Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
ZDROWIE
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2010-12-22, 00:03   ZDROWIE

Znalazłem taki ciekawy artykuł o zdrowiu i chorobach ptaków,pomyślałem że niektóre rzeczy mogą być przydatne :-)

Zdrowie

1) Profilaktyka

Zdrowie ptaków w warunkach niewoli zależy w głównej mierze od właściwej karmy, właściwego pomieszczenia i jego prawidłowej lokalizacji oraz od umiejętnej pielęgnacji ptaków. Wszystkie te czynniki razem i każde z osobna mają decydujący wpływ na kondycję i stan zdrowotny ptaka. Podstawową zasadą jest przestrzeganie higieny w klatce czy w wolierze i podawanie tylko karmy świeżej, nie zepsutej czy przeterminowanej.

Każdy hodowca powinien co pewien czas sprawdzić, czy ptaki są należycie odżywione. Dla dokonania właściwej oceny zdrowotności ptaka, należy go schwytać i ułożyć grzbietem na dłoni (dotyczy to ptaków do odpowiedniej wielkości), a następnie dmuchnięciem w pióra piersi, brzucha i podbrzusza odsłonić skórę. Można też odsłonić skórę przy pomocy palców, lecz wymaga to dość dużej wprawy. Mostek ptaka po odsłonięciu piór powinien być dość dobrze umięśniony. Upośledzenie w umięśnieniu mostka wskazuje na niedostateczne żywienie ptaka, albo też na brak możliwości lotu (po obu stronach mostka mięśnie są słabe i niedorozwinięte).
Brzuch powinien mieć barwę mięsistą i być lekko wklęsły. Zbyt obfite i kaloryczne pożywienie w połączeniu z brakiem możliwości ruchu w małej klatce, powoduje ogólne zatłuszczenie. Ujawnia się to w formie powiększenia podskórnej tkanki tłuszczowej brzucha, który w takim przypadku ma nie ma naturalnej mięsistej barwy lecz jest żółtawy, a ponadto nie jest wklęśnięty lecz sprawia wrażenie napiętego. Zatłuszczenie to można usunąć przez podawanie mniej kalorycznej karmy oraz umieścić go w większej klatce lub wypuszczać ptaka aby polatał po pokoju.

Codziennie należy obserwować ptaki w klatce czy w wolierze. Znając normalne zachowanie swoich ulubieńców, stosunkowo łatwo można zauważyć zmiany w sposobie ich zachowania. Ptak chory jest nieruchliwy, siedzi w ciemnych kątach woliery, bardzo często na podłodze, stroszy pióra, chowa w nie głowę i śpi. Ptak taki nie reaguje na obecność ludzi w pobliżu. Często można zaobserwować przyspieszony oddech. Czasami pióra koło odbytu są zabrudzone i mokre lub sklejone. Wydzielany kał jest inaczej zabarwiony niż normalnie. Chory ptak pobiera pokarm w niewielkiej ilości lub wcale. Symptomy te nie pozwalają na natychmiastowe określenie choroby, ale nakazują natychmiastowe leczenie ptaka i oddzielenie go od innych ptaków. Działając profilaktycznie należy wymienić drążek i piasek, a całą klatkę należy odkazić wodą utlenioną lub roztworem formaliny. Ptaka umieszczamy w osobnej klatce ogrzanej do temperatury 28-35 st. C. W tym celu zawiesza się nad nią dodatkowe źródło ciepła (promiennik podczerwieni lub zwykła żarówka 60-watowa). Lampa powinna ogrzewać tylko jedną stronę klatki, aby ptak w zależności od samopoczucia mógł przebywać w cieplejszym lub chłodniejszym miejscu klatki.

