Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
RYŚ
Autor Wiadomość
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...Pomógł: 61 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 4393 dni temu
Posty: 3494
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-20, 13:36   RYŚ

RYŚ (Lynx lynx)

Półwysep Pirenejski, Skandynawski i Bałkański, Karpaty oraz europejską część Rosji, a także Azje Mniejszą i centralną zamieszkuje masywny, krępy ryś. Drapieżny kot gości równiez na terenach Polski. Poza Karpatami można go spotkać w puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej i Knyszyńsko-Białostockiej. Długość ciała rysia przekracza często 1,2 m, a wysokość jego dochodzi do 80 cm. Ogon sięga niekiedy 30 cm, Masa ciała jest mocno zróżnicowana i waha się od 15 do 30 kg. Samica jest mniejsza i lżejsza. Stojące, trójkątne uszy u rysia zakończone są charakterystycznymi pędzelkami ze sztywnych włosów. Na policzkach niektórych osobników występują bokobrody z dłuższej sierści. Wysokie nogi są bardzo silne, uzbrojenie w potężne pazury. Gęsta sierść rysia ma kolor rudożółty z większymi cętkami u okazów górskich. Spód ciała białawy. Biała domieszka występuje również w zimowej szacie rysia. Ponieważ ryś unika sąsiedztwa człowieka, trudno go wytropić w ciemnych, starych lasach nizinnych i górskich, a także w gęstwinach krzewów i zarośli. Przeważnie żyje samotnie , polując w nocy. Jedynie rysice polują zimą łącznie z młodymi i to również w dzień. Podczas łowów, w większym stopniu niż inne koty, korzysta ryś ze słuchu i wzroku. Zwierzęta zdobywają nie tylko z zasadzki, lecz potrafi je wytropić. Nieudany atak na swoją ofiarę, nie jest przez rysia ponawiany. Ulubionym jego pokarmem są zające i sarny. Zjada jednak również ptaki, mniejsze ssaki drapieżne oraz gryzonie. Siła rysia pozwala mu napadać także na jelenie, renifery i młode niedzwiedzie. Jedynie przed stadem wilków ryś uchodzi. Pojedynczy wilk przegrywa walkę. W razie niebezpieczeństwa ryś kryje się wśród konarów drzew. Rejon łowiecki rysia jest przez niego mocno strzeżony. Przywiązany jest tez do swojej kryjówki usytuowanej najczęściej w skalnych grotach lub jaskiniach. W kwietniu po 70-dniowej ciąży samica rysia rodzi od 2 do 4 młodych, które przez ok. 2 tygodnie są ślepe. Poród następuje w jaskiniach lub opuszczonych norach borsuków. Przez 3 miesiące rysie karmione są mlekiem matki. Młode samice uzyskują dojrzałość płciową po dwóch, a samce po 3 latach. W ogordach zoologicznych rysie pozbywają się swej płochliwośći, łatwo można je oswoić., gdyż przywiązują się do swoich opiekunów. Zachowują sie pogodnie mając ochote do psot. Chętnie bawią sie z innymi ziwerzętami. Nie pozwalaja jednak na głaskanie i branie na ręce. W Polsce ryś jest zwierzęciem łownym objętym okresową ochroną. Żyje 15-20 lat.

http://www.hlasek.com/foto/lynx_lynx_d19.jpg
http://www.hlasek.com/foto/lynx_lynx_6710.jpg
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 46
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 4395 dni temu
Posty: 12070
Podziękowania: 366/1349
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-02-26, 23:49   

Bardzo nieprzyjemna historia trafiła się jednemu z tych rzadkich ssaków naszego kraju.
I siatki leśne mają być tu bezpieczne :idea:

Ryś.
Został przywieziony z nadleśnictwa Narol. Podczas pogoni za zwierzyną tak nieszczęśliwie zaplątał się w siatkę leśną, ze nie mógł się z niej oswobodzić przez 2 tygodnie. Próbując się wyplątać powoli odgryzał sobie łapę. Niestety pomimo kilkugodzinnej operacji Doktorowi Andrzejowi Fedaczyńskiemu nie udało się uratować łapy, została ona amputowana. Miejmy nadzieje że Ryś odzyska zdrowie, jakie będą jego dalsze losy będziemy informować w aktualnościach.

http://orzw.boo.pl/index....&id=78&Itemid=1


Inne fotki można obejrzeć pod tym linkiem.
http://picasaweb.google.c...eat=directlink#
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kariok 
SpecjaliściMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Sty 2008
czyli 4378 dni temu
Posty: 673
Podziękowania: 30/1
Skąd: Ostrów Wlkp

Wysłany: 2009-03-04, 10:03   

Przykra sprawa, szkoda tak pięknego kota
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Raffy 
SpecjaliściMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 26 razy
Wiek: 29
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 4385 dni temu
Posty: 662
Podziękowania: 23/8
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 2009-03-04, 15:55   

Rysiek ma się dobrze, co z tego wiem :-) Ale na wolność już nie wróci, moze zostanie rozpłodowcem, a jego potomstwo bedzie wypuszczane na wolność. Ale są to tylko moje domysły :-)
_________________
ptaków sto :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 46
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 4395 dni temu
Posty: 12070
Podziękowania: 366/1349
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-03-04, 18:51   

Dalszy ciąg wiadomości o rysiu.
Wi ektoś dokładniej co się z nim obecnie dzieje ?

