Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:45
Ratujmy polskie rasy - pomysły, współpraca, konkrety
Autor Wiadomość
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
  Wysłany: 2008-03-19, 19:40   Ratujmy polskie rasy - pomysły, współpraca, konkrety

Wątek zakładam, choć mogę byc jedynie jego "dozorcą". Na forum, od jakiegoś czasu trwa dyskusja na temat polskich ras drobiu... Dzięki mirkowi_60, luźne rozmowy nabierają konkretnych kształtów.
Bardzo proszę wszystkich, którym los polskich ras leży na sercu, o wpisywanie tu pomysłów, projektów, a także wymianę doświadczeń i pdawanie pomysłów.

Wiem, że nie każdy z wielbicieli ras polskich mam obecnie możliwość utrzymywania drobiu, niemniej Wasze doświadczenia i pomysły są bezcenne.

Zapraszam serdecznie i wątek uznajmy za otwarty ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-19, 19:56   

Nie mam skłonności ani cech przywódczych więc nie podejmuję się zarządzania takim przedsięwzięciem jak odtworzenie według wzorca ale bardzo chciałbym ,żeby rasy polskie kur i kaczek chociaż w niewielkiej części były wśród drobiu w polskim gospodarstwie a można by było o nich powiedzieć,że dzięki nam się ostały.
Tęższe głowy niech się martwią o geny,kolory itp my zajmijmy się powiększeniem tego co już mamy i podzielmy się z innymi a będzie coraz lepiej.Wybierać mamy z czego i dzielić się też mamy czym tylko czy potrafimy?Zacznijmy od forumowiczów którzy chcą się podzielić swoimi pupilami z innymi.Jeżeli ich nie ma mamy problem a jeżeli są to zaczynamy.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-03-19, 20:02   

Jeśli niema chętnych to ja wam rzucę hasło, żebyście mieli nad czym myśleć
Pamiętacie, że przed wojnami po podwórku biegały różnie ubarwione zielononużki nie tylko kuropatwiane. Kiedyś przeczytałem, że jakiś hodowca w kraju ma biały wariant tej rasy. A ja wam powiem że po podwórku biega u mnie czarna kura, ,która, na pewno, ma jednego rodzica z rodu zielononużzkowego.
Co powiecie żeby trochę popracować i odtworzyć , barwne zielononóżki??
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-19, 20:04   

Z tak cennych ras polskich posiadam jedynie liliputy i po okresie lęgowym chetnie przekażę komuś odpowiedzialnemu, część kurcząt. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć kiedy i ile, a nawet czy w ogóle, bo jak na razie kurki się nie niosą ....

Osobiście jestem bardzo zainteresowana czubatkami staropolskimi.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-03-19, 20:17   

Żebym nie był gołosłowny, to zamieszczę zdajecie. Kura ta pokrojowo wygląd a jak zielononurzak, tylko2 cechy ja różnią, ma lekko białawe zausznice i czarno zielone nogi. No i czarny kolor piurek.

_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-19, 20:19   

Franek, Jeżeli tylko to będzie kura z ,,rodowodem,,polskim to oczywiście tylko co do kwestii genotypu to już nie ze mną wiek słuszny i głowa nie ta. A tak naprawdę to co komu by szkodziło spróbować?Może z czasem ktoś podchwyci Twój temat.
Liliputki już do podzielenia się są zadeklarowane.Ja mogę podzielić się gołoszyjkami-jak się wszystko uda.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5867 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2008-03-19, 20:22   

Mirku, Franku, ja mam dość konkretne zdanie w tej sprawie, ale pozwolicie, że wypowiem się jutro, bo mimo wczesnej pory chyba skonam zaraz ze zmęczemia...
_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
MichałD 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lut 2008
czyli 5878 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 27/11
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-03-19, 21:14   

