Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Absurdy prawne- NAGŁOŚNIENIE SPRAWY !
Autor Wiadomość
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-02-22, 22:27   Absurdy prawne- NAGŁOŚNIENIE SPRAWY !

Witam Wszystkich.
Nie pisałem postu w temacie o kontrolach ptaków, gdyż postanowiłem założyć nowy temat, żeby się te sprawy nie mieszały- pomoże mi to bardzo, żeby jasno pisać o tym, o czym temat ten będzie.
Otóż, postanowiłem, że 'poruszę' moje pewne znajomości z kręgów medialnych i spróbuję, podkreślam spróbuję pewne sprawy poruszyć. Nie mogę dać tutaj gwarancji pomyślnego zakończenia sprawy, ale spróbować zawsze mogę.
Chodzi mi o przedstawienie przez osoby które bardzo dobrze się na tym znają [w tym temacie] co jest nie tak w prawie jeśli chodzi o ptaki i inne mankamenty- które wszystkim hodowcom którzy hodują ptaki wymagające rejestracji leżą na sercu.
Ja nie wdrażałem się w to nigdy, bo nie było mi to potrzebne, więc proszę o konkretne i w miarę możliwości szczegółowe informację. Mam nadzieję, że nie spotkam się z krytycyzmem w stosunku do mojej osoby- choćby ze względu na mniejsze doświadczenie, bo myślę, że każda pomoc i chęć się tutaj liczy.
W temacie który założył tragopan to wszystko się trochę zmieszało bezpośrednio z jego sprawą, a ja mam na celu ogólne przedstawienie problemu, ale muszę prosić o Waszą pomoc. Czytałem już, że np. telefon do radia nic nie da- ale jak się trafi osoby z redakcji (czekam na konkretny kontakt właśnie) która się w to zaangażuje, to tak łatwo spokoju nie da i może pomoże. Żebym mógł działać, muszę mieć konkretną gadkę, mam nadzieję, że mi pomożecie. Potrzebuję na pewno czasu, bo to nie takie łatwe wszystko.
Postanowiłem zadziałać, bo to może też wpłynąć m.in na przyszłość nas- hodowców początkujących.
Proszę o nie zbaczanie z tematu i nie pisanie jakichś sarkazmów, bo takie będę usuwał.
Dziękuję.
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-02-22, 22:57   

Okej, będę wdzięczny i czekam. Jutro jadę do Sieradza, do redakcji i muszę się obeznać co i jak. Natomiast czekam na kontakt do osoby z Wa-wy która może coś zdziałać.
Ale jak pisałem, ja podejmę walkę, tylko, że sam wiele nie zdziałam, bez Waszej pomocy, a i rezultat nie jest pewny.
Mam nadzieję, że temat nie wznieci jakichś utarczek słownych- bo nie na tym rzecz polega, a chyba lepiej spróbować niż nie... :roll:
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2010-02-22, 22:59   

Wojtek_Ka, myślę że można też się spytać i JC by poradził co napisać, co mówić. Bardzo wiele wie na ten temat :idea: Myślę, że jak wszyscy wspólnie coś stworzymy, wykalkulujemy to będzie można z pełnym słowem i dokumentacją się gdzieś udać.
Można będzie poruszyć temat rejestracji ptaków i przetrzymywania u nas w kraju popierając też wszystko tym, że w innych krajach UE jest inaczej stosowane wszystko i że tam można, że wiele spraw wygląda inaczej :idea:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-02-22, 23:10   

No właśnie na to liczę, abyście przedstawili mi co jest nie tak, co można by zrobić itp.
Ja się będę starał, aby coś osiągnąć, a jak się czegoś podejmę to nie zrezygnuję łatwo.
Powiem jeszcze coś od siebie, taka jest prawda, że nie rozwijam hodowli w gatunkach 'z górnej półki' bo po prostu się obawiam tego całego 'prawa' i przepisów.
Z mnichami już miałem przedsmak tego wszystkiego...to po prostu trzeba zmienić i koniec.
Ten zapał mi nie zniknie po kilku dniach, ja nie z tych 8-)
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
mirek_60 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 11 razy
Wiek: 63
Dołączył: 08 Lut 2008
czyli 5894 dni temu
Posty: 108
Podziękowania: 2/1
Skąd: woj.podkarpackie
Wysłany: 2010-02-23, 00:50   Nagłośnienie.

