Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-11-08, 20:27
Maskonur (Fratercula arctica)
Autor Wiadomość
GMUCHA 
Mega User



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 385
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Poznania
Wysłany: 2008-03-03, 18:41   Maskonur (Fratercula arctica)

Maskonur - średni ptak wodny z rodziny alk, występuje na północnoatlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej, Grenlandii, Islandii, Wyspach Owczych, Svalbardzie, Nowej Ziemi oraz atlantyckim wybrzeżu Półwyspu Skandynawskiego i Wyspach Brytyjskich. Na polskim wybrzeżu pojawia się sporadycznie.


Gniazduje w głębokiej, wykopanej przez siebie norze. Tworzy kolonie.
Jajo wysiadywane jest przez okres 38 do 49 dni przez obydwoje rodziców, choć częściej przez samicę. Ptak nie siada na jaju, lecz okrywa je skrzydłem. Pisklęta opuszczają gniazdo po 6 tygodniach. Pożywienie drobne ryby
pl.wikipedia.org




www.llynmarinecharters.su...rock2280605.jpg

static.flickr.com/24/39263102_477ecb0fc6_o.jpg

www.biolib.cz/IMG/GAL/19140.jpg

www.maudoc.com/maudocbird...ulcinella09.jpg

www.wildaboutmull.co.uk/Puffin25.jpg
_________________
Grzegorz Mucha
MUCHA.COM.PL
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-03-04, 21:51, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-03-03, 22:44   

Maskonury, mimo swojego małego rozmiaru, wydają się bardzo wysokie. Są to czarno-biało ubarwione ptaszki z bardzo kolorowym dziobkiem i czerwonymi nogami.
Ptaki te osoągają długość ciała w granicach 28-34 cm. Lot tych ptaszków jest bardzo szybki i wytrzymały, co sprawia że ptaki te w poszukiwaniu pokarmu pokonują spore nawet odległości w okresie lęgowym. W trakcie tego okresu, dziobki ptaków są kontrastowo ubarwione, w okresie spoczynkowym, mają zaś przeważnie żółtawe zabarwienie.
Ptaki te lęgi odbywają w koloniach złożonych czasami z setek par, które mają umieszczone gniazda na wysokich trawiastych skarpach znajdujących się poniżej zboczy skalnych. Miejsce lęgowe jest zawsze usytuowane w taki sposób, by utrudniało to ewentualne dostanie się drapieżników do niego.
Jako gniazdo służy im nora długości od 1 do 2 metrów wykopana silnymi nogami, lub jest adoptowana po królikach czy innych ptakach.
Po za okresem lęgowym, ptaki te zwykle przebywają na otwartym morzu i cięrzko jest je obserwować.
Ptaki te jako pokarm spożywają przeważnie drobne rybki wielkości szprotek, mniejszych śledzi i czasem skorupiaków.
W ostatnich latach liczebność tych ptaków nieznacznie spadła, spowodowane jest to z pewnościa zmniejszającą się ilością ryb, które zostały przełowione w niektórych rejonach.
Ptaki te głównie zasiedlają wybrzeża krajów skandynawskich, płeć u dorosłych osobników jest cięrzko odróżnić z powodu braku dymorfizmu płciowego. Samiczki jednak mogą bywać nieco mniejsze i posiadać mniejsze dziobki z lekko mnie jaskrawym zabarwieniem.
Bardzo ciekawskie ptaki i ciekawe jak wygląda ich hodowla ?
Może ktoś w kraju kiedyś odważy się na taki krok !

http://www-biol.paisley.a...uffin_group.jpg

http://www.utu.fi/erill/k...a_arctica_2.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-04, 17:16   

Ptaki te są płodne w wieku około 4 lat. Czasem wcześniej. Mimo to co roku przybywają na miejsca lęgowe.
Ciekawostki:
maskonur chroni pierze przed działaniem wody rozcierając po nim oleistą wydzielinę gruczołu ogonowego.
Nurkując maskonur stopniowo pozbywa się z piór powietrza, wygląda więc jakby pływał w srebrnej bańce.
Maskonur jest bardzo ciekawski i chętnie podgląda gniazda swych sąsiadów.
Maskonur najczęściej wydaje mrukliwy dźwięk "arrho" i brzękliwy "oarr".
Maskonury można obserwować też w Europie. Znane kolonie znajdują się głównie na wybrzeżach wysp brytyjskich i na mniejszych wyspach.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5918 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2010-01-21, 20:01   

Maskonury prywatnie
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
tancerz2005 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Paź 2009
czyli 5286 dni temu
Posty: 106
Podziękowania: 21/6
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2011-12-01, 00:57   

