Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Ciało obce w wolu
Autor Wiadomość
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5531 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2012-09-23, 07:46   Ciało obce w wolu

W związku z tym, że zdarzyło mi się ostatnio udzielać pomocy przy usuwaniu przedmiotu z wola napisałam krótki instruktaż jak postępować z połkniętym ciałem obcym ,które znajduje się jeszcze w miejscu umożliwiającym jego usunięcie z ciała ptaka bez poważniejszych inwazji chirurgicznych. Jeśli dany przedmiot jest mały i obły można pokusić się o pozostawienie go do samoistnego wydalenia. Jeśli jednak jego wielkość lub rodzaj materiału z którego jest zrobiony stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ptaka to należy spróbować samodzielnie usunąć go z wola, lub udać się do najbliższego weterynarza w celu uzyskania pomocy. Czasami zdarza się , że ptak połyka jakieś większe ciało obce. Najczęściej u dorosłych papug zdarza się to podczas zabawy. U młodych piskląt połknięcie często jest wynikiem nieprawidłowości w karmieniu. Czasem jest to kawałek plastiku np. część zabawki. Przy ręcznym karmieniu piskląt zdarza się, że na skutek zablokowania ujścia strzykawki, czy wężyka spada nakładka. Postępowanie w takim przypadku należy rozpocząć od zlokalizowania przedmiotu. Sprawdzamy dokładnie jamę dziobową a następnie wole ptaka. Jeśli wyczuwamy zalegający element w wolu staramy się go dokładnie zlokalizować. Jeśli uda się to wykonać pomimo wypełnienia wola to do próby usunięcia przystępujemy natychmiast. Jeśli ze względu na ilość pokarmu nie wyczuwamy danego przedmiotu czekamy na częściowe lub całkowite opróżnienie się wola. Jeśli uda się zlokalizować zalegający w wolu element delikatnie przesuwamy go w górną część układu pokarmowego w kierunku przełyku. Należy pamiętać, że w dziobie ptaka pierwszym otworem przy języku jest tchawica. Obrazuje to poniższy rysunek nr 1. (źródło http://biologia.xiv-lo.kr...egolnych-gromad ) Najczęstszym błędem w takim przepychaniu przedmiotu w kierunku przełyku jest ulokowanie go bezpośrednio pod dolną częścią dzioba. Jednak aby usunąć do dzioba taki zalegający element należy go przepychać przełykiem znajdującym się bezpośrednio za doskonale wyczuwalną tchawicą,którą stanowi prążkowana sztywna rura tuż obok przełyku. Masowanie wola i prowadzenie przedmiotu pomiędzy rurą tchawicy i odcinkiem szyjnym kręgosłupa umożliwia jego cofnięcie poprzez mięsień zwieracza przełyku już w zasadzie samoistnie na skutek odruchu wymiotnego u ptaka. Ważne jest aby wówczas przytrzymać głowę w pozycji wyciągniętej i wyprostowanej szyi, umożliwiającej wpadnięcie cofniętego przedmiotu do ujścia tchawicy. Narzędzia pomocne przy usuwaniu z wola zalegających przedmiotów to tępo zakończone szczypce chirurgiczne (rysunek nr 2) i sól fizjologiczna do nawilżenia wola gdy jest ono puste. Ostatnio usuwałam z wola zaprzyjaźnionej ary nakładkę zwężającą na dużą strzykawkę do ręcznego karmienia (rysunek nr 3)
Mała wskazówka ptaki ręcznie świetnie karmi się małą wygiętą łyżeczką. Starajmy się unikać jakichkolwiek wężyków, sond, nakładek które podczas karmienia mogą spadać. Przy zakupie zabawek unikajmy takich zabawek,które mają małe elementy możliwe do odłamania i połknięcia przez ciekawskie papugi.
Po usunięciu przedmiotu warto podać jakiś niesterydowy środek przeciwzapalny i osłonowo antybiotyk, po co należy udać się bezpośrednio do najbliższego lekarza weterynarii.
Ostatnio zmieniony przez pysia34 2012-09-23, 07:50, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.