Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
świerzb u ptaków.
Autor Wiadomość
Pawi Król 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 24 Sty 2008
czyli 5899 dni temu
Posty: 356
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2008-02-25, 01:18   świerzb u ptaków.

W jaki sposób najlepiej jest pozbyć się tego u naszych ptaków ? Jakie stosujecie środki, okres ich stosowania i ogólnie wszystko na temat świerzbu :idea:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-25, 08:20   

Borykałam się ze świerzbem u jedwabistych. Początkowo stosowałam novoscabin, dostępny w aptekach bez recepty, ale skuteczność tego środka oceniam jako niską. Prawie rok stosowania i efekty mizerne - czasowe poprawy i nawroty, pomimo odkażania pomieszczeń :-|
Kupiłam u weterynarza maść oridermyl, stosowaną w leczeniu świerzbowca u psów i kotów i wyleczyłam kury po dwukrotnym zastosowaniu :-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2008-02-25, 08:31   

Moje liliputy miały świerzb no to poszedłem do weta jak mu powiedziałm "wapniaki" to zrobił :shock: :shock: ale mu wytłumaczyłem że to świerzb no to dał jakiś środek na świerzb u ludzi i stosowanie było takie 3 dni smarowć nogi a w czwarty dzień wymyć w ciepłej wodzie

WAPNAIKÓW JUŻ NIE MA :mrgreen:
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-02-25, 10:12   Wapienna nóżka ("wapniak")

Określenia "wapienna nóżka" opisuje opuchnięte i swędzące kończyny ptaka, które maja wygląd jakby zwapniałych czy zrogowaciałych. Jeśli ptak jest nękany przez to schorzenie przez dłuższy czas, łuski na kończynach zaczynają odstawać, zaś pomiędzy nimi tworzą się szarawe strupy składające się z odchodów roztoczy. Pod powierzchnią skóry u ptaka z zawansowaną postacią schorzenia występuje zwykle stan zapalny i często również krwawienia. W dalszych etapach rozwoju choroby ptaki maja kłopoty z poruszaniem się. Wszystkie te obiawy powodowane sią przez świerzbowca nożnego kur (Cnemidocoptes mutans). Ten niewidoczny gołym okiem pasożyt umiejscawia się pomiędzy łuskami pokrywającymi kończyny.

Jeśli ptak jest dotknięty tą chorobą, niezbędne jest podjęcie właściwego leczenia. Najpierw należy usunąć wszystkie strupy i zgrubienia z powierzchni kończyn. Jednakże w celu uniknięcia krwawienia należy uprzednio je zmiękczyć, pokrywając roztworem karbolineum, łagodnego mydła czy gliceryny, po czy pozostawić tak na kilka dni. Następnie delikatnie oczyścić kończyny za pomocą miękiej szczoteczki i letniej wody oraz nanieść specjalny preparat leczniczy. W celi zapobieżenia nawrotom należy również zastosować środek zwalczający świerzbowce w kurniku lub przeprowadzić dezynfekcję.

Świerzbowiec rozprzestrzenia się między ptakami poprzez kontakt pezpośredni, nie zaś przez ludzi czy inne zwierzęta. Jako że pasożyt ten doskonale rozmnaża się w wilgotnym środowisku, oczywiste jest, że właściwa wentylacja kurnika jest środkiem zapobiegawczym. Często do zakażenia ptaków dochodzi w bardzo młodym wieku. Stąd niezbędne jest podanie kurze przed wysiadywaniem jaj odpowiedniego preparatu leczniczego.

Kod:
Encyklopedia kur ozdobnych
Esther Verhoef
Aad Rijs
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
MichałD 
Mega User



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lut 2008
czyli 5869 dni temu
Posty: 191
Podziękowania: 27/11
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-02-25, 20:06   

Ja pozbyłem się świerzbu u kur stosując lek o nazwie crotamiton.

