Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 20:58
Ara zielonoskrzydła - Ara chloroptera
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-13, 21:20   Ara zielonoskrzydła - Ara chloroptera

ARA ZIELONOSKRZYDŁA „Ara chloroptera”

Ara zielonoskrzydła -(Ara chloroptera), zwana też arakangiem, zamieszkuje całą północną część Ameryki Południowej. Papuga ta, jest jedną z większych papug w swoim rodzaju, a jej wymiary dochodzą do 90 cm długości ciała. Jak widać, jest to więc dużych rozmiarów papuga i nie powinna być utrzymywana w małych pomieszczeniach. Do chowu tych ptaków dobre są metalowe woliery wewnętrzne, a jeszcze lepsze są zewnętrzne, obszerne w których ptaki mogą swobodnie latać. Ptaki te po dobrym oswojeniu i przyzwyczajeniu się do opiekuna, można luzem utrzymywać w ogrodzie, jednakże tylko pod bacznym okiem właściciela, gdzie będą miały zapewniony palik na którym będą mogły przesiadywać podczas przebywania w ogrodzie. Niejednokrotnie były odnotowywane przypadki krótkich przelotów tych ptaków po okolicy sąsiadującej z miejscem gdzie one przebywały.
W środowisku naturalnym, papugi te przebywając w gąszczach dżungli, utrzymują pomiędzy sobą łączność głosową, co sprzyja nie rozproszeniu się zbytnio całej grupy. Zamieszkuje lasy tropikalne. Przebywa głównie w koronach drzew.
Ary te gniazdują w dziuplach, a ich gniazdo niejednokrotnie znajduje się na znacznej wysokości. Samica znosi w nim zazwyczaj 2-4 jaja i wyłącznie ona wysiaduje je przez okres około 25-28 dni. Po tym okresie wykluwają się młode ary, które są pokryte bardzo delikatnym puchem i jak wszystkie młode papugi, są ślepe.
W wielu 13 tygodnia życia młode ptaki zaczynają opuszczać gniazdo. Po opuszczeniu jego, są jednak jeszcze przez miesiąc karmione przez rodziców. W trakcie tego okresu są uczone też przez nich, najważniejszych zachowań i sposobu zdobywania pokarmu. Pary nie w każdym roku mają młode, a wiele ich lęgów ginie. Główną przyczyną są wycinka drzew z miejscami gniazdowania jak i kłusownictwo służące przemytowi tych ptaków. Podczas tego procederu, spora ilość młodych ptaków nie przeżywa ginąc w okropnych warunkach.
W hodowlach, do rozmnożenia zapewniamy ptakom naturalne pnie drzew lub drewnianą beczkę albo budkę lęgową wykonana z grubych desek z dość dużym otworem wejściowym. Podczas inkubacji jaj bardzo ważna jest wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 85%. W naturze gdzie ptaki te występują są lasy deszczowe które zapewniają tą wilgotność, w hodowlach zaś musimy wnętrze dziupli wyścielać wilgotnym torfem zmieszanym z trocinami. Można też pod denkiem zamocować naczynko z wodą i systematycznie ją dolewać.
W warunkach naturalnych, ptaki te dojrzewają w wieku 2 lat, w hodowlach amatorskich bywa to znacznie póżniej. Są ptakami długowiecznymi i niejednokrotnie potrafią dożywać wieku około 70 lat.
Jeśli chodzi o pożywienie tych papug są to rożne owoce, nasiona, orzechy (szczególnie Endopleura uchi i Hymenaea).
Utrzymując ptaki te w hodowlach, powinniśmy jak najbardziej starać się urozmaicać im dietę i zadbać by ptaki się zbytnio nie nudziły, podając im przeróżne gałązki do okorowywania, zielonki. W przeciwnym razie ptaki mogą zacząć sobie wyskubywać pióra.
Upierzenie ptaki te mają czerwone z niebieskimi skrzydłami i niebieskim na ogonie oraz pasem zielonych piór pomiędzy czerwonym i niebieskim. Często mylona z arą żółtoskrzydłą, która ma jednak zamiast zielonego żółty pas.
Samą głowę można rozpoznać po tym, że ara zielonoskrzydła ma czerwone piórka na białym tle.
W swojej ojczyźnie, ptaki te są najczęściej obserwowane w parach lub małych grupkach. Większe grupy składające się nawet z ponad 100 ptaków obserwowane są na drzewach w czasie pożywiania się lub noclegu. Ptaki te też gromadnie przylatują na zbocza gliniastych klifów w wybranych przez siebie miejscach, gdzie spożywają glinki, które są pomocne im w trakcie trawienia. Najwięcej takich klifów jest nad Tambopatą i Timpią.
Mimo czerwonego koloru są trudno zauważalne w lesie
Ary zielonoskrzydłe szybko się oswajają i łatwo uczą naśladować ludzką mowę. Są też mniej krzykliwe niż inne duże papugi. Są więc ptakami chętnie hodowanymi zarówno w hodowlach amatorskich, jak i w ogrodach zoologicznych. W warunkach stworzonych przez Ogrody Zoologiczne, dość często się rozmnażają.
Nie jest to częsta, aczkolwiek spotykana ara w hodowlach. W nieodpowiedzialnych rękach, często jest łączona w pary z innymi gatunkami ar, tworząc po rozmnożeniu hybrydy.
W Polsce ara ta jest mało popularna. Wyspecjalizowane hodowle tych ptaków istnieją na zachodzie, a głównie w Holandii, skąd kilkutygodniowe, odchowane młode wysyłane są do wszystkich krajów europejskich.
Jest to bardzo ładna i inteligentna papuga, i w odpowiednich rękach może się wiele nauczyć. Jest bardzo fajnym pupilem w domu, powinniśmy jednak pamiętać że powinno się tym ptakom poświęcać codziennie sporo czasu jeśli utrzymujemy je jako domowych pupili.
Ptaki te bardzo niekorzystnie znoszą rozstania i po zmianie właściciela, niechętnie przyzwyczajają się do kolejnego, a potrafią wręcz nawet być nieufne.
Wśród rdzennej ludności Ameryki Południowej, ptaki te są utrzymywane jako pupile, gdzie żyją i sa utrzymywane w półdzikim stanie.
Indianie wykożystują ptaków tych pióra do różnych ozdób, nie zabijają ich jednak. Ptaki te są tamtejszym kultem i częścią tradycji.
W warunkach hodowlanych, uzyskano już pierwsze mutacje tych papug.