Jak najszybciej należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii wyspecjalizowanego w chorobach ptaków. Wczesne rozpoznanie choroby ułatwia leczenie i przyspiesza wyleczenie, a także umożliwia ocalenie pozostałych ptaków przez ich oddzielenie od chorego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i stosować kurację przepisaną przez niego. Po wyzdrowieniu ptaka, obserwujemy go jeszcze kilka dni. Jeżeli nie stwierdzimy objawów choroby, dołączamy go do pozostałych ptaków. Klatkę w której przebywał w czasie choroby starannie myjemy i dezynfekujemy.

2) Choroby układu pokarmowego

Bardzo często u ptaków trzymanych w klatkach i wolierach występują schorzenia układu pokarmowego i trawiennego, które najczęściej ujawniają się biegunką. Odchody są wodniste o szarej lub szarobrązowej barwie. Pióra w okolicy steku są zabrudzone i wilgotne. Nieopierzone miejsca kloaki są mocno zaczerwienione. Ptak chory na biegunkę jest osowiały i nie wykazuje apetytu.

Przyczyny tych chorób są różne. Mogą być one następstwem przeziębienia, przegrzania, podawania zanieczyszczonego lub zepsutego jedzenia, albo nieprzestrzeganiem higieny. Również zbyt szybkie przestawienie ptaka na nowy rodzaj karmy może powodować biegunkę.

Przy leczeniu biegunek należy ustalić przyczynę choroby i ją usunąć. Leczenie lżejszych przypadłości polega na umiejętnym stymulowaniu podawanej paszy. Należy wstrzymać podawanie pokarmu miękkiego oraz zieleniny, a zamiast wody należy podawać napar z rumianku. Dobrze jest podawać ptakom tarte jabłka. Kiedy mimo stosowania tych środków biegunka nie ustaje, należy zgłosić się do weterynarza, gdyż ptak może paść w wyniku odwodnienia organizmu lub może to być poważna choroba zakaźna. W leczeniu stosuje się antybiotyki lub preparaty sulfonamidowe, które przepisuje lekarz po zbadaniu odchodów chorego ptaka.

Innym, rzadszym rodzajem choroby jest zaparcie. W tym przypadku podaje się ptakom duże ilości zieleniny, a zwłaszcza sałaty.

Skaza moczanowa. Choroba ta występuje głównie u dużych papug trzymanych w klatkach pojedynczo. Polega ona na nieprawidłowej przemianie białka, w wyniku czego we krwi ptaka zwiększa się ilość kwasu moczowego, którego nerki nie są w stanie wydalić z organizmu. Powoduje to odkładanie się soli tego kwasu w narządach wewnętrznych, stawach nóg i skrzydeł. Występują wtedy artretyczne obrzęki stawów nóg i ramion skrzydeł. Ptaki takie wykazują objawy wyczerpania, mają opuszczone skrzydła, kuleją i nie mogą latać. Skaza moczanowa jest skutkiem podawania karmy zawierającej zbyt duże ilości białka zwierzęcego. We wczesnym stadium chorobę można zahamować, podając karmę ubogą w białko.

Salmoneloza (paratyfus). Wywołują ją bakterie z rodzaju salmonella. Ta choroba może być przenoszona na wszystkie ssaki i może również zarazić człowieka. Głównymi jej nosicielami są gryzonie, muchy, dzikie gołębie, wróble, ptaki wędrowne. W pobliżu wolier nie należy nigdy ustawiać karmników dla ptaków żyjących na wolności. Choroba atakuje przewód pokarmowy i jelita. Rozprzestrzenia się za pośrednictwem odchodów chorego osobnika. Chory ptak nie ma apetytu, siedzi skulony i śpi, szybko słabnie. Kał ptaka jest rzadki, wodnisty, o zielono-żółtym zabarwieniu. Obserwuje się także wyciek z oczu i otworów nosowych. Osobniki chore nie potrafią utrzymać równowagi. Choroba przeważnie kończy się śmiercią ptaka. W leczeniu lekarze weterynarii stosują antybiotyki. Ptaki które przeżyją paratyfus, nie nadają się do dalszego chowu z innymi ptakami. Same są uodpornione, ale są stałymi nosicielami tej choroby i mogą swoimi odchodami zarażać inne ptaki.