Więcej o tym leku tutaj:

http://www.farmapol.pl/in...=produkty&id=15
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-12-01, 00:18, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ochar11 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 8 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Wrz 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 369
Podziękowania: 23/7
Skąd: zgierz
Wysłany: 2008-11-30, 18:04   

Nic mnie tak nie denerwuje jak kura znajdująca się w wstawowej Wolterze mająca na nogach ŚWIERZBA (wapniaka), ale niestety cięgle takie sytuacje mają miejsce i mało tego takie ptaki są często oceniane. A szkoda, bo ptak bez tego typu ozdoby wygląda dużo piękniej a leczenie tej choroby jest naprawdę proste wiem, bo nie raz po wystawie u moich ptaków pojawiały się objawy tej niemiłej choroby. Ja stosowałem OLEJ PARAFINOWY i smarowałem nogi maścią o nazwie CROTAMITON i pomagało.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-12-01, 00:14, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Jarek Wartacz 
Specjaliści
PIERWSZY BYŁ KOGUT



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Mar 2008
czyli 5861 dni temu
Posty: 212
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-11-30, 18:21   

Z moich doświadczeń najlepiej sprawdza się środek o nazwie NOVOSCABIN, do kupienia w zwykłej "ludzkiej" aptece. Jest to emulsja z olejem parafinowym, więc idealnie penetruje wszystkie złogi wapienne. co również istotne butelka 100cm kosztuje kilkanaście zł. Smarujemy pędzelkiem 3 razy co drugi dzień, i wszystko schodzi na gładko. Nie zaszkodzi podać kilku kropli iwermektyny na skórę dla lepszego efektu.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-12-01, 00:14, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5526 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2009-02-09, 20:18   Pomocy-mała czubatka z łapciami

Dostałam dziś w prezencie małą czubatkę z łapciami .Przyjrzawszy się jej zaniepokoiły mnie jej stopy. Wydaje mi się że są zdeformowane i bardzo gruzełkowata.Może się mylę i taka jest jej uroda.Bardzo proszę o opinię. Ponizej są zdięcia (z aparatu).[/b]
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-02-09, 20:22   

Niestety Twoja kurka ma zaawansowany świerzb. Można to leczyć, choć, jak mi się wydaje, przy tak zaawansowanej chorobie nie zniknie bez śladu i kurację trzeba będzie powtarzać.
Co do specyfików, jakimi najlepiej leczyć to popularne schorzenie, zostawię głos specjalistom :) Sporo o tym było na forum, poszukaj w chorobach i w kurzym dziale :)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
LordVader 
Mega User
Miłośnik przyrody



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Lis 2008
czyli 5612 dni temu
Posty: 268
Podziękowania: 35/23
Skąd: Częstochowa

Wysłany: 2009-02-09, 20:27   

jola, zdjęcia nie są za wyraźne... Może to wapienna nóżka, jeżeli jest to właśnie wapniak to można moczyć nogi w wodzie z mydłem, następnie obdłubać troszkę i smarować jodyną, ewentualnie zaopatrzyć sie w glicerynę i smarować kilka razy dziennie. ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-02-09, 20:27   

MIałam kurki ze świerzbem i leczyłam je maścią Oridermyl. Francuski lek weterynaryjny, niestety drogi.
Z tego co pamiętam, skutecznym lekiem jest także Crotamiton, niestety kompletnie nie orientuję się w cenie i dostępności.
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Krzychu 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 15 Lut 2008
czyli 5877 dni temu
Posty: 39
Skąd: Korsze
Wysłany: 2009-02-09, 21:35   

Crotamiton jest bardzo skuteczny. Można go kupić w normalnej aptece dla ludzi a cena to kwestia kilku złotych.
Przywiozłem kiedyś ze wsi kury równie bardzo zarażone świerzbem i się wyleczyły.
Brałem je do pomieszczenia z suchym podłożem, smarowałem co 2-3 dni, z czasem te łuski odpadły a pod spodem wytworzyły się zdrowe.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5526 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2009-02-09, 23:14   

Nóżki już wymoczone i wyszorowane.Dużo nabłonka żółtego odeszło ale i tak to brzydko wygląda szczególnie palce. Nie burzyła się i stała spokojnie jak nóżki szczoteczką myłam.Już ją lubię. Mam pytanie - czy na czas leczenia wyciąć piórka z nóżek?
_________________
Jola
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2009-02-10, 01:17   

