Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:45
Ratujmy polskie rasy - pomysły, współpraca, konkrety
Autor Wiadomość
Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5908 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2008-03-20, 16:42   

Zielononóżka i żółtonóżka kuropatwiane oraz polbary mają swoje stada zachowawcze, zatem wyginięcie raczej im nie zagraża. By podjąć się ratowania/odradzania zagrożonych wyginięciem rodzimych ras drobiu, należałoby przede wszystkim skupić się w jakimś zrzeszeniu, klubie hodowców. Ułatwi to chociażby wymianę ptaków pod względem genetycznym. Następnie wytyczyć sobie wspólny plan działania. Inaczej każdy będzie próbował zrobić coś na własną rękę, własnymi metodami i w konsekwencji wyjdą bardzo zróżnicowane ptaki. Moim zdaniem pierwszy krok to zebranie odpowiedniej ilości najbardziej dla danej rasy charakterystycznych ptaków, następnie namnażanie ich i dokonanie analizy całości pod względem sylwetki, budowy, najczęściej występującego ubarwienia, masy, nieśności itp. Kolejny krok to na podstawie tych danych opisanie wzorca i wprowadzenie selekcji dla cech opisanych we wzorcu. I w zasadzie w tym miejscu kończy się ratowanie rasy, a może zacząć się tworzenie np. nowych odmian barwnych oraz popularyzacja rasy.
Gołoszyjki lubelskie czy liliputy polskie są dość popularne, zatem wystarczy opisać wzorzec. Na jego podstawie prowadzić hodowlę, selekcję, zabawę w tworzenie nowych odmian kolorystycznych (także np. zielononóżek) itp. Niemniej w dalszym ciągu będą to nieliczne a czysto amatorskie hodowle.
By spopularyzować polskie rasy i wprowadzić je pod strzechy należałoby obmyślić inny plan działania. Mam dość poważne obawy czy udałoby się to z gołoszyjkami, zważywszy na ich osobliwą urodę. Kolejny problem – konsumenta nie interesuje reprodukcja ptaków w czystości rasy i nie jest możliwa hodowla pod tym względem w gospodarstwach rolnych, wsiach itp. Skoro rodzime rasy zostały wyparte z powodu słabej użytkowości przez nowoczesne linie hodowlane produkujące wysokoużytkowe hybrydy, to może należałoby pokusić się o wytworzenie odmian użytkowych lub nowych ras, spełniających wymagania konsumenckie na podstawie materiału rodzimego. Niemcy mają chociażby swoją kurę bielefeldzką, francuskie houdany nadal są traktowane i użytkowane jako kury przemysłowe. Skoro inni mogą, to dlaczego my nie moglibyśmy wyhodować swojej kury użytkowej, noszącej jednocześnie cechy typowe dla ras polskich. Chociażby czubatka staropolska. Można by się pokusić o dwukierunkowe potraktowanie rasy. W celu prób odtworzenia kury w starym typie (1) dla hodowli amatorskich, a ponieważ w zdecydowanej większości jest już i tak przekrzyżowana z użytkowymi hybrydami, to może na jej podstawie – zachowując charakterystyczną czubatość – pokusić się o wyhodowanie nowej rasy o wysokich walorach użytkowych (2). Na taką kurę z pewnością popyt nie byłby mały, a co za tym idzie na większości wiejskich podwórek mielibyśmy coś rdzennie swojego. I przynajmniej nie musielibyśmy się wstydzić, jak w przypadku czubatki polskiej, że rodzima rasa udoskonalana i popularyzowana była jedynie zagranicą. Podobnie z kaczką staropolską. Jest to wyzwanie na całe lata pracy…
_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 16:50   

