Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-01-16, 10:59
szpak
Autor Wiadomość
monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5794 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2009-04-30, 19:31   szpak

SZPAK



Cechy gatunku

Nieco mniejszy od kosa, upierzenie czarne z metalicznym połyskiem i licznymi białymi plamkami. Jesienią upierzenie prawie czarne z połyskiem fioletowym na głowie i zielonkawym na grzbiecie; tylko samica zachowuje nieco białych plam.

Wymiary średnie

Długość ciała ok. 21 cm
Rozpiętość skrzydeł 38 cm
Waga ok. 80 g

Biotop

Osiedla ludzkie, sady, ogrody, parki, zadrzewienia śródpolne, obrzeża drzewostanów. Pierwotnie ptak typowo leśny
Gniazdo

Umieszczone w dziupli lub skrzynce lęgowej o średnicy otworu 5 cm.

Jaja

Lęg odbywa się od kwietnia do czerwca. Składa 4-6 jaj o średnich wymiarach 29x21 mm, różnobiegunowych, mało wydłużonych, jednobarwnie jasnobieskich, połyskujących.

Wysiadywanie

Od złożenia ostatniego jaja trwa przez okres ok. dwóch tygodni. Pisklęta opuszczają gniazdo po trzech tygodniach, szpak jest więc gniazdownikiem.

Pożywienie

Owady i ich larwy, dżdżownice, ślimaki, jagody, nasiona, a także włochate gąsienice omijane przez inne ptaki.
Szpaki często można spotkać w ogrodach i sadach, gdyż ich pożywienie stanowią również owoce takie jak np. czereśnie, śliwki itp. Wiele ptaków po zjedzeniu sfermentowanych owoców ma objawy podobne jak po nadużyciu alkoholu. Zjawisko to jednak szpaków nie dotyczy. Zagadkę tę wyjaśnili naukowcy z uniwersytetu we Frankfurcie: Ghassem Hakimi i Roland Prinziger. Wykazali oni, że szpaki metabolizują alkohol z niezwykłą prędkością. Powodem tego jest bardzo wysoki poziom dehydrogenazy alkoholowej — enzymu rozkładającego alkohol. Jest on 14 razy wyższy u szpaków niż u ludzi
żródło Wikipedia

A teraz o "moich szpakach"

Jakieś 3 lata temu tato powiesił na orzechu budkę,którą wykorzystywałam wcześniej jako lęgową dla falistych.
Na wiosnę zaczęła sie walka o tą budkę i po kilku dniach została para szpaków.Co rano szpaki spokojnie spacerowały sobie po podwórku w poszukiwaniu owadów,w słoneczne dni wykorzystywały nasze oczko jako basen,kapiac sie w nim prawie codziennie.Podczas zalotów samiec zawsze znosi rózne suche żdzbła trawy jak i zrywa bratki i stokrotki przyozdabiając miejsce wokół budki.Nie powiem by mama była z tego zadowolona ale wkońcu zaprosiliśmy je do siebie więc trzeba coś poświęcić:)Młodych zazwyczaj było po 4.Jednego roku jak młode były juz w piórkach sroki zabiły jednego z rodziców-biedny sam musiał wykarmić swoje dzieci-latał od świtu do nocy.Ale udało sie i młode opuściły gniazdo.Zawsze o świcie rodzice wyprowadzali młode i tylko czasem pokazywały sie z nimi na podwórku.
Nastepnego roku również doszło do takiego incydentu,że sroki zabiły jednego z rodziców.
W zeszłym roku pierwsze młode wychowały bez problemu a drugie niestety nie-podczas strasznej burzy budka została zalana i wszystkie młode sie potopiły:(w tym roku tato wywiercił otwory w spodzie budki tak by w razie powtórki z zeszłego roku młodym nic sie nie stało.
Obecnie samica siedzi na jajkach i lada dzień powinny wykluć sie młode.Ja uważam,że szpaki w okresie wiosenno-letnim bardzo nam pomagają pozbyc sie wielu owadów,ktore nekaja nasze ogródki.
Moje szpaki chetnie korzystaja także z psiego jedzenia.
foto są mojego autorstwa i mam do nich pełne prawa
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

monia 
Mega User
monika



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 05 Lip 2008
czyli 5794 dni temu
Posty: 686
Podziękowania: 31/13
Skąd: gogolin

Wysłany: 2009-05-26, 20:05   

cd....
niestety tym razem nici z lęgu.nie wiem co stało się z samica ale podejrzewam sroki.Samiec postanowił przywołac nowa samice i widze,że dochodzi do aktuale czy coś z tego bedzie?
Inne pary z okolicy juz niańcza młode śmiej się,że przedszkole przylatuje do sąsiada bo trawe skosił.Ale co dziwne jeski pare dorosłych ptaków a reszta to młodzież.wydaje mi się,że albo te co sie nie lęgna zajmuja sie młodymi by stare mogły się lęgnąć.Bo niemozliwe jest by np.6 starych miało 40 młodych hihi
_________________
http://przyropol.blogspot.com/-fotorelacje z terenu
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.