Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Polski szczygieł 10zł czy 100 Euro ?
Autor Wiadomość
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-12-10, 10:40   Polski szczygieł 10zł czy 100 Euro ?

Witam
poruszę temat ptaków europejskich który już był poruszany kilka razy na tym forum a lepiej żeby było to w jednym temacie.
Poniżej przedstawię wam mój punt widzenia i prawdopodobny sposób na możliwość hodowli ptaków europejskich w Polsce

1. Założenie Związku Hodowców Ptaków Europejskich (może on zbierać roczną składkę która np będzie wykorzystywana na wysyłanie listów do naszych osłów)

2. Związek zadeklaruje Ministerstwu iż wszystkie Ptaki Europejskie hodowane na terenie Polski będą rejestrowane w Związku (założenie BAZY HODOWCÓW i BAZY PTAKÓW) - co po pierwsze nie wniesie dodatkowych kosztów z budżetu bo będą to robić hodowcy bezpłatnie bądź ze składek członkowskich. Każdy ptak Europejski - posiadałby swój Paszport/Dowód i każda sprzedaż, śmierć i narodziny powinny być odnotowane w Związku!

3. Legalizacja obecnie hodowanych Ptaków Europejskich - chyba bym tego nie chciał - bo każdy kto złapał sobie szczygła bądź kupił go za 10zł na giełdzie będzie mógł go zgłosić. Uznałbym te ptaki jako nielegalnie przetrzymywane. Jako legalne ptaki uznałbym ptaki sprowadzone z zachodu ZAOBRĄCZKOWANE STAŁYMI OBRĄCZKAMI i posiadające DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE URODZENIE W NIEWOLI

4. Związek musiałby współpracować ze schroniskami dla dzikich zwierząt , z ptasimi Azylami - często znajdują się tam ptaki które już nie powrócą na wolność (złamane skrzydełko, brak oka) i takie ptaki można by użyć do hodowli - ale wszystko musi być potwierdzone papierem - czyli weterynarz z Azylu potwierdza przekazanie owego ptaka do Związku

5. Związek powinien również kontrolować warunki w jakich są hodowane ptaki (trzeba by tu obejść może jakieś wydawanie zezwoleń przez Ministerstwo - lepiej żeby to wydawał Związek - ludzie którzy mają o tym pojęcie)

6. Jeśli chodzi o ceny to na pewno nie będą 10zł (ile kosztują dzikie szczygły) a więcej może nawet dużo więcej gdyż ptaki na zachodzie kosztują około 200 Euro za parę tak na prawdę wszystkie dobre ptaki powinny kosztować dużo więcej. No i cena na pewno z czasem spadnie.

7. Związek również powinien współpracować z POLICJĄ DLA ZWIERZĄT - aby ludzie zrzeszeni w nim zgłaszali próby sprzedaży dzikich ptaków na giełdach

8. Związek w późniejszym czasie mógłby próbować hodować szczygły (i inne ptaki Europejskie) do zwrócenia ich do natury (czyli ułożenie planu takowej hodowli, sposobu karmienia i przetrzymywanie, sposobu ich zwrócenia do natury)

p.s. wszędzie gdzie użyłem słowa Szczygieł myślami byłem również przy innych gatunkach europejskich (czyżykach, gilach, .....)
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 11:25   

Możesz zacząć od odwiedzin w: PTOP "Salamandra", ul. Szamarzewskiego 11/6, 60-514 Poznań - masz blisko :-D
Ponadtto szukają oni:PTOP „Salamandra” poszukuje pracownika kontraktowego do działu ds. Konwencji Waszyngtońskiej. Płacą - pierwsze 3 miesiące 1960 zł miesięcznie (staż), następnie 2300 zł . Pracownik powinien min. pomagać w zdobywaniu i rozliczaniu dotacji :-D .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-10, 12:12   

LaKi napisał/a:
10zł (ile kosztują dzikie szczygły)

To za marne 10 zł (słownie: DZIESIĘĆ ZŁ!!!!!!!!) pozbawia się ptaka wolności, a co za tym często idzie: również życia?!!!
Cholerne nieroby kłusownicy: makulaturę zbierajcie, butelki, puszki i złom!!! Przestańcie palić papierosy!!! Albo zacznijcie robić na drutach!!! A ptaki zostawcie w spokoju!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 13:09   

yotan, coś się tak czepił tej ceny :?: To juz jest cena pośredników. Łapacze biorą 5 zł za szt, a w hurcie jest jeszcze znacznie taniej. Tylko legalizacja hodowli i współpraca z hodowcami, może to zmienić. A nie zachęcanie łapaczy do "robótek na drutach" :!:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-10, 14:45   

JC, ale to właśnie "hodowcy" się na to nie zgodzą!
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 14:59   

Przyznam, że nie rozumiem, o co Ci chodzi :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-12-10, 16:36   

