Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Odloty ptaków 2017.
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2017-09-24, 07:22   Odloty ptaków 2017.

Mamy już jesień i zima powoli się skrada małymi jeszcze kroczkami ale nieubłagalnie zmierza do Nas. Jaka będzie w tym roku, łagodna czy ostra ? Przekonamy się i nasi podopieczni też.
Dziko żyjące ptaki w większości już opuściły nasze tereny legowe udając się do tzw.ciepłych krajów.
Czy zdarzyło się ze jakieś osobniki w waszych okolicach z różnych przyczyn pozostały?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2017-09-24, 07:32   

Sójka nie odlatuje za morze, skowronek oszukuje ze zwiastowaniem wiosny, a sroka to stuprocentowy bandyta, który zabija podstępnie i z zimną krwią. I to dla rozrywki. Które ptaki u nas zimują, a które odlatują do ciepłych krajów oraz jaki mamy z tego pożytek? - opowiada Krzysztof Wilczewski z Polskiego Związku Ornitologicznego.

Ptaki mają swoje korytarze migracyjne, a migrują głównie tam, gdzie mają najlepsze warunki do gniazdowania i żerowania. A jaki my mamy z tych odwiedzin pożytek?

- Bardzo wymierny. Od "pracy" tych ptaków na nieużytkach rolnych po likwidowanie komarów. Na przykład taki jerzyk potrafi zabić 30 tys. komarów! Owady są bardzo kaloryczne, więc karmi nimi młode, a poza tym jest bardzo pracowity. Jego wizyty się nam opłacają, mimo że jest bardzo krótko. Przylatuje w drugiej połowie kwietnia, a wylatuje w sierpniu. Jako ciekawostkę dodam, że jerzyki, choć lecą do Afryki, nigdzie nie przysiadają. W locie jedzą, śpią, a nawet kopulują.

Skąd czerpią siłę, by lecieć bez przerwy na takiej odległej trasie?

- I to z jaką prędkością! Są szybsze od sokołów, w locie stadnym osiągają prędkość 200 km/godz. Też się nad tym zastanawiałem, skąd mają tyle energii, i zacząłem obserwować, czym się żywią. Przed wylotem jedzą dużo owoców i pędów wiesiołka, który jest tłusty i pożywny. A na przykład wiosną, kiedy nie ma jeszcze za dużo pożywienia, bo przyroda dopiero się budzi, jedzą pąki. Powie pani teraz pewnie, że co z tego, że są najedzone, jeśli nie mają wody. Otóż wybierają sobie takie warstwy powietrza, by złapać rosę i się napić. To mądre i sprytne stworzenia.

Ze sprytu słyną sroki. Ale takiego źle pojętego.

- Sroki nie tylko są sprytne, ale też wyrachowane i złe. To stuprocentowi bandyci. W mieście jest bardzo dużo jedzenia, chociażby resztek, które wyrzucają ludzie. Najadają się tym, mimo to penetrują drobne ptasie gniazda. To killerzy dla przyjemności. Potrafią czekać pół dnia przy budce lęgowej, aż wyleci z niej młody szpaczek, i go ukatrupić. Nie mówiąc już o ptaszkach, które gniazdują w zaroślach. Z ich dziobów giną wróble, sikorki. Mimo to sroki podlegają ochronie gatunkowej.

Kiedyś widziałam srokę, która dziobała małego krecika. Jakbym jej nie odgoniła, to pewnie byłoby po nim.

- A to zapewne nie była sroka, tylko sójka. To też bandyta. Podobnie jak sroka zimuje u nas, tyle że na południu Polski. Pani pewnie zaraz przytoczy mi przysłowie, że ktoś zbiera się jak sójka za morze. Wie pani, że dużo ptaków, które powinny odlecieć, zostaje u nas, a te, które miały przylecieć, nie pojawiają się? Wszystko przez coraz cieplejsze zimy.

Które gatunki przestały nas odwiedzać?

- Na przykład od kilku lat nie widziałem jemiołuszki. To bardzo wdzięczny, kolorowy ptaszek, który przylatywał do nas ze wschodu, z tajgi. Dziwonia zwyczajna przylatuje na jeden lęg, a potem wraca do siebie, do południowej Azji. Jest jednym z niewielu gatunków, które wybierają ten kierunek zamiast Afryki czy śródziemnomorskiej Europy. Skowronek, o którym się mówi, że jest zwiastunem wiosny, przylatuje już nawet w lutym. Za to bardzo późno jest u nas słowik - dopiero w maju.

A tu czyhają na niego kłusownicy.

- Niestety tak. Po to powstało Polskie Stowarzyszenie Hodowców Awifauny Europejskiej "Aves", które współtworzyłem, żeby dzięki hodowli rodzimych gatunków powstrzymać kłusownictwo. Ludzie lubią mieć ptaki dla ich świergotu, dla ozdoby. Poza tym zrzeszamy się, żeby pielęgnować wiedzę. Polacy mają ogromne osiągnięcia w ornitologii, a nie mamy nawet muzeum. Wielu naukowców zostało przecież przesiedlonych, np. na Syberię, i oni stamtąd przywieźli wiedzę, nowe doświadczenia. Poza tym ornitologia była wspierana w dawnych czasach, nawet hrabia Branicki finansował wyjazdy naukowców. Polska ornitologia ma osiągnięcia, a nie ma się nimi gdzie pochwalić.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.