Moim skromnym zdaniem powinniśmy przyjąć tzw " model chorwacki" , o którym pisał Spicifer, tylko planowana i zorganizowana praca ma jakiekolwiek szanse na powodzenie. Pogrupować się nie tylko według ras, ale również według odmian barwnych by uzyskać jak największą liczbę ptaków na których można by pracować. I generalna zasada: "nie wszystkiego po trochu, ale mniej za to więcej" ;-)

Ja posiadam liliputy kuropatwiane i pszeniczne, napewno podzielę się ptakami z chętnymi.
_________________
Michał
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-19, 21:22   

MichałD, Wywołaleś do tablicy Spicfera więc mam nadzieję,że słowo wtrąci.A tak ogólnie dobrze by było by w tym temacie nie odbierać hobbystom uciechy z hodowli samej dla siebie ale przy okazji rzeczywiście powoli ukierunkowywać ją na wynik końcowy jakim jest włożenie uzyskanego potomstwa w ramki wzorca.Tak a propo model chorwacki -gdzie go szukać?
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
MichałD 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lut 2008
czyli 5878 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 27/11
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-03-19, 21:34   

jest o tym wzmianka w temacie o liliputach:

http://aviornis.com.pl/vi...er=asc&start=60

a Spicifer po powrocie, pewnie zabierze głos w tej sprawie.
_________________
Michał
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-03-19, 21:45   

Franek, moja babcia opowiadała o srebrnych kurach z zielonymi nogami, które biegały kiedyś po podwórkach, mówiła jeszcze że niektóre miały małe czubki ( Kurt Zander w albumie Rassegeflügel uwiecznił na jednym ze swoich dzieł srebrną kurkę ( siemieniatą) obok parki zielononóżek polskich. Ptaki o takim ubarwieniu nazywane były Siemieniatkami ) Ja także słyszałem o białych oraz czarnych kurach o zielonych nogach. Co do czarnych ptaków to bym się zastanawiał czy to nie są czarne mieszanki do celów towarowych/przemysłowych ( tzw. towarówki) z domieszką zielononóżki, widzę takie ptaki na co dzień ( 2 sztuki/ kury ). Być może te co ja widzę to są właśnie towarowe, nie mówię że wszystkie są krzyżówkami. kiedyś było bardzo dużo odmian Zielononóżek.

Bardzo dobry pomysł z tym podzieleniem się tak żeby każdy miał jedną lub dwie rasy/odmiany rodzime, ale obawiam się że nie wystarczy takich hodowców . Ja bym chciał hodować wszystkie rasy, w każdej rasie kilka stad w których były by wydzielone od względem odmiany barwnej lub rodzaje grzebienia i opierzenia różnych części ciała( np. broda, skoki, czub ).
Pozdrawiam :-D
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-19, 22:05   

Kochani ten temat został założony po to by dzielić się informacjami na temat ras polskich,które są zapomniane przez nas lub takich których wzorzec nie jest dopracowany a podobne wzorcowi biegają po naszych podwórkach.Oczywiście w przyszłości temat powinien zamienić się w konkret pod nazwą np. Rozpoczynamy pracę nad uzyskaniem wzorca liliputa czy czubatki -ale do tego czasu bawimy się tym czym mamy.Jeżeli padnie propozycja -myślę,że pomożemy.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-03-19, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-19, 23:00   

Mateusz napisał/a:
Bardzo dobry pomysł z tym podzieleniem się tak żeby każdy miał jedną lub dwie rasy/odmiany rodzime, ale obawiam się że nie wystarczy takich hodowców . Ja bym chciał hodować wszystkie rasy, w każdej rasie kilka stad w których były by wydzielone od względem odmiany barwnej lub rodzaje grzebienia i opierzenia różnych części ciała( np. broda, skoki, czub ).