3) Choroby układu oddechowego

Najczęstszą przyczyną chorób układu oddechowego są zaziębienia na skutek gwałtownych zmian temperatury, przeciągów, napływu zimnego powietrza z otwartego okna. Typowymi schorzeniami jest katar i nieżyt oskrzeli. Katar połączony jest z zatkaniem się nosa i wtedy ptaki oddychają z wielkim trudem. Nieżyt oskrzeli ujawnia się bardzo przyspieszonym oddechem. W początkowym stadium tych chorób leczenie jest dość łatwe. Chore ptaki należy przełożyć do osobnej klatki umieszczonej w ciepłym pomieszczeniu (30-40 st. C) i o podwyższonej wilgotności. W cięższych przypadkach należy zasięgnąć porady weterynarza, który zastosuje odpowiednie antybiotyki.

Ptaki trzymane w wolierach ogrodowych są bardziej odporne na zmiany temperatury. Najczęściej zapadają na zdrowiu ptaki trzymane w pomieszczeniach ogrzewanych. Nagła zmiana temperatury może być przyczyną zapalenia płuc. Chory ptak ma kłopoty z oddychaniem, głośno wciąga powietrze, potrząsa głową, ma nastroszone pióra i duże pragnienie. Aby uratować ptaka konieczne jest leczenie antybiotykami pod kontrolą weterynarza.

Papuzica. Choroba papuzia (psitakoza), zwana również papuzicą, jest groźnym schorzeniem nie tylko dla ptaków, ale także dla ludzi. Zakażenie następuje przez układ oddechowy. Występuje ona u ptaków złapanych na wolności. Na początku XX wieku choroba ta przekształciła się w epidemię i objęła całą Amerykę, Europę i Afrykę. Wówczas oprócz zdziesiątkowanych ptaków zmarło na tę chorobę kilkaset osób. Wydany przez wiele państw zakaz wywozu papug oraz handlu papugami spowodował, że zainteresowanie tymi ptakami zmalało i epidemia wygasła.
Zarażony ptak najczęściej pada po 1 do 3 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Jest to katar, kaszel, trudności w oddychaniu, biegunka, apatia i wzmożone pragnienie. Papuzica przenosi się na ludzi i przebiega w postaci podobnej do grypy i zapalenia płuc, pojawiają się również zaburzenia żołądkowe i krwawienie z nosa. Zanim wprowadzono antybiotyki śmiertelność ludzi zarażonych tą chorobą była bardzo duża. Dzisiaj w handlu znajdują się wyłącznie ptaki pochodzące z hodowli i zakażenie tą chorobą jest minimalne.

Gruźlica. Źródłem zakażenia są odchody chorych ptaków. Ptaki zarażają się nią od innych chorych ptaków lub od ludzi, najczęściej spożywając zakażony pokarm. Rozwojowi choroby sprzyja niedożywienie, trzymanie ptaków w miejscu bez dostępu świeżego powietrza i bez słońca. W początkowym stadium choroby nie występują żadne objawy. Dopiero po pewnym czasie, w zaawansowanym stadium widać zmiany chorobowe. Ptak ma nastroszone pióra, staje się apatyczny, je coraz mniej i chudnie. Jest to choroba nieuleczalna i chore ptaki trzeba uśmiercić.

4) Oczy, dziób i pazury

Zapalenie spojówek to najczęstsze schorzenie u nowo sprowadzonych ptaków, które jest skutkiem nieprzestrzegania higieny. Infekcja oka może być wywołana pocieraniem głowy ptaka o brudną żerdź. W profilaktyce ważne jest więc cotygodniowe czyszczenie żerdzi. Zakażenie może być także wywołane przez przeciąg, duże zapylenie powietrza, infekcję bakteryjną albo wirusową. Objawia się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu. Należy wtedy przemywać oczy ptaka naparem z rumianku lub rozcieńczonym (3%) kwasem borowym. Jeżeli wystąpi ropny wyciek i powieki będą zlepione, konieczna jest porada lekarza weterynarii, który zastosuje odpowiednie antybiotyki.