Pomysł jak najbardziej słuszny.Tylko wydaje mi się ,że trzeba zacząć od tego co teraz mamy w tym kociołku.Tzn; Potrzeba jest dogłebnego poznania procedur i dokumentów ,które obowiązują w naszym kraju.Co w tym wszystkim jest OK. a co nie? Poznać konkretnych ludzi i ich problemy z biurokracją/patrz przepisami/.Co najbardziej przeszkadza w realizacji przepisów/jakie by nie były/?Jeżeli już mamy zamiar powoływać się na przepisy w innych krajach-prawdopodobnie bardzo liberalne i przyjazne hodowcom zatem należy opisac je i podać przykłady takich państw.Powinno sie tutaj skorzystać z rozległych kontaktów naszych polskich kolegów by poprosili swych zagranicznych kolegów o udostępnienie kopi procedur i dokumentów obowiązujacych w ich krajach.Jeżeli juz coś jest wymyślone i działa dobrze to może po niewielkich zmianach zastosuje się to w Polsce???Na koniec potrzebna byłaby propozycja zmian a co za tym idzie kawał roboty do wykonania.
_________________
___________________________________________
Mirosław Mazur
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
niedobry 
Mega User



Wiek: 46
Dołączył: 18 Sie 2009
czyli 5337 dni temu
Posty: 11
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: kaszuby
Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: 2010-02-23, 01:13   

....wielkie brawa i szacun...dla Wojtka
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz_M 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Sie 2008
czyli 5700 dni temu
Posty: 852
Podziękowania: 17/38
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2010-02-23, 09:53   

Myślę że to dobry pomysł , popieram ...


Tutaj bardzo dobry artykuł :

http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=170
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2010-02-23, 09:59   

Należy osiagnąć tylko 1 sprawę - BY W POLSCE OBOWIĄZYWAŁO PRAWO UNIJNE STOSOWANE WPROST - czyli bez "wymysłów" a szczególnie bez naleciałosci biurokracji niemieckiej /rejestry/ polanej sosem lenistwa polskiego /rejestracja wszystkiego/. Co prawda rejestracji "wszystkiego" juz nie ma, bo łaskawie usunięto zwirzeta z załączników D i C, ale po jaką cholerę rejestrować ptaki z załacznia B :!:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Barnard 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 36 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Mar 2008
czyli 5867 dni temu
Posty: 452
Podziękowania: 71/241
Skąd: Woźniki

Wysłany: 2010-02-23, 12:55   

dokładnie o nic innego się nie rozchodzi tylko o takie same prawa jak są w innych krajach Unii Europejskiej.
_________________
Pozdrawiam wszystkich !!! Mateusz Nowaczyk
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2010-02-23, 13:18   

barrabanda15 napisał/a:
dokładnie o nic innego się nie rozchodzi tylko o takie same prawa jak są w innych krajach Unii Europejskiej.


Nie wszystkich, bo gdyby wprowadzono wszystkie przepisy niemieckie, to dopiero by była tragedia :lol:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-02-23, 21:23   