No to ja jestem na drugim biegunie, bo zdecydowanie interesują mnie wyłącznie liliputy i czubatki staropolskie :-D Wolę postawić na jakość niż ilość, a obawiam sie, że przy większej ilości ras, szybko pogubiłabym się z nimi ;-)

Myślę, że w tym temacie musimy wykazać się sporą elastycznością, jeżeli chodzi o typy o odmiany, które hodujemy, a z czasem probować dojść do jakiegoś wspólnego środka.
Proponowałabym, ze swojej strony, określenie np. wielkości liliputów, co byłoby wyznacznikiem tego, które ptaki możemy przeznaczyć do dalszej hodowli.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5870 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-03-19, 23:42   

Na dzień dzisiejszy mam u siebie ponad 30 ras i jeszcze się nie gubię. Z naszych rodzimych: zielononóżkę (lubelską), polbara, czubatkę staropolską, i oczywiście gołoszyjkę lubelską - proszę nie majstrować przy mojej autorskiej nazwie.
Zobaczymy co się wykluje, wychowa, wyrośnie...
Mateusz napisał/a:
Co do czarnych ptaków to bym się zastanawiał czy to nie są czarne mieszanki do celów towarowych/przemysłowych ( tzw. towarówki) z domieszką zielononóżki,

Czarne zielononóżki istniały na 100%, do krzyżówek towarowych zielononóżka nie jest używana, a efekt zielonych nóg wychodzi z krzyżówki - miałem taki przypadek: minorka z włoszką = czarna kura z zielonymi nogami.
Należy jednak zauważyć, że kurczęta "ogólnoużytkowe", kupowane u handlarzy na targowiskach bardzo często nie pochodzą z jaj z ferm zarodowych, ale ze zwykłych jaj wiejskich, więc mogły się również zaplątać jakieś mixy z zielononóżką. Ja sam posiadam ładne czubatki staropolskie pochodzące z takiego źródła.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-20, 02:08   

Witam, w zasadzie model chorwacki się tam sprawdza, tylko u nas jest drobna różnica, nie mamy tych kilkunastu zapaleńców pragnących odtwarzać jedną rasę. 2-3, to już coś, ale każdy u nas chce hodować jakiś inny wariant. Lżejsze, cięższe, z czubkami, bez itp. Nie potrafię powiedzieć, że jest to rozsądne, ale jak można wymóc na kimś, np. przestrzeganie wzorca, jeśli on powie, że właśnie napisał sobie swój własny?

Tak czy siak, jest jedna zasada, której mało kto się trzyma, a każdy hodowca tworzący/odtwarzający rasę powinien:
Nikt nie musi rezygnować z innych ras, ale każdy powinien co roku pochwalić się sporym przychówkiem, np. liliputów. Kto się może na to zdobyć?
Wracając do liliputów, to w temacie Liliputy, prawie na początku, podałem zalecaną masę ciała.

Jarek Wartacz, cenię Twoją pracę i dla mnie wdzięczną jest nazwa gołoszyjka lubelska, ale teraz wyobraź sobie, że pod Łodzią, albo w Wielkopolsce inni hodują niemal identyczne kury rodzimego pochodzenia, jeśli oni przyjmą tą nazwę, to Tobie należy się szczególne uznanie. Jak tą sytuację rozwiązać, jeśli się to nie uda, i zrobić to bez szkody dla tych kur?

Co do zielononóżek, to jestem za tworzeniem nowych, wystawowych odmian barwnych, ale uważam, że najpierw powinna powstać linia wystawowa zielononóżek kuropatwianych, która będzie godziła te chorzelowskie i lubelskie.
Należy więc chyba wrócić do przedwojennych opisów i nie sugerując się dzisiejszymi zielononóżkami uwzględnić te uwagi w nowym wzorcu. I następnie dążyć do niego, tylko znowu, kto się będzie pisał na to, żeby utrzymywać samą zielononóżkę w sposób profesjonalny rozmnażając osobne stadka i czy będzie mógł liczyć na pomoc podobnego hodowcy?
Pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-03-20, 13:04   

Ja już mam zamówione zielononóżki z Lublina. Będą u mnie 22 kwietnia, podobnie Polbary.
_________________
Ja mogę wszystko!! Mateusz Gracjan Dec
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-20, 13:22   

