Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: sylwia2401
2011-04-19, 20:34
Konkurs zimowy !
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 16:59   

petrus29, pouczasz innych, a w regulaminie jest napisane: "Tekst musi mieć minimum 10 rozbudowanych zdań."
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 17:07   

Nierozłączka czarnogłowa – Agapornis personata

Jest to niewielkich rozmiarów papużka wyróżniająca się ciekawym ubarwieniem, zachowaniem i licznymi mutacjami barwnymi. Mimo iż nie jest to gatunek zagrożony i bardzo prosty w hodowli, o czym świadczą bardzo duże ilości odchowywanych młodych w naszym kraju, i tak musimy rejestrować go w urzędzie. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że spokojnie można utrzymywać je nawet w małych pomieszczeniach w domu. Jedynym argumentem przeciwko takiemu sposobowi utrzymywania może być ich głos, gdyż są głośne i często krzyczą, a szczególnie gdy się spłoszą. Są jednak wyjątki od reguły i niektóre ptaki są cichsze od reszty. Przez łatwość w hodowli są polecane nawet początkującym miłośnikom ptaków egzotycznych.

Gatunek ten został odkryty w 1800 roku, ale pierwszy import nierozłączek czarnogłowych przybył do Europy prawdopodobnie dopiero w roku 1920.

Wyróżnia się 2 podgatunki personaty:
- Agapornis personata pullaria
-- Agapornis personata ugandae

Środowisko naturalne: W naturze gatunek ten występuje na terenach Kenii i północnej Tanzanii. Jego biotopem są suche, porośnięte trawą tereny w okolicach zbiorników wodnych. Przebywa w okolicach akacji, baobabów i palm. Unika terenów z gęstą roślinnością. Z reguły przebywa w stadach liczących kilkanaście do kilkadziesiąt sztuk, jednak zbiera się także w większe, liczące nawet kilkaset sztuk grupy. Takie grupy żerują na polach uprawnych, które niszczą i są uznawane w swojej ojczyźnie za szkodników upraw przez co są często zabijane. Żywią się różnymi, uprawianymi tam gatunkami prosa, a także nasionami traw, licznymi owocami i różnymi częściami roślin.

Wygląd: Dorosłe osobniki tego gatunku dorastają do 15cm długości. Obie płci ubarwione są identycznie. Można zauważyć, że samiczka ma nieco większą głowę, jednak ta metoda nie zawsze się sprawdza i najłatwiej rozpoznać płeć podczas lęgów i pozwolić ptakom samym dobrać się w pary. Dorosłe ptaki mają zielony wierzch ciała oraz tylną część spodu ciała. Kuper ma zabarwienie lekko żółte. Pierś i kark barwy żółtej. Jak sama nazwa gatunku mówi mają również czarną głowę. Dziób jest czerwony, a wokół oczu występuje biała obwódka. Młode ptaki są ubarwione identycznie jak ptaki dorosłe, jednak ich upierzenie jest bardziej matowe i nie ma takiego polysku.

Przed zakupem: Zanim zdecydujemy się na zakup ptaków zapoznajmy się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi utrzymania, żywienia, rozmnażania i chorób tego gatunku. Im więcej będziemy wiedzieć na temat nierozłączek tym lepsze będziemy im w stanie zapewnić warunki i tym szybciej dochowamy się potomstwa. Warto wcześniej też porozmawiać z doświadczonymi hodowcami. Przy wyborze ptaka nie kierujmy się jedynie ceną. Nie wszystko co tańsze jest lepsze, ale też nie wszystko co droższe jest lepsze. Kupujmy tylko ptaki młode, takie co do których mamy pewność w jakim są wieku tzn. mające stałe obrączki. Zwróćmy uwagę na stan upierzenia – powinno być lśniące i przylegające do ciała. Nie kupujmy ptaków osowiałych, siedzących na dnie klatki i wychudzonych. Popatrzmy na stan łapek i okolice oczu. Zapytajmy hodowcy, od którego bierzemy ptaki, czym je karmił, aby nie przestawiać nagle naszych nowych lokatorów na zupełnie inną karmę. Po przywiezieniu do domu zapewnijmy nierozłączkom spokój i ciepło, aby szybko się zaaklimatyzowały. Możemy przeprowadzić kilkutygodniową kwarantannę, aby upewnić się czy ptaki nie wykazują żadnych zmian chorobowych. Nie zapominajmy o dokumentach potrzebnych do rejestracji nowych pupili w urzędzie – takie dokumenty musi dać nam hodowca, od którego kupujemy papugi.

Utrzymanie: Nierozłączki czarnogłowe możemy utrzymywać tak w wolierach jak i klatkach. Są to ptaki niewielkich rozmiarów przez co wystarczy im niezbyt duża klatka, jednak powinny mieć odpowiednio dużo miejsca do latania. Myślę że klatka długości około 80cm już spełnia minimalne wymagania dla pary tych ptaków. Co prawda, można utrzymywać nierozłączki w mniejszych klatkach i z powodzeniem je rozmnażać, jednak niewątpliwie jest to niezbyt dobra metoda, szczególnie la tak ruchliwych ptaków. Starajmy się zapewnić naszym pupilom jak największe pomieszczenie, aby mogły się spokojnie wylatać i w ten sposób dbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak woliera wewnętrzna, w której ptaki mogą przebywać cały rok, a mają dla siebie bardzo dużo miejsca. W pomieszczeniu z nierozłączkami temperatura powinna wynosić co najmniej 20 stopni C. Co prawda, ptaki te spokojnie wytrzymają o wiele niższą temperaturę, lecz jeśli chcemy je rozmnożyć warto utrzymywać przynajmniej taką, a nawet lepiej nieco wyższą temperaturę i dość wysoką wilgotność powietrza. Siatka w pomieszczeniach z nierozłączkami powinna być aluminiowa, aby ptaki jej nie przegryzły i nie uciekły. Najlepiej jeśli będzie ona zgrzewana, aby ptaki nie wkładały palców w siatkę plecioną i nie zrobiły sobie na niej krzywdy. Niektórzy hodowcy preferują również utrzymywanie nierozłączek w wolierach całorocznych. Jest to możliwe jeśli odpowiednio przygotujemy do tego ptaki jak również wolierę, jednak często się zdarza, że podczas większych mrozów ptaki tracą palce, dlatego lepiej na zimne miesiące roku zabrać nierozłączki do ciepłego pomieszczenia. Nierozłączki czarnogłowe zazwyczaj są spokojne, jednak podczas sezonu lęgowego mogą stawać się agresywne, dlatego nie warto utrzymywać ich wspólnie z innymi gatunkami. Ze spokojem możemy utrzymywać je w grupie jednogatunkowej, ale nie łączmy ich z innymi gatunkami nierozłączek, gdyż łatwo się ze sobą łączą i z takiego połączenia wychodzą międzygatunkowe hybrydy. Jeżeli dysponujemy w miarę dużą klatką możemy umieścić w niej np. 3 pary nierozłączek. Nie łączmy 2 par ze sobą, gdyż może się okazać, że któryś z samców podczas lęgów będzie agresywny i będzie gonił inne ptaki. W takim przypadku rozłoży się to na większą liczbę ptaków i nic nie stanie się naszym pupilom. Spokojni o lęgi będziemy jednak tylko wtedy gdy w klatce będzie znajdować się jedna para. Niektórzy preferują system hodowli stadnej w dużych, przestronnych wolierach i wg nich efekty hodowlane są lepsze, jednak w przypadku takiego utrzymania nie mamy wpływu na to jakie ptaki się ze sobą sparują i jakie wyjdą z tych skojarzeń młode.

