Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
papugi faliste
Autor Wiadomość
monika 
Mega User



Wiek: 33
Dołączyła: 04 Mar 2008
czyli 5868 dni temu
Posty: 19
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2008-03-14, 22:02   papugi faliste

Papugi faliste są bardzo popularnymi, hodowanymi zwierzątkami domu a także w wolierach.
Papużki faliste pochodzą z Australii, dzikie papugi faliste żyją stadnie, są mniejsze i nie mają tak barwnego upierzenia jak papugi hodowane w domach. Oryginala nazwa papugi falistej to aborygeńskie słowo „Becherrygah” co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „ dobre jedzenie”, lecz współcześnie papugi te nie są jedzone, tylko podziwiane i słuchane.
Od czubka głowy po sam koniuszek ogona papużka ma ok. 20 cm. Budowę ciała ma smukłą. Posiada długi ogon, jest on zazwyczaj czarny, czarnego ogona nie będą miały albinosy, lutino, szaroskrzydłe. Na skrzydłach oraz głowie posiada wzór w kształcie fal. Niektóre mutacje są pozbawione tego wzorku. Pióra na policzkach ozdabiają czarne plamki.
Papugi faliste występują w czterech głównych kolorach: zielonym, żółtym, niebieskim i białym, barwy występują w różnych odcieniach od bardzo jasnych do ciemnych. Młode papugi są często potomkami różnych odmian papug i często nazwa może być długa np. papuga falista odmiany opalowo-cynamonowo-kobaltowej.
Papużki faliste występują w różnych odmianach:
- odmiana cynamonowa( wzorki i plamki brunatne)
- odmiana szaroskrzydła( wzorki i plamki szare)
- odmiana jasnoskrzydła ( wzorki i plamki białe)
- odmiana spangle (wzorki i plamki perłowe)
- odmiana opalowa ( mniejsza ilość czarnych plamek na skrzydłach skrzydłach tyle głowy)
- odmiana albino ( białe)
- odmiana lutnio (żółte)
- odmiany tęczowa ( o barwie zielono-żółto-niebieskiej)
W śród papużek falistych występują też odmiany czubate: o pełnej koronce( posiada sterczące lub miękko opadające pióra na czubku głowy), papugi z pół-koronką ( o mniejszym czubku zakrywającym część głowy) i papużki z grzywką ( z przodu głowy). Inną odmianą papużek falistych są chryzantemki, mają długie i miękkie pióra – papugi te nie potrafią latać, umierają bardzo młodo i nie nadają się do hodowli, są wynikiem błędu genetycznego.
Samce i samice papug falistych różnią się ubarwieniem woskówki- samiec ma woskówkę koloru niebieskiego, a samice koloru brązowego. U osobników odmian albino, lutnio i arlekinów woskówka jest zabarwiona na kolor cielisty. Papugi faliste mogo być hodowanie w klatce, a także w wolierach. Minimalne rozmiary klatki dla jednej papużki to 50cm długości, 30cm szerokości i 45cm wysokości. W wolierach musi być dodatkowe pomieszczenie by papugi mogły się schronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. zimą gdy są niskie temperatury. Papużki są bardzo ciekawskie i uwielbiają zabawy więc powinny mieć w klatkach różnego rodzaju zabawki przeznaczone dla papug(np. drabinki, lusterka, huśtawki)
Papugi faliste żywią się: kanarem, lnem, murzynkiem, owsem, prosem, rzepakiem, słonecznikiem; mogą jeść liście szpinaku, gwiazdnicy pospolitej, lubią jeść kawałki jabłka, marchewki, winogron i innych owoców. Z doświadczenia wiem że papużki lubią jeść proso sengalskie, ale nie wolno im podawać jego częściej niż raz na dwa tygodnie ponieważ proso sengalskie jest ziarnem tłuczącym. Przestrzegam, nie wolno podawać papużką falistym awokado ponieważ jest to owoc trujący dla ptaków. W okresie lęgów papugi potrzebują więcej białka więc można, a nawet wskazane jest podawanie im ugotowanego jajka. Papugi potrzebują 10-12 godzin snu na dobę. Niewyspane papugi są nerwowe i mogą podupadać na zdrowiu. Papużki faliste są niezwykle towarzyskie, papuga kochająca potrafi zwrócić właścicielowi część nadtrawionego pokarmu( zdarzyło mi się to kilka razy). W odpowiednich warunkach papuga składa jaja 2 a nawet 3 razy w roku, zwykle po 5-6 jaj ale to nie jest reguła. Pojedyncze jaja składa co dwa dni i co drugi dzień wylęgają się małe, bezbronne i nagie pisklaki. Wysiadywanie jaj trwa ok. 18 dni. Rodzice karmią potomstwo wspólnie. Budka lęgowa powinna mieć wymiary 25cm na 25cm na 15cm, pod otworem wejściowym powinna być żerdka, a w budce na podłodze powinno być wgłębienie by samica mogła tam złożyć jajka. Myślę ze początkujący hodowcy nie powinni mieć problemów z utrzymaniem papug falistych, ponieważ nie są wymagające pod względem żywieniowym i są tanie w utrzymaniu.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

waldus3317 
Mega User
waldus



Wiek: 53
Dołączył: 12 Kwi 2008
czyli 5830 dni temu
Posty: 25
Skąd: Stargard
Wysłany: 2008-04-17, 12:34   

czy papugom falistym mogę podawać ziarno konopi,dziękuję jeżeli ktoś wie.
_________________
waldus
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-04-17, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2008-04-17, 13:48   

Możesz, ale i tak nie chcą go jeść.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.