywa zazwyczaj starte na tarce. Co jakiś czas robię im sałatki i jeżeli są w nich i warzywa i owoce to i to jest starte.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Alan1980 
Mega User
Bażanty



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/alan1980

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Mar 2009
czyli 5477 dni temu
Posty: 1847
Podziękowania: 126/346
Skąd: Płońsk

Wysłany: 2013-07-03, 19:11   

amadyna1471, nabyłem już ten warzymix. Podaję go papugom, a jak myślicie czy bardziej rozdrobniony nadaje się dla drobnicy?
_________________
www.ozdobneptaki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5073 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2013-07-03, 20:17   

Alan1980, lekko go namocz i podawaj egzotyce wraz z mieszanką jajeczną ,też go chętnie zjadają :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.