Żywienie: Ptaki te nie są zbyt wymagające co do sposobu karmienia. Podstawą wyżywienia powinna być mieszanka świeżych, ładnie pachnących ziaren. W jej skład mogą wchodzić m. in. ziarna takie jak kanar, owsik, siemię lniane, proso zielone, japońskie, żółte, czerwone, czarne, białe, srebrne, murzyńskie, senegalskie żółte, senegalskie czerwone, ryż, słonecznik itd. Jest to jednak tylko podstawa wyżywienia i nie wolno zapominać o licznych dodatkach jak np. o kiełkach. Są one bardzo proste w przygotowaniu i zawierają dużo witaminy E, która pobudza ptaki do lęgów. Poza tym są one świetnym dodatkiem żywieniowym podczas wychowu potomstwa. Przygotowanie ich nie wymaga od nas dużego nakładu czasu. Wystarczy zalać ziarno wodą i co kilka godzin wymieniać wodę, kilkakrotnie przepłukując ziarno. Woda powinna być chłodnawa, lecz nie zimna. Po 24 godzinach ziarno przesypujemy na sitko i co kilka godzin je moczymy i płuczemy pod strumieniem wody. Po kolejnych 24 godzinach powinniśmy już mieć kiełki. Należy uważać z kiełkowaniem konopii, gdyż po 24 godzinach moczenia, gdy zaczyna pękać wypuszcza trujące soki, jednak już po kolejnych 24 godzinach jest odpowiednia do spożycia. Świetnym dodatkiem są również różnego rodzaju owoce i warzywa. Zawierają wiele witamin potrzebnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmów naszych pupili. Nie można też zapominać o podawaniu zielonek jak np. cykorii, gwiazdnicy, koniczyny, rdestu ptasiego, mniszka lekarskiego, krwawnika czy też natki pietruszki. Ciekawym dodatkiem są gałązki drzew z wyrastającymi dopiero liśćmi czy pąkami kwiatowymi. Ważnym dodatkiem szczególnie podczas lęgów jest pokarm jajeczny. Możemy przygotować go samemu lub zakupić w sklepie zoologicznym. Wystarczy ugotować na twardo jajko kurze, dodać jakieś dodatki, w zależności od tego co nasze ptaki lubią i mamy gotowy pokarm jajeczny. Zwróćmy jednak uwagę na kupny pokarm jajeczny. Jest on szybki w przygotowaniu, wystarczy zalać go wodą i podać ptakom. Oszczędzamy trochę czasu, a cena takiego pokarmu nie jest wygórowana. Dodatkowo takie pokarmy zawierają w sobie liczne dodatki mineralne i witaminowe oraz ususzone larwy owadów. Innym bardzo wartościowym, a często niedocenianym pokarmem jest pokarm pochodzenia zwierzęcego jak np. larwy mącznika młynarka, jaja mrówcze, małe świerszcze czy też muszki owocowe. Możemy je zakupić, jak również hodować samemu, gdyż jest to dość proste, a dzięki temu mamy stale dostęp to pokarmu bogatego w dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego, które przydaje się szczególnie podczas odchowu młodych nierozłączek czarnogłowych. Można również stosować różne preparaty witaminowe i mineralne oraz dodatki do wody jak np. glukoza, sok z cytryny czy miód, a także od czasu do czasu odrobina twarogu.

Rozmnażanie: Wygląda ono podobnie jak u nierozłączek czerwonoczelnych czy fischerów. Do lęgów dopuszczamy ptaki, które ukończyły co najmniej 12 miesiąc życia, z ładnym, lśniącym upierzeniem, nie otłuszczone, w dobrej kondycji i bez zmian chorobowych. Trudno rozróżnić samemu płeć dlatego najlepiej umieścić w jakimś pomieszczeniu większą ilość ptaków, aby mogły się same dobrać. Gdy ptaki przebywają w oddzielnych parach możemy je odłapać i umieścić w pomieszczeniu, w którym maja odbywać lęgi. W pomieszczeniu tym powinna już znajdować się budka o wymiarach 15x15x25 cm z okrągłym wejściem i patyczkiem przy nim umieszczonym lub budka naturalna wydrążona w pniu drzewa. Niektóre nierozłączki wybierają jednak nieco inne gniazda. Wszystko zależy od upodobań poszczególnych osobników. Ptaki przystępujące do lęgów powinny być karmione zróżnicowanym pokarmem bogatym w witaminy i białko. Do budowy gniazda nierozłączki zwykle wybierają gałęzie wierzby, brzozy czy też drzew owocowych. Materiał ten jest zanoszony do gniazda w piórach na kuprze. Bardzo ciekawie to wygląda, gdy ptak wkłada kawałki gałązek między piórka. Po zakończeniu budowy gniazda samiczka składa w 2 dniowych odstępach 4-6 jaj. Samica sama wysiaduje młode, lecz jest karmiona przez samca, który często dostarcza jej pokarm. Inkubacja jaj trwa około 22-23 dni. Po tym czasie w gnieździe pokazują się małe, różowe i ślepe nierozłączki czarnogłowe. W tym czasie w pomoszczeniu z ptakami powinien znajdować się pokarm jajeczny, kiełki, a także warto podać ptakom pokarm pochodzenia zwierzęcego. Po kilku dniach możemy również podać zielonki. Przez pierwsze kilka dni młode są karmione przez samiczkę, której pokarm dostarcza samiec, dopiero po upływie około tygodnia czynnością tą zajmuje się również jej partner. Młode opuszczają gniazdo po około 35 dniach i jeszcze przez jakiś czas są dokarmiane przez samca. Szybko się uczą pobierać nowe pokarmy i już nawet po 2 tygodniach, jeśli mamy pewność, że same pobierają pokarm suchy, oddzielamy je od rodziców, aby nie przeszkadzały matce w przygotowaniach gniazda do kolejnego lęgu. Nie dopuszczamy pary lęgowej do wiecej niż 3 lęgów w roku.

