Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Perlice
Autor Wiadomość
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-02-04, 18:21   Perlice

Perlice(Numididae) zostały udomowione ok. 3000 lat temu, proces domestykacji nastąpił w europejskich krajach obszaru Morza Śródziemnego. Pochodzą one od dzikiej formy Numida meleagris występującej w Afryce, głównie w części południowej, a także na wyspie Madagaskar. Perliczki znane były już starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy doceniali wyjątkowy smak ich mięsa. Na dzień dzisiejszy prowadzona jest wielkotowarowa produkcja mięsa i jaj perliczych, szczególnie we Francji, gdzie perliczki zdobyły uznanie konsumentów.

Jako, że ekonomiczny aspekt chowu drobiu, nawet amatorskiego jest ważny, należy się charakterystyka perlic pod kątem produkcyjnym. Wśród hodowców i smakoszy panuje słuszny pogląd o wyjątkowej wręcz delikatesowości mięsa i jaj perliczych. Mięso perlicze jest bardzo smaczne, w smaku przypomina dziczyznę, jest chudsze i mniej kaloryczne od mięsa kurzego, zawiera więcej białka niż mięso kurze, ponadto jest w nim wiele cennych mikroelementów i witaminy z grupy B. Swym smakiem zadowoli nawet najbardziej wyszukanego smakosza. Najbardziej zadowalającą nieśność osiągają perliczki francuskie (ok.170 jaj), dojrzałość nieśną osiągają w 32 tygodniu życia, natomiast szczyt nieśności przypada na 36 tydzień życia. Jaja perlicze charakteryzują się grubą skorupą (nawet trzykrotnie grubszą od skorupy jaja kurzego) (Wężyk, 1999) i zmniejszoną ilością porów w stosunku do jaja kurzego. Zachowują relatywnie długo świeżość i zdolność do wylęgu. Jaja perliczek cechuje większy procent udziału żółtka w masie w porównaniu do jaj kur. Wg prof. Świerczewskiej (2005) jajka perlic ważą średnio 36g. Porównanie jaj perlic z jajami kurzymi ,,normalnej” wielkości (60g) wypada nader zadowalająco. Perlicze jaja mogą być z powodzeniem wykorzystywane w żywieniu osób chorych i rekonwalescentów.

Niestety w Polsce chów perlic jest zaniedbany, najczęściej występują małe stadka o wysokim stopniu zinbredowania, co przekłada się bezpośrednio na wyniki reprodukcyjne i zdrowotność zwierząt. Perlice są ptakami, które łączy wiele cech ze swymi, żyjącymi na wolności przodkami. Są płochliwe, nerwowe i bardzo głośne, co stanowi niewątpliwy problem, albowiem dźwięki wydawane przez te ptaki mogą spotkać się z niemiłym przyjęciem przez sąsiadów, którzy mogą sobie nie życzyć uciążliwego, krzykliwego głosu. Ptaki te za pomocą głosu komunikują się, a gdy nadchodzi niebezpieczeństwo, w postaci np. jastrzębia, ostrzegają inne ptaki z nimi przebywające. Perliczki winno się chować w stadkach, ponieważ wykazują one instynkt stadny. W naturze są ptakami monogamicznymi, ale w hodowli jeden samiec może skutecznie pokryć nawet kilka samic (--->http://aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=533 ). W warunkach chowu amatorskiego perlice raczej niechętnie korzystają z gniazd w budynkach inwentarskich, najczęściej niosą się na dworze, wśród wysokich traw, lub w miejscach trudno dostępnych dla ludzi, można je jednak nauczyć niesienia się w kurniku. Gniazda dla perlic, mogą mieć rozmiary gniazd dla kur, winno się je umieścić w najbardziej zacisznym miejscu budynku. Raczej niechętnie wysiadują, dlatego też należy podkładać jajka pod kury, lub indyczki. Lepiej nasadzać indyczkę, albowiem perliczęta bardziej rozumieją jej sposób nawoływania (Wężyk, 1999). Ponadto indyczka może obsiąść więcej jaj, aniżeli kura. Można również przeprowadzać lęgi sztuczne. Jaja przeznaczone do wylęgu winny być przechowywane w niskiej temperaturze. Okres inkubacji trwa 26 dni. Jeśli jest ładna pogoda mogą przebywać wraz z kwoką na wybiegu. W warunkach chowu przyzagrodowego podstawą żywienia perlicząt są śruty. Młodym można podawać też zielonki. W wieku 8 tygodni, kiedy wyrasta im ,,hełm” następuje krytyczny okres.

