Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Ancona
Autor Wiadomość
Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5915 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2008-03-26, 04:01   Ancona

W podzięce za reaktywację działu Kury udomowione spróbuję przedstawić coś wyjątkowego (mam nadzieję). Rasa nie była nawet mimochodem wspomniana ani na forum, ani w przeglądzie ras na stronie Woliery, ani tutaj. F. Peschke i F. Schöne w Amatorskiej hodowli kur również jej nie przedstawili, co osobiście uznaję za błąd niewybaczalny. Nawet tego, że rasa jest bardzo rzadka i ogólnie nie widywało się jej na wystawach, jako kury typowo użytkowej, nie podciągnę pod środek łagodzący... ;-)

Agori napisał/a:
Gość (Spicifer) napisał:
termin cętkowane u kur bezsprzecznie zarezerwowany jest do wzoru, w którym na końcu pióra znajduje się pojedyncza czarna plamka

Ale to nie musi być przecież ten układ: białe tło, czarna plamka. Prawda? Np. plamkowanie i podstawowa barwa w odwrotnych proporcjach, ale to może ja już w osobnym topiku zaprezentuję...




W przypadku upierzenia czarnego biało nakrapianego biała barwa jest rozłożona losowo na ciele ptaka. W przypadku poniższej rasy białe plamkowanie jest regularne. Zatem jest to upierzenie plamkowane, a nie nakrapiane...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -




Ancona



Ta rzadka a wyjątkowo piękna rasa kur powstała we Włoszech, w okolicach portowego miasta Ancona, od którego przyjęła swoją nazwę. Wywodzą się z włoszek, były także krzyżowane z innymi rasami w celu uzyskania ostatecznej wersji. W 1850 roku były importowane do Anglii i nieco później do Ameryki (1888).

Mają charakterystyczne ubarwienie: białe plamkowanie na czarnym tle. Sprawia to, iż są mniej widoczne dla potencjalnych drapieżników niż rasy o jednobarwnym upierzeniu. Grzebień bardzo duży, pojedynczy, u kur opadnięty na bok (stojący prosto w przedniej części i opadający na którąś ze stron w części tylnej), lub różyczkowy; zausznice białe. W amerykańskim standardzie dziób, skoki i skóra żółte; w angielskim na górnej części dzioba dopuszczalne są czarne przebarwienia, jak i czarne plamy na skokach. Są nieco cięższe od włoszek (1.0 – 3000, 0.1 – 2300 g, o lepszych walorach użytkowości mięsnej niż pozostałe rasy kur śródziemnomorskich, z pełną, zaokrągloną i dobrze umięśnioną piersią) i bardziej wyrównane pod względem wielkości znoszonych jaj (białe, 70 g, ok. 200 szt./rok – typ użytkowy: wybitnie nieśny, brak instynktu kwoczenia, wczesnodojrzewająca).

Jak wiele kur lekkiego typu potrafią bez problemu przefrunąć przez ogrodzenie. Cechuje je zaradność w samodzielnym wyszukiwaniu pokarmu na nieograniczonych wybiegach.

Rasa została uznana w 1898 roku, wersja z grzebieniem różyczkowym w 1914.




Australijski wariant upierzenia:



Jednodniówki:




Pisklęta około tygodniowe:




miesięczne:



i kogut czteromiesięczny:



oraz w pełni wybarwiony:





Zdjęcia pochodzą z www.feathersite.com
_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-26, 07:49   

Agori, rzeczywiście rarytas :-D Nie wiem skąd wygrzebałeś tę rasę, ale jest piękna :!:
Rzadki przypadek, że zakochałam się w kurach od pierwszego wejrzenia, a rozłożył mnie zarówno ich niesamowity kolor, jak grzebień :mrgreen:
Nie wiem jak inni, ale ja poproszę więcej takich perełek ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-03-26, 15:43   

Aeterna, nie tylko tobie sie one straszliwie podobają z chęciom bym je miał na podwórku, ale ważniejsze są od nich liliputy i czubatki

A tu wygrzebałem miniatury i wielkie wraz z innymi rasami
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5915 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2008-03-26, 16:22   

No tak, zapomniałem dodać, że miniaturka anconów też istnieje... ;-)
Aeterna, o istnieniu tej akurat rasy wiem od baaaardzo dawna. Wtedy znałem najwyżej z dwadzieścia kurzych ras, głównie użytkowych, o istnieniu całego bogactwa w kurzym świecie pojęcia bladego nie miałem. Może dlatego niejakim zaskoczeniem był dla mnie fakt, że w aktualnych źródłach wiedzy (literatura, fora tematyczne) nic na temat tej rasy nie ma.

Nie spodziewałbym się, że zimowa aura rozbudzi we mnie wenę, ale naszło mnie teraz porównanie, iż ancona wygląda jak prawie zwykła czarna kura oprószona płatkami śniegu... :lol:

_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Ostatnio zmieniony przez Aeterna 2008-03-26, 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-03-26, 16:34   

Czarne nakrapiane



Niebieskie nakrapiane



Miniatura czarna nakrapiana z grzebieniem różyczkowym



www.kippenencyclopedie.nl
_________________
Ja mogę wszystko!! Mateusz Gracjan Dec
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-26, 16:44   

Stawiam zdecydowanie na czarne nakrapiane z prostym grzebieniem i ... Agori, masz rację :-) One wyglądają jak zwykłe kury, przyprószone śniegiem ... Bardzo poetyckie porównanie, swoją drogą ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-26, 23:17   

Agori, nakrapiane jest odmianą pstrokatości w którym białe zakończenia piór są regularne, jak u ancony.
Pstrokatość określa bardziej nieregularne białe kropki i plamki na piórach.

Jeśli gdzieś pojawia się, nie do końca przyjęty przez hodowców, termin "plamkowanie" to oznacza on raczej owalne plamki po obu stronach stosiny pióra, jak np. u złocistych kur sycylijskich czy groninger.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek k 
Mega User
mirek k



Wiek: 50
Dołączył: 23 Sty 2008
czyli 5957 dni temu
Posty: 19
Skąd: mschchonów
  Wysłany: 2008-12-23, 00:04   

Rzeczywiście bardzo interesujaca ta nakrapiana włoszka.Ciekawe czy ktoś u nas ma nie mówię że akurat takie ale jakiekolwiek z różyczkowym grzebieniem.Pamiętam że jak byłem dzieciakiem to kura z takim grzebieniem albo czubata to był niezły bajer
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.