Mutacje: Przez dziesiątki lat hodowli otrzymano ogromną ilość mutacji tego gatunku. Są to m. in. mutacja niebieska, ciemny faktor, pastel, fiolet, fallow, lutino, Szeki i inne, a także kombinacje tych mutacji. Jest ich tak wiele, że można by o nich napisać oddzielny, obszerny artykuł.

Podsumowanie: Nierozłączki czarnogłowe to ptaki łatwe w utrzymaniu i hodowli. Wystarczy zapewnić im odpowiednią temperaturę, klatkę i żywienie, a powinniśmy spokojnie odchować młode. Pamiętajmy, aby nie krzyżować różnych gatunków nierozłączek. Starajmy się zachować czystość gatunkową tych pięknych ptaków. Nie zapomnijmy odebrać od hodowcy, od którego kupujemy nierozłączki dokumentów potrzebnych do ich rejestracji w urzędzie.Teksti zdjęcia są mojego autorstwa. Kopiowanie ich bez mojej zgody i zgody administratora tej strony jest zabronione i podlega karze.
Ostatnio zmieniony przez mirass 2011-03-27, 17:13, w całości zmieniany 4 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ONAG 
Doświadczony HodowcaMoja specjalizacja:
Ptaki wodne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
czyli 5306 dni temu
Posty: 412
Podziękowania: 42/161
Skąd: małopolska

Wysłany: 2011-03-27, 17:14   

Orpington.
Jest to kura "wagi ciężkiej", bardzo sympatyczna i łagodna. Swą barwą można je traktować jako ozdobę jak i też z racji wagi jako rasę ogólnoużytkową. Kry te bardzo puzno dojrzewają, trzeba trochę poczekać by można było odróżnić płeć ale również po kolorze upierzenie można również rozpoznać płeć. Kury noszą ładne duże jaja, lecz nigdy u mnie jeszcze nie zasiadły na jajkach. Są różne odmiany barwne ale najpopularniejsza to żółta. Rasa występuje w formy dużej i miniaturowej. Sam hodowałem formę dużą i polecam. Łatwe w hodowli i rozmnażaniu. Jako pokarm to mieszanka zbóż. Na wybiegu bardzo często korzystają z "pokarmu natury".
W skrócie: kurki łatwe i mało kłopotliwe w hodowli, nadadzą się do każdego gospodarstwa i tego dużego i małego.


Tekst jak i zdjęcia są moja własnością!
_________________
.:Każdy robi to co lubi:.
Ostatnio zmieniony przez ONAG 2011-03-27, 17:15, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 17:30   

Papuzik czerwonolicy „Erythrura psittacea”

Mały ptak w Polsce często mylnie nazywany papuzikiem czerwonogłowym, mimo iż jest to oddzielny gatunek – „Erythrura cyaneovirens” różniący się od papuzika czerwonolicego barwą upierzenia. Jest on jednym z najczęściej hodowanych w naszym kraju papuzików. Można się również spotkać z także dość popularnym papuzikiem trójbarwnym, jak również z rzadszymi już papuzikami czterobarwnymi (ostrosternymi) czy forbesami.

Środowisko naturalne: Gatunek ten występuje na wyspach Oceanu Spokojnego a szczególnie w Nowej Kaledonii. Biotopem papuzika czerwonolicego są tereny porosłe krzakami, skaje lasów, gęsta roślinność zagajników, pól. Unika on otwarte przestrzenie. Jest bardzo towarzyskim gatunkiem i z reguły przebywa w grupach liczących do 20 osobników, w których również poszukuje pokarmu. Żywi się przede wszystkim drobnymi nasionami traw i chwastów, lecz również kiełkami, a także drobnymi owadami. Dotychczas nie wyróżniono podgatunków papuzika czerwonolicego.

Wygląd: Ptaki te osiągają długość ciała do 12cm.Większość ciała papuzika czerwonolicego zajmują pióra o barwie zielonej. Z tą barwą pięknie kontrastuje kolor czerwony, który pojawia się tych ptaków na ogonie oraz na głowie, gardle i górnej części piersi. Rozróżnienie płci jest dość trudne, gdyż samiec i samica są do siebie bardzo podobne. Co prawda można rozróżnić płeć po ubarwieniu (maska u samca nieco większa, a barwy intensywniejsze niż u samicy, do tego samiec z reguły jest nieco większy od samicy), jednak może to być mylne. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na rozróżnienie płci jest zaobserwowanie czy ptak śpiewa, gdyż tylko samce śpiewają. Młode ptaki są zielone, z szarawym brzuchem i lekko zabarwionym na czerwono ogonem. Szatę dorosłego osobnika przyjmują około 6 miesiąca życia.

