Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-05-18, 19:47
utrzymywanie papug.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-16, 14:59   utrzymywanie papug.

UTRZYMYWANIE PAPUG

Właściwe żywienie i pielęgnacja papug, jest jednym z podstawowych warunków utrzymania ich w dobrym zdrowiu i kondycji. Przebywając ptaki w naturze mają sporą ilość rozmaitego pożywienia zapewniającą mu wszystkie potrzebne składniki. Podstawowym ich pożywieniem są różne ziarna, orzechy, owoce i zielenina, a czasem też i drobne owady,ich larwy i nektar.
Podając ptakom ziarno, powinniśmy być pewni że jest dobrej jakości i nie było pryskane. Niektóre zboża mogą być dla papug podawane w stanie na wpół dojrzałym, ale nie ziarno konopi-które jest wtedy trujące.Podając owoce i warzywa powinniśmy podawać je świerze i pamiętać o tym że niektórym ptakom mogą szkodzić pomidory,truskawki,ogórki-zawierają zbyt dużo wody.Naszym ptakom powinniśmy też podawać zieleninę i gałązki do obkorowywania. Tu jednak powinniśmy uważać czy nie były spryskiwane środkami chemicznymi na robaki.
Bardzo dobre dla naszych pupili są jabłka, marchew, różne przekrojone w pół cytrusy i inne owoce i warzywa.Ptakom podajemy też w niewielkich ilościach gotowane chude mięso. W naturze zjadają one często larwy i pędraki.
Niektórym gatunkom papug takim jak Damy czy Lorysy i inne nektarowce, należy podawać oprócz normalnej karmy wodę z miodem lub sokiem, albo kompoty.Papugi te zjadają mniej ziarna zbóż a częściej gustują w owocach.
Gdy dieta naszych ptaków jest urozmaicona i wszechstronna, to tylko podczas okresu zimowego jest wskazane podawanie im niewielkich dodatków witaminowych. Stale do ich dostępu powinna być świerza woda do picia oraz dla niektórych do kąpieli. Papugi-niektóre gatunki, wręcz uwielbiają sie kąpać w strugach deszczu robiąc sobie prysznic, rozkładając szeroko skrzydła by złapać na siebie jak największą ilość kropli.
Papugi sa wrażliwe na przeciągi, to tez kiedy po kąpieli suszą pióra, powinny mieć zaciszny kąt, a jeszcze lepiej gdyby było ciepło. Pomimo że w większości sa to ptaki lasów tropikalnych, gdzie przebywają w gąszczu drzew, w wolierach i klatkach powinny mieć możliwość schowania sie przed promieniami słonecznymi.
W chowie tych ptaków, bardzo ważna jest czystość drążków. Zbytnio zabrudzone mogą być powodem zapalenia oczu i innych chorób,gdyż papugi często dziobią je i obczyszczają sobie dzioby po przez szorowanie po nich, jak i ścierają je.
Utrzymywane ptaki same i w małych klatkach, często popadają w nieprzyjemne nawyki, takie jak kręcenie sie wokół, wyrywanie sobie piór, ranienie sie dziobem, wydawanie przerażliwych wrzasków.Klatka w której przebywa papuga, nigdy nie jest za duża, powinniśmy jej umożliwić swobodne latanie po pokoju. Każdy ptak powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się i rozkładania skrzydeł.Trzymając ptaka w klatce, uwzględnijmy też długość jej ogona i ustawmy klatkę w miejscu, gdzie będzie miała kontakt z ludżmi. Papugi doskonale odróżniają poszczególne osoby i rozpoznają swojego opiekuna. Niektóre papugi bardziej akceptują kobiety, inne zaś mężczyzn i nie jest to spowodowane płcią samej papugi. Gdy ptak się do kogoś przyzwyczai i bardzo tę osobę lubi, nie można jej niczym przekupić.Gdy ktoś wyrządzi jej jakąś krzywdę, nie zapomina tego, jest pamiętliwa.Bardzo trudno zmieniają swój stosunek do osób, a po utracie swojego opiekuna często juz nie przyzwyczajają się do innego opiekuna tak jak do poprzedniego. Ptaki przebywające w pomieszczeniach zamkniętych, wolierach pokojowych czy ogrodowych- powinny być utrzymywane co najmniej w parach.
Utrzymując duże papugi, mogą one wydawać przerażliwe okrzyki które mogą być denerwujące dla sąsiadów jak i dla nas samych. Jeśli trzymamy je w klatkach, na nic nie da stukanie w pręty i wrzaski, które zawsze denerwują ptaki i mocniej staje się on płochliwy i agresywny. Na uciszenie ptaka skuteczne jest zarzucenie ciemnej płachty na klatkę. Ptaki te na ogół najczęściej krzyczą z nudów, wtedy najlepszym sposobem jest urozmaicenie jej czasu przez podanie jej gałązek do obkorowywania lub karmy w kłosach,kolbach.Gałązki służą też i do ścierania dzioba.
Super rozwiązaniem do utrzymywania tych ptaków są woliery ogrodowe, połączone z ciepłym schronem w którym mogą się one w razie czego schować.Pomieszczenie takie powinno być przytulne i dosyć jasne, w szczególności zima kiedy to dni sa co raz to krótsze.Cała woliera powinna mieś solidną siatkę zabezpieczająca nasze ptaki przed nieproszonymi intruzami oraz dobry fundament.Wewnątrz woliery powinny sie znajdować gałęzie na których ptaki będą mogły spać, a zimą najlepiej jak będą one w dobudówce wyżej niż na zewnątrz. Zdrowe ptaki zawsze idą spać na najwyższe gałęzie, a zimą zapewni nam to wchodzenie ptaków do środka tegoż pomieszczenia.
