Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Kanarki - lęgi
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-16, 20:26   Kanarki - lęgi

Kanarki - lęgi




Pierwsze dłuższe wiosenne dni to także pierwsze kopulacje, jajka i młode kanarki. Jednak, aby cieszyć się tym pięknym widokiem młodych karmionych przez rodziców musimy zacząć myśleć o lęgach nawet kilka miesięcy wcześniej. Ważne jest, aby ptaki były wypoczęte. Żywienie przed lęgami: już nawet kilka miesięcy przed lęgami należy zacząć urozmaicać pokarm swoich ptaków. Robimy to stopniowo. Uzupełniamy go o większą ilość zieleniny, owoców i warzyw. Można także podawać konopie w większej ilości. Gdy już chcemy mieć młode zawieszamy gniazda i skarmiamy pokarm jajeczny. Oczywiście nie przestajemy podawać owoców, warzyw i zieleniny. Dopiero, gdy samiczka zniesie 2 – 3 jajko przestaje podawać wszystkich „rarytasy” i zostawiamy ptaszkom suchą karmę.
Do lęgów przystępują ptaki zdrowe, silne i wypoczęte, (jeżeli rok wcześniej odbywały lęgi), które osiągnęły dojrzałość płciową (około rok, może być 10 miesięcy). Samiczki dopuszczone do lęgów nie powinny mieć więcej niż 4 – 5 lat, samce mogą być starsze (odchowałem młode od samca 8 letniego). Osobniki obu płci trzymane w małych klatkach powinno się wpuścić przed lęgami do przestronnej woliery lub dużej klatki, aby nabrały masy mięśniowej. Samice w zimie można trzymać w chłodniejszym pomieszczeniu. Przed lęgami zawsze warto sprawdzić kondycję i zdrowie naszych pupili, aby podczas lęgów nie spotkały nas nie miłe niespodzianki. Ptaki wadliwe genetycznie wykluczamy z lęgów. Zbyt tłuste lub wychudzone osobniki doprowadzamy do odpowiedniego stanu.
Odpowiedni czas na lęgi: Każdy hodowca wyznacza sam czas, kiedy ptaki przystępują do lęgów. Wtedy to zaczyna łączyć ptaki i podawać mieszankę jajeczną. Jeżeli mamy na to warunki możemy zaczynać lęgi już w styczniu, a nawet pod koniec grudnia (w takim przypadku temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 18 stopni), jednak większość hodowców decyduje się na późniejsze lęgi tj. luty, marzec. Ja przez wcześniejsze lata zaczynałem lęgi już w styczniu, ale w tym roku postanowiłem poczekać.
Wyróżniamy cztery sposoby chowu. Ja proponuje, szczególnie młodym pasjonatom rozmnażać ptaki parami (można oglądać życie rodzinne kanarków). Innym sposobem rozmnażania jest umieszczenie w jednej klatce 2 samic i samca. Następnym sposobem rozmnażania jest przydzielenie jednemu samcowi od 2 do 5 samic i wpuszczanie go do nich na godzinę dziennie (czasem stosuje). Ostatnim sposobem (najwygodniejszym dla hodowcy) jest wpuszczenie do woliery jednego samca lub trzech i więcej (nigdy 2, gdyż będą się bić) wraz z 2 – 4 przypadającymi dla nich samiczkami. Przy tej metodzie można ponieść duże straty w lęgach, gdyż samice często niszczą sobie nawzajem gniazda i rozbijają jaja walcząc o względy samca.

Rozmnażanie w parach:
Gdy zrobi się cieplej kanarki robią się ruchliwsze i chcą rozpoczynać lęgi. Dobieramy parę lęgową i umieszczamy ją w klatce, w której mają odbyć lęgi. Zakładamy gniazdo, podajemy materiał do budowy gniazda (szmatki, papier, szarpie, pióra, sierść, mech, suche trawy) i mieszankę jajeczną. Po kilku dniach od zakończenia budowy samica składa 3 – 7 niebieskawych jajek, które wysiaduje przez około 2 tygodnie, w tym czasie karmi ją samiec. W tym czasie powinny dostawać suche ziarno. W noce, kiedy samica siedzi na jajach lub młodych należy zawiesić w pomieszczeniu lekkie oświetlenie, aby mogła spokojnie zejść z gniazda, coś zjeść a później do niego trafić (dzięki temu nie zmrozi jaj). Po około 14 dniach z małych jajek wykluwają się pisklaki.



Przez pierwszy dzień nie muszą jeść gdyż mają wystarczający zapas żółtka, ale znowu powinna wrócić do klatki mieszanka jajeczna. Młode są ślepe i w pierwszych dniach życia wymagają stałego ogrzewania. Szybko rosną i coraz więcej jedzą. Po 5 dniach lekko otwierają oczy. W tym wieku należy zacząć podawać zieleninę. W wieku około 7 dni można założyć obrączkę, wcześniej jest to niewskazane, gdyż nóżki ptaszków są jeszcze tak małe, że obrączka będzie spadać. Po 12 dniach utrzymują stałą temperaturę ciała. 16 – 20 dnia po wykluciu młode próbują wychodzić z gniazda. W tym czasie próbują naśladować rodziców i uczą się pobierać różne pokarmy. Na dnie klatki powinna leżeć miseczka z pokarmem jajecznym jak i z ziarnem i wodą. Gdy samica przygotowuje się do lęgów potomstwo karmi samiec, gdy się usamodzielnią oddzielamy je od rodziców. Gdy już odróżnimy płeć młodych powinniśmy je porozdzielać, aby samce uczyły się śpiewu. W ciągu jednego sezonu lęgowego nie dopuszczajmy do większej ilości lęgów jak 3 na jedną parę, gdyż zbyt wyeksploatowane niesieniem jaj samiczki w przyszłych latach mogą mieć problemy ze zniesieniem jaj bądź zdechną z wycieńczenia.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-21, 10:07   

Gniazdo zbudowane przez samiczke:
_________________
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.