Przed zakupem: Kupując ptaka zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Kupujmy tylko ptaki ruchliwe, pełne wigoru, z przystającym, lśniącym upierzeniem, bez zmian chorobowych ,bez odgniatów i zgrubień na łapkach. Ptaki osowiałe, ze sklejonym upierzeniem, siedzące w miejscu z reguły są chore lub jest to stan przedchorobowy. Kupujmy tylko ptaki młode. Nie dajmy sobie wepchać ptaków starych. Najlepiej kupować ptaki obrączkowane, obrączkami stałymi dzięki czemu wiemy w jakim są wieku lub ptaki młodsze. Zapytajmy hodowcy od którego kupujemy ptaki czym je karmił, gdyż nagła zmiana żywienia może odbić się źle na zdrowiu naszych podopiecznych. Przed zakupem zapoznajmy się z literaturą na temat danego gatunku. Kupowanie ptaków bez żadnej wiedzy na ich temat i z przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Najpierw przygotujmy pomieszczenie dla naszych nowych ptaków, a dopiero potem przywieźmy je do domu. Pamiętajmy o tym, aby zaraz po przywiezieniu ptaków zapewnić im spokój i odpowiednia temperaturę, aby mogły się spokojnie zaaklimatyzować. Możemy również przeprowadzić kwarantannę podczas której będziemy obserwować czy z ptakami jest wszystko dobrze, czy pobierają pokarm i nie pojawiły się jakieś niespodziewane objawy chorobowe. Dzięki temu nie zarazimy innych ptaków i łatwiej nam będzie dojść do tego co dolega naszemu nowemu pupilowi. W tym czasie podajemy mu także lek na odrobaczenie. Żywienie podczas kwarantanny polega na podawaniu tylko suchego ziarna i wody. Kwarantanna zwykle trwa od 3 tygodni do miesiąca. Po tym czasie, gdy już mamy pewność, że ptak jest zdrowy możemy dopuścić go do reszty stada. Jeżeli chcemy rozmnażać ptaki kupujmy je od różnych hodowców, aby mieć pewność, że nie są one spokrewnione.

Utrzymywanie: Ptaki te są bardzo towarzyskie i ze spokojem można utrzymywać je w dużych stadach tak jednogatunkowych jak i mieszanych. Uważajmy tylko na łączenie papuzików czerwonolicych z innymi gatunkami papuzików, gdyż łatwo dochodzi między nimi do krzyżówek międzygatunkowych. Można je utrzymywać w klatkach lub wolierach. Papuziki są bardzo ruchliwe dlatego też potrzebują dużo miejsca do wylatania się. Można je utrzymywać w wolierach zewnętrznych podczas ciepłych miesięcy roku. W takich wolierach mamy możliwość wysiania zieleniny czy też prosa które ptaki będą z chęcią obgryzać. Dodatkowo papuziki będą poszukiwać owadów, które są cennym źródłem białka. Taka woliera powinna być zabezpieczona przed drapieżnikami i nadmiernym wpływem słońca czy też wiatru. Innym rozwiązaniem są woliery wewnętrzne, w których ptaki te mogą przebywac cały rok. Ważne jest jednak aby temperatura w pomieszczeniu z papuzikami się nie wahała i wynosiła co najmniej 20 stopni C. Wyższa temperatura jest nawet lepsza. W takich pomieszczeniach ptaki te mogą się spokojnie wyłatać i nie musimy odłapywać je na okres zimy. Mogą w nich również przystępować do lęgów. Żerdzie tak w klatkach jak i wolierach powinny być z drzewa naturalnego, aby ptaki wyrabiały sobie na nich łapki, dzięki czemu nie będą mieć odgniatów od jednolitego materiału. Ptaki te można również utrzymywać w przestronnych klatkach i z powodzeniem je w nich rozmnażać. Należy jednak pamiętać, że papuziki to bardzo ruchliwe i aktywne ptaki, dlatego w zbyt małej klatce będą się męczyć. Odpowiednią klatką powinna być klatka typu skrzynkowego o długości około 1 metra. Ptaki w takiej klatce będą mieć możliwość długiego lotu przez co na długo zachowają witalność. W klatce nie powinno nigdy zabraknąć sepii lub innego źródła wapnia. Na spodzie klatki zawsze powinien znajdować się czysty piasek. Ptakom nie może też nigdy zabraknąć wody. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie w okolicy klatki słabej żarówki przy której ptaki mogłyby się wygrzewać.

Żywienie: W niewoli ptaki powinny odżywiać się podobnie jak na wolności, dlatego też podstawą wyżywienia powinna być mieszanka drobnych ziaren. W skład takiej mieszanki powinny wchodzić m. in. proso japońskie, żółte, czerwone, białe, srebrne, zielone, senegalskie żółte, senegalskie czerwone, a także kanar i proso murzyńskie. Można dodać również inne nasiona, do których ptaki są albo przyzwyczajone, albo dopiero je chcemy przyzwyczaić. Idealnym dodatkiem na czas lęgów i nie tylko są kiełki. Jest to bardzo bogaty w witaminy pokarm pobudzający ptaki do aktywności rozrodczej. Doprowadzenie ziarna do postaci kiełków nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zalać ziarno wodą i co kilka godzin wymieniać wodę, kilkakrotnie przepłukując ziarno. Woda powinna być chłodnawa, lecz nie zimna. Po 24 godzinach ziarno przesypujemy na sitko i co kilka godzin je moczymy i płuczemy pod strumieniem wody. Po kolejnych 24 godzinach powinniśmy już mieć kiełki. Należy uważać z kiełkowaniem konopii, gdyż po 24 godzinach moczenia, gdy zaczyna pękać wypuszcza trujące soki, jednak już po kolejnych 24 godzinach jest odpowiednia do spożycia. Myślę jednak, że najlepsze dla papuzików będzie skiełkowane proso. Nie dajmy ptakom zepsutych kiełków. Dawajmy im tylko to co zdrowe i najwartościowsze. Równie ważnym pokarmem jest pokarm jajeczny. Można go przyrządzić samemu, gdyż jest bardzo proste zadanie. Wystarczy ugotować na twardo kurze jajko i rozgnieść widelcem lub innym przedmiotem. Do tego dodajemy to co chcemy. Można dodać odrobinę bułki tartej, mielonej kukurydzy, tartej marchwi, skorupek jaj kurzych (wygotowanych lub wyprażonych), maku czy kiełków. Tak przyrządzoną mieszankę jajeczną podajemy naszym pupilom. Nie zapominajmy jednak o częstej wymianie pokarmu jajecznego gdyż szybko się on psuje. Innym, myślę nawet, że o wiele lepszym rozwiązaniem i według niektórych hodowców nawet zdrowszym dla ptaków, jest kupny pokarm jajeczny. Wystarczy zalać go wodą i podać ptakom. Nie dość, że zajmuje nam to mniej czasu to jeszcze zawiera on w sobie dodatki mineralne i witaminowe oraz suszone larwy owadów. Na rynku jest kilka firm trudniących się wyrobem takiego pokarmu dzięki czemu mamy dość duży ich wybór, a ich cena jest przystępna. Bardzo ważnym, a często niedocenianym pokarmem jest pokarm pochodzenia zwierzęcego zawierający dużo białka. Są to m. in. larwy mącznika młynarka, jaja mrówcze, drobne świerszcze czy też muszki owocowe. Taki pokarm bez problemu możemy zakupić przez Internet, jest on bardzo łatwo dostępny. Możemy też pobawić się w hodowle takich owadów. Jest ona prosta jeżeli przestrzegamy podstawowe zasady. Kolejnym pokarmem na który warto zwrócić uwagę są owoce i warzywa zawierające liczne witaminy. Niektóre ptaki niechętnie je spożywają, lecz łatwo można je nauczyć pobierać taki pokarm. Wystarczy dodać go w niewielkich ilościach do pokarmu chętnie pobieranego przez nasze ptaki, a z czasem zwiększać jego ilość. Po jakimś czasie będą go zjadać samego. Nie wolno też zapominać o świeżych zielonkach. Z reguły podaje się ptakom gwiazdnicę, krwawnik, mniszek lekarski, babkę lancetowatą, szpinak, cykorię, koniczynę i rdest ptasi. Zielonki powinny być świeże i zbierane z dala od dróg czy też ścieków. Wyjście po zieleninę jest dobrym argumentem do przespacerowania się. Warto od czasu do czasu dodać do wody odrobinę soku z cytryny, odrobinę miodu czy glukozy. Nie wolno jednak z tym przesadzać.