Bardzo kolegów przepraszam ale troszkę rozpędziliśmy się.Owszem jest taki zamiar w przyszłości by popracować nad odtworzeniem ras polskich ale z motyką na słońce się nie da.Proszę powiedzieć na czym mamy opierać nasze doświadczenia ,skąd wziąć materiał w miarę przyzwoity?Zapewne trzeba zrobić na początek rachunek sumienia i dowiedzieć się gdzie są jakiekolwiek ,,rasy polskie,, a dopiero potem kolejny punkt planu.Do tego czasu moi mili stoimy w miejscu.Trzeba niestety stworzyć zespół,który chce odtwarzać ,,rasy polskie ,,i chce być upamiętniony w annałach drobiarstwa polskiego.Dyscyplina w zespole da wymierne korzyści a forum może być tylko pomocnikiem i kibicem.Niestety tylko planowane działania mają sens i widok na sukces więc czekamy na pierwsze kroki od zaangażowanych.A do tego czasu popieram by każda rasa polska -ta ginąca ,zaginiona i obecna/nie tylko kury/ miała swój dział.
Przykro mi to stwierdzić ale popełniamy błędy sąsiadów i dyskusje zamykają się w niewielkim kręgu i nic z tego nie wynika.Przykład;co mnie jako forumowicza obchodzi czy gołoszyjka jest z przydomkiem lubelska czy polska i kto to wymyśił jest gołoszyjka i koniec.Nazwy są najmniej istotne wartość tkwi w samym zwierzaku i tym co ono prezentuje.Jeżeli podejmujemy się odtwarzania ras polskich -czekam na propozycję.
Jeżeli nie będzie konkretów w temacie tym zostajemy przy hodowli ras,, prawie polskich ,,bez aspirowania do uzyskania rasy wzorcowej.Popieram przedmówcę co do faktu kierowania ale do tego potrzeba ludzi--ktoś to musi robić i kierować i jeszcze musi mu się chcieć i musi mu zależeć.
.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-03-20, 18:03   

Kamilek, rodzime rasy to także
gołoszyjka polska ( lubelska ), popielatka polska, żółtonóżka kuropatwiana, zielononóżka kuropatwiana, polbar ( Pb )

Gdyby to było możliwe to :
1. Zebrać stada różnych wariantów odmian/ras rodzimych kur.
2. Podzielić się nimi między sobą
3. Co roku wymieniać się materiałem genetycznym ( a nawet rasami )
4. Rozreklamować je na wsiach i wśród hodowców ( innych )

Ale to tylko marzenia :-| :-(
Ostatnio zmieniony przez Aeterna 2008-03-20, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5961 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-20, 18:29   

Mateusz napisał/a:
Rozreklamować je na wsiach i wśród hodowców


Pisząc teksty do gazet, reklama sama by się zrobiła :mrgreen:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 18:34   

Mateusz, Całkowicie popieram to co mówisz tylko pytanie kto to ma zrobić?Jak zauważyłeś jakoś imiennie nikt nie wyrywa się do pracy.A tak przy okazji chętnie nabyłbym jajka ,,czubatek staropolskich,, dobrze by było gdyby kogut był bursztynowy.Może masz namiary?
Wanted.Mam kilka pomysłów na reklamę ras polskich ale czekam na pierwsze kroki.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5952 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-20, 19:15   

mirek_60 napisał/a:
Całkowicie popieram to co mówisz tylko pytanie kto to ma zrobić?Jak zauważyłeś jakoś imiennie nikt nie wyrywa się do pracy.

mirek_60, bo kto tak naprawdę zajmuje się rasami rodzimymi? Kto je spośród forumowiczów hoduje?
_________________________________________________________________________
Dokonajmy zatem podsumowania.

Po pierwsze. Czubatki staropolskie hoduje zaledwie kilka osób ( coś koło 5 osób, na pewno nie więcej niż 10)
Po drugie. Starodawne, chłopskie kury, przodkinie zielononózek spośród osób z tego forum hoduje tylko dwie osoby. Jak zatem mówić o przetrwaniu rasy?
Po trzecie. Liliputy hoduje nie więcej niż 10-12 hodowców-amatorów. Nie gwarantuje to przetrwania tym pięknym, często unikatowym, nie znanym w innych krajach odmianom barwnym.
Po czwarte. Nie znam hodowcy krajowych kur brodatych.
Po piąte. Nie znam osoby, która hoduje rodzime kury szurpate.
Po szóste. Użytkownikom tego forum, a więc i mnie znana jest tylko jedna osoba, która hoduje kury popielate rodzimego pochodzenia.
Po siódme. Dotychczas nie wyhodowano wystawowych, czyli przeznaczonych dla hodowców-amatorów linii zielononóżek. Inne odmiany niż kuropatwiana wyginęły, a to, że zachowały się w tej jednej, kuropatwianej barwie upierzenia zawdzięczamy Instytutom, a nie hodowcom-amatorom.
Po ósme. Na wystawach nie są prezentowane żółtonóżki kuropatwiane.
Po dziewiąte. Nie ma praktycznie w ogóle hodowców-amatorów polbarów, po za jednym, który jest zarejestrowany na naszym forum.
Po dziesiąte. Złote polskie rasa wyhodowana przez prof. Laurę Kaufman nie istnieje.
Po jedenaste. Gołoszyjki polskie/lubelskie mają raczej jasną przyszłość, większość prezentowanych osobników jest wyrównana, jedynie tej rasie prognozuję dobrą przyszłość, pomimo tego dość specyficznego, nie każdemu pasującemu eksterieru.