Widzę, że temat się rozkręca ładnie. Dziękuję za informacje. Sami wiecie, że potrzebujemy zebrać to wszystko szczegółowo w całość, bo jak ja powiem komuś, że chcę aby ptaki z załącznika tego i tego nie były rejestrowane to mnie oleją. Potrzebuję po prostu konkretów, ustawy, ja tego sam szukam- ale z Wasza pomocą będzie mi lepiej i szybciej.
Jeśli ktoś się tym zainteresuję to muszę mieć fakty- które w jakiś sposób zainteresują media i zachęcą do działania. Sami wiecie, że jak coś jest zbyt mało ciekawe to tego nie ruszają.
Chodzi mi tutaj o porównanie praw z innymi państwami, o przypadki absurdalne, które są na pewno, a nawet jeśli ktoś z autopsji wie coś co mogę wykorzystać to będę wdzięczny. Ja suchą wiedzę z neta mogę łatwo ściągnąć, ale z tym za wiele nie zdziałam.
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amohr 
Mega User
Adam "amohr"



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 13 razy
Wiek: 45
Dołączył: 02 Kwi 2008
czyli 5840 dni temu
Posty: 157
Podziękowania: 2/2
Skąd: Bytów

Wysłany: 2010-02-23, 22:47   

Wojtek_Ka Super, że ktoś zajmie się tą sprawą może wreszcie ktoś zauważy ten problem.
Jesli chodzi o absyrdy prwane to:
Zgodnie z art. 64 ustawy o Ochronie Środowiska posiadacz żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady WE nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji nimi jest obowiązany do rejestracji ich w starostwie.Wszystko jest jasne co napisane w tych przepisach prawnych które mają za zadanie ograniczyć handel zwierzetami zagrożonych wyginięciem.

Jednak nasuwa się pytanie - po co mają podlegać rejestracji ptaki które są hodowane od lat w hodowlach prywatnych i tam są rozmnażane często w różnych mutacjach barwnych nie spotykanych w przyrodzie. Dlaczego więc posiadacz np. papugi w mutacji barwnej ma obowiązek rejestrować (aby zarejstrować musi posiadać odpowiedni dokument) jeżeli taki gatunek papugi w danej mutacji barwnej nie mógł odłowić z naturalnego środowiska.
Przykłady papug które podlegają rejestracji a nie powinny:
1.Modrlolotka czerwonoczelna – zaliczana do załącznika A hodowana bardzo często w hodowlach i ponadto spotykana w mutacji barwnej (mutacja lutino(żółta) jak nominalny gatunek tej papugi nie występuje w takim kolorze w naturalnym środowisku)
2.Rozella białolica, itp. gatunki papug.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Barnard 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 36 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Mar 2008
czyli 5867 dni temu
Posty: 452
Podziękowania: 71/241
Skąd: Woźniki

Wysłany: 2010-02-23, 23:33   

amohr, z załącznika A powinni skreślić Modrolotkę czerwnoczelną oraz świergotę czarnogłową ponieważ są z bardzo dużym powodzeniem rozmnażane w hodowlach, a z B powninni skręslić ponad połowę lub całość.
_________________
Pozdrawiam wszystkich !!! Mateusz Nowaczyk
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
JC 
Specjaliści



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 1931
Podziękowania: 126/25
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2010-02-24, 00:34   

barrabanda15, załączniki do RR 338/97 są tworzone na podstawie załaczników do Konwencji Waszyngtońskiej, a je mozna zmienić tylko przez głosowanie na posiedzeniu Stron Konwencji czyli przedstawicieli wszystkich państw które ratyfikowały Konwencję. Więc żeby to zmienić, to tak musieli by głosować przdstawiciele kilkudziesięciu państw :!:
Jednak to co jest w załącznikach nie jest najwazniejsze. Ważne jest, jak państwa dodatkowo utrudniają życie swoim obywatelom. Włśnie o zmianę tych dodatkowych utrudnień chodzi. Konwencja zabrania odłapywania modrolotek w Nowej Zelandii i przywożenia ich do Polski. Natomiast nie zabrania posiadania i handlowania wyklutymi w niewoli. Przepisy UE, mówią, że jak zaobrączkowałeś modrolotkę, to możesz ją sprzedać i też nie wymagają zadnych dokumentów. Natomiast prawo polskie wymaga dodatkowych dokumentów. Włąsnie o te "dodatki" chodzi :!:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Barnard 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 36 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Mar 2008
czyli 5867 dni temu
Posty: 452
Podziękowania: 71/241
Skąd: Woźniki

