Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Międzynarodowe prawo !
Autor Wiadomość
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-16, 14:42   Międzynarodowe prawo !

PRAWO MIĘDZYNARODOWE

Kilka lat temu w pewnej książce przeczytałam wiele mówiący tytuł „papugi ofiary swojej urody”. Do tego zdania nic dodać, nic ująć może tylko jeszcze ... i inteligencji. Niestety fascynacja ta doprowadziła do sytuacji, gdy w swoim naturalnym środowisku papugi należą do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Niekontrolowane pozyskiwanie zwierząt ze środowiska naturalnego, niezależnie od innych czynników spowodowało, że wiele gatunków tych pięknych i inteligentnych ptaków zagrożonych jest wyginięciem. Sytuacja stała się na tyle poważna, że wymagała wprowadzenia międzynarodowych uregulowań prawnych.
Taka idea pojawiła się już w roku 1960 jednak dopiero w 1973 roku na spotkaniu w Waszyngtonie powołano do życia Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem. Często określa się ją również mianem Konwencji Waszyngtońskiej od miejsca jej przyjęcia. Popularną nazwą jest też Konwencja CITES, w oryginale nazwa Konwencji brzmi: „The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora”. Postanowienia Konwencji zaczęły obowiązywać od pierwszego lipca 1973 roku. Początkowo Konwencję podpisało 88 państw, obecnie stronami są 163 państwa. W Polsce jej postanowienia zaczęły obowiązywać od 12 marca 1990 roku. Konwencja jest aktem prawnym, który ustala zasady międzynarodowego handlu zwierzętami i roślinami. Należy podkreślić, że nie zabrania ona handlu. Jej postanowienia stawiają jednak pewne warunki na jakich ten handel może się odbywać.

Jak to działa ?
Oczywiście nie będę tu przedstawiać prawniczego wywodu, jednak do zrozumienia idei trzeba zapoznać się z pewnymi definicjami. Więc od początku:
- okaz - Konwencja chroni zwierzęta i rośliny i określa je jednym słowem: "okaz" . Co ciekawe okaz to nie tylko żywe zwierzę, lecz również martwe oraz każda łatwo rozpoznawalna jego część lub produkt pochodzący z gatunku objętego ochroną.
- handel – w rozumieniu Konwencji oznacza przewożenie przez granicę i jest regulowany systemem pozwoleń.
- załączniki - to sedno Konwencji. W nich zostały zapisane poszczególne gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Załączniki są trzy: I , II, III. O tym, do którego załącznika należy gatunek decyduje jego stopień zagrożenia.
- Załącznik I – zwierzęta w największym stopniu zagrożone wyginięciem. Generalnie zabroniony jest handel komercyjny tymi gatunkami.
- Załącznik II – w chwili obecnej gatunki znajdujące się na liście nie są bezpośrednio zagrożone wyginięciem jednak mogły by się takimi stać gdyby handel nie był ściśle kontrolowany. W tym wypadku dozwolony jest handel do celów komercyjnych.
- Załącznik III- skupia gatunki, które są przedmiotem kontroli na wniosek państwa będącego Stroną Konwencji.

Jak działa machina urzędnicza?
„Kwatera główna”, czyli Sekretariat CITES znajduje się w Genewie i koordynuje działania wszystkich państw, pomaga Stronom Konwencji w wdrażaniu jej przepisów. CITES jest międzynarodowym aktem prawnym, którego stronami mogą być jedynie niepodległe państwa. Zgodnie z przepisami Konwencji państwo będące Stroną Konwencji ma obowiązek wyznaczyć jeden lub kilka organów administracyjnych, które zajmują się wszystkimi aspektami prawnymi oraz organ naukowy. W Polsce rolę organu administracyjnego pełni Ministerstwo Ochrony Środowiska. Jest ono odpowiedzialne za stosowanie przepisów Konwencji oraz wydawanie zezwoleń CITES, czyli dokumentów, które uprawniają do przewozu zwierząt przez granicę. Organ naukowy jest ciałem doradczym dla organu administracyjnego. Najważniejszym jego zadaniem jest doradzanie organom administracyjnym czy wywóz, a w niektórych wypadkach także przywóz danego zwierzęcia może stanowić zagrożenie dla dzikich populacji w danym kraju.
Organem naukowym w Polsce jest Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Wszelkie decyzje związane z Konwencją są podejmowane na Konferencji Stron Konwencji. Konferencja Stron odbywa się co dwa lata. To tu zapadają najważniejsze decyzje: ustalanie listy gatunków, dyskutowane są przepisy i ustalana cała polityka.