Podsumowanie optymistyczne bynajmniej nie jest.
Spośród tych jedenastu punktów optymistyczny wydźwięk niesie tylko jeden.
Dlatego po raz wtóry mówię, że jeśli będzie tak jak było/jest dotychczas przyszłość krajowych ras i odmian kur wydaje się być bardzo niejasna, widziana w pesymistycznych barwach.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 19:30   

Dawid, Smutne to co piszesz ale takie są widocznie fakty.Zastanówmy się więc co trzeba zrobić by to zmienić?Jasne jest,że parę osób nie da rady w tym stuleciu tego dokonać,Może na dzień dobry poszerzmy listę o kilku lub kilkunastu nowych hodowców.Jeżeli uważasz,że materiał jaki posiadają znani Tobie hodowcy nadaje się do dalszej pracy to trzeba ich przekonać by podzielili się z innymi odpowiedzialnymi osobami zaangażowanymi w program.Myślę,że od tego trzeba zacząć.Zatem doputy dopuki nie ma zgody na powiększenie stadka na którym oprze się program nie ma co zaczynać.Ewentualnie można można uderzyć w dzwon i prosić forumowiczów o przysyłanie ofert swoich zwierzaków i na tym pracować.Ale to nie jest wyjście.Może jakieś pomysły mają koledzy?Prosimy o wypowiedzi.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-20, 20:06   

Na początek chciałam powiedzieć, że bardzo mnie cieszy, że temat jest tak zywy. To oznacza, że jest potrzebny i ma szansę wyjśc poza forum, a o to przecież chodzi ;-)


mirek_60 napisał/a:
Mateusz, Całkowicie popieram to co mówisz tylko pytanie kto to ma zrobić?Jak zauważyłeś jakoś imiennie nikt nie wyrywa się do pracy.


Mirku, a mi się wydaje, co pamiętam również z sąsiedniego forum, że wiele osób chętnych się zgłaszało i odchodziło z kwitkiem, bo po początkowych okrzykach i jękach, że brakuje rąk do pracy, kiedy te ręce się zgłaszały, okazywały się niegodne, że ujmę to oględnie ;-)

Proponuję jasno wymienić, kto mógłby, chciałby się czym zająć, co ma do zaoferowania, a czego poszukuje.

Już pisałam, ale powtórzę raz jeszcze. Posiadam swieże stadko liliputów czubatych i o ile lęgi pojdą pomyślnie, chętnie podzielę się kurkami z kims z forumowiczów, zdecdowanym wejść do programu.

Sama poszukuję czubatek staropolskich, marzą mi się bursztynowe, ale nie jest to warunek konieczny, aczkolwiek, nie ukrywam, że chcę, żeby ładnie się prezentowały, więc kolorek ma dla mnie znaczenie ;-)


Na koniec gorąca prośba. Zostawmy z tyłu żale i anse, a przede wszystkim nieobecnych, którzy obronić się nie mogą. Jeżeli ktoś ma potrzebę napisania komuś kilku "ciepłych słów", proszę na maila, gg, czy pw, a tu trzymajmy się konkretów, dobrze?