Rozmnażanie: Ptaki te dopuszczamy do lęgów w wieku co najmniej 12 miesięcy. Co prawda wcześniej są dojrzałe płciowo i mogą wyprowadzić udany lęg, jednak zbyt młode samice maja niejednokrotnie problem ze zniesieniem jaja czy też odchowaniem potomstwa. Dlatego właśnie lepiej poczekać i nie narażać ptaki na niepotrzebny stres i zmęczenie. Ptaki możemy dobrać sami lub pozwolić ptakom, aby same się dobrały. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie pozostawienie ptakom wyboru tak jak na wolności, jednak w przypadku mutacji lepiej samemu dobrać pary, aby otrzymać odpowiedniej barwy osobniki. Papuziki te nie są zbyt wybredne przy wyborze gniazda. Z Reguły jednak wybierają budki zamknięte lub półotwarte. Gniazdo budują z siana, włókna kokosowego i drobnych piórek. Samiec tokuje podobnie jak większość australijskiej drobnicy trzymając w dziobie źdźbło trawy. Gdy gniazdo zostanie ukończone samica składa 4 do 6 jaj, które wysiaduje przez 13 do 14 dni. Po tym czasie klują się nagie i ślepe maluchy. W tym czasie dorosłym ptakom nie powinno zabraknąć kiełków, pokarmu jajecznego i ziarna. Po kilku dniach możemy też podać zieleninę. Podanie zieleniny zbyt młodym ptakom może doprowadzić do biegunki, a w efekcie nawet do padnięcia młodych. Starajmy się jak najrzadziej kontrolować gniazdo. Młode obrączkujemy w wieku 6 do 8 dni. Po około 3 tygodniach młode opuszczają gniazdo. W tym momencie nie może zabraknąć w pomieszczeniu różnych pokarmów, aby młode przyzwyczaiły się do pobierania zróżnicowanego pokarmu. Młode oddzielamy od rodziców po 3 do 4 tygodniach, gdy się już usamodzielnią i same będą pobierać suche ziarno. Dorosłe ptaki nie powinny przystępować do więcej niż 3 lęgów w sezonie. Zbyt wyeksploatowane samice mogą nawet paść podczas znoszenia jajka, dlatego warto dać ptakom odpocząć po wyprowadzeniu 3 lęgów i poczekać na młode do kolejnego sezonu. Niech najważniejsze będzie zdrowie ptaków, a nie nasze ambicje.

Mutacje: Wyhodowano już kilka ciekawych mutacji tych pięknych ptaków. Najpopularniejsze z nich to Szeki, u których barwa zielona nierównomiernie w niektórych miejscach zamienia się w barwę żółtą, a także ptaki morskie, u których kolor zielony zamienia się w morski, a czerwona maska zmienia kolor na pomarańczowy. Ciekawie wygląda również połączenie tych dwu mutacji tj. szeka z morskim – ptak morski, u którego pojawiają się żółte plamy. Wyróżnia się również mutację pastelową (jaśniejsze ptaki), lutino (ptaki żółte z czerwonymi oczami), morskie pastele (ptaki morskie o rozjaśnionym upierzeniu), morskie Szeki pastelowe, a także ptaki z białym ogonem, które jednak są dopiero w fazie eksperymentów.


Zdjęcie autorstwa: dominik0611

Tekst jest mojego autorstwa. Kopiowanie go bez mojej zgody i zgody administratora tej strony jest zabronione i podlega karze.
Ostatnio zmieniony przez mirass 2011-03-27, 17:31, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 17:45   

Kulczyk szary – Serinus leucopygius

Mały ptak należący do rodziny kulczyków, często nazywany szarym śpiewakiem. Czemu właśnie taka nazwa? Ptaki te są ubarwione bardzo skromnie i raczej nie przyciągają do siebie hodowców barwą swego upierzenia, za to przepięknie śpiewają i jest to niepodważalny argument do tego, aby posiadać tego pięknego ptaka w swoim domu.

Środowisko naturalne: Ten pięknie śpiewający kulczyk na wolności zasiedla tereny kontynentu afrykańskiego, na południe od Sahary, a dokładniej w Etiopii, Sudanie, Ugandzie, Nigerii, Nigerze i Senegalu.