Jakie dokumenty?
Jak już wspomniałam, aby przewozić przez granicę zwierzęta objęte kontrolą na mocy Konwencji należy posiadać odpowiednie dokumenty:
- zezwolenie eksportowe – jest to dokument niezbędny do wywozu zwierzęcia. Dokument ten potwierdza, że w opinii danego państwa pozyskanie zwierzęcia nie zagrozi istnieniu dzikiej populacji tego gatunku. Dokument wydawany jest przez organ administracyjny po konsultacji z organem naukowym. Obowiązek posiadania zezwolenia odnosi się zarówno do okazów pozyskanych z natury jak i okazów hodowlanych!
- zezwolenie importowe - wydawane jest przez organ administracyjny kraju przywozu oczywiście po konsultacji z organem naukowym, który stwierdza czy przywóz nie spowoduje zagrożenia dla istniejącej populacji danego gatunku.
- świadectwo pochodzenia - wymagane jest w przypadku, gdy okaz jest wywożony z państwa, które ograniczyło wywóz danego gatunku, lub w przypadku, gdy okaz jest wywożony z innego państwa będącego Stroną Konwencji. Dokument wydawany jest przez organ administracyjny.

Konwencja określa rodzaje dokumentów jakie muszą towarzyszyć zwierzętom w zależności od tego jaki stopień ochrony został im przyznany. Gatunki wpisane do załącznika I są w bardzo dużym stopniu zagrożone, dlatego też w przypadku ich przewozu muszą im towarzyszyć dwa dokumenty: zezwolenie importowe i zezwolenie eksportowe. Przemieszczanie zwierząt z załącznika II musi być monitorowane i podróżują one po świecie z jednym dokumentem: zezwoleniem eksportowym. Zwierzętom z załącznika III towarzyszy świadectwo pochodzenia, które potwierdza legalne ich pozyskanie.

Podsumowując:
• Konwencja Waszyngtońska (CITES) jest międzynarodowym aktem prawnym, który ma na celu ochronę dzikich zwierząt i roślin poprzez kontrolowanie handlu.
• wszystkie decyzje podejmowane są na Konferencji Stron.
• sercem Konwencji są załączniki, czyli lista gatunków podlegających ochronie
• międzynarodowy handel gatunkami umieszczonymi w załącznikach jest regulowany systemem zezwoleń.

Podmiot całej sprawy przybrał mocno prawniczy wymiar pełen artykułów i paragrafów oraz poważnych sformułowań. Cóż, papugi w paragrafach nie mają łatwego życia...
Jak wygląda ochrona „pierzastych” w tym akcie prawnym ? Raczej nie napawa optymizmem. Wszystkie papugi zostały objęte ochroną z dwoma wyjątkami : papużki falistej (Melopsittacus undulatus) oraz nimfy (Nymphicus hollandicus).
Wiele gatunków znajduje się w załączniku I ( spis na końcu artykułu) pozostałe znajdują się w załączniku II.
To tylko zarys uregulowań prawnych, które wprowadza Konwencja. Jej artykuły kryją szereg szczególików i zawiłości prawnych, które nie sposób przedstawić w tak krótkim opracowaniu.

Co jeszcze trzeba powiedzieć?
Telegraficzny skrót...
1. Konwencja chroni również inne zwierzęta poczynając od ssaków i na koralowcach kończąc.
2. Chroni również rośliny.
3. W załącznikach znajduje się ponad 40 tysięcy gatunków zwierząt i roślin.
4. Zezwolenia CITES mają określony termin ważności.
5. Nieprawidłowe warunki transportu unieważniają zezwolenie.
6. Ilość przewożonych zwierząt musi być zgodna z ilością wymienioną w zezwoleniu.

Ważne!
Konwencja stanowi swego rodzaju drogowskaz dla Stron Konwencji. Daje jednak możliwość przyjęcia bardziej restrykcyjnych uregulowań prawnych przez poszczególne państwa. Z takiej możliwości skorzystały państwa Unii Europejskiej, ale o tym w następnej części...