Przerost dzioba. Występuje głównie u ptaków starszych. Przyczyną deformacji jest przerost warstwy rogowej górnej części dzioba, co może utrudniać lub uniemożliwiać pobieranie pokarmu. Najczęściej jest to skutkiem podawania pokarmu nie wymagającego rozgryzania. W celu starcia dzioba podaje się ptakom kamienie wapienne lub żwirowe, które można nabyć w sklepach zoologicznych. Jeżeli jest konieczna korekcja dzioba, to powinien wykonać ją lekarz weterynarii.

Przerost pazurów. Przyczyną przerostu pazurów jest brak ruchu, który umożliwia ścieranie nadmiaru tkanki rogowej o powierzchnię gałązek i piasek. Kłopoty z pazurami mają ptaki trzymane w małych klatkach, w których nie ma chropowatych gałęzi, a żerdki są gładkie lub zbyt cienkie. Przerośnięte pazury bardzo utrudniają poruszanie się. Ptak ma kłopoty z przeskakiwaniem z jednej żerdki na drugą, zaczepia się o pręty klatki. Może to być przyczyną złamania palca lub nogi, a także śmierci ptaka z powodu wyczerpania lub stresu. Konieczna jest wtedy korekcja pazurów. Przycinając pazury należy uważać aby nie naruszyć naczyń krwionośnych. Najlepiej żeby zrobił to lekarz weterynarii, który również może nas poinstruować, jak tą czynność wykonać samemu.

5) Pasożyty

Jeżeli między gospodarzem a pasożytem zachowana jest równowaga, objawy choroby są trudne do zauważenia. Przy większej inwazji ptak staje się apatyczny, prawie nieruchomy. Pasożyty można podzielić na dwie grupy: pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne.

Pasożyty zewnętrzne. Do grupy tej należą świerzbowce, ptaszyńce i wszoły. Bytują one na skórze lub w piórach ptaków.

Świerzbowiec żeruje na skórze nóg, na woskówce i w okolicy kloaki. Drąży tam głębokie korytarze, powodując powstanie zwapniałych skorup, tzw. wapniaków. Pasożyty te zwalcza się smarując miejsca chore oliwą lub parafiną. Leczenie to powtarza się aż do całkowitego zaniknięcia objawów choroby.

Ptaszyńce, są to małe roztocza odżywiające się krwią ptaków. Powodują wycieńczenie dorosłych ptaków i anemię piskląt. Mogą one przenosić niektóre choroby infekcyjne. W dzień przebywają w szczelinach klatki, a w nocy ssą krew śpiących ptaków. Można je wykryć, przykrywając na noc klatkę białym prześcieradłem. Rano można na nim znaleźć ptaszyńce w postaci małych czerwonych punktów. Ptaszyńce zwalcza się środkiem roztoczobójczym, którym posypuje się całą klatkę i same ptaki. Zabieg taki wymaga powtórzeń. Po zwalczeniu pasożytów całą klatkę należy dokładnie wyczyścić i odkazić.

Wszoły żywią się masą rogową piór i złuszczonym naskórkiem. Występują najczęściej w dużych skupiskach ptaków. Pasożyty te wywołują u ptaków niepokój, podrażnienie i widoczne ubytki piór. Do ich zwalczania stosuje się odpowiednie preparaty.

