Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
     » Memberlist » Usergroups » Statistics » Download » Album
     » Register » Log in » Log in to check your private messages
  


Previous topic «» Next topic
Pasozyty zewnetrzne
Author Message
Mateusz
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Posted:     [ !!! ]

Z doświadczenia wiem że świerzbowce są trudne do zwalczenia . Wy jakie skuteczne środki lub receptury stosujecie na tego uciążliwego pasożyta ? Najczęściej atakuje kury łapciate.
 
 
jola
Mega User



Posted:     [ !!! ]

:-) ten temat jest już pod tym linkiem
http://aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=1017&highlight=%B6wierzb
Najlepiej to go tu rozwijać bo jak się szuka inf. to trzeba szukać istotnych informacji po ,,rozpierdzielonych "wszędzie postach.
 
 
sylwia2401
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Posted:     [ !!! ]

[b]Mateusz[/b], proponowałbym użyć środek o nazwie pularyl i tym spryskać nogi ptaka,a przy łapciatych, proponowałbym spryskiwać dwa razy do roku bez względu ,czy ma świerzba,czy nie.
 
 
Mateusz
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Posted:     [ !!! ]

[b]sylwia2401[/b], łaciatych nie posiadam już od x lat bo postawiłem na czubate :) Niestety prawdopodobnie przy kupnie ptaka, jako nie doświadczony, zaczynający hodowca kilka lat temu przywlekłem to cholerstwo do swojej hodowli i od tamtego czasu się z nim borykam, niby ptaki już pozbyły się "pasażerów", lecz za jakiś czas znów się pojawia ten problem :9 pularyl stosuję
 
 
mikado
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Posted:     [ !!! ]

Może ktoś mi powiedzieć co za dziadostwo potrafi tak zeżreć pióra?Przeglądałem ptaki dokładnie i nic nie znalazłem,tylko w okolicach gruczołu kuprowego pióra są posklejane takim szarym pyłkiem.Już robiłem kuracje pularylem,na chwilę był spokój i znowu to wróciło.Problem w tym,ze nie widać tego nigdzie.
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]mikado[/b], ja myślę że zrobiły to wszoły (Mallophaga), owady należące do rzędu Phthiraptera.
Wszoły są keratofagami, tj. owadami, które potrafią trawić keratynę, z której zbudowane są pióra. Pasożyty te, zwane również piórojadami, atakują właśnie ptaki.
Długość ich ciała waha się od 0.35 mm do 10 mm.


Tutaj ciekawostka.
[i]Opisano już ponad 2650 gatunków wszołów występujących na całym świecie, a wśród nich stwierdzono 2250 gatunków pasożytujących na ptakach. W Polsce odnotowano około 700 gatunków wszołów.[/i]
 
 
mikado
Specjaliści
Siamese Fireback



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/mikado

Moja specjalizacja:
Bazanty

Posted:     [ !!! ]

Tylko dlaczego nie ma dorosłych, są same jaja?Dlaczego pularyl nie załatwił sprawy?Oprócz tych wygryzień na ptakach jest dużo złuszczonego naskórka,który wygląda jak łupież...
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[quote="mikado"]Oprócz tych wygryzień na ptakach jest dużo złuszczonego naskórka,który wygląda jak łupież...[/quote]
No i tu masz odpowiedź. Na 100% są to wszoły. One właśnie zjadają i nadgryzają naskórek, stosiny piór jak i zjadają pióra.

Pasożyty te są tak małe i płaskie że ciężko je znaleźć. Zazwyczaj od rodzaju ich (gatunek) grupują się w poszczególnych partiach ciała ptaka. Musisz dokładniej poszukać.

Ja bym zastosował tu nie pularyl tylko Iwermektynę - działa podobno po podaniu (zakroplenie na gołą skórę) 6 tygodni czyli obejmie ci żyjące dorosłe osobniki jak i te które wyjdą z jajek.
Możesz też po jakimś czasie dla pewności powtórzyć kurację tylko uważaj z lekiem.
 
 
pysia34
Administrator
pysia



Posted:     [ !!! ]