Żywienie dorosłych perlic, utrzymywanych na małych, ograniczonych wybiegach praktycznie nie odbiega od żywienia kur. Perlice mają krótki przewód pokarmowy, co wskazuje na pewne pokrewieństwo z ptakami żywiącymi się pokarmem pochodzenia zwierzęcego.
Perliczki są dość odporne na choroby, a w chowie przydomowym profilaktyka opiera się głównie na przestrzeganiu zasad higieny. Dotyczy to w szczególności budynków inwentarskich przeznaczonych do odchowu perlicząt.

Najlepszym rozwiązaniem w chowie perlic jest zapewnienie im możliwie jak największych wybiegów. Jest to bardzo korzystne, albowiem perliczki w takich warunkach są w stanie praktycznie same zdobyć pokarm, jedynie wieczorem można zadawać pasze treściwe. Doskonałym wybiegiem dla perlic są sady i pastwiska.

Różnorodność odmian barwnych czyni ten gatunek atrakcyjnym. Wśród barw najczęściej hodowanych przez hodowców - amatorów wymieć należy odmianę szarą, znaną także jako perłową (standardową), lawendową, białą, żółtą i brązową. Utrzymywane są również ptaki łaciate (z ang. pied). Pióra perlic mają niezwykle ciekawy wzór i mogą być wykorzystywane do celów zdobniczych.

Perlice ze względu na swoje ciekawe zachowanie, instynkt stadny i wygląd mogą być utrzymywane w gospodarstwach agroturystycznych, będąc jedną z ich atrakcji. Klientów do gospodarstw agroturystycznych może przyciągać nie tylko chęć poznania zachowań i wyglądu perlic, ale również chęć skosztowania produktów pochodzenia perliczego, a nawet zakupu wielkanocnych pisanek. Perlice mogą być utrzymywane na jednym wybiegu wraz z innymi gatunkami drobiu.

Konkludując, perlica to ptak, którego chów mógłby zostać rozszerzony w małych gospodarstwach, chowających drób amatorski, ale również w tych, które utrzymują drób na własne potrzeby. Perlice dostarczają bowiem wiele cennego pokarmu, w postaci jaj i mięsa. Pomiot perliczy z powodzeniem można wykorzystywać w ogrodnictwie. Również obserwacja zachowań socjalnych perlic przynosi wiele ciekawych spostrzeżeń. Ponadto perlice warto polecić gospodarstwom agroturystycznym, co przyczyni się do zwiększenia ich atrakcyjności.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-02-04, 21:33   

Fotki moich perliczek:

Z tej fotki u mnie została tylko jedna sztuka 9reszta sprzedana)
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-02-04, 21:55   

Z mutacji kolorystycznych perlic, wymienić jeszcze trzeba grafitowe (czarne) oraz rudą.