Pasożyty wewnętrzne to najczęściej różne rodzaje nicieni i tasiemców. Bytują one w różnych narządach ptaków i są często przyczyną ich śmierci. Przez długi okres czasu mogą nie powodować objawów chorobowych. Obecność pasożytów można stwierdzić na podstawie laboratoryjnego badania odchodów. Zakażone ptaki stają się apatyczne i chudną mimo wzmożonego apetytu, mogą z trudem oddychać, kaszleć. Wczesna diagnoza i leczenie daje pomyślne rokowania. Po zakończeniu kuracji całe pomieszczenie dla ptaków należy dokładnie umyć i odkazić, a żerdzie i gałęzie wymienić na nowe. W wolierze trzeba również wymienić podłoże.

6) Wady upierzenia

Wady upierzenia wynikają z niewłaściwego żywienia, braku słońca i chowu wsobnego, czyli w bliskim pokrewieństwie.

Melanizm ; można łatwo usunąć przez zmianę pożywienia i zapewnienie ptakom częstych kąpieli wodnych i słonecznych. Właściwe barwy upierzenia powrócą po następnym pierzeniu ptaka.

Pierzenie się ptaków jest naturalnym procesem przemiany materii i przebiega stopniowo od kilku tygodni do roku
czasu, w zależności od wieku i gatunku ptaka. Przeważnie odbywa się to raz do roku. W miejsce starych wypadających piór wyrastają nowe. Pierzenie się większych papug jest rozłożone w długim okresie czasu, można powiedzieć, że papugi te pierzą się nieustannie. Wymiana piór następuje powoli, prawie niezauważalnie.
W czasie pierzenia należy dbać o należytą wilgotność powietrza oraz dostateczne naświetlenie słoneczne. Podawana w tym czasie karma powinna być urozmaicona, bogata w witaminy i sole mineralne. Istnieje cały szereg preparatów, które wzmacniają organizm i pobudzają do szybszej przemiany materii. Ich stosowanie zapewnia prawidłowe pierzenie się ptaków, a także uzyskanie czystych barw upierzenia. Przeciąganie się zbyt intensywnego pierzenia może być wynikiem niedoborów żywieniowych. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć porady u lekarza weterynarii.

Wyskubywanie piór występuje w różnych formach. Najczęściej zdarza się to u dużych papug. Ptak wyrywa sobie pióra wraz z dutkami, czasem do tego stopnia, że pozostają tylko pióra na głowie. Widok takiego ptaka jest dość makabryczny. Przyczyny takiego zachowania nie są do końca poznane i są one zróżnicowane u różnych osobników. Leczenie jest trudne i tylko w sporadycznych przypadkach kończy się sukcesem. Czasem do wyleczenia wystarcza urozmaicenie żywienia, podniesienie wilgotności powietrza lub zwiększenie nasłonecznienia klatki. Wyrywanie sobie piór może być skutkiem sytuacji stresowej lub nudów. Osamotniona papuga może popaść w nawyk wyskubywania sobie piór. Ptaka należy czymś zająć, aby nie miał czasu na wyskubywanie piór. Większość dużych papug wcale się nie kąpie. Powinny być regularnie spryskiwane letnią wodą, co jest jednym z elementów leczenia. Szukanie rzeczywistej przyczyny tego zjawiska może trwać bardzo długo.

7) Toksyny

Ptaki przebywające na swobodzie badają otoczenie dziobiąc i smakując różne przedmioty. Podobnie zachowują się w niewoli. Ptak fruwający po mieszkaniu obskubuje rośliny, meble i wszelkie przedmioty znajdujące się w zasięgu jego dzioba. W trosce o zdrowie ptaka należy pamiętać, aby nie znalazły się tam przedmioty czy rośliny zawierające toksyny lub inne substancje szkodliwe. Toksyny roślinne mogą powodować zatrucie organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć ptaka. Najbardziej niebezpieczne rośliny doniczkowe zawierające trujące substancje to: awokado, azalia, difenbachia, filodendron, heliotrop, monstera, oleander, tytoń, wilczomlecz. Również leżąca na stole paczka papierosów, zapałek, boazeria nasączona środkami konserwującymi oraz rozpuszczalniki i farby mogą być przyczyną poważnego zatrucia ptaka. Tak samo trujące są opary farb olejnych czy dym papierosowy.