Wyróżnia się 3 podgatunki kulczyków szarych:
- Serinus leucopygius leucopygius (Sudan i Etiopia na południe od Ugandy)
- Serinus leucopygius pallens (Niger, Nigeria),
- Serinus leucopygius riggenbachi (Senegal, zachodni Sudan)

Biotopem szarych śpiewaków są tereny sawann porośniętych krzewami. Przebywają one w pobliżu różnego rodzaju zbiorników wodnych, by mieć stale dostęp do wody pitnej. Są to ptaki bardzo towarzyskie i w okresie poza sezonem lęgowym przebywają w stadach jednogatunkowych lub w połączeniu z afrykańskimi gatunkami astryldów. Żerują przede wszystkim na ziemi i żywią się nasionami różnych traw, roślin uprawnych, a także, szczególnie podczas sezonu lęgowego i wychowu młodych, żywią się drobnymi owadami, jak również pajęczakami i zielonymi częściami roślin. Na czas lęgów ptaki rozdzielają się w pary i poszukują odpowiedniego miejsca do zbudowania gniazda. Jest to z reguły wysoki, gęsty krzew, gdyż budują one gniazda na wysokości około 1,5 metra nad ziemią. Materiałem budulcowym są cienkie włókna, suche trawy, a także sierść ssaków. Mimo iż poza sezonem lęgowym ptaki te są dość spokojne, to w czasie wysiadywania jaj i wychowu młodych stają się agresywne. Szybko przepędzają intruzów znajdujących się w pobliżu ich gniazda, tak intruzów tego samego gatunku jak i innych gatunków. Samiczka znosi 3-4 jaja, które są inkubowane przez około 2 tygodnie. Samiec nie siedzi na jajkach, a tylko dokarmia swoją partnerkę. Zależnie od dostępu do pokarmu, szare śpiewaki na wolności wyprowadzają zazwyczaj 2 do 3 lęgów.

Wygląd: Jak już pisałem, są to niezbyt ciekawie ubarwione ptaki. Niemal całość ich upierzenie to barwa szara, z wierzchu ciemniejsza, a od spodu jaśniejsza. Tylna część spodu ciała niemal biała. Gardło pierś i boki ciała są nakrapiane ciemniejszą barwą szarą. Obie płci są ubarwione niemal identycznie, jednak wielu hodowców uważa, że samce maja nieco więcej białego koloru w okolicach gardła, czego nie maja samiczki. Najlepszym sposobem na rozróżnienie płci, a w dodatku w 100% pewnym jest śpiew, gdyż tylko samce śpiewają – wtedy mamy pewność co do płci ptaka.

Przed zakupem: Zanim zdecydujemy się na zakup tego gatunku dużo poczytajmy o jego utrzymaniu, żywieniu, rozmnażaniu i chorobach. Co prawda jest to tylko podstawowa wiedza, ale wraz z informacjami od doświadczonych hodowców powinna wystarczyć, aby zapewnić naszym ptakom odpowiednie warunki, a z czasem sami będziemy poznawać zachowanie i szczegółowe potrzeby szarych śpiewaków. Kupujmy najlepiej ptaki młode lub takie co do których mamy pewność co do wieku (tzn. najlepiej ptaki z pełnymi obrączkami). Przy zakupie zwróćmy uwagę na kondycję ptaków, czy nie są otłuszczone, czy nie siedzą osowiałe, czy są ruchliwe, a także na stan upierzenia, stan łapek i okolic oczu, a także dzioba. Zapytajmy hodowcy, od którego kupujemy ptaki o dotychczasowy sposób karmienia, aby nie zmieniać nagle mieszanki ziaren czy dodatków żywieniowych, gdyż może się to w niektórych przypadkach skończyć nawet śmiercią nowego lokatora. Po przywiezieniu szarych śpiewaków do domu warto przeprowadzić kwarantannę, aby sprawdzić czy ptakom cos nie dolega i czy nie zachodzą jakieś niepożądane, dotąd nie zauważone zmiany chorobowe oraz aby mogły spokojnie się zaklimatyzować w nowym pomieszczeniu. Ptaki po przywiezieniu powinny mieć zapewniony spokój i ciepło.

Utrzymanie: Bardzo ważne jest zapewnienie tym ptakom spokoju, wysokiej temperatury w okolicach 25 stopni C, a nawet wyższej. Szare śpiewaki nie lubią spadków, ani wahań temperatury. W niskiej temperaturze czują się źle i zapadają na choroby. Nie lubią też przenoszenia z miejsca na miejsce. Nie przeszkadza im towarzystwo człowieka, jednak tylko wtedy gdy zachowuje się spokojnie, a ich klatki znajdują się wyżej od człowieka lub woliery są wysokie. Szare śpiewaki utrzymujemy w parach. Raz skojarzoną parkę już nie rozdzielamy. Samiec jest nieodłączny przy wychowie młodych i wysiadywaniu jaj przez samiczkę. Nie należy się też obawiać, że samiec przebywający wspólnie z samicą nie będzie śpiewał. Robi to równie chętnie będąc sam jak również ze swoją partnerką. Szare śpiewaki nadają się tak do klatek jak i do wolier. Warto zapewnić im w wolierach jakiś gąszcz gałęzi czy roślin, w którym chętnie będą przebywać i w którym mogą nawet same zbudować gniazdo. Szare śpiewaki podczas ciepłych miesięcy roku można również utrzymywać w wolierach zewnętrznych. Klatki dla tego gatunku powinny być dość długie, aby ptaki mogły się wylatać. Powinny mieć długość co najmniej 90cm. Niektórzy hodowcy preferują również pomieszczenia dość wysokie. Warto zamontować w okolicy klatki jakąś nawet dość słabą żarówkę. Niektórzy hodowcy preferują utrzymywanie szarych śpiewaków w pomieszczeniach z innymi ptakami. Można przeczytać o utrzymywaniu ich z drobnymi astryldami afrykańskimi, zeberkami, gołąbkami diamentowymi czy też małymi, spokojnymi papugami. Wybór sposobu utrzymywania zależy tylko i wyłącznie od nas.

Żywienie: Szare śpiewaki nie są wybredne co do pobierania pokarmu, jednak powinien być on jak najbardziej urozmaicony, aby nasze ptaki pobierały różne witaminy i minerały, a dodatkowo były przystosowane do pobierania urozmaiconego pokarmu, którym będą mogły wykarmić swoje potomstwo. Podstawą wyżywienia tych ptaków, podobnie jak w środowisku naturalnym, powinna być mieszanka drobnych ziaren tj. prosa białego, japońskiego, żółtego, senegalskiego żółtego i senegalskiego czerwonego, maku. Ptaki te wybierają przede wszystkim drobne ziarna, ale przyzwyczajają się również do pobierania ziaren nieco większych jak np. kanar, konopia czy proso srebrne. Urozmaiceniem żywienia powinny być owoce jak np. jabłko, a także warzywa tj. marchew, ogórek itp. Warto podawać również zieleninę (zbieraną z dala od ścieków i dróg) jak np. gwiazdnicę, rdest ptasi, koniczynę, krwawnik, mniszek lekarski itp. W tym przypadku mamy naprawdę duży wybór. Świetnym dodatkiem może okazać się również pokarm jajeczny. Nieodłączną częścią wyżywienia szarych śpiewaków powinny być jednak kiełki. Zawierają w sobie dużo witamin i powinny być podstawą wyżywienia młodych ptaków będących jeszcze w gnieździe. Często niedocenianym, a bogatym w duże zasoby białka, jest pokarm pochodzenia zwierzęcego, do którego warto przyzwyczaić ptaki, aby karmiły nim swoje młode. Zazwyczaj podaje się ptakom larwy mącznika młynarka, jaja mrówcze, mszyce, a także muszki owocowe. Możemy taki pokarm zakupić, jak również hodować samemu. Szare śpiewaki powinny mieć dostęp do dodatków mineralnych i witaminowych, czystego piasku, sepii, a także skorupek jaj kurzych.