Bardzo ciekawą przygodę miałem kiedyś z tymi ptakami. Otóż posiadałem kiedyś ptaki białe i pewnego momentu zacząłem karmić oprócz zboża i owoców, warzywami z ogrodu. Mieliśmy wtedy sporo buraczków ćwikłowych, więc je podawałem ptakom. Białe perliczki nabrały czerwonego odcieniu na piórach, kropeczki zaś pozostały nadal białe. Ptaki wyglądały tak do kolejnego pierzenia, a ja zaprzestałem podawania buraczków ćwikłowych w tak dużych ilościach.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-04, 21:58   

Mam ogromnie dużo sympatii do tych ptaków, ponieważ ich widok wybitnie poprawia mi humor :lol:
Widok biegnącej perliczki, jej łysej, sinawej główki, oczek nieskażonych żadną myślą i powiewających farfocli zawsze doprowadza mnie do łez :lol:

Oto moje perliczki, czyli Wacuś i Petronela :mrgreen:
Wacuś jest blondynem 8-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Ostatnio zmieniony przez wanted 2008-02-04, 22:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-02-04, 22:08   

Aeterna, Petronela ładne imię u nas w szkole tak się zazywa szkielet krowy.
Fotki ptaków z jednej z wystaw na której bylem z zeszłym roku:

_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-04, 22:13   

Powiem szczerze, że do czarnych jakoś nie mam wielkiego przekonania :-) owszem, podobają mi się, jak wszystkie perlice, ale najmniej ze znanych mi kolorków :-)
Natomiast lawendowe ..... marzenie ..... :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-02-04, 22:38   

Magda, Krzysiek, bardzo ładne ptaki.
Jest jeszcze więcej barw, wszystkie bez wątpienia zasługują na uwagę. ;-)
Na tej stronie - http://guineafowl.com/fri...lors/index.html zostało to ciekawie opisane i zilustrowane zdjęciami osobników dorosłych oraz świeżo wyklutych.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-05, 07:42   

Dawid, dzięki za ściągawkę ! :-D Nie sądziłam, że perlice występują w tylu odmianach barwnych :shock:
Znałam jedynie standardowe, zresztą, jak dla mnie najładniejsze ;-) , czarne , białe, kremowe, lawendowe i szeki, tymczasem okazało się, ze świat barw jest znacznie bogatszy :oops: :-D
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-02-05, 15:19   

Jest ich wiele, fakt. Niestety w Polsce niektóre odmiany nie są w ogóle utrzymywane przez hodowców-amatorów, dlatego też niewielu z nich o tych odmianach wie.

Fotka dość popularnej w kraju odmiany - łaciatej (ang.pied)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Łukasz23 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 717
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-02-07, 22:24   

Dawid zakochałem się w tej perliczce której zamieściłeś foto takie najbardziej mi się podobają o fioletowych szyjkach i koniecznie z białą piersią (szeki) znam w jedno gospodarstwo w którym od kilku już lat rolnik utrzymuje takie właśnie stadko ale ta Twoja samiczka jest idealna ma bardzo ładny kształt i wyraznie zaznaczoną budowę ciała z daleka widać że to ona jej korale są nieduże tak jak to powinno być u samiczek często trafiają się ptaki które u obu płci mają bardzo duże przerośnięte klipsy i trudno rozróżnić co jest co :-/

dla przykładu ptaki z przerośniętymi klipsami wygląda na to że to 3 perliki :?:

http://www.flickr.com/pho...698525/sizes/o/

stadko perliczek z dużymi koralami czy to same samce czy któraś to może samiczka :?:

http://www.flickr.com/pho...282217/sizes/o/

noi na koniec parka perliczek szeków z dużymi kręconymi koralami :!: trudno powiedzieć która to perliczka a który to samiec

http://www.flickr.com/pho...952443/sizes/l/

ja w swoim stadku zawsze eliminowałem ptaki o dużych koralach prowadziłem selekcję w kierunku zaznaczenia dymorfizmu płciowego raz mi się zdarzyło że pod moją nieobecność dziadek sprzedał nadwyżkę perliczek i zostawił jak zawsze 2 perliki i 4 perliczki
po fakcie okazało się że jeden z samców był samiczką z jednej strony miał duży zakręcony klips a z drugiej mały płaski co wprowadziło dziadka w błąd :-/


.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Dawid 
Mega User



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 268
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Kurów
Wysłany: 2008-02-08, 17:11   

Masz rację, to perliczka. Tylko ona nie jest moja, lecz niejakiego Janusza Sikory ps.,,Sikorka".