Żerdki, zabawki i gałązki podawane ptakom nie powinny pochodzić z drzew iglastych. Najbezpieczniejsze to: topola, wierzba, klon, jesion, wiąz, magnolia oraz drzewa owocowe jak jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia i cytrusy. Oczywiście, przed podaniem gałązek ptakom należy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Także świeże owoce i warzywa powinny być dokładnie umyte i obsuszone przed ich podaniem ptakom. Najlepsze są te, które pochodzą z upraw ekologicznych, na naturalnych nawozach, które nie były opryskiwane żadnymi pestycydami.

Pokarm dla ptaków należy kupować zawsze najwyższej jakości. Nie powinno się kupować produktów przecenionych, w uszkodzonych opakowaniach czy przeterminowanych. Zwilgotniała sucha karma może spleśnieć. Należy ją w całości wyrzucić, gdyż podana ptakom spowoduje ich zatrucie.

8) Inne choroby

Zaczopowanie się jaja. Jest kilka przyczyn tego schorzenia. Najczęściej obserwuje się to u samic, które za wcześnie zostały dopuszczone do lęgów. Na skutek niedostatecznego rozwoju organizmu, drogi rozrodcze nie uzyskują takiej rozciągliwości, jaką ma ptak dojrzały. Inne przyczyny to zbyt niska temperatura otoczenia lub też nagła zmiana temperatury w granicach 10 st. C w okresie znoszenia jaj, a także stany napięcia i lęku, oraz intensywny chów wsobny. Zjawisko skurczu przewodu stekowego może być wynikiem stosowania niewłaściwej karmy, ubogiej w witaminy i wapno. Przy niedostatecznej ilości wapnia i soli mineralnych wykształcone jajo ma bardzo słabą skorupkę lub jej nie posiada wcale, jest okryte błonką i bardzo powoli przesuwa się w przewodzie stekowym. W przypadku zaczopowania się jaja, samica nie może oddać ekskrementów. Kał gromadzi się poza jajem i nie może przecisnąć się pomiędzy ścianką kloaki, a skorupą unieruchomionego w kloace jaja. Gdy kał przebywa dłużej w organizmie ptaka, trujące składniki przedostają się do krwi i ptak ginie. Objawy są dość typowe i łatwo je zauważyć. Początkowo ptak jest bardzo niespokojny. Jego stan zdrowotny szybko się pogarsza. Nie wchodzi do gniazda, siedzi na ziemi w pozycji pingwina, mając nogi wysunięte do przodu. Skrzydła są opuszczone, oczy mętne, lekko zmrużone. Ptaka powinno się umieścić jak najszybciej w ciepłym pomieszczeniu o znacznej wilgotności. Jeżeli po 2-3 godzinach samica nie złoży jaja, wymagana jest szybka interwencja lekarza weterynarii, gdyż ptak może zginąć.

Krzywica ; występuje często u młodych ptaków trzymanych w wilgotnych i ciemnych pomieszczeniach, bez dopływu światła słonecznego. Ich kości wyginają się w wyniku szybkiego wzrostu i braku witaminy D3, wapnia i fosforu. Ptaki dotknięte krzywicą nie mogą utrzymać się na nogach. Jedynym lekarstwem przeciwko krzywicy jest przeniesienie ptaków do odpowiednio nasłonecznionego pomieszczenia, oraz podawanie karmy z dużym dodatkiem wapnia. Zmian chorobowych kości nie można usunąć, można tylko zatrzymać postęp choroby.