JC, napisałem do SALAMANDRY zobaczymy co mi odpiszą :P
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5736 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2008-12-10, 16:56   

LaKi w pełni sie z Toba zgadzam co do legalizacji hodowli ptaków europejskich tylko żeby to było przestrzegane a nie tak jak z papugami,wiele osób jeszcze to olewa.
No i denerwuje mnie to,że na giełdach jest przyzwolenie na sprzedaz bastardów po rodzimych ptakach jak i samych ptaków.Gdzies chyba na tym forum widziałam fotke krzyzodzioba,którego ktos sprzedawał na giełdzie w pszczynie.
A z tym azylem to świetny pomysł bo naprawde z tego co wiem to dużo ptaków tam trafia i tylko cześć wraca na wolność.
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 20:07   

monia, krzyżodziobów to ja widziałem sporo na giełdach w krajach UE, nawet ostatnio w Zwolle. Skąd wiesz, czy tych krzyzodziobów nie przywióżł jakiś Niemiec, Holender czy Czech :?: Oni wiedzą, że ptaki najdroższe w całej UE są właśnie w Polsce, ale nie wiedzą, że sprzedawanie normalnych hodowlanych ptaków może kogoś szokować w "cywilizowanym" jak mniemają kraju. Skąd mogą wiedzieć, że w Polsce wymyślono durne przepisy i że Polacy myślą, że szczygła czy krzyżodzioba to nie można normalnie odchować tak jak kanarka.
Polak to najprawdopodobniej nie był, bo Ci co handlują "krajowymi" to ich nie wystawiają na widok publiczny, ale i tak każdy wie, gdzie oni "stoją".
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-10, 21:15   

JC, wystawiają, wystawiają! Wystarczy zajrzeć na Allegro: bastardy po szczygłach, czyżykach z 2008 roku.
A z tymi hodowcamię to chodzilo mi o to, że wielu polskich hodowców będzie bojkotowało takie pomysły, bo mnóstwo ludzi trzyma krajowe łuszczaki dla bastardów (najwięcej ich widziałem w Poznaniu na wystawie w zeszłym roku i to u kilku hodowców). Taki facet woli mieć szczygła za 10 zł i sprzedać potem bastarda za 100. Na pewno nie zgodzą się na legalizację=ograniczenie kłusownictwa i na wysokie ceny legalnych ptaków! Uważam, że najcięższa walka będzie właśnie z takimi "miłośnikami" ptaków, których jest pełno wśród nas! Nawet na tym forum na pewno tacy są!

Osobiście popieram pomysł LaKiego! Jest to najbardziej przemyślana propozycja z jakimi miałem dotychczas do czyniena !
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-12-14, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 22:10   

yotan, bastardy to całkiem inne zagadnienie, powiedziałbym marginalne. Nie robiłem badań, ale tak na 1000 kanarzyc, jedna służy do bastardyzacji. Ponadtto, bastardy po czyżykach egzotycznych są w pełni legalne, nawet u nas.
Jeśli chodzi o ptaki czysto gatunkowe, to hodowcy tylko marginalnie będą do lęgów używać dzikie samce. Tak sie też robi na całym świecie. O wiele taniej jest kupić odpowiednią hodowlaną samiczkę, niż zmarnować kilka sezonów hodowlanych w celu wyszukania takiej co będzie gniazdowała w klatce, a nie każdego stać na duże, gęsto zarosnięte woliery dla pary szczygłów. Ponadtto, hodowcy hodują ptaki dla sukcesów wystawowych, szczególnie wróblowate. Nie jest łatwo złapać ptaka o cechach preferownych przez sędziów, znacznie łatwiej kupić już wyselekcjionowane, choć sporo droższe. Hodowcy falistych, nie kupują ptaków po 5-10 zł, a takie za co najmniej 50 zł.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-12-10, 22:31   

JC, tylko musimy uświadomić nawet tych hodowców co hodują bastardy że lepiej jechać do Niemiec, Holandii a najlepiej do Włoch i przywieść parkę Szczygłów gdzie nawet samiczka będzie się spokojnie rozmnażać w klatce o wymiarach nie dużo większych jak dla Kanarka tam ptaki są hodowane od wielu pokoleń i takie ptaki łatwiej namówić do rozmnażania niż ptaki odłowione z natury
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-10, 23:28   

Na razie nie ma co uświadamiać :evil: Przeciez nie będę nikogo namawiał do zakupu ptaka za 50 - 100 euro, jesli i tak będzie musiał być trzymany w ciemnej piwnicy czy w zagraconym rogu strychu. Tak, żeby nikt go nie znalazł. "Łapacze" :!: jak na razie i w przewidywalnej przyszłości, nie musicie się bać o popyt :evil:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-11, 08:20   

Tak tylko, na marginesie: zdjęcie
JC, masz rację co do warunków w polskich hodowlach.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-12-11, 10:11   

