Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Drop wraca do Polski
Autor Wiadomość
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

  Wysłany: 2016-01-31, 08:24   Drop wraca do Polski

Zdawać by się moglo, iż ten wielki, potężny ptak wyginął na dobre, gdyż ostatni raz widziano go pod koniec XIX wieku. Tymczasem w styczniu tego roku, polski ornitolog wybrał się do lasu poobserwowac ptaki. Trudno było sobie wyobrazić, jak wielkie musialo być jego zdziwienie, gdy na zdjęciu roionym z daleka, na którym spodziewał się ujrzec dziką gęś, rozpoznał... dropa.
Wiadomość ta pojawiła się już w kilku artykulach w gazecie i internecie, i można powiedziec, że jest to sensacja- gdyz próby wskrzeszenia populacji dropa jeszcze w XX wieku spełzłzy wlaściwie na niczym jesli chodzi o Polskę, a i zagranicą sztuczne odchowy byly niewielkie i gatunek ciężko by nazwać "odrestaurowanym".

Więcej na temat niespodzianki, na jaką trafił polski ornitolog, choćby tutaj:

drop wraca do Polski-artykuł1

Drop wraca do Polski-artykuł2
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2016-02-29, 22:39, w całości zmieniany 4 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

kszyk 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Sty 2013
czyli 4088 dni temu
Posty: 143
Otrzymał 11 podziękowań
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-01-31, 12:33   

Wydaje mi się,że w tym artykule jest pewna nieścisłość.
Na Akademii rolniczej w Poznaniu była prowadzona hodowla tych ptaków. W 1981 roku w dziwnych, do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach wszystkie te ptaki zostały zabite.W TV podano wtedy,że były to ostatnie ptaki w Polsce. Kilkanaście lat później przeczytałem w internecie,że kilka dropi (3-5 dokładnie nie pamiętam) żyło jeszcze kilka lat w którymś z oddziałów wspomnianej Akademii Rolniczej.
W latach osiemdziesiątych w naszej TV widziałem program o wysiłkach naukowców z NRD mających na celu rozmnożenie tych ptaków. W tych czasach w stanie dzikim dropie żyły także w Rumunii.
_________________
Julian
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aviornis 
Mega User



Dołączył: 11 Sty 2009
czyli 5555 dni temu
Posty: 234
Podziękowania: 1/17
Skąd: internet
Wysłany: 2016-02-10, 18:25   

Może w ogóle nie zniknął tylko taki rzadki jest i by go spotkać trzeba mieć prawdziwe szczęście.
_________________
Nie rozrabiaj bo dostaniesz bana !
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-02-25, 01:11   

kszyk napisał/a:
Na Akademii rolniczej w Poznaniu była prowadzona hodowla tych ptaków. W 1981 roku w dziwnych, do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach wszystkie te ptaki zostały zabite.

Dziwne jest to, co piszesz. Tak jakby to jakaś grubsza afera byla, bo jeśli nic nie wiadomo, np o masowej chorobie wszystkich ptaków (co raczej by nie przeszło na Akademii, gdzie wetów w bród i lekow także). Przecież i oni odpowiadają przed kimś za te zwierzęta, nie może być tak, że dziś, są, a drugiego dnia ich nie ma i nic nikt nie wie. Chyba że drpie zachorowaly i AR ciężko bylo przyznać się do porażki związanej z leczeniem ptaków (tym bardziej, że padłyby pytania jaka to byla choroba, wszyscy zaczęli by wygłaszać swoje opinie, jaak to oni by zaregowali, no sama nie wiem, mogę tylko przypuszczać...

Jeżeli chodzi o te dropie, zawsze się może zdarzyć, że np jakiś osobnik z Rumunii zawedrował za daleko...

Inna sprawa, którą zawsze biorę pod uwagę w takim przypadku, to tzw "kaczka dziennikarska". Ale ten artykul powtórzyl się w trzech różnych źródlch, niezależnych od siebie, co dodaje mu wiarygności.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kszyk 
Mega User



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Sty 2013
czyli 4088 dni temu
Posty: 143
Otrzymał 11 podziękowań
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-02-25, 07:53   

Chiara Film pokazany w TV był bardzo drastyczny. Bez wątpienia ktoś pod osłoną nocy włamał się do wolier i zabił ptaki. Jak napisałem wtedy podano(może dla dezinformacji),ze zbił wszystkie. Dziś wiadomo,że kilka ptaków jeszcze kilka lat żyło w jakimś oddziale i zeszło śmiercią naturalną.
W latach osiemdziesiątych i wcześniej trudno było mówić o hodowli to było raczej trzymanie i obserwowanie co się wydarzy. Cietrzewie i głuszce także próbowano rozmnażać w wolierach raczej z miernym skutkiem. Wtedy wszystko było trudne.
Z tego okresu pamiętam jeszcze film o ratowaniu dropii w byłej NRD. Drop ptak który lubi trawiaste przestrzenie zderzył się z mechanizacją sianokosów. W NRD próbowano zbierać jaja,inkubować i odchowywać jak mniemam z miernym skutkiem.
Dziwne to były czasy,długo by o tym pisać. Może kiedyś przy okazji:)
_________________
Julian
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.