Urazy mechaniczne, najczęściej wynikają z winy hodowcy, z jego braku wiedzy i wyobraźni. Wyraźne nieobciążanie kończyny lub nierozpościeranie skrzydła może świadczyć o złamaniu. Konieczna jest wówczas pomoc lekarza. Do transportu należy użyć możliwie ciasnego pudełka, aby ptak nie mógł się poruszać. Jeżeli jest to możliwe, chorą kończynę należy unieruchomić, np. przywiązując bandażem do tułowia.
Urazy mechaniczne mogą też być wynikiem bijatyk i rywalizacji między ptakami. W tym przypadku można zapobiec kontuzjom ptaków, przez umieszczenie ich w osobnych pomieszczeniach.

W wyniku zderzenia ptaka np. z szybą w czasie lotów po pokoju, ptak może doznać wstrząśnienia mózgu. Staje się wtedy zupełnie cichy, nie wykazuje reakcji na bodźce zewnętrzne, może stracić przytomność. Należy umieścić go w wymoszczonym watą pudełku, z głową powyżej reszty ciała i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Urazy wewnętrznej części dzioba i języka mogą nastąpić w wyniku ogryzania drewna lub dziobania się z innym ptakiem. Najczęściej skaleczenia szybko się goją. W tym czasie ptaki mogą mieć trudności z pobieraniem pokarmu. Należy wtedy podawać pokarm miękki.

Oparzenia. Ptaki latające po mieszkaniu mogą stanąć na gorącym piecyku, garnku lub rozgrzanej lampie. Oparzone miejsce jest bolesne. Na czas kuracji należy usunąć z klatki podłoże i zastąpić je papierem śniadaniowym. Chore miejsca obmywamy wywarem z rumianku lub maścią przepisaną przez lekarza.

Stres ; jest spowodowany najczęściej szokiem przy od łapywaniu. Ptak ciężko oddycha z otwartym dziobem, chwieje się na nogach, jego próby lotu są nieudolne. Należy wtedy ptaka pozostawić w spokoju i ciszy. Długotrwały stan napięcia może doprowadzić nawet do śmierci ptaka.
Nagły przestrach wywołany np. wybuchem petard lub obecnością obcych zwierząt w pobliżu klatki może wywołać atak serca i śmierć, nawet zdrowych ptaków. Podatność na stres jest zależna od indywidualnych cech ptaka.

Choroba klatkowa - występuje u zwierząt trzymanych w niewoli w zbyt ciasnych pomieszczeniach. Objawia się częstym kiwaniem głową lub rytmicznym balansowaniem całym ciałem. Nawyk ten pozostaje nawet po przeniesieniu ptaka do dużego pomieszczenia.


Wiem że niektóre pozycje się już powtarzają w innych tematach ale w całości się do dobrze prezentuje
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5170 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2010-12-22, 06:30   

amadyna1471 bardzo fajny, ciekawy i przejrzysty artykuł
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2011-01-07, 19:45   

amadyna1471 napisał/a:
Podstawową zasadą jest przestrzeganie higieny w klatce czy w wolierze i podawanie tylko karmy świeżej, nie zepsutej czy przeterminowanej.

świete słowa. Wiele razy widziałem warunki że tak powiem - złe. Potem dziwią się hodowcy że coś choruje czy pada. W małych pomieszczeniach z dużą ilością sztuk też cięzej jest utrzymać czystośc.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
darekmed1 
Mega User



Dołączył: 29 Sty 2009
czyli 5537 dni temu
Posty: 29
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Brusy
Wysłany: 2011-01-07, 20:38   

potwierdzam ptaki przebywające w odpowiednio przygotowanych i osłoniętych wolierach przed mrozami są dużo odporniejsze na zapadalność na choroby niż ptaki przebywające w pomieszczeniach w których dochodzi do znacznych róznic temperatur w ciągu doby. Znaczacy wpływ ma też wilgotność w tych pomieszczeniach.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-07, 21:29   

Niestety są jeszcze hodowcy u których ptaki hodowane są w krytycznych warunkach ,a co za tym idzie siedlisko chorób , później takie ptaki są sprzedawane na giełdach i tak rozprowadza się wiele chorób niestety które trafiają do naszych domów czy hodowli.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.