A czyje te "prywatne" maskonury? :-D Uważam że to najpiękniejsze z ptaków wodnych (oczywiście jak dla mnie)... Za pare tych ptakow oddał bym dusze diabłu... :P :P :P Wie ktoś jak bardzo wysoka jest ich cena...? ;-) :?:
_________________

Zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
misiekpapuga 
Specjaliści



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2009
czyli 5316 dni temu
Posty: 169
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Tomaszowice
Wysłany: 2011-12-01, 09:30   

Cena za ptaki to jedno, a cena ich utrzymania to drugie.
_________________
Po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie www.CentrumHodowlane.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
tancerz2005 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Paź 2009
czyli 5286 dni temu
Posty: 106
Podziękowania: 21/6
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2011-12-01, 17:32   

misiekpapuga napisał/a:
Cena za ptaki to jedno, a cena ich utrzymania to drugie.

Z tego każdy zdaje sobie sprawę. Ja pytam o cenę tych ptaków.
_________________

Zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-01, 18:49   

Miałem przyjemność obserwacji ptaków w naturze będąc na wakacjach w Norwegii.
Jak dla mnie to ptaki kompletnie nie nadają się do hodowli w niewoli. Maskonury cały dzień spędzają na morzu. Około godziny 21 wracają do swoich nor. Wyznaczone są punkty do obserwacji powracających ptaków i cała atrakcja trwa około 2 godziny.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
tancerz2005 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Paź 2009
czyli 5286 dni temu
Posty: 106
Podziękowania: 21/6
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2011-12-01, 19:11   

Spędzają tyle czasu na morzu w poszukiwaniu i łowieniu małych rybek które są ich pożywieniem. I tak samo jak maskonury większość czasu w naturze spędza znaczna część ptaków które mamy w hodowlach - tracze kapturniki, żurawie, łabędzie, flamingi, pelikany itp - one w naturze znaczną część dnia spędzają na poszukiwaniu pożywienia, natomiast w hodowlach/ogrodach zoologicznych ptaki te głównie odpoczywają - ich zachowanie ulega zmianie bo zazwyczaj mają stały dostęp do pokarmu lub też znają swoje pory karmienia... Przypuszczam że tak samo było by z maskonurami. Kwestia zapewnienia odpowiednich warunków.
Pelikany w naturze całe dnie poświęcają łowieniu ryb, a wystarczy wybrać sie do Zoo żeby zobaczyć jak większość czasu czyszczą pióra, śpią lub bez celu pływają po zbiorniku - tak samo zresztą jak ptaki w naszych hodowlach....
_________________

Zapraszam!
Ostatnio zmieniony przez tancerz2005 2011-12-01, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-01, 21:19   

tancerz2005, Jedna wielka różnica, bo mało kto sie podejmuje hodowli maskonurów nawet ogrody zoologiczne. Niewiem czy wiesz, że śmiertelność w niewoli wynosi prawie 100%. Widziałem już dużo hodowli i ogrodów w Europie i nie spotkałem tych pięknych ptaków. Jedynie chyba w Walsrode było kilka sztuk ale dokładnie nie pamiętam.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-01, 22:57   

Pokażę kilka zdjęć zrobionym maskonurom na jednej z wysp w okolicy Allesund. W tym roku spędzałem wakacje w Norwegii na wędkowaniu i obserwacji ptaków morskich. Przed ostatnie zdjęcie przedstawia osoby, które czekają na "upolowanie" jakiegoś maskonura. Czekaliśmy na nie praktycznie w centrum gniazd tych setek tysięcy ptaków jakie tam żyją. Widok zapierał dech jak stoisz a ptak ląduje kilka centymetrów od stopy i wchodzi do swojej nory.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
misiekpapuga 
Specjaliści



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2009
czyli 5316 dni temu
Posty: 169
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Tomaszowice
Wysłany: 2011-12-06, 18:47   

Ja spotkałem w prywatnej hodowli:)

Na zdjęciu odchów młodych:


Po kilku miesiącach są przenoszone do woliery ogólnej. Niezbędne warunki do hodowli tych ptaków to wiatr i niska temperatura.
_________________
Po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie www.CentrumHodowlane.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
misiekpapuga 
Specjaliści



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2009
czyli 5316 dni temu
Posty: 169
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Tomaszowice
Wysłany: 2011-12-06, 18:51   

Środowisko życia tych ptaków - tutaj akuratnie Irlandia Północna.


często spotykane w koloniach z nurzykami i alkami.