Też lubię tą odmianę, jest w mojej opinii bardzo ciekawa ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-08, 22:18   

Łukasz, pierwsze zdjęcie 3 samce, drugie od lewej: samica, samiec, samica, samiec, trzecie zdjęcie oba samce.
To bardzo ciekawy temat, jaki poruszyłeś. Jestem z nim też nieco obeznany, bo mam perlice od kilkunastu lat.

A wiesz, że bywają też stada, w których to samce mają małe i przylegające "klipsy" i wtedy dopiero trudno odróżnić płeć.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Łukasz23 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 717
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-02-08, 23:25   

Spicifer perliczki to mój ulubiony temat ja zajmowałem się hodowlą tych ptaków z największą przyjemnością w swoim stadku zostawiałem ptaki tylko i wyłącznie o klipsach przylegających i niedużych a także o krępej budowie ciała perliczkach na wzór tej z fotki zamieszczonej przez Dawida nazywałem je tzw Perliczkami Polnymi chciałem by jak najbardziej przypominały sylwetką swoich dzikich przodków nigdy nie miałem problemów z ich odróżnieniem samic od samczyków Spicifer romans do Ciebie czy mógł byś zamieścić fotki swoich ptaków :?:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
spicifer 
Mega User



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 299
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-14, 14:22   

Moje perlice. Samiec w środku w drugim rzędzie.
Specjalnie dla Łukasza.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-02-14, 15:15   

Na innym forum przeczytałem,że jeśli perliczki będą miały podcięte skrzydła (dokładnie kogut) to jajka nie będą zalężone. A moje mają podcięte i na 15 jaj miałem 13 piskląt.
Co o tym myślicie :?:
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-14, 16:34   

Spicifer, choć nie jestem Łukaszem, to powiem, ze przepiękne ptaki :mrgreen:

Krzysiek, a jaki ma to związek ?? Czy jakieś problemy przy kryciu, z utrzymaniem równowagi ??
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-02-14, 17:18   

Z tym podcinaniem skrzydeł to przesada. Co mają pióra w skrzydłach wspólnego z zapłodnieniem jaj :idea:

A wiecie ile czasu jajo perliczki nadaję się do podłożenia do wylęgu :?: No kto wie oprócz mnie :idea:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek173 
Mega User
HODOWCA I MIŁOŚNIK



Pomógł: 38 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1020
Otrzymał 14 podziękowań
Skąd: Kozłów
Wysłany: 2008-02-14, 18:19   

Aeterna, dokładnie podobno ma się na perlicy nie utrzymać. Dziwne. Ja moim podcinam i miałem fajny przychówek w zeszłym roku (15 jaj-13 piskląt) :-D
_________________
Krzysztof "krzysiek173" Sosna
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Aeterna 
Mega User



Pomogła: 36 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 20 Sty 2008
czyli 5913 dni temu
Posty: 1305
Otrzymał 1 podziękowań
Skąd: Śródborze
Wysłany: 2008-02-14, 19:42   

Wydaje mi się, ze to kolejny przesąd, przecież ptak nie kryje partnerki w locie :lol:

Wanted, nie mam pojęcia ;-)
_________________
Ktokolwiek powiedział, że słońce przynosi szczęście ten nigdy nie tańczył w deszczu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Łukasz23 
Mega User



Pomógł: 10 razy
Wiek: 40
Dołączył: 21 Sty 2008
czyli 5912 dni temu
Posty: 717
Otrzymał 8 podziękowań
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-02-15, 20:23   

Spicifer rozwaliłeś mnie na czynniki 1 rzędowe zastrzeliłeś mnie tą fotką perlik jest bajera i ta perliczka na 1 planie obok niego wypisz wymaluj marzenie moich snów ;-)

dziękować dziękować ... Spiciferowi :-P

...bujam w obłoczkach :-P
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.