J.Z.


http://www.mongabay.com/i..._1024_2846a.jpg

http://www.exotic-animals...ip_image002.jpg
Młode ary zielonoskrzydłe.

http://www.cobrap.org.br/imagens/galeria/236.jpg

http://www.parrotsinterna...ing-Image-5.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Karolina_PNGR 
Mega User
.



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomogła: 3 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 13 Cze 2009
czyli 5403 dni temu
Posty: 211
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2009-09-06, 12:35   Ara zielonoskrzydła (Ara chloroptera)

]Ara zielonoskrzydła (Ara chloroptera)

Jest bardzo podobna do Ary żółtoskrzydłej tylko zamiast żółtych piór na skrzydłach ma zielone. Jest dość dużym ptakiem. Długość jej ciała osiąga nawet 90 cm. Cały ptak jest czerwony tylko skrzydła ma zielono-niebieskie. Ara zielonoskrzydła mieszka w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Hodowcy bardzo lubią arę zielonoskrzydłą, ponieważ jest ptakiem bardzo łągodnym, inteligentnym, łatwo dającym się oswoić i potrafiącym naśladować ludzką mowę. Jest ptakiem długowiecznym, dożywa nawet 70 lat. Ara żywi się owocami, orzechami, zieleniną i nasionami. Jej woliera powinna być duża i przestronna, o bardzo solidnej konstrukcji, z trudnym do otwarcia zamknięciem. W wolierze powinny znaleźć się świeże gałęzie drzew liściastych do skubania.