Wysłany: 2010-02-24, 00:48   

przepraszam nie napisałem ale mi właśnie o te papiery chodziło, o skreślenie z listy ptaków podlegających rejestracji danego gatunku
_________________
Pozdrawiam wszystkich !!! Mateusz Nowaczyk
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-02-25, 21:09   

Słuchajcie, mam już jeden odzew.
Pomoc zaoferowała mi osoba z PTTK, jest możliwość wysłania pisma od prezesa całego PTTK- u do Ministerstwa Ochrony Środowiska.
Nakreśliłem problem, napisałem, że chodzi o ptaki z załącznika 'B' głównie i o różnice między prawem unijnym a polskim.
Do jutra mam nadesłać jeszcze jakieś materiały- co jest nie tak- najlepiej konkrety. To od strony papierkowej.
Natomiast czekam cały czas na odzew ze strony medialnej. Cały czas będę informował o rozwoju sprawy.
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Al 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 50 razy
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 845
Podziękowania: 53/4
Skąd: Knurów
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2010-02-26, 09:15   

Wojtek_Ka, Gratulacje za chęć niesienia pomocy , może że strony prawnej znajdziesz coś w temacie na forum Woliery
http://www.forum.woliera....p?p=62206#62206
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-03-03, 22:40   

Dostałem pierwszy odzew- po konsultacji z prawnikiem, dowiedziałem się, że od strony ministerialnej to jest na tyle żmudna droga, że może potrwać kilka lat. Nasi politycy mają o wiele więcej ważniejszych spraw itp - tak usłyszałem. Poza tym, nad ustawą pracowali 'specjaliści' :lol: i jeśli nie zostały wniesione uwagi i widnieje podpis prezydenta to znaczy, że nie ma zastrzeżeń co do tej ustawy.
Pozostaje mi czekać, na odzew ze strony mediów.
Mam tez nadzieję, że ta petycja coś da, co podpisywaliśmy.
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wojtek_Ka 
Doświadczony Hodowca
Hodowca i Miłośnik ptaków



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 44 razy
Wiek: 32
Dołączył: 06 Mar 2009
czyli 5502 dni temu
Posty: 1025
Podziękowania: 29/44
Skąd: Szadek\Zduńska wola

Wysłany: 2010-03-11, 15:46   

Temat ucichł, ja czekałem na odzew. Znajomy mi napisał dzisiaj meila:

'Wojtek, niestety nikt z redakcji ode mnie, ani z Warszawy po zapoznaniu ze sprawą nie chciał się bliżej tematem zainteresować, gdyż jest to sprawa, która nawet po jakimkolwiek nagłośnieniu przez media - od strony prawnej będzie ciężka do wygrania...
Spraw tej wagi jest w naszym kraju wiele i nie każdą można łatwo wyegzekwować...

Życzę powodzenia !

Pozdrawiam '


:roll:
Tak więc nic dobrego się nie dowiedziałem. :oops: :oops: :oops:
_________________
Jeśli chcesz otrzymywać od innych coś wartościowego, dawaj najpierw innym szczerze to co masz w sobie najpiękniejszego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Alan1980 
Mega User
Bażanty



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/alan1980

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 11 razy
Wiek: 43
Dołączył: 31 Mar 2009
czyli 5477 dni temu
Posty: 1847
Podziękowania: 126/346
Skąd: Płońsk

Wysłany: 2010-03-11, 16:26   

Z petycją też nie jest za specjalnie. Sprawa troszkę przycichła i głosów za też już nie przybywa za wiele. Na dzień dzisiejszy jest 466 głosów w tym 359 zweryfikowanych. Ogólnie to dużo za mało żeby cokolwiek załatwić :-| .
_________________
www.ozdobneptaki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.