Rozmnażanie: Ptaki które dopuszczamy do lęgów powinny ukończyć 12 miesiąc życia (a samice lepiej dopuszczać nawet później), być zdrowe, wyrośnięte i w dobrej kondycji. W pomieszczeniu, w którym chcemy rozmnażać te ptaki powinna być dość wysoka temperatura i wilgotność. Czynniki te nie powinny się wahać. Muszą mieć zapewniony spokój i zróżnicowany pokarm. Zdania co do trudności rozmnażania tego gatunku są podzielone, jedni hodowcy uważają, że jest to trudna sztuka, innym po przygotowaniu ptakom odpowiednich warunków od razu udaje się odchować młode. Szare śpiewaki preferują gniazda otwarte, a więc mogą to być koszyczki dla kanarków lub innego rodzaju gniazdka. Jako materiał budulcowy ptakom podajemy miękkie siano, mech, a także materiał budulcowy do gniazd dla kanarków, który możemy zakupić w niemal każdym sklepie zoologicznym. Gniazdo buduje i samiec i samiczka. Samiec stale zaleca się do swojej partnerki, głośno przy tym śpiewając. Po zakończeniu budowy gniazda samiczka składa około 4 jajka, które wysiaduje przez okres około 2 tygodni. W tym czasie samiec w innej części pomieszczenia głośno śpiewa i pilnuje rewiru. Młode po wykluciu się są nagie i ślepe. Mają ciemną, szaro-różową skórę pokrytą gdzieniegdzie drobnym puchem. Młode ptaki mają w dziobie specyficzny układ plamek, dzięki czemu łatwiej jest je karmić dorosłym ptakom. Małe kulczyki szare są karmione przez oboje rodziców, jednak częściej robi to samiczka, którą karmi samiec. W tym czasie w pomieszczeniu z ptakami nie powinno zabraknąć kiełków a także warto podawać pokarm jajeczny i drobne owady czy ich larwy. Młode ptaki puszczają gniazdo po około 3 tygodniach, jednak często jeszcze do niego wracają. W tym czasie są karmione przez ojca, a matka przygotowuje się do kolejnego lęgu. Gdy młode szare śpiewaki same będą zjadać suchy pokarm możemy je oddzielić od rodziców. Dorosłe ptaki nie dopuszczamy do większej ilości lęgów w jednym sezonie lęgów jak 3.

Podsumowanie:
Nie są to ptaki łatwe w utrzymaniu, jednak są często w Polsce rozmnażane. Trzeba zapewnić im odpowiednią temperaturę, spokój i nie rozdzielać raz skojarzonej pary. W naszym kraju ostatnio cena tych ptaków wzrosła, jednak popyt na nie, nie spada i coraz większa ilość hodowców je posiada, rozmnaża lub dopiero chce posiadać. Ich przepiękny śpiew przyciąga niejednego miłośnika ptaków. Zapewnijmy im jak najlepsze warunki, aby jak najdłużej cieszyły nas zdrowiem, licznym potomstwem, a także pięknym, donośnym śpiewem.


Zdjęcie autorstwa: Bastorek

Tekst jest mojego autorstwa. Kopiowanie go bez mojej zgody i zgody administratora tej strony jest zabronione i podlega karze.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
petrus29 
Mega User
drób ozdobnyPomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 16 Cze 2009
czyli 5517 dni temu
Posty: 120
Podziękowania: 3/19
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-27, 21:37   

mirass ja jestem daleki od pouczania kogo kogokolwiek, zwróciłem tylko uwagę ale widać taki podmiot jak ja, bardziej znanym hodowcom, uwagi zwracać nie powinien, bo przecież kim ja jestem. Zresztą to bardzo uczciwe napisać w ciągu ostatniego tygodnia 6 tekstów i wygrać. prawda? Ja wygrać nie muszę, a nawet już i nie chcę, myślałem że to będzie fajna zabawa, a się okazuje, że nie. Może niektóre moje teksty są i przy krótkie trochę, dlatego proszę administrację o niebranie pod uwagę tych które, maja poniżej dziesięciu zdań. ja przynajmniej starałem się po części opisać ptaki których niema na forum, o co przede wszystkim chodziło.
Panie wanted, ja nie chcę, aby moje teksty w ogóle brano pod uwagę w tym konkursie konkursie, bo i poco, skoro są inni co w ostatnich dniach wysłali kupę tekstów. Jeżeli jednak jakiś tekst się Panu spodoba to może go pan umieścić na forum. Ja osobiście udziału w innych konkursach już brał nie będę. Nie jestem dąsaty, ale po prostu ja lubię grę uczciwą. Lubię te forum, ale ograniczę się do kupna sprzedaży, bo po co się wysilać. Wziąłem udział w tym konkursie bo zostałem zaproszony, tylko i wyłącznie, dziękuję za zaproszenie, było fajnie, ale niestety do czasu.

Dodam jeszcze tylko to, że nie chodzi tu tylko o mnie, (bo ja rzadko wygrywam a udział wziąłem dla frajdy), ale o każdego, kto systematycznie pisał teksty i stosował się do zasad.

