Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przepiórki
Autor Wiadomość
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-07, 22:09   Przepiórki

Przepiórki

Coraz rzadziej można usłyszeć w kwietniowe poranki tokujące na łąkach koguciki, które w razie zagrożenia podrywały się szybkim, pionowym lotem w górę, zbijając w ten sposób przeciwnika z tropu. Przepiórki niegdyś były natchnieniem dla artystów, dziś są reliktem minionych lat szlacheckiej Polski. W przeszłości ptaszki te były obiektem wielkich dworskich polowań z sieciami. Przepiórka jest jedynym migrującym kurakiem, który jesienią z północnych krajów Europy przemieszcza się w rejony śródziemnomorskie, aby tam przeczekać zimę. W naszym kraju jest objęta całkowitą ochroną. Lecz na terenach zimowisk są urządzane na nie polowania, podczas których giną tysiące tych małych niepozornych szarych ptaszków. Wszystko to spowodowane jest tym, że mięso przepiórcze uznawane jest za wielki przysmak.
Na świecie występuje kilka gatunków Przepiórek: Przepiórka japońska, Przepiórka zwyczajna, Przepiórka mandżurska, Przepiórka indyjska, Przepiórka pstra, Przepiórka rudogardła, Przepiórka błotna, Przepiórka chińska, Przepiórka modra, Przepiórka nowogwinejska. Naszym rodzimym gatunkiem jest Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix), która jest ptakiem skrytym i częściej ją można usłyszeć niż zobaczyć. Ptaszki te są podobnie ubarwione jak ich dalekowschodnia kuzynka Przepiórka japońska. Nasze rodzime Przepiórki nie nadają się do hodowli fermowych z prostego powodu są mało wydajne i nie znoszą takich ilości jajek jak inni przedstawiciele tej rodziny a po za tym są wrażliwe na spadek temperatury. I jeśli ktoś zdecyduje się na ich hodowle musi pamiętać o tym, że ptaszki te trzeba przenieść na okres zimowy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego jasnego pomieszczenia. Przepiórka zwyczajna mierzy ok. 20cm długości i nosi szatę brązowo–szarą. U ptaszków tych występuje słabo zaznaczony dymorfizm płciowy (samca można rozpoznać po białawym wzorze na głowie ciemniejszym ubarwieniu z połyskiem i mniejszej masie ciała.).
Jak w większości rodzin tak i u Przepiórek występują rasy, które można uznać za karły,
lub giganty. Przepiórka chińska jest najmniejszym na świecie przedstawicielem tej rodziny i jednocześnie jest to gatunek o najładniejszym, najbardziej kolorowym upierzeniu. Dzięki tym cechą można ją utrzymywać w domy jako ptaka ozdobnego w wolierach wewnętrznych wraz z innymi gatunkami ptaków ozdobnych (nie na leży ich utrzymywać w jednej klatce z słowikami gdyż ptaki te mogą zabijać pisklęta przepiórcze). Przepiórki tego gatunku ze względu na małe rozmiary (13-14cm) nie nadają się do hodowli fermowej. Gatunkami nadającymi się do towarowej produkcji jaj i mięsa są Przepiórki japońskie (typ nieśny – szary i typ mięsny – biały), Przepiórka rasy Faraon i brojler Belgijski (typ – mięsny). Najwięcej wysokiej jakości mięsa uzyskuje się od Przepiórek rasy Faraon (masa dorosłego osobnika to ok. 400g), natomiast najwięcej jajek produkują Przepiórki