Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Aleksandretta obrożna
Autor Wiadomość
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-15, 01:27   Aleksandretta obrożna

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri)


Aleksandretta obrożna pieszczotliwie nazywana aleksą jest średniej wielkości ptakiem (osiąga ok. 40 cm długości) z rodziny Psittacula, która składa się z 16 gatunków, między innymi z potężnej aleksandretty większej (Psittacula eupatria) i delikatnie zbudowanej aleksandretty śliwogłowej (Psittacula cyanocephala).
Wśród aleksandret obrożnych wyróżniamy 4 podgatunki, z czego w naszych hodowlach najczęściej mamy do czynienia z podgatunkami azjatyckimi, które są większe i bardziej kolorowe od afrykańskich kuzynek.
Naturalny zasięg występowania tej papugi to środkowa Afryka i południowa Azja. Jej łatwość adaptacji i odporność sprawiła, że została introdukowana w wielu regionach świata np. w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, przez co stała się gatunkiem papugi o największym obszarze występowania na wolności.

Pożywienie aleksandretty składa się z różnej mieszanki ziaren, którą obecnie łatwo jest kupić w sklepie zoologicznym, jednak jeśli ktoś chce może samemu zrobić taka mieszankę, podstawowe ziarna w takim pokarmie to proso, kanar, owies, pszenica, len, konopia, słonecznik i kukurydza. Nie można również zapomnieć o podawaniu świeżych warzyw i owoców takich jak marchew, buraki, jabłko, por, rzodkiewka, ogórki, które są prawdziwymi przysmakami aleksandret.
Papugi również chętnie zjadają kiełkujące nasiona, zwłaszcza kiełki prosa, które stymulują ptaki do lęgów. Takie kiełki możemy sami wyhodować przez położenie nasion na wacie nasączonej w wodzie, jednak w momencie podawania ptakom kiełków, należy oczyścić je z waty, którą ptak może skonsumować wraz z kiełkami.
Dietę naszych podopiecznych możemy również wzbogacić o biały ser, biszkopty, gotowane jajko, gotowane ziemniaki czy makaron, taki pokarm jest szczególnie ważny w okresie odchowu młodych, które potrzebują bogatej w witaminy diety.
Aleksandretty również chętnie zjadają orzechy ziemne i jarzębinę.
Kolejnym ciekawym urozmaiceniem pokarmu tym papuga jest podawanie gałęzi brzozy i wierzby z których chętnie zrywają korę.

Swoją popularność aleksandretty zawdzięczają sowiej inteligencji, młode aleksandretty wychowywane w otoczeniu człowieka szybko się oswajają i przywiązują do swojego opiekuna, można je również nauczyć wymawiania kilku słów.
Do oswojenia najlepiej nadają się ptaki młode, kilku miesięczne. Młodego ptaka możemy rozpoznać po całym czarnym oku z niewyraźną źrenicą, również ciemne znaczenia na dziobie świadczą o młodym wieku ptaka. Ptaki starsze z wyraźnie widoczną jasną źrenicą i wybarwioną obrożą (w przypadku samców) raczej nie nadają się do oswojenia, ponieważ bywają nerwowe i płochliwe.
Zdecydowanie łatwiej oswajają się ptaki trzymane pojedynczo, które nie mając kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, zaczynają uważać swojego opiekuna za swojego partnera. Jednak takie ptaki nigdy nie powinny być pozostawione same sobie, trzymając pojedynczą papugę należy jej poświęcać jak najwięcej czasu minimum 2-4 godziny dziennie, a trzeba pamiętać, że papugi te dożywają 15-20 lat, a nawet więcej. Osamotniony ptak staje się osowiały i nerwowy, co może doprowadzić nawet do śmierci ptaka.
Podczas nieobecności opiekuna papuga powinna mieć w swojej klatce zabawki, którymi będzie mogła się zająć, najlepiej nadają się do tego wszelkiego rodzaju huśtawki, liny, grzechotki, jednak przed podarowaniem ptaku takiej zabawki należy sprawdzić czy zabawka nie ma elementów, które papuga mogła by łatwo odgryźć swoim silnym dziobem i połknąć. Na zabawki dla ptaków również nie nadają się często polecane przez właścicieli sklepów zoologicznych lusterka, które mimo iż bardzo przyciągają uwagę papug źle działają na ich stan psychiczny, papuga widząc swoje odbicie w lustrze myśli, że to inny ptak, niekiedy dochodzi do tego, że papuga karmi lusterko lub próbuje je iskać, a w gorszym wypadku do walki z odbiciem.
Znacznie lepszym wyjściem jest kupno dwóch papug, mimo iż się nie oswoją jak pojedynczy ptak, ale w tym wypadku wszyscy będą bardziej szczęśliwi, papuga nigdy nie będzie sama, a ty będziesz miał więcej czasu wolnego dla siebie, a przy odrobinie szczęścia możesz się dochować młodych, które są wielką satysfakcją dla hodowcy.