Ivermektyną w roztworze 10% należy spryskać zarówno pomieszczenie jak i ptaki. Dotychczas najskuteczniejszy środek w walce z większością robactwa. Co do Virkonu co za głupoty -w żaden!!! sposób nie zniszczy ptaszyńców i wszoł oraz tym podobnych robali. Osobiście polecam trzeci sposób: drób usunąć z woliery spryskać Fastaciem po 2 dniach poprawić, po kolejnych dwóch wpuścić drób który należy w międzyczasie spryskać roztworem ivermektyny dokładnie. Zabieg po 14 dniach powtórzyć. Fastac jest środkiem chemicznym stosowanym w ogrodach ma 7 dniowy okres karencji, ale po dwóch dniach robale są martwe a po spłukaniu można wpuścić drób. Skuteczność w walce z robalami 100%. Chociaż jest trochę zachodu to z pewnością wytłucze wszystko! Polecam . Sama stosuje na zwalczanie ciężkich i uporczywych robali od wielu lat. Zwierzaki żyją, robale są martwe ... na śmierć :-)
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]pysia34[/b], Ivermektyna działa sporo czasu przecież też a wiadomym jest że pasożyty żywią się na organizmach dających im to, czyli tutaj ptaki.
Jak okres działania we krwi (wchłania się w nią po zakropleniu na ciało) wynosi do 6 tygodni to wiadomym jest że jak któreś pierwszego dnia zostaną unieszkodliwione a kolejne na ptaka z innego czy ze szpar w pomieszczeniu wejdą to też padną na śmierć.
Wyklute młode robactwo z jaj też padnie w tym okresie. Dla spokoju można powtórzyć po kilku tygodniach i nie ma mowy o pasożytach, no chyba że się coś nowego kupi i wprowadzi do hodowli bez kwarantanny i sprawdzenia czy posiada pasożyty czy nie, ale tu bym nie ryzykował i zakroplił odpowiednią dawkę.
 
 
pysia34
Administrator
pysia



Posted:     [ !!! ]

Taki sposób działania w roztworze zalecił mi dr. Piasecki - zaznaczam nie zwykła ivermektyna tylko roztwór wodny tejże. Zalecił mi ten sposób gdy stwierdziłam przywleczenie z jakimś gołębiem najprawdopodobniej ptaszyńców. Straszne dziadostwo. Nie zorientowałabym się gdyby nie klucie puszka,który miał na sobie to cholerstwo zanim się wykluł dobrze z jaja. Dwie godziny tępiłam to dziadostwo na świeżo wyklutym pisklaku. Normalnie w przypadku innym niż te ścierwa wystarczyło by zakropić na kark ale te robactwo potrafi tygodniami siedzieć w deskach kurnika stąd takie postępowanie. Trudno je zwalczyć w odniesieniu do pozostałych pasożytów.
 
 
jola
Mega User



Posted:    PTASZYŃCE [ !!! ]

:zrzeda: mam PROBLEM. 3 dni temu zauwarzyłam jakiś wylęg robactwa pod kwokami-jak wsadziłam rękę pod nie to były małe ruchliwe robaczk i pod lupą było widać jakby końcówki ich były białe.Jak sie okazało są to ptaszyńce.Co gorsza nieświadomie wniosłam je do domu i 2 noc z rzędu jestem dokuczliwie pokąsana.Dostałam dziś od weta EKTOPAR aby zamgławić kurnik, Fiprex aby zakroplić kurki i dokupiłam ARDAP 750ml i ASCYP 10 w sklepie. Proszę doradźcie mi jak skutecznie wykożystać te preparady aby pozbyć się dziadostwa z domu i kurnika. :-> [/b]
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]jola[/b], no to masz fajne przeżycie :lol: wspólczuję ci.

No cóż, musisz się dokładnie umyć i pozbyć tego z ciuchów. Spryskać też te miejsca gdzie mogły się dostać przez te 2 doby w domu.

Co do kurnika to cały spryskać jak i ptaki. Wszelkie szczeliny w kurniku, zakamarki, gniazda.
Na podanych środkach masz okres działania ale dla większej pewności bym jeszcze powtórzył kurację.
 
 
jola
Mega User



Posted:     [ !!! ]

:-) ale się namęczyłam z tym dziadostwem.Nie spodziewałam się,że to tak szybko się rozwjia bo m-c temu malowałam kurnik i wymieniałam skrzynki i żerdki. Opanowały jeden narożnik z gniazdami i do połowy żerdki.Z początku myślałam ,że któraś kura się skaleczyła doputy tego nie skropiłam a to się zaczło ruszać.
M-c temu widziałam gdzie niegdzie jakieś czerwone ,,pajączki" przy malowaniu ścian ale nie wiedziałam, że to już zagnieżdza mi sie dziadostwo :shock:
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]jola[/b], no a jak wyglądała Twoja walka z tym w kurniku i w mieszkanku ?
 