Japońskie ok. 300 jaj rocznie – taką ilość jajek można uzyskać dzięki szybkiemu metabolizmowi – Przepiórki utrzymywane w typie fermowym znoszą dwa jajka dziennie. Przepiórki można utrzymywać na kilka sposobów: w wolierach zewnętrznych, wewnętrznych, klatkach i w systemie podłogowym. Chcąc trzymać przepiórki w wolierach zewnętrznych przez cały rok należy pamiętać o tum, aby znalazły się w niej miejsca zaciszne osłonięte od wiatru, w których ptaki mogłyby znosić jajka i schronić się przed niekorzystnymi warunkami środowiska. W wolierze obsada ptaków powinna wynosić 1 metr kwadratowy na jedną przepiórkę. Woliera nie musi być wysoka wystarczy 1.20m. jej fundament powinien sięgać głębokości 30cm (zapobiegnie podkopaniu przez drapieżniki) również na wysokość 30cm nad fundamentem powinna być zamieszczona osłona z desek, która ochroni ptaki przed przeciągiem. Dach woliery powinien być zbudowany z dwóch warstw. Pierwsza zewnętrzna może być wykonana z eternitu, natomiast wewnętrzna umieszczona 20cm pod pierwszą powinna być wykonana z sieci rybackiej o drobnych oczkach, jej zadaniem jest ochrona ptaków przed rozbijaniem się o dach.
W hodowli fermowej przepiórki utrzymuje się w systemie bateryjnym ( ok. 40 sztuk w klatce) lub w systemie podłogowym ( stado ok. 500 sztuk).
Przepiórki są stosunkowo wymagające, co do diety, jest to spowodowane szybkim metabolizmem. Dlatego też pasza powinna zawierać dużo łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Obecnie na rynku są dostępne różne pasze dla przepiórek, lecz w hodowli amatorskiej do gotowej mieszanki należy dodać ziarno zbóż, śrutę kukurydzianą i soje.
Przepiórki szybko rosną i dojrzewają (w 6 tygodniu życia zaczynają znosić jajka). Ważnymi czynnikami, które warunkuje to czy kurki, wcześnie zaczną się nieść jest odpowiednia temperatura (powyżej + 18stopni Celsjusza), oraz odpowiedni program świetlny (ma to duże znaczenie w produkcji jaj). Jajka przepiórcze są stosunkowo duże w przeliczeniu na masę dorosłego osobnika, są pokryte brązowymi plamkami (ubarwienie to ma na celu wkomponowanie zniesienia w otoczenie). Inkubacja trwa 17 dni. Dzikie przepiórki posiadają dobrze rozwinięty instynkt wysiadywania jaj, wyjątkiem jest Przepiórka Japońska, która zatrąciła ten instynkt przez wieloletnie wykluwanie ich jaj w inkubatorach. W hodowli amatorskiej jajka można podłożyć pod lekką kurkę rasy miniaturowej. Małe przepiórki po wyjściu z jajek mają zaledwie 2cm długości. W pierwszych dniach życiach małym przepiórkom należy podawać wysoko białkowy pokarm np. twaróg lub gotowane na twardo kurze jajko. Małe przepióreczki należy utrzymywać na drobnej sieczce, wiórach drzewnych lub piasku (na ściółkę nie nadaje się słoma lub siano, ponieważ maluchy zaplątują się w niej i nie mogą przez to trafić pod źródło ciepła, co może spowodować śmierci z wyziębienia).
Przepiórki są odpowiednimi ptakami dla początkujących hodowców i osób, które nie posiadają miejsca na utrzymywanie większych gatunków kuraków.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sebastian0151 
Mega User
Hobbysta