Nie ma takiej potrzeby, jak mi się wydaje. Silkom nic nie wycinałam i po kilkakrotnym smarowaniu skóra wróciła do normy, a pasożyty przeniosły się do Krainy Wiecznych Łowów ;)
Jolu, Twoja kurka zapewne wie, że jej pomagasz, a same zabiegi przynoszą ulgę :)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2009-02-10, 06:56   

Miałem coś z naftą na świerzbowca niestety nie pamiętam nazwy śmierdziało diabelnie ale też było skuteczne a trzeba było najpierw obmyć nogi w ciepłej wodzie następnie 3 dni smarowania a po 3 dniach kolejne mycie i świerzbowiec znikł ale znowu mi się to skądś przywlekło :-? nigdy więcej kur kupować nie będę przed sprawdzeniem nóg :-x
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-02-10, 16:59   

Kamilek, może Novoscabin ? Jest w aptekach na receptę. Skuteczne przeciwko świerzbowi są także: Cratamiton, iwermektyna (np. Ivomec, Biomectin), dorametyna (np. Dectomax).
Ten temat był już tyle razy klepany, a pytania wciąż się powtarzają. Chyba należałoby więcej i uważniej czytać posty.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Ostatnio zmieniony przez wanted 2009-02-10, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5526 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2009-02-10, 20:22   

:-> No ale ulga- kurka czuje się lepiej.Dziś długo moczyłam jej szłapcie i skubałam piencetą te wszystkie paskudztwa.Oj jakie to szpetne.Pod łuskami były mocno przytwierdzone zółte narośla które schodziły z łuskami.Nie obyło się bez otwartych ran. Pod tymi naroślami w niektórych miejscach chyba rozpoczynał się proces gnilny.Ochyda.Teraz widać szarą skórę nóżek i dużo żółtych drobnych narośli.Odkaziłam spirytusem.Za parę godz. posmaruję gliceryną aby zmiękła skóra.
Kurka zaczeła stawać i robić drobne kroczki-ale apetyt ma.Jutro zacznę smarować Novoscabin -taki udało mi się kupić w aptece bez recepty. Cratamiton jest trudno dostępny-ponoć nie ma go w hurtowni.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
yotan 
Doświadczony Hodowca
yotan



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/yotan

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 26 razy
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 684
Podziękowania: 75/37
Skąd: kuj.-pom.

Wysłany: 2009-02-10, 21:10   

jola, kup sobie w aptece Tribiotic - to jest maść z trzema antybiotykami. Jest w małych saszetkach bez recepty w każdej aptece. Jeśli tam są jakieś zakażone rany to ci się przyda.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.


Najlepsza grupa to NIEAKTYWNI! Chcę do nich należeć!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Kamilek 
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5903 dni temu
Posty: 651
Podziękowania: 6/6
Skąd: Ropica Polska

Wysłany: 2009-02-10, 21:23   

yotan, kupiłem to u weta nie pamiętam nazwy, a buteleczka gdzieś się zapodziała :-/ po za tym po wymieszaniu lek robił się z przeźroczystego biały i śmierdział masakryczne naftą tyle pamiętam ale jeśli bym butelkę zobaczył to może bym poznał :-D
EDIT: po wygooglowaniu nazwy Novoscabin pokazała mi się właśnie taka butelka jak miałem
_________________
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
jola 
Mega User



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Sty 2009
czyli 5526 dni temu
Posty: 200
Podziękowania: 14/17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2009-02-22, 18:39   

;--> To już 2 tyg.jak leczyłam nóżki mojej kurki.W pierwszy dzień były wymoczone i wyczyszczone z tego co się dało i nasmarowane na noc gliceryną.Następnie rano i wieczorem smarowałam przez 3 dni NOVOSCABIN i znów kurka do kąpieli i czyszczenia z martwych tkanek i odkażonne szłapcie spirytusem i taki etap 3 razy. Dziś po kąpieli myśle,że jest w miare dobrze i rany pogojone ale nie wiem czy mam jej jeszcze smarować samą gliceryną czy tłustym lub nawilżającym kremem.Jak długo odrastają łuski. Obecnie jest na diecie jarzynowej i paszy dla niosek. Niechętnie chodzi i robi się z niej 100% kury domowej-haha bo lubi oglądać telewizję. :lol: :lol: :lol: A może ktoś wie co to za kurka??? :shock:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 22
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.