Pozdrawiam.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 21:44   

petrus29, nie rozumiem o co się obrażasz. Nie miałem zamiaru Cię obrażać w żaden sposób, ale skoro tak to odbierasz to ok...
Po prostu nie mogłem zrozumieć wytykania błędów innym, jednocześnie popełniając takie same błędy. Myślę że nie ma sensu dawać sobie spokoju z konkursem przez coś takiego i uważam że tak czy tak obsługa (jury) poradzi sobie z dojściem do tego że zbyt duża ilość tekstów jest niezgodna z regulaminem, a więc zakładanie że ten kto wyśle najwięcej tekstów ten wygrywa jest nie do końca rozsądne.
Poczułem też aluzję co do siebie, ale wrzuciłem tyle tekstów na ile pozwolił mi regulamin.
Pozdrawiam
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
petrus29 
Mega User
drób ozdobnyPomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 16 Cze 2009
czyli 5517 dni temu
Posty: 120
Podziękowania: 3/19
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-27, 22:15   

Co do Pana to aluzji nie było, a przynajmniej nie miało być. ja się nie obrażam, mam świadomość (po Pana tekście) tego że nie wszystkie moje teksty miały te 10 zdań przyznam że nawet nie liczyłem,i myślę że administracja by to zauważyła i mi ich nie uznała, pisałem te teksty bardziej dla samego wzięcia udziału niż wygrania. może i Pan nie chciał mnie urazić, nie wiem, zresztą nie mi o tym sądzić, to tylko Pan może widzieć, ale ton był karcący, a przynajmniej miał taki być? ja po prostu uważam że samo takie zachowanie jak ONAG-a jest nie uczciwe. Nie, naprawdę nie chcę brać w tym udziału, od dawna nie brałem udziału w konkursach, w tym się zdecydowałem, bo miało być fajnie, a jednak nic się w konkursach nie zmieniło.

Nie mam do nikogo w najmniejszym razie urazy, ale czuje się źle z tym że, np ja zostałem skarcony, ale nie napisał Pan wówczas, że ONAG zrobił źle dopiero teraz, po moim kolejnym wpisie, wyglądało to co najmniej tak jak by ktoś nisko postawiony w hierarchii zwrócił uwagę komuś postawionemu wyżej, a ten, ewentualnie jego kolega postawiony równie wysoko pokazał mu jego miejsce. dziękuję.
Wiem wytykając nie uczciwość, powinienem był najpierw sam swoje posty przeczytać i przeliczyć zdania, ale tego nie zrobiłem, przepraszam za to i że ośmieliłem się zwrócić uwagę. Więcej nie będę, bez obaw. będziecie pewnie zaprzeczać, że tak nie jest że wszyscy są równi, ale skoro, tak to czemu w najmniejszym stopniu nawet zwracając mi uwagę na mój błąd nikt mnie nie poparł.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
mirass 
Doświadczony Hodowca
MirekPomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-03-27, 22:32   

Jak dla mnie wymiana zdań bez sensu. W internecie nie da się określić czy ton był karcący czy nie. Nie jestem w żadnej hierarchii i żadko bywam na forum. Nie miałem zamiaru nikogo obrazić.
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
petrus29 
Mega User
drób ozdobnyPomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 16 Cze 2009
czyli 5517 dni temu
Posty: 120
Podziękowania: 3/19
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-03-27, 22:36   

Ok. Spoko. Ja też nie mam zamiaru nic więcej pisać.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
grajgul 
Mega UserMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 6031 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-03-28, 07:42   

Po co te kłótnie ? Przecież pod uwagę i tak będą brane tylko regulaminowe artykuły. A to że ktoś napisał więcej, chwała mu za to, komuś na pewno się przyda ;-) . petrus29, nie martw się, wszystko odbędzie się zgodnie z regulaminem ;-)
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
glizda177 
Doświadczony HodowcaPomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5606 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2011-03-29, 21:08   

kiedy drodzy administratorzy mają byc wyniki?:) bo w regulaminie nic nadmienione nie ma
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Ostatnio zmieniony przez glizda177 2011-03-29, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5190 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-03-29, 21:31   

glizda177, Zapewne jak Wanted znajdzie chwilę żeby wybrać jury ,wyniki będą szybko :->
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
grajgul 
Mega UserMoja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Wiek: 32
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 6031 dni temu
Posty: 901
Podziękowania: 74/106
Skąd: Bydgoszcz

Wysłany: 2011-03-29, 21:32   

glizda177, spokojnie Jury jeszcze obraduje ;)
_________________
Artykuły rehabilitacyjne i nie tylko - www.kursmed.com

Pozdrawiam cie Gość, :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
glizda177 
Doświadczony HodowcaPomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5606 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2011-03-29, 21:33   

:) ciekawość mnie juz nadgryzła :) miłego obradowania
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Ostatnio zmieniony przez glizda177 2011-03-29, 21:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-03-30, 00:14   

Konkurs trwać będzie od dnia dzisiejszego a zakończy się dnia 28 marca 2011 roku o godzinie 20.00.
Jurry w całości Obsługi podejmie decyzję kto wygrał.Niestety zmieniłem lekko obsadę Jurry i pomocni mi będą:
amadyna1471, Barnard, grajgul, jakub, jomidzola


Chciał bym jeśli mogę prosić, by każdy z Was wybrał według waszych uznań - biorąc pod uwagę oczywiście Regulamin konkursu - 3 osoby które typuje za napisanie najlepszych tekstów podając w Dziale ukrytym (zakładam temat) na jakich widzi ich miejscach.
Wiem, że będzie cięzko bo sporo dobrych tekstów.
Niestety na wyniki userzy będą musieli poczekać !!!
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
AdministratorSPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 6038 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-04-18, 23:08   

Konkurs uznajemy za udany i zamknięty.

Zwycięzcą została glizda177 a fundatorem głównej nagrody jest SERAMA.
Nagroda dotrze do zwyciężczyni już jutro !!!
Czekamy na zaprezentowanie jej.

Drugą pozycję zajął michał12 - nagroda w postaci ptaka pojedzie po świętach.

Największy kłopot sprawiło wybranie Obsłudze między petrus29 i mirass który z nich ma zając trzecią pozycję.
Tutaj przyznaliśmy ją temu pierwszemu. Jeśli jednak fundusze pozwolą lub rzeczowe nagrody to i mirass zostanie nagrodzony.

Ciężko było wybrać, mamy nadzieję że oceniliśmy sprawiedliwie i że nikt nie ma do nas zastrzeżeń.

Gratulujemy wygranym i dziękujemy bardzo tym którzy zajęli kolejne miejsca .Poproszę o kontakt petrus29.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-04-19, 08:21, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 6036 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2011-04-19, 20:34   

Konkurs zakończony, zamykam temat,część postów została przeniesiona.
glizda177gratuluje.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..
AVIORNIS POLECA:SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarkaWyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::....:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .

.: ASPEKTY PRAWNE :.