Wewnątrz woliery jeśli jest ona obszerna i nie zawiera zbyt dużej obsady ptaków, można posadzić kilka ozdobnych drzewek,krzaków i innych roślin. W małych pomieszczeniach papugi szybko je zniszczą.Najlepszym rozwiązaniem jest obsadzenie woliery wokół roślinami, które będą się przedostawać do środka po przez siatkę, a na zewnątrz dadzą ładny jej wygląd.
Utrzymywane w ten sposób papugi będą czuły sie wyśmienicie. Będą zażywać kąpieli słonecznych jak i w strugach deszczu. W domu musimy ptaki co jakiś czas spryskiwać, by mogły one zadbać o swoje pióra-pozbywąjac się z nich pyłu i kuzu.
Bardzo ważną pielęgnacją podczas utrzymywanych papug, przeważnie w domu- jest pielęgnacja ich nóg. W wolierach, gdzie są gałęzie i ptaki magą swobodnie się przemieszczać, rzadka dochodzi do przerostu pazurów i zabrudzenie palców, co ma często miejsce w małych ciasnych klatkach.Zeschnięty kał na nogach ptaków może spowodować stany zapalne, a przerastające pazury utrudnić przemieszczanie sie .Pazury można jednak przycinać, uważając by nie uszkodzić naczyń krwionośnych.Robimy to bardzo ostrożnie-najlepiej pod światło, by nie obciąć ich zbyt krótko i nie doprowadzić do krwawienia.Papugi które nie dostają do obgryzania gałązek, mogą mieć przerośnięte dzioby. Skracanie jego musi wykonać lekaż weterynarii, gdyż jest ono zabiegiem trudnym. Niektórzy bardzo doświadczeni hodowcy zabieg ten wykonują sami.
Jeśli nasz pupil siedzi z głową schowaną pod skrzydłem i jest napuszona, jest to pierwszy sygnał że coś jej jest.Innym objawem chorobowym sa matowe oczy, brak ruchliwości, apatia, brak apetytu, mocne drgania ogonem. Chory ptak długo przesiaduje obok naczynia z karmą, przewraca w nim dziobem, ale prawie nic nie zjada.Rzucającym sie objawem chorobowym jest rzadki wodnisty kał.Powinniśmy wówczas ptaka odizolować od pozostałych, zapewnić mu sporo ciepła(promiennik podczerwieni) i udać sie do lekarza weterynarii. Po stwierdzeniu objawów chorobowych przez lekarza,powinniśmy podawać jej środki lecznicze oraz zapewnić jak najlepsze warunki, by mogła szybko powrócić do zdrowia. Niestety objawy chorobowe są do siebie podobne i czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić na co ptak choruje. Najczęstszymi przypadkami są zaburzenia przewodu pokarmowego i ich przeziębienia.
W dzisiejszych czasach, kiedy to rządzi pieniądz światem-bardzo duża ilość ptaków ginie z rąk człowieka po przez nielegalny odłów,niewłaściwy ich transport, złe warunki w firmach trudniących się ich handlem, a póżniej nieumiejętne obchodzenie sie z nimi po przez ich właściciela.Nie poznawszy wcześniej zasad hodowli i pielęgnacji tych pięknych ptaków, nie należy się jej podejmować. Błędów popełnionych podczas złego ich karmienia lub przebywania ich w złych warunkach, nie zawsze uda się odrobić.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci bezpowrotnie zginęło już ponad 30 gatunków papug i wiele z nich jest na dzień dzisiejszy bardzo zagrożonych.Niestety, niektóre gatunki papug są endemiczne i po prze złą politykę i gospodarkę, wiele z nich staje przed trudnym dla nich momentem. Tylko zdrowy rozsądek i odpowiednie działanie dążące do poprawienia i ratowania ich miejsc lęgowych, mogą wiele z nich ocalić. Liczy tu sie dobra i szybka interwencja człowieka, w przeciwnym razie zginie jeszcze wiele innych gatunków z naszego globu.

J.Z.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

jomidzola 
Doświadczony Hodowca
Dzolek



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 13 razy
Wiek: 109
Dołączyła: 13 Kwi 2009
czyli 5463 dni temu
Posty: 1071
Podziękowania: 84/216
Skąd: POLSKA

Wysłany: 2009-06-26, 13:01   

Bardzo dobry artykuł. Zamieściłeś tu kilka porad, które okazały się przydatne. Pozdrowienia....:D
_________________
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.

— Victor Marie Hugo

Pozdrawiam Cię Gość :lol2:

.....Miłośniczka....;*
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Bartek W 
Mega User



Pomógł: 12 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5501 dni temu
Posty: 229
Skąd: Lubochnia
Wysłany: 2009-06-26, 15:28   

wanted, bardzo przydatne wiadomosci dla poczatkujacych i nie tylko hodowców np takich jak Ja , a tak nawiasem sporo sie dowiedzialem z tego tekstu .
_________________
Bartek " karaś " Woźniak
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.