Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Najnowsza mutacja kanarków kolorowych- Nerlo Perla
Autor Wiadomość
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

  Wysłany: 2016-06-08, 19:08   Najnowsza mutacja kanarków kolorowych- Nerlo Perla

Nero perla- czyli czarna perłowa mutacja dotycząca melaniny u kanarków, jest najnowszą mutacją którą wyhodowaną (a przynajmniej o innych nie wiadomo). Zainteresowanych odsyłam od razu do magazynu "Nowa Exota" nr3 (maj-czerwiec)/2016, gdzie pokazane są zdjęcia tych kanarków- pomimo wysiłkow nie udalo mi się znaleźć ich nigdzie indziej.
Mutacja nerlo-perla pojawiła się w hodowli włoskiego eksperta i hodowcy kanarków Carlo Maria Nobili- jest to mutacja jak naajbardziej spontaniczna :!: , co jest w dzisiejzych czsach ewenementem, po odmianach takich jak mogno, quarzo, jaspis, które bez wyjatku zostały pozyskane u kanarków innymi drogami (celowa krzyżówka i selekcja, transmutacja). O ile jednak przy uznawaniu tego typu mutacji zawsze są wątpliwości co do czytości genotypu mutacyjnych kanarków, w przypadlku linii Naro Perla ich nie ma, i już w roku 2017 ich hodowca będzie się ubiegał o uznanie tej cekawej mutacji przez C.O.M. . To krótko, zważywszy, że pierwszy kanarek o białym lipochromie i barwach melaniny, które dziś nazywają się nero-perla (czarno-perłowe) pojawił się w 2015 roku w linii kanarków czarno-onyksowych o białym lipochromie. To pierwsze młode, mutacyjne, miało o wiele jaśniejszą barwę- do tego stopnia, iż hodowca myślał, że pomylił się podczas podkładania jajek i podłożył jajo od innej pary (o jaśniejszej melaninie). Młode jednak rosło i nie przypominało żadnej znanej dotąd mutacji czy kombinacji. Ostatecznie para kanarków z której pochodziło pierwsze pisklę nowej mutacji w roku 2015 dała jeszcze 3 podobnie ubarwione ptaki (w sumie 2 samce i 2 samice). Po wypierzeniu się z piór juwenalnych okazało się, że wszystkie kanarki mają rozjaśnioną eumelaninę i zredukowaną feomelaninę, lecz jednocześnie wszystkie cztery młode miały nieco inny odcień szarości- od szarej po niemalże białą. Także to, jak będze ostatecznie wyglądal Nero Perla pozostaje jeszcze-w pewnym stopniu- zagadką. Na dzień dzisiejzy ustalone są już cechy taie jak: czarne końcówki lotek, czarny dziób i czarne nogi. W zasadzie mnie osobiście nero perla przypominają białe kanarki agat pastel czy czarny pastel, z wyjatkiem tych charakterytych przyciemnień na końcach lotek i ciemnych nog orz dziobów- są to ich cechy charakterystyczne wśród wszystkich mutacji melaniny rozjaśnionej (przez niektórych zwanej pastelową, lecz pastel to po prostu kolejna mutacja współtowarzysząca).
Jak szybko nastąpił rozwój tej odmiany barwnej, można się przekonać na podstawie prac hodowlanych w roku 2016- hodowca C. M. Nobili chciał ustalić mechanizm dziedziczenia mutacji, przygotowując 12 różnych kombinacji z udziałem nero perla (wszystko w oparciu o parę rodziców i 4 młode). Przygotowany był na mutację recesywną autosomalną i- jak się okazało- miał rację. Lęgi okazały się na tyle udane, że już w przyszlym roku ta nowa mutacja zostanie pokazana sędziom z C.O.M./O.M.J do uznania pod auspicjami C.O.M. Pozostaje nam życzyć powodzenia.

Powyższy tekst pisałam w oparciu o wiadomości z artykułu Prof. Marka Łabaja, zamieszczonego w nr3/2016 czasopisma "Nowa Exota".

Jeżeli ktoś z naszych Forumowiczów ma jakiekolwiek wiadomości n.t. nero perla, bardzo proszę o podzielenie się- szczególnie chodzi mi o zdjęcia tej nowej mutacji. Zapraszam także do dyskusji.

Kiedy próbowałam rozłożyć całą sytuację na czynniki pierwsze, biorąc pod uwagę różnice w ubarwieniu pierwszego pokolenia mutantów, pomyślałam, że część z nich za pewne odziedziczyło mutację onyx (nie znając dokładnie jaka była para rodzicielska, założyłam, że jedno z rodzicow było szpaltemm na onyx). To tłumaczyłoby różnice w ubarwieniu poszczególnych osobników.
Ciekawa jetem, co Wy sądzicie o tej sytuacji? Jakie macie wnioski, spostrzeżenia? Zapraszamy do dyskusji.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-06-08, 19:12, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

krzyś 
Mega User



Wiek: 42
Dołączył: 30 Sie 2009
czyli 5325 dni temu
Posty: 148
Podziękowania: 14/19
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2016-06-11, 20:36   

https://ixquick-proxy.com/do/spg/show_picture.pl?l=polski&rais=1&oiu=http%3A%2F%2Fcanarinimonza.altervista.org%2Fphotos%2Fnero_perla.jpg&sp=9f72666fe2f7756111db1e5441888601
tu jest jakieś ich zdjęcie
https://ixquick-proxy.com...3f8054d7097148d
Ostatnio zmieniony przez krzyś 2016-06-11, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.