Zdjęcia są mojego autorstwa robione w Warszawskim ZOO.

Żródło:
Tekst pisany na podstawie:
http://pl.euroanimal.eu/Ara_zielonoskrzydła


Szukałam takiego tematu ale nie znalazłam.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-09-06, 21:39   

W Polsce hodowana , jednak w mniejszej ilości niż ara żółtoskrzydła. Powodem zapewne jest troszkę trudniejsze jej nabycie oraz cena gdyż ta jest akurat tutaj większa.
Wielu ludziom podoba się też bardziej ara zółtoskrzydła niż zielonoskrzydła.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
JK 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 6 razy
Wiek: 61
Dołączył: 03 Lut 2009
czyli 5533 dni temu
Posty: 476
Podziękowania: 23/8
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2009-09-07, 07:48   

Wanted myślę, że jest wręcz odwrotnie niż piszesz. Więcej ludzi hoduje w Polsce chlopterę niż macao. I macao jest o wiele droższa - pary poniżej 20 tysięcy u nas nie dostaniesz.
_________________
prawdopodobnie perwszy w Polsce odchów śliwki lutino
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Rocki 
Mega User



Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 514
Podziękowania: 16/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-07, 17:41   

Zgadzam się z JK, ara żółtoskrzydła to u nas rzadkość... Zielonoskrzydła kuzynka jest bardziej popularna, choćby u nas w zoo są 2 pary ar zielonoskrzydłych, podczas gdy żółtoskrzydła jest tylko jedna...
_________________
www.zooforum.pl - najlepsze w Polsce forum o ogrodach zoologicznych! Zapraszam! ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-09-07, 18:19   

JK, no i jak najbardziej z Tobą się zgodzę :-P Nie wiem gdzie wczoraj miałem głowę, bo myślałem o araraunie a napisałem o arakangu i macao :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
dominik0611 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 105
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Kraków
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2011-07-26, 22:22   

Jedna z moich par Chloropter





druga para
_________________
www.ParkPapug.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
FlyArek 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 10 Lut 2008
czyli 5892 dni temu
Posty: 491
Podziękowania: 24/24
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2012-04-26, 21:21   

Ary hodowane w Wenezueli.
_________________
:)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2012-04-27, 05:40   

W Wenezueli ary spełniają rolę psów :) często witają przybyszy przy wejściu witając gości :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
dominik0611 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 105
Otrzymał 52 podziękowań
Skąd: Kraków
Ostrzeżeń:
 2/5/8

Wysłany: 2012-10-29, 20:33   

Ara Chloroptera



_________________
www.ParkPapug.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2020-01-21, 21:01   

Trochę sprostowania o chloropterach. Ary zielonoskrzydłe dojrzewają obecnie w hodowlach już w wieku 5-6 lat, a nie jak napisano wyżej 2 lat. Świat ewoluuje one też, jednak nie na tyle żeby podrostki były w tym wieku dojrzałe. Składają zazwyczaj 3-4 jaja, rzadziej 5 jaj. Wielkość jaj jak u kury silki z białą mocno woskowaną i grubą skorupą. Wysiaduje samica ale z moich doświadczeń dopiero od 2-3 jaja. Czas inkubacji 26-28 dni. Młode po wykluciu ważą około 25g. Obecnie bardzo popularne w hodowlach i domach.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
pysia34 
Administrator
pysia



Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 04 Lut 2009
czyli 5532 dni temu
Posty: 1303
Podziękowania: 177/5
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2020-04-15, 16:56   

Mam pytanko do tych co hodują chloroptery. Ile wasze chloroptery w jednym lęgu składają jaj ? Co ile powtarzają lęgi?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.