Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Historia karpia
Autor Wiadomość
naszewody.pl 



Dołączył: 27 Sty 2009
czyli 5541 dni temu
Posty: 7
Skąd: Siemirowice
Wysłany: 2009-03-03, 00:15   Historia karpia

Często zadaję sobie pytanie, skąd w nas Polakach taka miłość do karpia. Wszystkie strony propagujące NO KILL, jakie znam przedstawiają wędkarza, który wpuszcza tłuściutkiego karpia do wody. Czy dla przykładu nasza rodzima tradycja wigilijna. Dlaczego karp? Przecież to nie jest nasza ryba. Co ma w sobie karp? Dla mnie osobiście jego mięso jest nie specjalnie smaczne, jedyną rzeczą, którą cenię w karpiu jest jego waleczność i osiągane rozmiary. Cóż, obca nam ryba robi u nas furorę. W Australii za wypuszczenie karpia z powrotem do wody czy za zarybianie tą rybą grozi mandat karny. U nas wypuszcza się rok w rok setki kilo karpia do jezior i nikt nie patrzy, że to obcy dla naszej fauny organizm. Ale żeby nie sprawiać wrażenia anty karpiarza, ponieważ cenię bardzo ludzi uznających zasadę no kill, ale wobec każdego gatunku nie tylko karpiowatych zajmę się troszeczkę jego historią.

Cofniemy się w czasie. Osobiście kocham historię. Nigdy nie mogłem oderwać się od tematów związanych z przeszłością i okresami w dziejach ziemi. Karp jest wynikiem mutacji pewnych dwóch gatunków ryb (z rodziny karpiowatych, jaka przecież jest olbrzymia), która miała miejsce na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu. Jakich dokładnie, tego nie wiadomo, ale jego ojczyste wody to okolice Morza Kaspijskiego oraz wschodnia Anatolia – czyli można powiedzieć Azja Mniejsza, zwłaszcza jej zachodnie wybrzeże, skolonizowane niegdyś przez Greków. Nazwa ta utrzymała się przez okres rzymski i bizantyjski. Następnie przejęta przez Turków osmańskich, została nazwą ich prowincji obejmującej Azję Mniejszą. Obecnie Anatolia jest terminem geograficzno-historycznym, obejmującym całą azjatycką część Turcji. Karp w formie dzikiej, czyli popularny sazan, czyli ten „nieudomowiony” i niezmutowany, który nie był przez człowieka hodowany i mieszany występował pierwotnie w Europie południowo – wschodniej oraz we zachodniej Azji. Zamieszkiwał głównie zlewiska mórz Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Była to przypominam forma dzika karpia, pewnie mało znana człowiekowi. Pierwsza wzmianka o karpiu w Europie to rok 350 p.n.e. Pisał o nim Arystoteles, czyżby mu zasmakował? W Europie hodowali karpie głównie mnisi w przyklasztornych stawach. 23-74 rok p.n.e. to wzmianka w „Historii Naturalnej” Pliniusza Starszego pisarza rzymskiego z Comum Novum. Jednak jako pierwsi udomowili go Chińczycy już w V w. p.n.e. Tu się trochę zatrzymamy. Powstanie Wielkiego Muru Chińskiego datujemy na III w. p.n.e. Sto lat później dopiero rozpocznie się wytapianie brązu. Przed tym wszystkim był karp i hodowle ryb. Czy więc w rzekach Huang-ho i Jangcy pływały nasze karpie? Rzeki te były kolebką cywilizacji chińskiej. Rzeki wylewały, a najpotężniejsza i najstarsza cywilizacja musiała coś z tym zrobić. Rozwijały się systemy kanałów irygacyjnych, a lud Chin stopniowo zajmował coraz to nowsze tereny. Pewnie i jedli to, co dała życiodajna rzeka. Pewnie musieli zająć się hodowlą. Można tu jeszcze dodać stwierdzenie, skoro przodkowie Chińczyków z tamtego odległego okresu uprawiali głównie ryż i zborze, to jakie tłuste i pożywne musiały być tamtejsze karpie, karmione tak zdrowo. Wracamy do Europy. Chińczyk nam tylko karpia wyhodował i puścił plotkę, że jest smaczny i łatwy w hodowli. Zje wszystko. W Polsce karpia jedzono po raz pierwszy w XIII w. za panowania Piastów. Skąd mógł karp do nas przywędrować? Zostawmy etap XIII w. bo do Polski w tym okresie spływało wiele nowości z państw Europy. Rybę sprowadzili mnisi, zajmujący się jak już wspomniałem jej hodowlą w przyklasztornych stawach. Z Chin do Europy wieść o tłuściutkiej rybie musiała spłynąć o wiele wcześniej. Myślę, że można przyjąć stwierdzenie, że dzięki Grekom. W tym okresie powoli przesuwali się w kierunku Chin, ogólnie w głąb Azji poznając ich kulturę oraz przyzwyczajenia, pewnie i kulinarne.

Tyle o historii karpia. Można się z nią nie zgadzać, można mówić, iż jest ona oparta na domysłach i przypuszczeniach. Ważne jest aby pamiętać, że po mimo iż nie jest to nasza ryba, zasługuje na szacunek.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2009-03-05, 08:24   

Dla mnie karp jest pewnego rodzaju ikoną dla wędkarzy lądowych. Ryba osiąga super rozmiary, im większa tym lepiej walczy no i sprawia radość po złowieniu wielkiego okazu i dumę że się udało.
Każdy wędkarz chyba marzył o złowieniu wielkiego karpia ?
Jeśli zaś mowa o jego mięsie, to dla mnie może być, zjadam ze smakiem aczkolwiek bardziej lubię inne ryby.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
kariok 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Sty 2008
czyli 5904 dni temu
Posty: 673
Podziękowania: 30/1
Skąd: Ostrów Wlkp

Wysłany: 2009-03-05, 11:28   

Dla mnie, wędkarza amatora karp jest wspaniałą rybą. Jeżdże na ryby (a nie jak inni po ryby) w wolnych chwilach żeby odpocząć, posiedzieć nad wodą w ciszy i spokoju, i prawie zawsze mogę liczyć na odwiedziny "przyjaciela karpia". Uwielbiam smak ryby, a karpie przede wszystkim, więc po udanych połowach jedna ofiara ląduje na mojej patelni, a pozostałym wracam wolność.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.