Załącznik I

Amazona arausiaca
Amazona barbadensis
Amazona brasiliensis
Amazona guildingii
Amazona imperialis
Amazona leucocephala
Amazona ochrocephala auropalliata
Amazona ochrocephala belizensis
Amazona ochrocephala caribaea
Amazona ochrocephala oratrix
Amazona ochrocephala parvipes
Amazona ochrocephala tresmariae
Amazona pretrei
Amazona rhodocorytha
Amazona tucumana
Amazona versicolor
Amazona vinacea
Amazona viridigenalis
Amazona vittata
Anodorhynchus spp.
Ara ambigua
Ara glaucogularis (często jest przedmiotem obrotu pod niewłaściwą nazwą Ara caninde)
Ara macao
Ara militaris
Ara rubrogenys
Cacatua goffini
Cacatua haematuropygia
Cacatua moluccensis
Cyanopsitta spixii
Cyanoramphus forbesi
Cyanoramphus novaezelandiae
Cyclopsitta diophthalma coxeni
Eos histrio
Eunymphicus cornutus
Geopsittacus occidentalis (gatunek prawdopodobnie wymarły)
Neophema chrysogaster
Ognorhynchus icterotis
Pezoporus wallicus
Pionopsitta pileata
Probosciger aterrimus
Propyrrhura couloni
Propyrrhura maracana
Psephotus chrysopterygius
Psephotus dissimilis
Psephotus pulcherrimus (gatunek prawdopodobnie wymarły)
Psittacula echo
Pyrrhura cruentata
Rhynchopsitta spp.
Strigops habroptilus
Vini ultramarina

http://www.adopcje-papugi...t.php?article.7
Tak oto kończy swoją podróż wiele przemycanych gatunków ptaków!
____________________
Oglądałem kiedyś progra poświęcony papugom i ich odłowowi. W Afryce łapali na "oczko" na kiju,który był przymocowany do gałęzi z jedną papugą a inne słysząc ją przylatywały i łapały się na inne. Zapewne jest też i wiele innych sposobów.
Widziałem też jak w puszczy amazońskiej podbierano jajka papugom,odbywało się to tak:
Cała sprawa zaczynała się od drwali,którzy nie powinni ale jednak robili to co nie mieli-co jest zabronione prawem. Otórz podbierali jajka lub młode z dziupli papug,nie jednokrotnie ścinając drzewo z miejscem lęgowym których niestety ciągle ubywa. Przekazywali te ptaki,jajka jakiemuś miejskiemu handlażowi który dawał im za szt./3.5 $.Ten następnie przekazywał te ptaki(bo jajka brał do inkubatora)kolejnemu gościowi ale już z Argentyny za które otrzymał do 15-20 dolarów za szt. On zaś w Buenos Aires w porcie przekazywał ptaki na statek-handlażowi,od którego dostawał już w granicach 100 dolarów/szt. Ptaki płynęły do USA oraz Europy gdzie ich cena kolejnie rosła do kilkuset dolarów.Następnie ptaki trafiały do oficjalnych nabywców albo do sklepów i tak to już kosztowały grube pieniądze. Podczas tego transportu,duża ilość ich ginęła bo były zbyt młode i musiały być dokarmiane. A dokarmiali je tak jak gęsi na fermach,przeznaczone do uboju na wątróbki. Nie jedno młode padło podczas takiego karmienia.Podczas tego filmu,było pokazane jak wielka jest siatka handlaży i ile ginie ptaków podczas transportu. Tu były pokazane żako i amazonki,ary a ile jeszcze innych ptaków jest podbieranych,szczególnie tych które są drogie i zagrożone. Tak to właśnie dzika populacja ptaków w naturze się zmniejsza-tylko i wyłącznie przez wielką GŁUPOTĘ CZŁOWIEKA,który niszczy środowisko,miejsca lęgowe i same lęgi.
Ludzi starających się ocalić poszczególne gat.na wolności jest niestety zbyt mało jak i środków na to,innym i lepiej funkckonującym sposobem na utrzymanie populacji zagrożonych ptaków (zwierząt) jest ich chów w ośrodkach i następnie wypuszczanych do ich środowiska. Przodujący prym w tym celu wiodą Loro Parque na Teneryfie oraz ośrodek w Manilii.Są też i takie instytucje jak EAZA-w którym biorą udział Ogrody Zoologiczne.


Jakie Wy macie na ten temat zdanie?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 16
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.