JC, chyba nie zrozumiałeś to co ja napisałem
najpierw trzeba założyć Związek/Klub/Stowarzyszenie - złożyć petycje i postarać się jak najszybciej zalegalizować hodowlę w takim stylu jak napisałem a potem to już nikogo nie będzie trzeba namawiać. Ci co będą hodować niezaobrączkowane szczygły (i inne) nie zarejestrowane w Związku będą to robili nie legalnie i podlegali Karze Grzywny zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa. A ci co będą chcieli hodować to niestety jak będą chcieli to wydadzą te 50-100 Euro nie wszystkich stać na zakup ARY tak też nie wszystkich musi być stać na LEGALNA HODOWLĘ PTAKÓW EUROPEJSKICH
nie ukrywam kolejnym z programów takiego związku powinna być popularyzacja LEGALNEJ HODOWLI PTAKÓW EUROPEJSKICH - co za tym idzie obniżenie cen ptaków
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-11, 11:01   

Aaaa... chodziło Ci o bardzo odległą przyszłość, to dobrze, że jesteś przed 30stką :-D . Może doczekasz normalnych czasów w naszej Ojczyźnie :?: :-| :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2008-12-11, 11:04   

LaKi, nie obawiasz się, że spowoduje to pewien dylemat moralny wśród hodowców? Otóż jeśli taki Związek powstanie (a jestem "za"), to hodowcy spoza Związku będą mieli nielegalne ptaki. Czy Ty i inni hodowcy ze Związku wiedząc o tym złożycie na nich doniesienie? To mogą być nasi koledzy... Ponieważ jeśli taki Związek ma propagować legalizację i hodowlę ptaków europejskich, to taką kwestię też trzeba jakoś rozwiązać.
Do Twojego projektu dodałbym jeszcze, że każdy hodowca ze Związku powinien co roku jakąś część swojego przychówku wypuszczać na wolność (i to nie tylko samice, samce też :-) ). Ptaki takie powinny być rejestrowane (żeby jakiś kłusownik nie złapał potem "legalnego" - bo przecież zaobrączkowanego ptaka), a samo wypuszczanie powinno się odbywać na jakiś ściśle określonych warunkach (np. miejsce, data, obowiązkowa obecność kogoś w Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa itp.).
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-11, 12:02   

Jakie wypuszczanie :?: Po co :?: Ptaki wychodowane w warunkach sztucznych mogą być wypuszczane tylko jako karama dla drapieżników i w ten sposób ratować ptaki dzikie. Pewnie wiesz, że co najmniej 90% młodych ptaków śpiewających nie przezywa 1 roku życia. Ptaki z hodowli mają zostać w hodowlach. Tylko w wyniku jakiejś katastrofy ekologicznej mogły by zasilić dziką populację.
Natomiast, co do "donoszenia". Aktualnie nikt nie ma moralnego prawa donieść na osobę przetrzymującą szczygły, właśnie z uwagi na brak alternatywy. Gdy będzie alternatywa i kazdy po spełnieniu minimalnych wymogów będzie mógł hodować ptaki hodowlane, to co innego. Ja w każdym razie na pewno poprosił bym o wypuszczenie ptaków bez obraczek i zakup hodowlanych, oraz przedstawił sankcje w przypadku nie spełnienia mojej prosby.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LaKi 
Specjaliści



Pomógł: 57 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 869
Podziękowania: 40/13
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2008-12-11, 14:59   

yotan, nie obawiam się tego gdyż obecnie też może do takich sytuacji dochodzić i pewnie dochodzi
JC, z tym moralnym donoszeniem to chyba trochę przegięcie - teraz wszyscy hodują nie legalnie

jeśli chodzi o wypuszczanie ptaków to jestem na pewno ZA - oczywiście z rozwagą i w odpowiedni sposób - z tego co wiem ptaki Europejskie nie są jeszcze na tyle udomowione aby nie potrafiły się odnaleść w naturalnym środowisku - oczywiście mam tu na myśli ptaki naturalnie ubarwione i w odpowiedni sposób przygotowane do wypuszczenia

według mnie są dwa sposoby na wypuszczanie ptaków oczywiście odchów i utrzymanie odbywał by się w wolierach zewnętrznych i ptaki miałby jak najmniejszy kontakt z człowiekiem
1 sposób wypuszczanie ptaków latem gdy jest dużo pokarmu
2 sposób wypuszczanie ptaków zimną gdy np szczygły łączą się w duże stada

oczywiście w obu przypadkach przez kilka miesięcy dokarmiałbym ptaki w miejscu gdzie zostały wypuszczone
_________________
Pozdrawia Łukasz WEJMAN
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5902 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-12-11, 16:11   

LaKi, ale to "teoretyczne" wypuszczanie miałoby wyłacznie charakter propagandowy. Aktualnie szczygły w Europie środkowej nie są zagrożone w żaden sposób, szczególnie od czasu ograniczenia stosowania pestycydów w rolnictwie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.