Przed zakupem ptaka należy rozważyć również to czy przypadkiem nie będzie za głośny? Aleksandretty słyną z tego, że potrafią zachować się bardzo głośno gdy są podekscytowane lub zdenerwowane, należą one do jednych z głośniejszych średnich papug starego świata.

Minimalne rozmiary klatki dla jednej aleksandretty to 60x35x80cm, jeśli decydujemy się na dwie papugi to dobrym rozwiązaniem są tak zwane klatko-woliery typu "Omega", ale trzymając ptaka w klatce należy pamiętać o jak najczęstszym wypuszczaniu go na "loty" poza klatką, aby mógł rozprostować skrzydła.
Jednak jeśli mamy możliwości, możemy wykonać własnoręcznie wolierę wewnętrzną lub zewnętrzna co czasami okazuje się tańsze od dobrej jakości dużej klatki, a na pewno jest praktyczniejsze, ponieważ ptak będzie miał stały dostęp do przestrzeni.
W wolierze zewnętrznej aleksandretty mogą przebywać cały rok jeśli zima jest ciepła, jednak gdy pojawiają się silniejsze przymorski należy zabrać ptaka do ogrzewanego pomieszczenia gdzie temperatura nie spada poniżej 0, ponieważ podczas silniejszego mrozu aleksandrettom często odmarzają palce u łap.
Aleksander nie należy trzymać w wolierze z ptakami innych gatunków, zwłaszcza w okresie godowym, gdyż są to silne i agresywne ptaki, przez co intruz na ich terytorium mógł by być silnie podziobany lub nawet zabity.

Do rozmnażania dopuszczamy ptaki 2-4 letnie, które są już wybarwione (samce uzyskują swoją obroże, której zawdzięczają swą nazwę) i gotowe do lęgów. Jednak, żeby dochować się młodych trzeba mieć dobraną parę, a to nie jest tak proste jak się może wydawać. Pierwszym problemem jest zdobycie ptaków przeciwnej płci. Z rozpoznaniem dojrzałego samca nie ma problemów, ale często się zdarza, że nasza samica po dwóch trzech latach też okazuje się samcem...
Kolejnym problemem jest wybredność samic dotycząca partnerów, samice aleksander są bardziej agresywne i nerwowe od samców i nie każdy partner przypada im do gustu. Nieodpowiedni samiec może zostać nawet zabity. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kilku młodych ptaków, które powinno się wpuścić do wspólnej woliery i pozwolić im się samym dobrać w pary.
Przed rozpoczęciem sezonu lęgowego należy zapewnić papugom dostęp do budki o rozmiarze 30x30x50 cm z otworem wejściowym o średnicy 7 cm. Dno budki należy wysypać trocinami, które ułatwią utrzymanie czystości w budce lęgowej.
Aleksandretty przystępują do godów dość wcześnie i jeśli trzymamy je w pomieszczeniu ogrzewanym to do lęgów przystępuj już pod koniec stycznia, jeśli jednak nasze ptaki przebywają na dworze to nie należy dopuścić do tak wczesnych lęgów ponieważ w razie nastąpienia przymrozków lęgi mogą się zakończyć niepowodzeniem. W takim wypadku najlepszym okresem na rozpoczęcie lęgów jest początek marca.
W trakcie okresu godowego samiec rozkłada ogon w kształcie wachlarza i wydaje przy tym donośne, melodyjne dźwięki, aby zaimponować swojej partnerce. W tym okresie szczególnie czule odnosi się do swojej partnerki łuskając ją i karmiąc.
Samica składa 3-6 białych jaj, które wysiaduje przez 22-24 dni.
Młode lęgną się nagie i ślepe. W wieku ok. 15 dni zaczynają widzieć na oczy, a w 18-20 dniu życia dostają pierwsze piórka.
Mimo iż samica sama wysiadywała jaja przy odkarmieniu młodych biorą udział oboje rodzice.
Ukończywszy 6 tydzień życia małe papużki zaczynają opuszczać budkę lęgową i jeszcze przez około 2-3 tygodnie są karmione przez rodziców.
Podrośnięte młode należy oddzielić od rodziców, którzy mogą stać się dla nich niebezpieczni.
Niekiedy po odchowaniu pierwszych młodych aleksandretty przystępują i do drugiego lęgu w roku.

Aleksandretty obrożne oprócz zielonej naturalnej barwy występują również w innych mutacjach barwnych, do najpopularniejszych odmian należą aleksandretty niebieskie, oliwkowe, cynamonowe, stalowe, lutino (żółte) i albino (białe). Cena tych ptaków waha się w zależności od odmiany.


Oprócz aleksandretty obrożnej z rodziny Psittacula w Polsce są jeszcze hodowane:
-Aleksandretta większa (Psittacula eupatria)
-Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala)
-Aleksandretta różowopierśna (Psittacula alexandri)
-Aleksandretta chińska (Psittacula derbiana)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.