Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-02-27, 08:39
Wikłacz czerwonodzioby Quelea quelea
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-14, 13:27   Wikłacz czerwonodzioby Quelea quelea

Wikłacz czerwonodzioby Quelea quelea

Ptak z rzędu wróblowatych, rodziny wikłaczy. Osiąga długość około 12cm. Wyróżnia się trzy podgatunki. Żyje na afrykańskich sawannach na południe od Sahary. Jest to gatunek żyjący podczas okresu spoczynkowego w dużych stadach jednogatunkowych bądź z innymi gatunkami wikłaczy. Często można zobaczyć jak całe stado ptaków pożywia się na polu lub poszukuje wody. Picie wody odbywa się także w locie. Całe stado opuszcza się na wodę i ptaki lecące najniżej mogą pić. Gatunek ten często żyje w pobliżu osad ludzkich, którzy uważają je za szkodniki, ponieważ stado tych ptaków w niedługim czasie może splądrować pole z dojrzewającym zbożem. Dlatego są tępione przez farmerów. Ostatnio populacja tych ptaków spadła.
Podstawowym składnikiem żywienia tych ptaków są nasiona dziko rosnących roślin. Wikłacze wyruszają na żer o świcie. Wtedy całe stado sfruwa na pole i zaczyna „ogołacać” je z płodów rolnych. Ich odwiedziny na polach porównuje się do ataku szarańczy. Gdy temperatura wzrasta wyszukują zacienionego miejsca w okolicy wody, gdzie mogły by odpocząć i dopiero gdy się ochłodzi ponownie wyruszają na żer. Ptaki te najchętniej siadają na polach ze zbożem, ryżem i kukurydzą. Uzupełnieniem ich jadłospisu są młode pęczki roślin, a czasem owoce.
Przed okresem godowym samiec przybiera bogatszą szatę, która ma „zachęcić” do niego samiczki – w okresie spoczynkowym był ubarwiony tak samo jak samica tzn. cały brązowo - beżowy, a można go było odróżnić tylko po czerwonym dziobie. Przybiera on czarną maskę wokół dzioba. Samiec buduje gniazdo, lecz go nie kończy. Takie nie skończone gniazdo prezentuje samiczce. Jeżeli samiczka zaakceptuje partnera i gniazdo zostanie ono ukończone i dojdzie do lęgów. Samiczka znosi 2-4 niebieskawe jajka, które wysiaduje przez około 12 dni. Po tym czasie lęgną się młode, które karmią oboje rodzice. W wieku kilku dni młode łapią już małe gąsienice i owady, jednak z czasem przechodzą na pokarm roślinny. W wieku 2 tygodni opuszczają gniazdo, a w wieku 4 są już całkowicie samodzielne.
Ciekawostki:
- Wikłacze czerwonodziobe w ciągu dnia mogą przelecieć około 60km, a nawet więcej.
- Przy zbiornikach wodnych na wikłacze czyhają krokodyle. Często udaje im się złapać na raz do paszczy bardzo dużo tych ptaków.
- Gniazda wikłaczy znajdują się bardzo blisko siebie. Na jednym z drzew doliczono się, aż 6 tysięcy gniazd.
- Najprawdopodobniej są to najliczniejsze ptaki na świecie. Ich populacja liczy się w miliardach.
Hodowla: cykl życiowy czyli: rozmnażanie się, tryb życia i pokarm jest podobny jak na wolności. Wikłacze najlepiej czują się w grupach, dlatego warto jest posiadać dość dużą ilość tych ptaków. Nie są one trudne w hodowli. Najlepiej posiadać wolierę. W wolierze zewnętrznej mogą przebywać w ciepłych miesiącach roku. Można je przetrzymywać także z innymi gatunkami wikłaczy, jednak może to powodować niechciane krzyżówki. Karmimy je zróżnicowana karmą: ziarnem – proso (różne gatunki), kanar, słonecznik, kukurydza, siemię lniane, mak itp., zieleniną, owocami, ryżem, a także dobrym dodatkiem zwłaszcza w okresie rozrodu byłyby owady. Ptaki są dojrzałe płciowo po roku życia i wtedy można je już dopuścić do lęgów. Mogą gniazdować w budkach lęgowych bądź same zbudować „dzikie” gniazdo z patyczków i źdźbeł traw. Cały cykl rozrodu odbywa się tak, jak na wolności.


http://www.xtec.es/~jcerd...tges/quelea.jpg
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.