Witam wszystkich,
Cieszy mnie, że temat rodzimego drobiu nabrał takich rozmiarów, mam nadzieje, że będzie miały on odzwierciedlenie w wielkości przychówku.
Cytat:
Wolę postawić na jakość niż ilość, a obawiam sie, że przy większej ilości ras, szybko pogubiłabym się z nimi

Niestety ilość też ma niebotyczne znaczenie, albowiem nie sposób prowadzić jakąkolwiek pracę hodowlaną w oparciu o jednego kogucika.
Sytuacja polskich ras i odmian drobiu dotychczas wyglądała (i wygląda) bardzo nieciekawie, mam jednak nadzieję, że uda się je zachować.
W popularyzacji tego typu projektów pomóc mogło by choćby to forum, dlatego zgłaszam pomysł, aby w dziale o kurach utworzyć odział dotyczący rodzimych ras i odmian kur. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-20, 15:37   

Moi drodzy, piszę o sobie , własnych możliwościach i doświadczeniach i nie twierdzę, ze ideałem jest podejście - jedna rasa, stadko trzech kurek ;-)
Po prostu nie mam możliwości hodowli dużych ilości drobiu, a na miarę moich możliwości wolę ograniczyć ilość ras i zająć się nimi porządniej niż nakupować wszystkiego co mi się podoba i zrobić wielki misz masz ;-)
Mierzmy siły na zamiary ... zapewne zawsze pozostanę tylko bezwartościowym dla Elit trzymaczem i sympatykiem, co nie zmienia faktu, że bardzo kibicuję tym, którzy sie zaangażują mocniej.
Niemniej gorąco apeluję o nieodrzucanie osób o mniejszych możliwościach technicznych, ale wielkim zapale, jak miało to miejsce na pewnym forum ....

Nie mam tu na myśli siebie, ale osoby, dla których polskie rasy są prawdziwą pasją i celem.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-20, 15:58   

Pomijając to, że na "pewnym forum" źle traktowane były nie tylko "osoby o mniejszych możliwościach technicznych", ale nawet Ci o całkiem dużych, lecz mających inne poglądy niźli osoba nad tymże forum górująca. Nie będę tego jednak komentował, bo jest to dla mnie sprawa bolesna, jednak stwierdzam z czystym sumieniem, że Magda ma rację.

Aeterna napisał/a:
Po prostu nie mam możliwości hodowli dużych ilości drobiu


No niestety, wielu pasjonatów rodzimego drobiu nie ma możliwości utrzymywania dużych stad.
Jednak nie można się załamywać i biadolić, trzeba mieć świadomość, że każda dodatkowa kurka jest cenna, każdy kogucik może przydać się do restytucji rasy.

Warto jeszcze w tym miejscu przypomnieć zasadę MichałaD, cytuję: ,,nie wszystkiego po trochu, ale mniej za to więcej". Zamiast ekscytować się kolejnymi sprowadzonymi do nas z Niemiec kurkami, winniśmy zatroszczyć się o własny, krajowy materiał.

Przy okazji omawiania ochrony i hodowli krajowych ras i odmian drobiu warto jeszcze wspomnieć o zwykłych, chłopskich kurach krajowego pochodzenia, których sytuacja jest jeszcze gorsza niż czubatek.

Oprócz tego w złej sytuacji znajduje się jeszcze wiele odmian rodzimego drobiu, a wiele z nich dotychczas bezpowrotnie wymarło. Jeśli dalej będzie sytuacja taka jak dotychczas ten sam los czeka odmiany, o których dyskutujemy. Trzeba mieć jednak nadzieję, że los tych odmian potoczy się lepiej niż tych, o których mówimy w czasie przeszłym.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-03-20, 16:40   

mam małe pytanie jakie są jeszcze odmiany polskiego drobiu prócz czubat, liliputów i chłopskich :?:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.