_________________
Po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie www.CentrumHodowlane.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-06, 19:34   

Jak można w takich warunkach męczyć te piękne ptaki, które przebywają na wodzie całymi dniami. Obserwując w naturze maskonury - do dzisiaj mam przed oczami ruchliwość i zwinność jakimi są obdarzone przez naturę. Nie pytam nawet o pochodzenie tego ptaka ale chętnie bym zobaczył rodziców w jakich warunkach bytują. Zdjęcie idealna pożywka dla Animals.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
misiekpapuga 
Specjaliści



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2009
czyli 5316 dni temu
Posty: 169
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Tomaszowice
Wysłany: 2011-12-06, 19:49   

Trochę hipokryzją zalatuje... Ja też widziałem łabędzie czarne czy tez czarno szyje na wolności na ogromnych jeziorach i wielkich stawach z nie amputowanymi skrzydłami... podobnie jak maskonury.

Hodowla w niewoli niesie za sobą pewne konsekwencję czy tego chcemy czy nie. Młode maskonury utrzymywane są na kratce ze względów higienicznych.

Uspokoję Cię, dostęp do wody maja nieustanny zdjęcie jest wycinkiem większej całości, a może gdzieś wygrzebie zdjęcie woliery z dorosłymi. Hodowca ten posiada kilka par tych ptaków i z powodzeniem rozmnaża je w niewoli.
_________________
Po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie www.CentrumHodowlane.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-06, 21:11   

Chętnie zobaczę zdjęcia dorosłych par z młodymi. Maskonury bardzo ciężko znoszą warunki w niewoli. Nie ma co porównywać z łabędziami czarnoszyimi. Woda na glinie maskonury dyskwalifikuje a łabędzie z powodzeniem się rozmnażają. Do tej pory nie miałem okazji być w Boliwii, Peru itp. może byś wkleił kilka fotek. Kilka lat wstecz byłem zainteresowany hodowlą maskonurów. Duży hodowca z Niemiec odradził mi hodowlę tych ptaków. Powiedział, że łatwiej aklimatyzują się edredony okularowe niż maskonury - specyfika wody.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
misiekpapuga 
Specjaliści



Pomógł: 6 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2009
czyli 5316 dni temu
Posty: 169
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Tomaszowice
Wysłany: 2011-12-07, 12:35   

Tu nie o to chodzi gdzie kto był i co widział. Hodowla zwierzą w niewoli niesie dla nich drastyczne zmiany "środowiskowe". Nie ma znaczenia czy jest to papuga, łabędź, maskonur, czy gęś. Kwestia tylko wypracowania odpowiedniego sposobu hodowli. 15 lat temu tracze były skrajnie trudne w rozrodzie i utrzymaniu, teraz jest ich mnóstwo w naszych hodowlach, wypracowano pokarmy, sposób utrzymania no i przede wszystkim ptaki które z pokolenia na pokolenie dużo bardziej zaaklimatyzowały się do nowych warunków. Kolejnym przykładem mogłyby być nasz zwyczajne rozelle bialolice. Nie wydaje mi sie że pierwsze sprowadzane na europejski kontynent ptaki, przeżyłyby naszą polską zimę. A teraz nawet wskazane jest utrzymywanie tych ptaków w wolierach całorocznych. Podobnie myślę że będzie z maskonurami, kwestia czasu, pracy. Jest kilku pionierów hodowli tych ptaków którzy nad tym pracują, czy to pochwalać czy ganić to już nasza osobista i poglądowa sprawa. Niezaprzeczalnym jest fakt że ptaki w środowisku sztucznym, stworzonym przez człowieka nigdy nie będą się tak czuły, tak wyglądały jak w środowisku naturalnym.
_________________
Po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie www.CentrumHodowlane.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
cygnus 
Specjaliści
hodowla łabędzi



Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 01 Kwi 2009
czyli 5475 dni temu
Posty: 119
Podziękowania: 20/1
Skąd: Poczesna
Wysłany: 2011-12-07, 15:26   

Gatunki ptaków z Australii akurat dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Na kontynencie Australii temperatury zimą też spadają do minus kilkunastu stopni. Trzeba sobie powiedzieć strzeże, że są gatunki ptaków którym nie każdy jest w stanie zapewnić minimum bytowania. Do tej pory to widziałem tylko jedno sztucznie zrobione miejsce z prawdziwego zdarzenia dla ptaków morskich w Walsrode. Hodować coś na siłę mija się z celem np. na hodowlę zimorodków też by byli chętni. Mamy dostęp do tylu gatunków ptaków, którym bezproblemowo możemy stworzyć warunki zbliżone do naturalnych. Maskonury są to ptaki, które żyją w koloniach po kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie stworzyć tym ptakom odpowiedniej woliery. W którym musiałby być zbiornik z odpowiednią wodą plus sztucznie zrobiona ściana z głazów przynajmniej na 6-7metrów wysokości i nory kilku metrowe. Na początek należałoby miejsce zasiedlić kilkunastoma osobnikami. Może kiedyś będzie mi dane zobaczyć tych pionierów :mrgreen: w jakich warunkach te ptaki trzymają.
_________________
www.cygnus.info.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.