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5924 dni temu
Posty: 96
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Cz-wa

Wysłany: 2008-08-07, 22:19   

Kiedyś je widziałem w moich stronach, ale teraz już zanikły nie widziałem ich od dawna. :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5778 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-08-08, 07:33   

Ja na "dziko" jeszcze przepiórki nie widziałem.Słyszałem ze mozna kupic przepiórki japońskie które same siadają na swoich jajkach.Jest to prawda ? Ma ktoś młode przepiórki ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5948 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-08-08, 08:54   

Zdarzają się przypadki, że siadają na jajkach. Twoim zadaniem jest zapewnić im odpowiednie warunki, a czy samica usiądzie na jajkach zależy tylko i wyłącznie od niej.
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5968 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-08-12, 20:24   

Widziałem te ptaki kiedyś na wolności jak i przez pewien czas je posiadałem w swojej wówczas mini hodowli.
Przykre jest to, że ptak ten powoli zanika w naszym kraju, na Pomorzu na pewno.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-15, 14:22   

Ja ostatnio chodząc po polach z ziemniakami napotkałem na stadko kilku przepiórek, które wyleciały jak z procy jakiś 1 metr ode mnie ;-)
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5839 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-08-16, 09:59   

Ja też niedawno widziałem na wolności parkę tych ptaszków. mirass, mi ostatnio tak wyskoczyły kuropatwy :-)
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-16, 10:02   

ErniCK napisał/a:
mirass, mi ostatnio tak wyskoczyły kuropatwy

Mi także się tak zdarza. Jeśli się dobrze trafi to można u mnie jeszcze spotkac stadka przepiórek i kilka kuropatw. A bażanty są jeszcze dośc popularne. Mam nadzieję, że liczba kuropatw i przepiórek będzie wzrastac.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5839 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-08-16, 10:06   

mirass, miejmy dobre myśli. Bo te kuropatwy wyskoczyły mi z maluchami. Przepiórek jest bardzo mało, ktoś który spotyka te ptaszki ma wielkie szczęście. Kuropatw jest więcej ale także mało. Te ptaszki są pięknie ubarwione i myślę że trochę nie doceniane. A co do bażantów jest ich nawet sporo... JAK NA RAZIE :!:
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-16, 10:11   

ErniCK, u mnie dawniej stale polowali myśliwi. Za każdym razem odstrzeliwali po kilka saren i do tego niestety po kilka ptaków typu przepiórki, bażanty, kuropatwy - nie wiem czy to jest legalne ale pewnie tak?. Od 2 lat przestali się u mnie w okolicy już pokazywac, więc może będzie lepiej ;-)
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5778 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-08-16, 10:20   

Nie wydaje mi sie czy wolno robic odstrzał na przepiórkach i kuropatwach.
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-16, 10:27   

Jeśli polwali na przepiórki to popełnili przestępstwo. Ptak ten jest pod ścisła ochroną i od bardzo dawna niema go na liście zwierząt łownych. Co do kuropatw, to nie wiem jak jest u ciebie w rejonie mirass ale u mnie w województwie jest zakaz polowań na te ptaki chyba w większości kraju też. Natomiast bażanty zima to rzecz normalna.
A co do myśliwych to może akurat ich nie widać bo przyjeżdżają na nocne zasiadki, ale na pewno się pojawiają u ciebie. Czasami bywa że pewna cześć obwodu jest wyłączoną z polowania i myśliwi ustanawiają w tym miejscu matecznik. Czyli miejsce gdzie się nie poluje a hoduje zwierzynę, aby wszystkiego nie wytłuc a populacje miały się z czego odbudować. Lub też tak polowali że wybili wszystko co lata i biega i im się nie opłaca już w twoje rejony przyjeżdżać. To drugie postępowanie jest godne pożałowania, ponieważ zawsze trzeba dać zwierzynie szanse i możliwość ocalenia życia.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5839 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2008-08-16, 10:32   

Co do bażantów to mi się zdaje że zimą można odstrzeliwać tylko koguty. Samic nie możżna zabijać w żadnym określi roku. Czy dobrze mi się zdaje czy nie :?:
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5967 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-16, 10:33   

Tyle, że na moim terenie nie mam mateczników, ani zwierzęta nie były wypuszczane. Wiem, w których miejscach polują bo często na nich napotykałem. Odnowili ambonę, ale jak bywali tam to zawsze były puszki po piwie, a teraz nie ma. Przyjeżdżali oni też do sąsiada, a teraz nie przyjeżdżają, mam nadzieje, że tu już nie przyjeżdżają ani nie planują tego robic.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5778 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-08-16, 10:35   

Owszem do kogutów bażantów wolno zima strzelac
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5959 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-08-16, 10:45   

Jeśli chodzi o liczebność przepiórki w moich najbliższych okolicach, to dotychczas nie zanotowałem jej obecności, choć podobno, w niektórych częściach gminy można ją spotkać.
Kuropatwy w mojej gminie, jak i bardziej odległych okolicach Wyżyny Lubelskiej widuję relatywnie często, na szczęście.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-16, 10:54   

Tak zima jest odstrzał na koguty w zwykłym kole, do kur można tylko strzelać na terenie ośrodka hodowli zwierzyny drobnej
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.