 
jola
Mega User



Posted:     [ !!! ]

A wię tak ; kupiłam w u weta <<fripex kot>> i strzykawkę z bardzo cieniutką igłą.Tą igłą regulowałam wielkość kropelki fripexsa. Po kropelce większej dla kur a malusią dla kurcząt w pustym miejscu pomiędzy skrzydłami. Mi 5,5ml starczyło na 2 x w odstępie 2 tyg na 20kaczek i 70 kurczaków różnych wiekowo. Następnie Ascyp 10 spryskałam kurnik szczególnie wszystkie zakamarki!!!.Po paru godz. wyniosłam wszystkie elementy i dokładnie umyłam a ściółkę spaliłam.Potem profilaktycznie spryskałam jeszcze raz cały kurnik i zakamarki !!! W tym czasie siedziały mi 2 kwoki i to wszystko działo się dzień przed wylęgiem.Jajka i gniazdo też delikatnie skropiłam ASCYPEM i na szczęście wszystko się wylęgło ale kurczatka też dostały dawkę fripexsu w 3 dniu. Od tego czasu co 2 tyg zamgławiam wszystkie kąty i żerdki ARDAPEM aż mi się skończy. Natomiast jeśli chodzi o dom to bardzo dokładnie spryskałam EKTOPAREM (mniej śmierdzi)w odstępie tyg.przez 3 tyg.Wręcz dostałam obsesji jak przez pare nocy po mnie łaziły i kąsały a ja z lupą wypatrywałam co mnie gryzie i widziałam takie tyci kropeczki zasówajace po mojej skórze.Jak narazie wszystko jest OK.Jestem tylko pod wrażeniem silnego instynktu kwoczenie kur,że pomimo takiego dziadostwa nie zeszły z gniazd.
 
 
Kamilek
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Posted:     [ !!! ]

Jakie środki polecacie na wszelakiego typu wszy, wszoły, piórojady, ptaszyńce?
Swego czasu miałem środek którym spryskiwało się pomieszczeni, gniazda, grzędy jak również ptaki pod obydwoma skrzydłami i opodal kloaki niestety nazwy nie pamiętam :< :roll:
Wybaczcie, że odgrzewam stary temat.
  
 
 
pysia34
Administrator
pysia



Posted:     [ !!! ]

Możesz to wszystko zrobić ivermektyną :-) Zwalcza zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne pasożyty. Ja podaję ją do picia i spryskuje wszystko jak leci w szklarni i kurniku włącznie z ptakami. Po 14 dniach powtórka.
 
 
Kamilek
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Posted:     [ !!! ]

A może jest coś co stosuje się tyko zewnętrznie?
 
 
amadyna1471
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]Kamilek[/b], Kup sobie Vetamectin u weta i zakropl wszystkie ptaki.100% skuteczność.
 
 
Kamilek
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Posted:     [ !!! ]

Dobrze dzięki :) mam nadzieje, że pomoże.
 
 
amadyna1471
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

[b]Kamilek[/b], Na pewno pomoże sprawdzone przez wielu hodowców z tego forum :-D
 
 
Kamilek
Mega User
Kamil



Moja specjalizacja:
Kury

Posted:     [ !!! ]

Zakropliłem wszystkie kury. Oby zadziałało :) niektóre od razu po zabiegu w piach i kąpiel :-| mam nadzieje, że nie zaszkodzi to działaniu lekowi. A i pytanie jak długi jest termin karencji po użyciu? Bo mam jeszcze kilka brojlerów.
Edit jedna refleksja u weta pani zrobiła wielkie oczy jak powiedziałem, że to na kury :lol: + chciała mi wepchnąć buteleczkę 100 ml która kosztowała 80 zł :shock: w końcu sprzedała mi 4 ml za 9 zł.
  
 
 
wanted
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Posted:     [ !!! ]

piórojady.
 
 
magistrum
Specjaliści



Posted:     [ !!! ]

[quote="pysia34"]Możesz to wszystko zrobić ivermektyną :-) Zwalcza zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne pasożyty. Ja podaję ją do picia i spryskuje wszystko jak leci w szklarni i kurniku włącznie z ptakami. Po 14 dniach powtórka.[/quote]

[b]pysia34[/b] możesz podać proporcje iwermektyny i wody. Czy w wodzie do picia jest identyczne stężenie jak w wodzie którą spryskujesz ptaki?
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna
© Design by Bunet.pl® , Kraków/Kłaj 2008 - dla Aviornis.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.