Osobiści wisi mi i powiewa, że powiem brutalnie i wprost, czy kura będzie się nazywała czubatką staropolską, czy strusiem wielkopolskim, ważne, żeby była to TA kura ;-) :lol:

Nazwa czubatka staropolska przyjęła się i jest powszechnie używana. Nie kruszmy kopii o to, o co nie warto :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5952 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-20, 20:17   

mirek_60, ja nie wiem. Wydaję mi się, że najpewniejszym gwarantem przetrwania, biorąc pod uwagę stan polskiego drobiarstwa amatorskiego, są stada zachowawcze.
mirek_60 napisał/a:
Dawid, Smutne to co piszesz ale takie są widocznie fakty.Zastanówmy się więc co trzeba zrobić by to zmienić?

To co należy zrobić, by zachować poszczególne rasy trzeba omawiać oddzielnie.
Całkiem inaczej wyglądał by program restytucji czubatki, całkiem inaczej program tworzenia wystawowych linii zielononóżek, polbarów, a całkiem inaczej ugruntowywanie poszczególnych odmian krajowych liliputów. Nie da się tego wszystkiego sprowadzić do wspólnego mianownika.
Aeterna napisał/a:

Mirku, a mi się wydaje, co pamiętam również z sąsiedniego forum, że wiele osób chętnych się zgłaszało i odchodziło z kwitkiem, bo po początkowych okrzykach i jękach, że brakuje rąk do pracy, kiedy te ręce się zgłaszały, okazywały się niegodne, że ujmę to oględnie ;-)

Krótko, dosadnie i na temat.

Aeterna napisał/a:
Osobiści wisi mi i powiewa, że powiem brutalnie i wprost, czy kura będzie się nazywała czubatką staropolską, czy strusiem wielkopolskim, ważne, żeby była to TA kura ;-) :lol:

Nazwa czubatka staropolska przyjęła się i jest powszechnie używana. Nie kruszmy kopii o to, o co nie warto :-)


Nazwa też ma znaczenie, chyba nie wyobrażasz sobie by rodzime kury czubate, czyli czubatki staropolskie nazywane były "dworskimi", albo jeszcze inaczej. To jakieś totalne kuriozum.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 20:32   

Jeżeli mamy coś robić to proponuję każdej rasie otworzyć swoje okienko ale na razie dla hodujących w celu pozyskania hodowcy i rozmów z nim o poszerzeniu materiału jaki posiada/może być przez PW/.Stwórzmy mapę posiadania ,,ras polskich,,.Drugim etapem byłoby poszukanie hodowców odpowiedzialnych i chętnych do pracy.To już jest coś.
Co do nazwy może póżniej powalczymy o pingwina polskiego dworskiego-ważne ale nie na tym etapie.Traktujmy te nazwy jako robocze i nie będzie zgrzytów.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-20, 20:39   

Dawid napisał/a:

Nazwa też ma znaczenie, chyba nie wyobrażasz sobie by rodzime kury czubate, czyli czubatki staropolskie nazywane były "dworskimi", albo jeszcze inaczej. To jakieś totalne kuriozum.



Źle się wyraziłam. Chodziło mi o to, że rozmawiamy o czubatkach staropolskich i dla mnie kurki , o ktorych rozmawiamy to czubatki staropolskie, natomiast czubatki dworskie to zupełnie inna, tworzona na nowo rasa ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 20:39   

Aeterna, Bardzo dokładnie przestudiowałem tamto forum i postarajmy się unikać jak ognia ich stylu i błędów.Proponuję każdej rasie otwarcie swojego poddziału i prośba do hodujących ,,rasy polskie,, o zgłaszanie się celem rozmów o ewentualnym udostępnieniu materiału genetycznego do pracy.Stwórzmy o ile to będzie możliwe mapę posiadania.Następnym etapem byłoby pozyskanie odpowiedzialnych i chętnych do programu.Inne pomysły w głowie.Prawda ,,Wanted,,?
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-20, 20:41   

mirek_60 napisał/a:
Aeterna, Bardzo dokładnie przestudiowałem tamto forum i postarajmy się unikać jak ognia ich stylu i błędów.Proponuję każdej rasie otwarcie swojego poddziału i prośba do hodujących ,,rasy polskie,, o zgłaszanie się celem rozmów o ewentualnym udostępnieniu materiału genetycznego do pracy.Stwórzmy o ile to będzie możliwe mapę posiadania.Następnym etapem byłoby pozyskanie odpowiedzialnych i chętnych do programu.Inne pomysły w głowie.Prawda ,,Wanted,,?



