Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-07-30, 09:25
Nimfa - Nymphicus hollandicus
Autor Wiadomość
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 3502 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-10, 20:51   

JC, wd mnie nimfy Mateusza21233 również wyglądają na samce, ale mam pewne pytanie. Mnie uczono, żeby płeć nimfy rozpoznawać przede wszystkim po licu, jednak życie pokazało, że w wypadku niektórych mutacji metoda ta się nie sprawdza (dokładnie chodzi mi o mutację np perłową). Czy jest jakiś jeden, niezawodny sposób na określenie płci?

Patrząc na te dwie papugi jakbyś określił ich płeć? (Podobno były to dwa samce, ale ptaka perłowego kupiono jako samicę):
link do wstawionej już fotki

Wybacz że proszę o zdradzenie tajników hodowli, ale nie mam kogo zapytać, a być może niedługo w moim domu znów zawitają nimfy, i chciałabym wiedzieć na 100%, co kupuję...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2015-07-11, 10:15   

u dziko ubarwionych nie ma problemu bo jest wyrazny dyformizm płciowy , u perełek płeć po wygladzie okreslamy po roku, u innych mutacji po zachowaniu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5932 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2015-07-11, 12:28   

Po "licu" nie da się rozpoznać na 100%, bo intensywność barwy zależy od mutacji, od wieku, od stanu zdrowia itp Bardziej pomocne jest oglądanie spodu sterówek, gdzie dorosłe samice poinny mieć prążkowanie.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 3502 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-11, 15:58   

Al napisał/a:
u dziko ubarwionych nie ma problemu bo jest wyrazny dyformizm płciowy , u perełek płeć po wygladzie okreslamy po roku, u innych mutacji po zachowaniu

Al, mogłabyś w kilku słowach napisać na czym polega ten wyraźny dymorfizm płciowy? Z tego co pamiętam znaczenie miała budowa ptaka (ogólnie samce są większe, z większymi głowami), samce mają większe czuby, i częściej je stawiają, mają też-u formy nominalnej-jaśniejszą "część twarzową", i są bardziej śmiałe, jeżeli chodzi o charakter. Tyle pamiętam, ale pewnie wiele z tych informacji jest naciągana, a w wyniku mutacji np opis, że u samców policzki są bardziej czerwone, gdy ptak jest zdenerwowany czy podniecony, już w ogóle nie ma zastosowania.
Przy okazji miałabym do Ciebie pytanie, niejako wracając do tematu, który zaczęłam na innym forum ok. 2 lata temu. Chodziło o wybór gatunków papug, do pokojowej woliery przerobionej z kennelu po staffordzie (wcześniej po pitbullu, piszę to, bo jednak jest spora różnica jeśli chodzi o wielkość pomiędzy tymi rasami). Kennel ma długość ponad 1,5 metra, wysokość ponad 1metr, głębokość również ponad 1metr. Otóż- czy w takiej mini-wolierce, mogłabym trzymać dwie pary nimf, parę lilianek i parę ajmarek prążkowanych? (Starałam się wybrać papugi które mi się podobają, ale jednocześnie mające łagodny charakter). Faliste, choć mam, nie mogą tam zamieszkać ze względu na zbyt duży rozstaw prętów, z których zbudowana jest wielka klatka (ciężko mi nazywać ją wolierą).

JC napisał/a:
Po "licu" nie da się rozpoznać na 100%, bo intensywność barwy zależy od mutacji, od wieku, od stanu zdrowia itp Bardziej pomocne jest oglądanie spodu sterówek, gdzie dorosłe samice poinny mieć prążkowanie.

Dziękuję za radę. Jednak w wypadku np mutacji takich jak lutino i innych jasnych, chyba nie występuje owo prążkowanie?

Miałabym jeszcze jedno pytanie... Z jakimi innymi mutacjami ładnie się łączy mutacja perłowa? (Wiem że z białogłową, czy jeszcze z jakimiś innymi?).
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2015-07-11, 16:25   

wystarczy zobaczyć dorosłą samiczke dziko ubarwioną i dzikiego samca i widać dokladnie, budowa nie ma tu nic do rzeczy a charakter samiczka może miec wredniejszy niż samiec i być bardziej agresywna

nie mam pojecia gdzie to wyczytałaś .... że u samców policzki są bardziej czerwone, gdy ptak jest zdenerwowany czy podniecony, to tak samo gdyby zezłoszczony rudy robil się bardziej czerwony :P
czerwienieć mogą u ptaków te fragmenty ciala - policzki, narośla na glowie typu - grzebień ktore są ukrwione a nie " martwe" pióra
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5932 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2015-07-11, 18:50   

Tylko w piórach białych w których nie ma barwnika nie wystepuje prążkowanie. Lutino nie są białe a żółtawe, więc jak się bardzo dobrze przyglądniemy, w dobrych warunkach świetlnych to i u samiczek lutino zobaczymy prążki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 3502 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-11, 20:33   

Al napisał/a:
nie mam pojecia gdzie to wyczytałaś .... że u samców policzki są bardziej czerwone, gdy ptak jest zdenerwowany czy podniecony, to tak samo gdyby zezłoszczony rudy robil się bardziej czerwony :P
czerwienieć mogą u ptaków te fragmenty ciala - policzki, narośla na glowie typu - grzebień ktore są ukrwione a nie " martwe" pióra

