Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2008-03-25, 22:46
Tuzo
Autor Wiadomość
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-02-16, 11:42   Tuzo

Tuzo ( Bojowiec Tuzo )


Tuzo zaliczane były do starych bojowych kur pochodzących z Japonii, ale w tym kraju te kury są w ogóle nie znane. Pochodzenie ich nie jest znane, twierdzi się że pochodzą z Indii. Powstały od Kooptau asil, które pochodzą z Singapuru. Koguty Tuzo były hodowane wyłącznie do walk kogutów. W 1995 roku na ogólnoniemieckiej wystawie drobiu w Norynberdze Japończycy oficjalnie ogłosili że w ich kraju nie występuje ta rasa i że nie jest ona japońskiego pochodzenia, więc twierdzenie W. Kümerlinga że nie ma żadnej kury Tuzo w Japonii, potwierdziło się. Do Europy trafiły z USA. W 1983 roku zostały wpisane do niemieckiego wzorca .

Tuzo swoim wyglądem przypominają miniaturowe kury bojowe zaliczane są do dużych kur bojowych. Kogut waży 1200g, kura 800-1000g.
Tułów średni, zwężający się w kierunku pleców, relatywnie szeroki w stosunku do masy siała. Szeroka, duża pierś, która powinna być wypięta i uniesiona, co razem z średniej długości, dumnie podniesioną i z odpowiednim zagięciem szyją, daje wspaniały widok. W miarę długi, rozwinięty ogon powinien być lekko pochylony, z opadającymi do dołu i wygiętymi sierpówkami. Skrzydła krótkie oraz szerokie, z widocznym załamaniu, mocno i szczelnie przylegające do ciała. Uda muskularne, średnie i mocne. Nogi średniej długości, mocne z dobrze rozwiniętymi ostrogami, barwa zależy od barwy upierzenia, od ciemnoniebieskich przez niebiesko-białe do żółtych.
Głowa okrągła. Czoło szerokie z wyraźnymi naroślami ocznymi. Grzebień groszkowy, mały z trzema rzędami ( trórzędny )środkowy rząd wyższy, pozostałe dwa boczne niższe. Oczy perłowe, popielate lub pomarańczowe (bursztynowe ). Dzwonki wręcz niewidoczne lekko zaznaczone. Część twarzowa gładka, czerwona, kury mają trochę ciemniejsza i pokryta delikatnym puchem, zausznice nie wielkie i czerwone.
Kura znosi nie wiele jaj zaledwie 70 rocznie. Waga jaja 35g, barwa skorupki popielata lub biała.

Tuzo występuje w odmianach barwnych :
- czarna
- biała
-niebieska
- pszeniczna.







http://www.komovdvor.spb.ru/boicovie/tuzo.html
http://kippenencyclopedie.nl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Krzysiek 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lut 2008
czyli 5947 dni temu
Posty: 18
Wysłany: 2008-02-16, 17:03   

Małe sprostowanie do tekstu Mateusza. Tuzo nie są rasą japońską to fakt i obecnie tam nie spotykaną , natomiast w Japonii były kiedyś bardzo popularne. Dostały się tam z Syjamu w okresie importu kur w typie malajskim czyli siam shamo i właśnie odłamu asila nazywanego tuzo - nankin shamo. Tuzo są protoplastami rasy typowo japońskiej - yamato gunkei. Popularność zdobyły dzięki możliwości wygrywania walk z dużymi rasami bojowymi dzięki specyficznym atakom na przeciwnika. Mianowicie powtarzalnie , ciągle tuzo atakowały z powietrza lotem nurkowym , co dawało im wyrównanie szans z przeciwnikiem dużym , silnym ,błyskawicznym ,lecz z uwagi na masę ciała bez możliwości wzbicia się w powietrze. Czyste rosowo ptaki tuzo są bardzo agresywne ,lecz posiadają także jak inne rasy bojowe niebywałą inteligencję.
Na początku hodowla tuzo była przywilejem jedynie rodów książęcych w Japonii i wystepowały jedynie w ubarwieniu czarnym.
Temat bojowych jest raczej skomplikowany ,dlatego suche stwierdzenia w tekstach opisujacych rasę jest bardzo lakoniczne i delikatnie mówiąc ''puste''.
Po drugie - stwierdzenie ,że kooptau asil pochodzi tylko z Singapuru jest także szczątkowe i mijające się z rzeczywistością.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Mateusz 
Doświadczony Hodowca
polskie rasy



Pomógł: 9 razy
Wiek: 29
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5960 dni temu
Posty: 381
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Niedzrwica Kościelna
Wysłany: 2008-02-16, 20:13   

Krzysiek, napisane jest w na samym początku " Tuzo zaliczane były do starych bojowych kur pochodzących z Japonii ...." :mrgreen: :lol: I dziękuję a sprostowanie. Widzę że się znasz na kurach bojowych
_________________
Ja mogę wszystko!! Mateusz Gracjan Dec
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Krzysiek 
Mega User



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lut 2008
czyli 5947 dni temu
Posty: 18
Wysłany: 2008-02-16, 23:30   

Mateusz - poważnie ?
Znam się nie tylko na bojowych i wiem ,że korzystasz , opisując rasy z kasiążki ''Amatorska hodowla kur'' . Tak się składa ,że pracowałem trochę nad tą książką i wiem ,że opisy są jedynie suchym przekazem bo jest to przekład. Zmiany dotyczyły nazw ras i ubarwień. Znam ją od podszewki w oryginale. ''Stare ''rasy azjatyckie sa fascynujące i to co wyczytasz z dostępnych popularnych żródeł jest kroplą w morzu. Tak nawiasem mówiąc tuzo ważą jeżeli chodzi o kogutki 1.8 kg. Oryginalne japońskie bojowce zostały wyparte przez shamo i właśnie tuzo ,lecz w okresie Tokugawa te drobne bojowe były hodowane jedynie w kolorze czarnym . Po zabronieniu przez cesarza urządzania walk kogutów dopiero wieśniacy wyhodowali je w innych ubarwieniach. Walki były zagrożone nawet kara śmierci dla organizatorów a jednak rasy takie jak shamo przetrwały. O czymś to świadczy- prawda.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.