Podpisuję się pod każdym słowem i proponuję na razie zorganizować się w tym wątku, a kiedy będziemy mieli grupę zdecydowaną współpracować, wtedy będziemy prosić o oddzielenie dla nas kącika, dobrze? :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-03-20, 20:43   

Co do polskich ras, to musze wam powiedzieć że w moim kurniku ostatnio były czystki etniczne z różnych powodów. Teraz po okresie bessy nadejdzie hossa. Dzisiaj dzwoniłem do kobiety, która hoduje zielononóżki i zamówiłem sobie 100 jajek wylęgowych. Dodatkowo, myślę, że uda mi się zdobyć kilka jajek jednej z bardzo rzadkich polskich ras (domyślcie się, jakiej). A i bym zapomniał, że mam zamówione jajka od rudych indyków wiec, w tym roku planuje ogromne legi.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 20:48   

Franek, Liczymy na takich jak Ty ,,wariatów,,.Mam nadzieję,że nas nie opuścisz?
Z jakiej lini te zielononóżki?Bo jakby co to mam dostęp do lini Chorzelowskiej.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Franek 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 197
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-03-20, 20:55   

Właśnie są to Chorzelowskie ptaki, wiec pewnie w połowie maja będę miał stadko dziko pasiastych kurczaków.
_________________
Nie z racji władzy, lecz z nakazu rozumu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5953 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-03-20, 20:59   

Ech .... zazdroszczę Wam tych zielononóżek bo pozostaną one dla mnie na zawsze niespełnionym marzeniem :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5934 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2008-03-20, 21:02   

Aeterna, Cóż takiego Tobie przeszkadza w ich imaniu?


DOTYCZY ,,RAS POLSKICH,,
Proszę o kontakt osoby ,które są szczęśliwymi posiadaczami tych ras na moje PW.Na początek te osoby,które są znane Dawidowi --Spróbujemy ponegocjować.
Dawid jeżeli możesz pomóż.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2008-03-20, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Łukasz23 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5952 dni temu
Posty: 717
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-03-20, 21:12   

co nieco już słyszałem o tym modelu chorwackim od takich dwóch zapelenców kurzych :mrgreen:
piszę się na to wszystkimi częściami ciała :!: :!: :!: po świętach biorę się za łatanie mojego rozgruchoconego roweru :-/ i mogę ruszać na okoliczne wioski z aparatem bardzo chętnie zdobędę coś dla osób które chciały by chodowa liliputy itp. :mrgreen:

3mam kciuki za powodzenie tego pomysłu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5952 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-03-20, 21:26   

mirek_60 napisał/a:
Aeterna, Bardzo dokładnie przestudiowałem tamto forum i postarajmy się unikać jak ognia ich stylu i błędów.Proponuję każdej rasie otwarcie swojego poddziału i prośba do hodujących ,,rasy polskie,, o zgłaszanie się celem rozmów o ewentualnym udostępnieniu materiału genetycznego do pracy.Stwórzmy o ile to będzie możliwe mapę posiadania.Następnym etapem byłoby pozyskanie odpowiedzialnych i chętnych do programu.
Aeterna napisał/a:
proponuję na razie zorganizować się w tym wątku, a kiedy będziemy mieli grupę zdecydowaną współpracować, wtedy będziemy prosić o oddzielenie dla nas kącika, dobrze? :-)


W moim ujęciu, jak już wcześniej wspomniałem, każda rasa wymaga innego programu hodowli, dlatego nie widzę możliwości organizowania w tym temacie ważnych spraw dotyczących tych wszystkich ras.
Jeśli chodzi o ,,otwarcie swojego poddziału" dla rodzimych ras, to jak już wcześniej zaproponowałem, uważam, że najlepiej było by wydzielić odrębny pododdział dotyczący wyłącznie kur rodzimych. W tym temacie było by miejsce właśnie na takie programy, opisy ras i aspekty dotyczące ich hodowli i restytucji. Co o tym sądzicie?

mirek_60 napisał/a:
Dawid jeżeli możesz pomóż.

Jestem skory do pomocy, zalezy mi bowiem na tym aby nie tylko tych kilka osób trzymało po koguciku i dwóch kurkach, albowiem to w żaden sposób nie gwarantuje ciągłości rasy.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.