Łapa dla Rysia

Rozpoczynamy akcje "Łapa dla Rysia". Przyłącz się. W dniu 22 grudnia 2008r. do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu trafił niezwykle cenny, rzadki, zagrożony wyginięciem (ok. tylko 200 żyjących osobników na terenie naszego kraju!) okaz polskiej fauny. W powiecie lubaczowskim, w nadleśnictwie Narol, myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” podczas polowania natknęli się na zaplątanego w leśną siatkę, bezradnego, wychudzonego i półprzytomnego rysia. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie poszkodowanego zwierzaka. Powiadomiony został natychmiast Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaczowie. Zwierzę po znieczuleniu i oswobodzeniu, natychmiast zostało przetransportowaniu do naszego, znajdującego się w pobliżu, jedynego ośrodka w regionie zajmującym się udzielaniem pomocy dzikim zwierzętom. Czas był tu niezwykle cenny. Z każdą minutą malały (i tak już niewielkie) szanse na uratowanie nieszczęsnego kota. Po pokonaniu ok. 100km ryś znalazł się w ośrodku. W stanie krytycznym trafia na stół operacyjny. Dyżurujący na miejscu lek. wet. Andrzej Fedaczyński i nasz wolontariusz Jakub Kotowicz, natychmiast, bez chwili wahania podejmują się ciężkiego i długiego (trwającego ponad 3 godz.) ratującego życie zabiegu chirurgicznego. Obrażenia zaplątanej w metalową sieć kończyny, były tak rozległe (otwarte złamanie, przerwane nerwy, rozległa martwica tkanek), że niestety łapy, mimo usilnych starań nie dało się uratować. W celu uratowania życia, niezbędnym posunięciem była amputacja uszkodzonej kończyny. Po udanej operacji i wybudzeniu, rozpoczął się długotrwały powrót zwierzęcia do zdrowia. Ryś spędza u nas kolejne dwa tygodnie, gdzie pod całodobową, ścisłą opieką i kontrolą lekarską (dr Andrzeja i dr Radosława Fedaczyńskiego) oswaja się ze swoją niepełnosprawnością.

Oczywistym jest, iż wypadek ten był dla tego biednego kota wyrokiem, który nie pozwoli mu na powrót do jego naturalnego środowiska. Zwierzę nie poradzi sobie w trudnych i bezwzględnych warunkach dziczy, która do przetrwania wymaga jego pełnej, 100% sprawności. Po ponad dwutygodniowym pobycie u nas i po odzyskaniu pełni sił, kot trafia do ośrodka w Mikołajowie, gdzie pod okiem specjalistów i ich opieką będzie służył jako reproduktor w celu podtrzymania populacji polskich rysi.

Mimo, iż Ryś znośnie radzi sobie z brakiem kończyny, istnieje obawa, że z wiekiem jej brak odbije się na jego zdrowiu. Nadmierne obciążenie drugiej kończyny (ryś waży ok. 24kg) doprowadzi do zwyrodnienia stawów łapy oraz kręgosłupa, co będzie przyczyną dużego bólu dla zwierzaka. Zrodziła się szansa, dzięki której mógłby odzyskać w dużym stopniu zakres swojej sprawności. Nawiązaliśmy kontakt z dr Glyn Heath z Uniwersytetu w Salford – w Anglii (University of Salford, School of Health Care Professions, Prosthetics & Orthotics Courses), który zgodził się na wykonanie specjalistycznej protezy dla rysia. Podjęliśmy wstępne kroki, ustalając szczegóły naszej dalszej współpracy. 17 lutego 2009r. gościmy delegację z w/w Uniwersytetu, współpracowników dr Glyn’a Heath. Wizyta ma na celu zaznajomienie nas dokładnie z wszystkimi procedurami niezbędnymi do skonstruowania odpowiedniego implantu. Przywieziony zostanie do Polski sprzęt potrzebny do wykonania odlewu ocalałego kikuta oraz przejdziemy specjalistyczne szkolenie, dotyczące sposobu jego wykonania. Przedsięwzięcie to byłoby pierwszym tego typu zabiegiem na świecie wykonanym u rysia oraz pierwszą protezą u zwierzęcia w Polsce. Zabieg ten stałby się niebywałą szansą na polepszenie warunków życia temu pięknemu drapieżnikowi jak i również bezcennym doświadczeniem z dziedziny implantologii zwierzęcej. Na przeszkodzie stoją względy finansowe. Koszt wykonania protezy oscyluje w granicach:


1 500£
(ok. 8 000zł przy obecnym kursie Funta Brytyjskiego).
http://orzw.boo.pl/index....&id=78&Itemid=1
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
valerie23 
JoannaMoja specjalizacja:
Inne

Dołączyła: 27 Lip 2011
czyli 3103 dni temu
Posty: 2
Dał 1 podziękowanie(a)

Wysłany: 2011-10-01, 09:28   

Tak się zastanawiam, czy ktoś u nas hoduje te koty?
Zainteresowało mnie to, bo nigdy nie słyszałam o hodowaniu tych kotów a natrafiłam dzisiaj na stronę czeskiej hodowli i z tego co zrozumiałam zwierzaki mają dokumenty: http://www.chovrysu.hys.c...eatures/rk.html
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
SpecjaliściSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 3938 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-10-09, 18:57   

valerie23, zdecydowanie latwiej ...posiadać koty ,, egzotyczne ,, niż tzw rodzime
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..
AVIORNIS POLECA:SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarkaWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::....:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .

.: ASPEKTY PRAWNE :.