Faktycznie sensu to niby nie ma... :-| Z tym że kiedy jeszcze miałam nimfy, wydawało mi się, że gdy ptak był podekscytowany, zddenerwowany, nie tylko podnosił czub, ale i te lica robiły mu się bardziej czerwone... Ale ok, może była to autosugestia (ludzie naprawdę ponoć czasem widzą, co chcą widzieć). Zapomnijmy o tym fragmencie...
Jeśli chodzi o dymorfizm płciowy to tutaj już rysunek (że tak ujmé) głowy może chyba być cechą rozpoznawczą? Jeśli chodzi o policzki, to samce mają je bardziej czerwone, chyba się nie mylę? U standardów także głowa samców jest bardziej czysto-żółta, czy inaczej- tej żółci jest więcej, podczas gdy u samiczek, zarówno standardowych jak i niektórych mutacyjnych (tam gdzie ta zależność dotyczy także samców), jest żółto-szara, to już nawet sama zaobserwowałam... Z tym że masz rację Al, jeżeli chodzi o mutację perłową (wypowiem się na jej temat, gdyż akurat taką nimfę kiedyś miałam), u nich faktycznie chyba późno dochodzi do możliwości rozróżnienia ptaka jeśli chodzi o płeć. Stąd za pewne ta historia, która miała miejsce u moich "nimf z odzysku" :roll: .
Wychodziłoby na to, że jeśli chodzi o rozróżnienie płci u niektórych mutacji, jak cynamonowa czy bladogłowa, jednak metoda podana przez JC zda egzamin najlepiej...

Żeby nie było, że pytam bez celu, spodobały mi się ptaki z jednego ogłoszenia :lol: Szkoda że nie można u nas kupić nimf mutacji srebrnej, bo ogromnie mi się podobają, ale cynamonowe też są bardzo ładne... Albo perłowe białogłowe, ciężka decyzja... No i lutino też mają w sobie "to coś". Kwestia też tego, jak dobrać pary, by w razie pojawienia się ewentualnego potomstwa było ono atrakcyjne, a mutacje rodziców nie były np "w konflikcie" (bardzo słabo znam mutacje nimf, nie mówiąc o tym, jak która się dziedziczy... Ale że coraz bardziej interesują mnie papugi, powinnam jakoś sobie z tym poradzić).
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5812 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2015-07-22, 13:46   

Kupiłem na jesieni nimfę perłową i do tej pory jest perłowa, co by wskazywało na to, że to samica. Ale mam z nią trochę problemów bo ani do samca, ani do samicy nie leci. Była z samcem przez prawie miesiąc sama w oddzielnej wolierze, a po wpuszczeniu do wspólnej woliery z resztą go nie zna.

Taki złośliwy przypadek? :)
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3674 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-22, 15:40   

Słyszałam o przypadkach ,że samiec nie tracił perełek.Może u Ciebie tak jest,albo samiczka jeszcze za młoda.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5812 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2015-07-22, 20:26   

miniuwka napisał/a:
Słyszałam o przypadkach ,że samiec nie tracił perełek.Może u Ciebie tak jest,albo samiczka jeszcze za młoda.


Nie mam właśnie pojęcia. Z samicą wolną też był/a z innymi nimfami i też zero zaintresowania.
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3674 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-23, 10:56   

A jak ją nabyłeś to w jakim była wieku? Może była bardzo młodziutka?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5812 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2015-07-23, 10:59   

miniuwka napisał/a:
A jak ją nabyłeś to w jakim była wieku? Może była bardzo młodziutka?

O dokładny wiek nie pytałem, ale zapewnie kilka miesięcy. Wydaje mi się, że kupiona w październiku do tego czasu powinna już iść w parę. No nic zobaczymy z czasem :)
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
koklas66 
Administracja



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/koklas66

Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Wrz 2009
czyli 5329 dni temu
Posty: 867
Podziękowania: 100/18
Skąd: Kłobuck

Wysłany: 2015-11-04, 01:38   

Z racji ze papugi to nie moja specjalność,proszę o pomoc w określeniu płci
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3674 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-11-04, 09:34   

Zdjęcie trochę nie wyraźne,ale według mnie to samiec białogłowy standard.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ali70 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/ali#uzytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 03 Lut 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 80
Otrzymał 6 podziękowań
Skąd: Ząbki

Wysłany: 2015-11-05, 08:35   

A według mnie to nie można określić płci u tej odmiany z wyglądu zewnętrznego, tylko można ją określić po zachowaniu ptaka.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
koklas66 
Administracja



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/koklas66

Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Wrz 2009
czyli 5329 dni temu
Posty: 867
Podziękowania: 100/18
Skąd: Kłobuck

Wysłany: 2015-11-05, 15:40   

ali70 napisał/a:
tylko można ją określić po zachowaniu ptaka.

a tak dokładniej?
Poza tym ze jest agresywna do innych,to cały dzień przesiaduje na gałęzi i spogląda przez siatkę na przepióry
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3674 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-11-06, 09:03   

Samczyki "śpiewają".
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Damian1 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2008
czyli 5620 dni temu
Posty: 24
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Pełczyn
Wysłany: 2017-03-26, 10:53   

Witam
Mam pytanie. Jakie wymiary powinna mieć klatka dla 1 pary nimf? Czy klatka o wymiarach 80x50x40 (długość x szerokość x wysokość ) wystarczy. Budka na zewnątrz klatki. Wiadomo woliera była by idealna ale nie można tam liczyć na kontrolę hodowcy nad doborem par. Pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2017-03-31, 17:25   

szału nie ma, ale wystarczy
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 17 Wrz 2014
czyli 3502 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2017-07-22, 05:09   

Witam, czy ktoś ma może link do kalkulatora dla nimf?
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.